Jak na problémy s erekcí 1/3 - příčiny

Nemůžete dosáhnout erekce, nebo prostě není dostatečně tvrdý? Tento článek vám pomůže. Pokud potíže s erekcí nemáte, stejnak si jej přečtěte. V článku se dozvíte o hlavních příčinách erektilní disfunkce a na 'stupnici tvrdosti penisu' si sami budete moci ověřit, jak na tom vaše erekce je.

Jak na problémy s erekcí 1/3 - příčiny

Erektilní dysfunkce je dlouhodobá neschopnost dosažení a trvání dostatečně tvrdé erekce. S určitým stupněm erektilní dysfunkce se v ČR potýká každý druhý muž ve věku 35–65 let (výzkum STEM/MARK, 2001). Aby bylo možno určit závažnost potíží, byla zavedena stupnice EHS (stupnice tvrdosti penisu, erection hardness score), která kvalitu ztopoření rozděluje na 4 stupně:

Stupně závažnosti erektilní dysfunkce

1. Zdravá tvrdá erekce

Penis je zcela tvrdý, lze jej zavést do pochvy. Ztopoření vydrží bez problémů až do orgasmu. Dobrý zdravotní stav se také projevuje ranní erekcí téměř každý den.

2. Občas měkký penis

Občasné, ale opakované selhání erekce. Penis je dostatečně pevný pro průnik do pochvy, avšak není úplně tvrdý. Někdy erekce v průběhu pohlavního styku ochabne tak, že není možné dosáhnout vyvrcholení. Do této kategorie nejčastěji spadají psychicky způsobené poruchy erekce - tj. nemusíte mít obavy, zkuste odbourat stres.

3. Výrazné potíže s erekcí

Problémy s erekcí jsou časté a opakované. Penis není dostatečně pevný, aby bylo možné proniknout do vagíny. Muž cítí vzrušení, ale penis se chová jinak. Erekce dostatečná k pohlavnímu styku je spíše vyjímkou. Pokud se selhání pravidelně opakují, je vhodné navštívit lékaře.

4. Erekce nelze dosáhnout

Při vzrušení se penis zvětší, ale není pevný. Erekce není možné dosáhnout ani při masturbaci. Určitě navštivte lékaře.

Příčiny problémů s erekcí

Úraz, operace

Po úrazu pánve či míchy je erektilní disfunkce častá

Úrazy a operace jsou organickou příčinou poruch erekce a nedají se snadno léčit. Zahrnují poranění míchy, nervů, chirurgické zásahy v pánvi (např. operace prostaty), zranění pánve, cévní mozkové příhody, apod. Požkozené nervy nepřenáší vzruchy a penis je částečně nebo zcela necitlivý.

Od úrazu trvá stabilizace sexuálních funkcí až 2 roky. V průběhu rekonvalescence trénujte pravidelnou masturbací, erotickými fantaziemi a Kegelovými cviky. Při úplném přerušení míchy je však naděje na obnovu erekce mizivá.

V samostatném článku najdete tipy ke zlepšení sexuálního života handicapovaných.

Psychické problémy

Psychické problémy mají negativní vliv na tvrdost erekce

Psychicky podmíněné potíže s erekcí jsou poměrně časté. Na erekci negativně působí stres, deprese, sexuální traumata, úzkostné stavy, nebo problémy v partnerském vztahu. V případě opakovaných selhání při styku dojde ke ztrátě sebedůběry muže, který se pak mylně domnívá, že má problémy s erekcí ze zdravotních důvodů. Každé další selhání mu opět sníží sebevědomí a vymanit se z tohoto kruhu je obtížné.

Pokud je však muž schopen dosáhnout erekce při masturbaci, nebo mívá ranní erekci, jsou jeho problémy pouze psychického rázu. V takovém případě snižte pracovní vypětí, relaxujte a zkuste si s partnerkou promluvit o vašich problémech.

Nemoci

Nemoci srdce a cév jsou častou příčinou erektilní dysfunkce

Cukrovka, vysoký krevní tlak, ateroskleróza a onemocnění srdce jsou nejčastější příčinou potíží s erekcí. U cukrovky dochází k poškození nervového systému (diabetická neuropatie) i drobných cév, což negativně ovlivňuje citlivost penisu a jeho prokrvení. Vysoký tlak a ateroskleróza mají za následek zůžení cév, což opět snižuje prokrvení intimních míst. A u kardiaků nedokáže srdce napumpovat dostatek krve pro ztopoření.

Léky

Vedlejším efektem mnoha léků je zhoršení potence

Sexuální život mohou nepříznivě ovlivnit i některé léky. Buď působí negativně na dosažení erekce, nebo tlumí libido. Jsou to hlavně antihypertenziva (léky na vysoký tlak), diuretika (léky navozující zvýšené močení), antidepresiva, hormony, léky pro léčbu žaludečních vředů nebo protinádorové léky. Většinou se berou dlouhodobě, což riziko erektilní dysfunkce dále zvyšuje.

Léky negativně ovlivňující erekci

Skupina léků Léčivo resp. účinná látka Alternativa s nižším vlivem na erekci
Antihypertenziva beta-adrenergní blokátory (propranolol, atenolol), thiazidová diuretika (hydrochlorothiazid), dihydralazin alfa-adrenergní blokátory; ACE inhibitory; blokátory vápníkového kanálu
Diuretika thiazidová diuretika; kalium šetřící diuretika (spironolakton); inhibitory karboanhydrázy (acetazolamid) diuretika se silnými účinky (furosemid)
Antidepresiva selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (fluoxetin, paroxetin, sertralin); tricyklická antidepresiva (amitriptylin, imipramin); inhibitory onoaminooxidázy nová léčiva, jako např. bupropion, data ke srovnání nejsou k dispozici
Antipsychotika fenothiaziny (chlorpromazin, thioridazin); karbamazepin; risperidon nová léčiva, data ke srovnání nejsou k dispozici
Hormony antiandrogeny (cyproteron); LHRH analoga; estrogeny v závislosti na diagnóze, dle posouzení odborného lékaře
Hypolipidemika gemfibrozil; klofibrát statiny (pravastatin, simvastatin)
Antiepileptika fenytoin; karbamazepin dle posouzení odborného lékaře
Antiparkinsonika levodopa dle posouzení odborného lékaře
Antiulceróza H2 antagonisté (cimetidin, famotidin, ranitidin) inhibitory protonové pumpy (omeprazol, esomeprazol)
ostatní alopurinol; indometacin; disulfiram, fenothiazinová antihistaminika; fenothiazinová antiemetika (prochlorperazin)
Zdroj: http://www.zdravcentra.cz/cps/rde/xchg/zc/xsl/81_1620.html

VĚDĚLI JSTE? Špatná erekce je jedním z ukazatelů problémů s potencí.

Co vás čeká příště

Příště se v seriálu Jak na problémy s erekcí dozvíte, jaké metody se k léčbě erektilní dysfunkce používají. Zmíníme přírodní afrodiziaka, léky Viagru, Cialis, Levitru a rozdíly v jejich účinku. Muže se zranění páteře nebo pánve bude zajímat injekční léčba poruch erekce. Závěr bude věnován penilním protézám, ale snad žádnou z nich nebudete potřebovat. Tak ať to stojí.

Autor:

Pomohl vám tento článek? Sdílejte jej dále.
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Poslat odkaz e-mailem


Související hračky