vibratory.net

Sexuální budoucnost vašeho syna máte ve svých rukou

Mersey / 16.12.2015

Už od miminka můžete zásadním způsobem ovlivnit sexuální život vašeho chlapečka! Zanedbání maličkostí může vést k velkým problémů jako je neplodnost či nechutenství k sexu. Spíše než postrašit vás ale chci obeznámit s několika drobnostmi, které můžete ohlídat a zajistit tak ty nejlepší podmínky pro správný vývoj pohlavních orgánů synáčka.

Článek určený všem rodičům chlapců a to již od miminka po celý předškolní věk. Kromě návštěv pediatra byste, milé maminky, měly i vy samy věnovat pozornost vývoji genitálií vašeho chlapečka. Ne vždy totiž obvodní lékař dokáže správně rozpoznat nebo důrazně řešit začínající problém. Nezoufejte, poradím vám základní pár věcí, které hravě zvládnete a budete mít klid.


Aby byl takový frajer i když bude velký, hlídejte jeho varlátka
Aby byl takový frajer i když bude velký, hlídejte jeho varlátka

Na co se tedy u chlapečků zaměřit? Jsou zde dvě velká témata. První je přetahování předkožky a druhé je hlídání správného obsahu šourku. Měla by v něm být varlata a neměla by tam být voda. Jak to poznat a co s tím dělat? Probereme to postupně.

Šourek a co by v něm ne/mělo být

Šourek bývá po porodu oteklý, někdy temně fialově zbarvený, velký a má zvrásněnou kůži. Měla by v něm měla být sestouplá obě varlátka. Pokud nejsou ani v půl roce v šourku hmatná, pravděpodobně se jedná o vrozenou odchylku: kryptorchismus či retraktilní varle. V tom případě určí dětský endokrinolog následnou léčbu.

Vodní kýla

Šourek také někdy zůstává po porodu zvětšený, protože obsahuje v obalech varlátek tekutinu. Jde o tzv. vodní kýlu, která obvykle během prvních dvou let zvolna ustoupí. Pouze rozsáhlá kýla je důvodem k operaci.


Správný muž má dobře padnoucí oblečení, úsměv na tváři a varlata v šourku
Správný muž má dobře padnoucí oblečení, úsměv na tváři a varlata v šourku

Kýla se může objevit i v pozdějším věku. Může se jednat o tekutinu, která by se měla sama odčerpat a teprve pokud se tak samo nestane, řeší se to operativně.

Sestouplá varlata

Již od narození by měla být obě varlata v šourku. Dbejte určitě na to, aby to váš pediatr důkladně kontroloval, případně aby vám dal instrukce, jak si to můžete zkontrolovat sami. Víte, s čím se totiž můžete u pediatra setkat? Vám se zdá, že jedno varle není v šourku a pediatr to pohmatem není schopen určit a vám řekne, že chlapeček se bojí a tak se šourek zatáhl. V takovém případě se musíte ujistit ještě sami doma.

Diskuzní fóra jsou plná různých případů, co se komu kdy stalo a jak se to řešilo. Být vámi, moc internetové diskuze nestuduji, protože to vede akorát k vyděšení. Kdykoliv se vám něco nezdá, zajděte nejprve k pediatrovi a pokud vás neuklidní, nebojte se navštívit odborníka, například urologa.

Jak se řeší nesestouplé varle?

Bohužel operativně a to klidně i ve třech letech nebo později. Sice budete mít dítě 4 dny v nemocnici, každopádně to však udělejte!!!


Hlídejte pytlík, aby váš synáček nestřílel slepými
Hlídejte pytlík, aby váš synáček nestřílel slepými

Proč nenechávat varle mimo šourek?

Může se vám zdát, že je to fuk, hlavně že jedno je dole, nebo že se to časem spraví atd. Není to pravda. Varlata jsou v šourku proto, že je to pytlíček zavěšený mimo tělo a tím pádem je tam zhruba o dva stupně chladněji, což je nezbytné pro správný vývoj spermií.

Pokud zůstane kulička v těle, v pánvi, bude v teplejším prostředí, než jaké je pro ni přirozené a správné, a můžete si tak vychovat neplodného chlapečka. Kromě toho se také zvyšuje v budoucnu pravděpodobnost rakoviny varlat!

Více o péči o pohlaví malých chlapců podle dětského lékaře najdete na evalabusova.cz.

  • Naučte se pohmatem znát šourek vašeho chlapečka a ujistit se, že jsou tam obě varlátka a čas od času zkontrolovat, že tam není nic navíc. Kdyby bylo, zřejmě to nebude tragédie, ale chce to zjistit u odborníka hned.

Přetahování předkožky

Na toto téma stále kolují různé mýty. Jeden z nich říká, že se musí začít přetahovat od narození. Při násilných pokusech však může dojít k natržení! Kvůli jizvičce z natržení se v tom místě ztrácí elasticita kůže a může se stát, že pak předkožka nepůjde stáhnout vůbec.

Jiné alternativní matky zase chtějí mermomoci ponechat tělu přirozený vývoj a do ničeho nezasahovat a pak v pěti letech zjistí, že předkožku nepřetáhnou.


Aby každá schůzka se ženou nebyl stres z bolestivého sexu, hlídejte jeho předkožku už od malička
Aby každá schůzka se ženou nebyl stres z bolestivého sexu, hlídejte jeho předkožku už od malička

Správné přetahování: kdy a jak?

S přetahováním předkožky pomalu začněte v roce a půl. Ale jen tolik, kolik to jde dobře samo! Nikdy nepřetahujte na sílu a abyste protrhly kůži! Pokud kůže nepůjde přetáhnout zcela, nezoufejte a po druhém roce zajděte na urologii. Lékař má na to nástroj s kovovou kuličkou, kterou obkrouží vnitřek kůže a tím ji uvolní. Předtím možná ještě dostanete krém, kterým se má předkožka mazat měsíc před zákrokem. Teprve až by po tomto úkonu nebyla předkožka v pořádku, může nastoupit na řadu operativní odstranění, v podstatě obřízka.

Obřízku ostatně můžete řešit i v dospělosti, pokud byla péče v dětství zanedbaná.

K čemu vlastně řešit přetahování?

Pokud si kůže předkožky nezvykne na to, že má být pružná, může docházet ke srůstům na špičce kůže, předkožka může zůstat zcvkrnutá a při růstu penisu již nebude možné ji bezbolestně přetáhnout.

V dospělosti to pak může vést k zásadnímu omezení sexuálního života. Každý sexuální styk vede k natržení předkožky a s tím spojená bolest a dlouhé hojení velmi odrazuje od sexu.

  • TIP:  Přetahování předkožky u malých chlapců na maminkam.cz.

Až jednou bude váš syn dospělý a bude si užívat krásného sexuálního života, možná si to ani neuvědomí, ale vy můžete být hrdí rodiče :)


Líbil se Vám článek? Sdílejte!


Témata magazínu