Plodné a neplodné dny pod drobnohledem

Ať už se pokoušíte počít dítě, nebo si chcete užívat nezávazného sexu bez následků, je dobré mít znalosti nejen o antikoncepci, ale i ovulaci a plodných a neplodných dnech.

Plodné a neplodné dny pod drobnohledem

Rozmnožit se a zanechat po sobě potomky, kteří v sobě ponesou odkaz svých rodičů je jediným způsobem, jak bojovat s časem a metaforicky překonat smrt. Zplození nového života je, ať chceme nebo ne, životním cílem, který je zakódovaný hluboko v nás.

Znalost menstruačního cyklu

Žena je plodná jen malou část menstruačního cyklu. Plodné dny nastávají během ovulace, kdy se zralé vajíčko uvolňuje z va­ječníku. K tomu obvykle dochází asi 14 dní před menstruací. Z lékařského hlediska je vajíčko schopné oplodnění nejvýše 48 hodin a spermie maximálně 3 dny. Pohlavní styk více než 3 dny před ovulací nebo více než 2 dny po ní by tedy teoreticky neměl vést k oplodnění.

Následujících osm faktů by vám mohlo pomoci se v této problematice zorientovat:

1. Od chvíle, kdy se zralé vajíčko uvolní z vaječníku, zůstává plodné pouze 12 - 24 hodin.

2. K ovulaci obvykle dojde pouze jednou během celého menstruačního cyklu. Výjimečně dochází k vícečetné ovulaci.

3. Během plodných dní může žena zaznamenat větší vlhkost v blízkosti poševního vchodu. To je způsobeno produkcí řídkého a tažného cervikálního hlenu.

4. Během ovulace dochází ke změně cervikálního hlenu, který má v období ovulace barvu vaječného bílku. V něm jsou spermie schopné přežít i několik dní, ve výjimečných případech až 5!

5. Změna se projevuje i na děložním čípku. Ten se zkracuje, stává se měkkým a otevírá se. V období mimo plodné dny je naopak dlouhý a tvrdý.

6. Bazální tělesná teplota ženy se během plodných dní (po ovulaci) zvyšuje asi o 5 desetin stupně (měřeno ráno v pochvě) a až do prvního dne mestruace zůstává vyšší.

7. Některé ženy zažívají při ovulaci bolest srovnatelnou svojí intenzivtou s tou menstruační, ale trvá pouze 1 - 2 dny. Ovulační bolesti mohou také připomínat chřipkové symptomy – bolesti svalů a kloubů, únavu nebo vertigo.

8. Ovulaci může doprovázet zvýšená chuť na sex, avšak zdaleka to neplatí pro všechny ženy.

Při zjištování plodných a neplodných dní je potřeba znát svůj menstruační cyklus.
Při zjištování plodných a neplodných dní je potřeba znát svůj menstruační cyklus.

VÝUKA: Určit přesné datum ovulace (resp. přesně stanovit plodné a neplodné dny) je ve skutečnosti docela složité a z toho vyplývá, že tyto přirozené metody antikoncepce mají nízkou spolehlivost. Výhodou je, že nemají žádné vedlejší zdravotní účinky a jsou tolerovány i katolickou církví.

Výpočet plodných a neplodných dnů

Pokud plánujete rodičovství nebo se mu naopak chcete vyhnout a je pro vás znalost plodných a neplodných dní důležitá, mohou vám pomoci různé kalkulačky a aplikace pro výpočet termínu ovulace. Stáhnout si můžete například WomanLog, aplikaci, která primárně funguje jako menstruační kalendář, ale vypočítá vám i ovulaci. Period Tracker nebo My calendar fungují na obdobném principu.

POZOR: Mějte vždy na paměti, že sex během plodných dní není absolutní zárukou početí a stejně tak soulož během neplodných dní nefunguje jako spolehlivá antikoncepce. Vyberte si raději nějakou spolehlivější metodu antikoncepce.

Spočítat si dny, kdy jste nejplodnější, můžete i s menstruačním kalendářem. Zadáte datum začátku menstruace, délku cyklu a obvyklou délku menstruace a kalendář vám přesně vypočítá den ovulace. Kdy máte své plodné dny si můžete ověřit i online na webu plodne-dny-vypocet.cz, případně můžete použít ovulační test.

Ovulační testy

Pro zjištění ovulace můžete použít i ovulační test. Výsledek je však nutné brát orientačně (stejně jako u předchozích výpočtů). Ovulační test můžete koupit buď zvlášť po jednom kusu anebo v sadě (což je lepší varianta). Cena se pohybuje od pár desítek korun až po 400 Kč za balení. Koupíte ho v lékárně bez lékařského předpisu.

Jak funguje ovulační test?

Během ovulace narůstá hladina tzv. luteinizačního hormonu LH a zvýšení lze zjistit z moči. Jakmile dojde ke zvýšení tohoto hormonu, většinou 1 až 2 dny před ovulací, ovulační test ho zaznamená.

Pro testování potřebujete znát délku menstruačního cyklu, abyste věděla, kdy přibližně k vaší ovulaci dochází (většinou v polovině cyklu) a kdy tedy máte test použít. Ovulační test provádějte před předpokládaným datem ovulace až 6 dní za sebou.

Testování trvá asi 5 minut a na rozdíl od některých těhotenských testů jej můžete provádět kdykoli během dne. Je-li test negativní, a tedy nemáte ovulaci, proužek je světlejší než kontrolní anebo se vám ukáže jen jeden proužek. V případě, že je proužek stejně barevný nebo tmavší než kontrolní, je test pozitivní, tedy ovulujete.

Kdy je žena nejplodnější?

Připravenost na roli matky bohužel nejde ruku v ruce s plodností. Ačkoliv by se zdálo, že třicátnice disponuje vším, co se od ženy připravující se na mateřství očekává a dívka kolem dvaceti let jí nemůže nijak konkurovat, z biologického hlediska tomu tak není. Naše civilizace se rychle vyvíjí a my s ní, ale lidské tělo v otázce plodnosti zatím ošálit nedokážeme. Příroda to zkrátka zařídila tak, aby ke zplození potomka došlo co nejdříve poté, co dívka pohlavně dospěje.

Biologické hodiny mladé ženy začínají tikat už někdy kolem dvacátého roku jejího života. Ve třiceti už odbíjejí tak hlasitěji, protože s každým dalším rokem plodnost zvolna klesá. Neznamená to, že by žena v pětatřiceti nebyla schopná otěhotnět, musí ale počítat s tím, že to nemusí jít tak rychle jako ve dvaceti. Po čtyřicítce už může spontánní otěhotnění znamenat velký problém. Na vině je kromě možných dalších přidružených chorob i prosté snížení počtu a kvality vajíček ve vaječnících.

Plodnost během života

Plodnost muže jeho věk ovlivňuje v menší míře než u ženy - u nich je situace mnohem komplikovanější. Důvodem je rozdílná doba tvorby pohlavních buněk. Dozrávání spermií v případě muže trvá 90 - 100 dní a tento proces probíhá během celého jeho života. Ženiny pohlavní buňky se začnou tvořit ještě v nitroděložním stádiu jejího života. Když se tedy dívka narodí, je její budoucí schopnost zplodit potomka předurčena definitivním a neměnným počtem folikulů, v nichž pak dozrávají vajíčka, která se postupně uvolňují. Počet folikulů se během života ženy již jen snižuje.

ZAPAMATUJTE SI: Termín ovulace označuje okamžik, kdy se zralé vajíčko uvolní z vaječníku a pomalu sestupuje vejcovodem k děloze. Pokud se během tohoto pohybu setká se spermií, dojde ke splynutí a tedy oplodnění vajíčka. A zrození nového života.

Po narození má žena ve vaječnících cca 1 milion folikulů, do prvního menstruačního krvácení (cca ve 13 letech) se však  jejich počet sníží na cca 250 tisíc. Do ovulace (tzn. uvolnění zralého vajíčka připraveného k oplodnění) dospěje jen několik stovek z nich. Většina vajíček své zrání nedokončí a zanikne. Se zvyšujícím se věkem ženy a s hormonálními změnami v jejím těle pak přestává dozrávat stále více a více vajíček. Nakonec přestanou dozrávat úplně, menstruace vymizí a žena definitivně ztratí schopnost otěhotnět a stává se neplodnou.

Co ovlivňuje plodnost?

Plodnost nesouvisí jen s věkem. Problém otěhotnět může být spojený také se zdravotními problémy ženy, které ovlivňuje řada dalších významných faktorů i u žen, které by z biologického hlediska měly být nejplodnější.

1) Zvýšená tělesná hmotnost

Váha ženy může přímo ovlivňovat její schopnost otěhotnět. Příliš nízká tělesná hmotnost a s ní související minimum tělesného tuku ovlivňují funkci hypotalamu, a tím i sekreci hormonů. Ve finále dochází ke snížení produkce estrogenu v těle - hormonu, který reprodukční i menstruační cyklus zásadním způsobem ovlivňuje.

Obezita narušuje plodnost ženy na všech úrovních. Uplatňuje se zde efekt zvýšené hladiny inzulinu, inzulinové rezistence a zvýšené hladiny androgenů (často v souvislosti se syndromem polycystických ovarií). Obezita negativně ovlivňuje plodnost jak v přirozeném cyklu, tak i výsledky asistované reprodukce. Souvislost mezi obezitou a neplodností se netýká jen žen, ale i mužů, u nichž je vlivem zvýšené tělesné hmotnosti narušena spermatogeneze.

2) Anémie

Pokud se o dítě pokoušíte už nějakou dobu, ale výsledky se stále nedostavují a vy nemůžete otěhotnět, na vině může být i anémie. Málo červených krvinek způsobuje neplodnost. Nedostatek železa nebo vitaminu B1, které jsou za tvorbu červených krvinek zodpovědné, můžeme tělu dodat v zelenině, luštěninách nebo v celozrných výrobcích. Je prokázáno, že změna jídelníčku a zařazení zdravých potravin na denní menu alespoň některým ženám pomohla se anémii vyhnout.

3) Kouření

Kouření se skutečně významně podílí na poklesu plodnosti, a to jak mužů, tak u žen. U mužů kouření negativně ovlivňuje parametry spermiogramu (kvalitu i množství spermií) a zvyšuje riziko vzniku erektilní dysfunkce. Vlivem toxinů z cigaret se ženská vajíčka stávají náchylnějšími ke vzniku genetických abnormalit. Nikotin a jiné chemikálie obsažené v cigaretách negativně ovlivňují i ovulaci a kvalitu cervikálního hlenu.

VÝUKA: Příčin potíží s otěhotněním u žen může být samozřejmě daleko více. Může se jednat o gynekologická onemocnění (nemoci vaječníků, vejcovodů, dělohy, endometrióza), imunologická, interní nebo genetická onemocnění. Pokud se ženě (resp. páru) nedaří otěhotnět, pak by problém v první řadě měla diskutovat se svým ošetřujícím gynekologem, který jí doporučí další postup. 

Použité zdroje

Vybíráme z e-shopu