vibratory.net

Sexuální budoucnost vaší dcery máte ve svých rukou

Mersey / 02.12.2015

Opakované záněty nebo bolestivé zákroky v ordinaci gynekologa v ranném věku vaší dcerušky – to rozhodně nepřispěje k její psychické pohodě a jejímu kladnému vztahu k pohlaví a sexu vůbec. Vše máte ve svých rukou již od miminka. Mám pro vás několik tipů, jak správně pojmout péči o její intimní oblasti, jak se vyhnout problémům a co dělat, když už se potíže objeví.

Článek je určený všem rodičům i budoucím rodičům (zejména maminkám, ale i pečlivým tatínkům). Ne vždy se totiž můžete stoprocentně spolehnout na obvodního lékaře zvlášť v oblasti prevence a správného vývoje genitálií. Mnohokrát jsem se setkala se špatnou zkušeností maminek a laxním přístupem jejich pediatrů. Tak často, až je to zarážející. Proto vezměte zodpovědnost do svých rukou! Přináším vám několik tipů, na co se zaměřit už od malých miminek.

Synechie neboli spojení pysků

Mnoho holčiček se dnes potýká se srůstem pysků, tzv. synechií. Začíná to už od miminka a může se výjimečně táhnout až do puberty. Co to je, jak to poznat, jak tomu předejít a jak to léčit? Čtěte dále. (Nedoporučuji vám na internetu vyhledávat fotografie synechií, našli byste zbytečně hrůzné exempláře, raději zajděte k lékaři.)

Co jsou synechie

Slepení poševního vchodu. Ze začátku to není srůst v pravém slova smyslu, kůže je ze začátku jen slepená. Pokud to odchytíte v začátku, je rozrušení slepené kůže bezbolestné. Teprve když si toho nevšimnete delší dobu, přilepená kůže pomalu srůstá a rozrušení může být bolestivé i trochu krvavé. Ale zhruba půl roku po slepení to ještě nebolí.

 • Z počátku je kůže jen slepená a rozrušení je bezbolestné, po měsících zanedbání už to bolí.

Jak rozpoznat srůsty

Holčičku položte na záda se zvednutými nohami a prsty rozevřete velké pysky. Tím se pootevře poševní vchod. Srůsty začínají zespodu, proto se zaměřte na spodní část otvoru. Pokud je pochva otevřená až dolů po hráz, máte holčičku v pořádku. Je-li tam však znatelné slepení, které nejde prostým roztažením prsty odtáhnout, máte synechie.

Jak velký srůst máte hledat? Záleží jak daleko už to zašlo. Slepování začíná odspodu, takže tam můžete pozorovat i jen několik milimetrů. To pro vás je signál, že synechie začínají a brzy bude na čase to jít řešit k  odborníkovi. Po delší době může srůst dojít až úplně nahoru a doslova zavřít močovou trubici. V takto extrémně zanedbaném případě poznáte synechie už jen tím, že holčičce bude dělat problém i obyčejné čůrání.

 • Bezbolestná prevence stojí za tu námahu zvednout zadek a jít na gyndu.

Proč vlastně synechie řešit, příroda si snad sama neporadí?

Opravdu to samo nepůjde. Je mylné se domnívat, že jakmile dívka zahájí sexuální život, slepená kůže povolí. V takovém věku to totiž už nebude jen slepené, ale regulérně srostlé a při pokusech o styk klidně může dojít k natržení nebo prostě jen sex nebude možný. Maminky, které jste byly při porodu nastřižené: opravdu chcete totéž dopřát své dceři ještě před zahájením jejího sexuálního života?

Dokud je zadeček v plenkách, je neustále ve vlhku a to kůži neprospívá.
Dokud je zadeček v plenkách, je neustále ve vlhku a to kůži neprospívá.

Vy sama ani nikdo z vašich kamarádek nikdy srůsty v dospělosti u sebe sama neřešil. Tak proč vás takhle děsím? Více lékařů mi potvrdilo, že problémů se synechiemi v posledních letech přibývá. Ne, že by to kdysi nebývalo vůbec, ale rozhodně toho bylo mnohem méně a neřešilo se to, nevědělo se to.

Také je rozdíl v plenkách. Kdysi jsme všichni byli v látkových. V papírových jednorázovkách je větší pravděpodobnost, že se slepení vytvoří. Ne, že by se to v látkovkách nikdy nestalo, ale je to rozhodně méně časté.

 • Nejste špatná matka, pokud má vaše dcerka synechie. To se holt děje malým holčičkám, i když roztahujete a mažete. Špatná matka budete ve chvíli, kdy na srůst budete půl roku koukat a nezajdete na gynekologii.

V jakém věku synechie sledovat?

Od narození až po pubertu. Kontrolovat musíte neustále! Největší pravděpodobnost je však v období, kdy holčička nosí plenky.

Jak vyřešíte srůsty?

Ideálně tak, že zajdete na gynekologii. Lékař použije pravděpodobně kovovou sondičku (vypadá trochu jako jehlice na pletení se špičkou na konci) nebo vatičku namočenou do olejíčku nebo krému. Rychlým a lehkým přejetím špičky přes místo slepení lékař kůži od sebe odlepí a je to. Malé holčičky (do jednoho roku) to vůbec nebolí, v pozdějším věku už si děti více uvědomují, že jsou u lékaře, že se jim může něco stát a spíše ze strachu pláčou. Pokud je ale slepení jen částečné, není to žádný složitý ani bolestivý zákrok.

Může se stát, že se synechie opakují. Gynekolog vás zřejmě objedná na kontrolu po několika měsících a případně provede znova rozrušení srůstu.

 • Lékařský zákrok v zárodcích je rychlý a bezbolestný, většinou si holčička ani ničeho nevšimne.

Jak se srůstům vyhnout, existuje prevence?

Určitě při každém přebalení nebo později po každé toaletě roztáhněte pysky, mázněte olejíčkem, nepoužívejte vlhčené ubrousky a omývejte jen vodou a speciálními dětskými emulzemi, mýdlo dráždí. Vatičkou namočenou v olejíčku (postačí obyčejný modrý Aviril) otřete oblast poševního vchodu. Je potřeba setřít přirozený bílý povlak, který ke slepení přispívá značnou měrou.

Návštěva gynekologa u miminka možná zní trochu děsivě, ale nic hrozného na tom opravdu není :)
Návštěva gynekologa u miminka možná zní trochu děsivě, ale nic hrozného na tom opravdu není :)

Zkušenost je však taková, že i přes roztahování a mazání dochází opakovaně ke srůstům. Kdo na to má náběh, bude se s tím holt potýkat.

Dokud je zadeček v plenkách, je ve vlhkém prostředí a kůže je k slepení náchylná. V pozdějším věku po odstranění plenek může srůst způsobovat například hygiena prováděná vlhčenými ubrousky. Princip je podobný, pipinka je ve vlhku a tím lepí. Existují však údajně i jiné příčiny, některé zdroj hovoří o hormonálních důvodech, u některých holčiček se synechie objevily až po odplenkování. Toto však nemám potvrzeno od lékaře, pouze vyjádření maminek.

 • Zásadní rada zní: hlídejte to dceři sama a pokud se vám zdá, že je část pochvy zespoda slepená, neváhejte zajít na gynekologii.
 • Tato věc opravdu potřebuje odborníka, nečekejte, že to váš pediatr ohlídá! (Omlouvám se všem poctivým pedatrům, zkušenosti jsou však často negativní.)
 • Setkala jsem se už i s tím, že pediatrička na prokazatelné centimetrové synechie prohlásila, že se jí to zdá OK a poslala maminku s klidem domů. Ještě, že sama zašla na gynekologii, kde lékařka rovnou provedla bezbolestné rozrušení sondičkou.

O synechiích pro novorozence si přičtěte také na cekamerodinu.cz.

Výtoky, mykózy (plísně) a kandidózy (kvasinky)

Již od kojeneckého věku není v pořádku, aby se na pochvě holčičky objevoval výtok, malé bílé hrudky apod. Ani u větších holčiček se nemá objevovat výtok a špinění znatelné na kalhotkách. K výtoku se může přidat i začervenání a svědění. V takovém případě je to pro maminku signál k řešení.

 • Může pomoci sedací koupel ve slabě růžovém roztoku hypermanganu. V každém případě se však běžte poradit na gynekologii.

Někdy se může opakovaně vracet mykóza a záněty holčičkám, které začaly chodit do školky. Problém může být například v tom, že samy nezvládnou dostatečně utírání a hygienu po kakání. Doma jim s tím pomáháte vy, ve školce to možná samy nezvládnou tak dobře a paní učitelka to nepohlídá. Díky tomu zbytky stolice zabloudí do pochvy a problém je tu hned.

U miminka se hygieně věnujete svědomitě naprosto samozřejmě. Udržte si tu samozřejmost a pečlivost i v dalším věku.
U miminka se hygieně věnujete svědomitě naprosto samozřejmě. Udržte si tu samozřejmost a pečlivost i v dalším věku.

Jaká antibiotika byste měla dostat

Při infekci v pochvě se může stát, že hygiena nestačí a budou nutná antibiotika. V takovém případě samozřejmě navštívíte lékaře a dostanete lokální antibiotika. Nikoliv celková, jejich koncentrace není v pochvě dostatečná.

Kdy se můžou záněty vyskytnout?

Po léčbě antibiotiky, při cukrovce, při zánětu močových cest. Látkové i papírové plenky také svým vlhkým prostředím mohou napomoci živnému prostředí pro záněty.

 • Přebalujte často, protože vychladlá moč v plence může způsobit zánět močových cest.
 • Při otírání stolice vždy postupujte zepředu dozadu a pokud se dostaly nějaké nečistoty do pochvy.
 • Čistěte ji vatovým tamponem namočeným v olejíčku a oplachujte vodou.

Podrobněji o zánětech si přečtěte na mamaaja.cz.

Maminkám princezen

Co bych vám, maminky, doporučila závěrem? Věnujte se svým holčičkám citlivě, nečtěte moc diskuzí na internetech (zbytečně vás vyplaší a informační hodnota je mizivá) a cokoliv se vám nezdá, běžte k lékaři. A i když Vás pediatr pošle domů, zajděte si za odborníkem. Až pak můžete mít jistotu, že jste nic nepodcenila. Hrdinství nemá žádnou cenu a při nejhorším budete u lékaře za hysterku. Pořád lepší, než zanedbat problém u své princezny.

Upřímně: já šla na gynekologii i bez doporučení od pediatričky (sestřička na gynekologii dala najevo, že takhle se to nedělá, ale s brbláním mě vzala) a udělala jsem dobře!

Tyto potenciální problémy se mohou zdát jako drobnosti a pro budoucí sexuální vývoj nepodstatné. Ovšem nezahrávejme si s psychikou dětí. I když jsou maličké, tak vnímají velice dobře a stresové situace se mohou ukládat hluboko do podvědomí. A mít uložený stres na téma vlastních pohlavních orgánů, to asi nebude nic moc příjemného pro budoucí sexuální život.


Líbil se Vám článek? Sdílejte!


Témata magazínu