Jak na problémy s erekcí 1/3 - příčiny

Nemůžete dosáhnout erekce, nebo prostě není dostatečně tvrdý? Tento článek vám pomůže. Pokud potíže s erekcí nemáte, stejně si jej přečtěte. V článku se dozvíte o hlavních příčinách erektilní dysfunkce a na 'stupnici tvrdosti penisu' si sami budete moci ověřit, jak na tom vaše erekce je.

Jak na problémy s erekcí 1/3 - příčiny

Erektilní dysfunkce je dlouhodobá neschopnost dosažení a udržení dostatečně tvrdé erekce k uskutečnění uspokojivého sexuálního styku (problémy trvají minimálně 6 měsíců). S určitým stupněm poruchy erekce se v ČR potýká každý druhý muž ve věku 35–65 let (výzkum STEM/MARK, 2001). Aby bylo možno určit závažnost potíží, byla zavedena stupnice EHS (stupnice tvrdosti penisu, erection hardness score), která kvalitu ztopoření rozděluje na 4 stupně.

Stupně závažnosti erektilní dysfunkce

1. Zdravá tvrdá erekce

Penis je zcela tvrdý, lze jej zavést do pochvy. Ztopoření vydrží bez problémů až do orgasmu. Dobrý zdravotní stav se také projevuje ranní erekcí téměř každý den.

2. Občas měkký penis

Občasné, ale opakované selhání erekce. Penis je dostatečně pevný pro průnik do pochvy, avšak není úplně tvrdý. Někdy erekce v průběhu pohlavního styku ochabne tak, že není možné dosáhnout vyvrcholení. Do této kategorie nejčastěji spadají psychicky způsobené poruchy erekce - tj. nemusíte mít obavy, zkuste odbourat stres.

3. Výrazné potíže s erekcí

Problémy s erekcí jsou časté a opakované. Penis není dostatečně pevný, aby bylo možné proniknout do vaginy. Muž cítí vzrušení, ale penis se chová jinak. Erekce dostatečná k pohlavnímu styku je spíše výjimkou. Pokud se selhání pravidelně opakují, je vhodné navštívit lékaře.

4. Erekce nelze dosáhnout

Při vzrušení se penis zvětší, ale není pevný. Erekce není možné dosáhnout ani při masturbaci. Určitě navštivte lékaře.

Příčiny poruchy erekce

Úraz, operace

Úrazy a operace jsou organickou příčinou poruch erekce a hůře se léčí. Zahrnují poranění míchy, nervů, chirurgické zásahy v pánvi (např. operace prostaty), zranění pánve, cévní mozkové příhody, apod. Požkozené nervy nepřenáší vzruchy a penis je částečně nebo zcela necitlivý.

Od úrazu míchy trvá stabilizace sexuálních funkcí až 2 roky. V průběhu rekonvalescence trénujte pravidelnou masturbací, erotickými fantaziemi a Kegelovými cviky. Při úplném přerušení míchy je však naděje na obnovu erekce mizivá. Ve spolupráci se sexuologem je možné u většiny klientů poruchy erekce úspěšně řešit (pomocí inhibitorů PDE5, intrakavernózní terapií prostaglandinem E1, podtlakovými přístroji, penilními endoprotézami).

V samostatném článku najdete tipy ke zlepšení sexuálního života handicapovaných.

Při úplném přerušení míchy je naděje na obnovu erekce velmi malá.
Při úplném přerušení míchy je naděje na obnovu erekce velmi malá.

Psychické problémy

Psychicky podmíněné potíže s erekcí jsou poměrně časté. Na erekci negativně působí stres, deprese, sexuální traumata, úzkostné stavy nebo problémy v partnerském vztahu. V případě opakovaných selhání při styku dojde ke ztrátě sebedůvěry muže, který se pak mylně domnívá, že má problémy s erekcí ze zdravotních důvodů. Každé další selhání mu opět sníží sebevědomí a vymanit se z tohoto začarovaného kruhu je obtížné.

Pokud je však muž schopen dosáhnout erekce při masturbaci nebo mívá ranní erekci, jsou jeho problémy většinou psychického rázu. V takovém případě snižte pracovní vypětí, relaxujte a zkuste si s partnerkou promluvit o vašich problémech. Pokud to nepomůže, vyhledejte sexuologa a s jeho pomocí obvykle velmi rychle tyto potíže vyřešíte.

Psychické problémy mají na kvalitu erekce velký vliv
Psychické problémy mají na kvalitu erekce velký vliv

Nemoci

Cukrovka, vysoký krevní tlak, ateroskleróza (kornatění cév), hypercholesterolémie, obezita a onemocnění srdce (ischemická choroba srdeční) jsou nejčastější příčinou potíží s erekcí. U cukrovky dochází k poškození nervového systému (diabetická neuropatie) i drobných cév (vaskulopatie), což negativně ovlivňuje citlivost penisu a jeho prokrvení. Vysoký tlak a ateroskleróza mají za následek zhoršení funkce cév, což opět snižuje prokrvení intimních míst. U kardiaků zase nedokáže srdce napumpovat dostatek krve do poškozených cév penisu k jeho dostatečnému ztopoření.

I ucpané cévy mohou být příčinou špatné erekce
I ucpané cévy mohou být příčinou špatné erekce

Léky

Sexuální život mohou nepříznivě ovlivnit i některé léky. Buď působí negativně na dosažení erekce, nebo tlumí libido. Jsou to hlavně antihypertenziva (léky na vysoký tlak), diuretika (léky navozující zvýšené močení), některá antidepresiva, hormony, léky pro léčbu žaludečních vředů, kardiotonika (digoxin), nesteroidní protizánětlivé léky (indometacin), benzodiazepiny (diazepam) nebo protinádorové léky. Většinou se berou dlouhodobě, což riziko erektilní dysfunkce dále zvyšuje.

Spousta léků má vliv na kvalitu erekce
Spousta léků má vliv na kvalitu erekce

Léky negativně ovlivňující erekci

Skupina léků Léčivo resp. účinná látka Alternativa s nižším vlivem na erekci
Antihypertenziva beta-adrenergní blokátory (propranolol, atenolol), thiazidová diuretika (hydrochlorothiazid), dihydralazin alfa-adrenergní blokátory; ACE inhibitory; blokátory vápníkového kanálu
Diuretika thiazidová diuretika; kalium šetřící diuretika (spironolakton); inhibitory karboanhydrázy (acetazolamid) diuretika se silnými účinky (furosemid)
Antidepresiva selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (fluoxetin, paroxetin, sertralin); tricyklická antidepresiva (amitriptylin, imipramin); inhibitory onoaminooxidázy nová léčiva, jako např. bupropion, trazodon nebo moclobemid. Data ke srovnání nejsou k dispozici.
Antipsychotika fenothiaziny (chlorpromazin, thioridazin); karbamazepin; risperidon nová léčiva, data ke srovnání nejsou k dispozici
Hormony antiandrogeny (cyproteron); LHRH analoga; estrogeny v závislosti na diagnóze, dle posouzení odborného lékaře
Hypolipidemika gemfibrozil; klofibrát statiny (pravastatin, simvastatin)
Antiepileptika fenytoin; karbamazepin dle posouzení odborného lékaře
Antiparkinsonika levodopa dle posouzení odborného lékaře
Antiulceróza H2 antagonisté (cimetidin, famotidin, ranitidin) inhibitory protonové pumpy (omeprazol, esomeprazol)
ostatní alopurinol; indometacin; disulfiram, fenothiazinová antihistaminika; fenothiazinová antiemetika (prochlorperazin)
Zdroj: http://www.zdravcentra.cz/cps/rde/xchg/zc/xsl/81_1620.html

VĚDĚLI JSTE? Špatná erekce je jedním z ukazatelů problémů s potencí.

Špatný životní styl

Na kvalitu erekce se podepíše i sedavý způsob života bez dostatečné fyzické aktivity, nevyvážená strava s vysokým obsahem živočišných tuků a s nízkým obsahem vitaminů a vlákniny (to vede ke vzniku cévních a srdečních onemocnění), nadváha, kouření (poškození cév) a dlouhodobé užívání drog či alkoholu (ten poškozuje nervová zakončení, takže dochází ke zhoršení vedení vzruchů).

Hormony

Endokrinní poruchy způsobují sexuální dysfunkce méně často. Poruchy erekce může způsobit vysoká hladina hormonu prolaktinu, poruchy funkce štítné žlázy i snížená hladina testosteronu. Proto by u muže s nejasnou příčinou poruchy erekce měl být stanoven hormonální profil.

VÝUKA: Pokud chcete vědět, jaký má testosteron vliv na lidské tělo a jak můžete ovlivnit jeho hladinu, přečtěte si článek Jak zvýšit testosteron a jak udržet jeho hladinu v rovnováze?

Co vás čeká příště

Příště se v seriálu Jak na problémy s erekcí dozvíte, jaké metody se k léčbě erektilní dysfunkce a zlepšení erekce používají. Zmíníme přírodní afrodiziaka, léky Viagru, Cialis, Levitru a rozdíly v jejich účinku. Muže se zraněním páteře nebo pánve bude zajímat injekční léčba poruch erekce. Závěr bude věnován penilním protézám, ale snad žádnou z nich nebudete potřebovat. Tak ať to stojí.

Použité zdroje


Vybíráme z e-shopu