Vše o kondomech 2/4 – typy pánské ochrany a femidomy

Nevíte, jaký kondom zvolit, aby vám jeho velikost přesně sedla? V dnešním díle o prezervativech se dozvíte, jaké existují velikosti, tvary kondomů a které jsou nejpohodlnější. Nezávislé ženy jistě potěší novinky v dámských kondomech. Povíme si také o lubrikaci a nakonec vás čeká několik tipů pro použití latexové ochrany s erotickými pomůckami.

Vše o kondomech 2/4 – typy pánské ochrany a femidomy

Tvary kondomů: válec, zůžený, s větším rezeroárem, anatomicky tvarovaný a s rozšířením na žalud

Tvary a velikosti kondomů

Na evropském trhu můžeme narazit na několik typů kondomů. Klasické kondomy ve tvaru válce, zúžené u kořene proti sklouznutí, nebo s anatomickým rozšířením u špičky. Takto tvarované jsou většinou pohodlnější, protože poskytují více místa pro žalud.

Velikost kondomu

Pro rozměry kondomů se používá tzv. nominální šířka a délka. Nominální šířku naměříte tak, že položíte rozbalený prezervativ na stůl a změříte jej napříč. Standardní středoevropská šířka 54 mm odpovídá vnitřnímu průměru 3.5 cm. Obvyklá délka je mezi 17–21 cm a výrobci ji uvádí včetně špičky, využitelných je tedy o cca 1 cm méně.

Velké kondomy (většinou označované XL, XXL) se liší pouze šířkou, která je až 60 mm. Délka zůstává stejná jako u běžných velikostí, část kondomu totiž stejně zůstane srolovaná a nevyužitá.

Malé kondomy (časté označení narrow, snugger fit) se opět liší pouze nominální šířkou 45 mm – jsou užší a jejich vnitřní průměr je 2.8 cm. Úzké kondomy jsou určeny pro muže, kteří chtějí penis pevně obepnout, nebo mají užší penis. Malé kondomy jsou také vhodnější pro teenagery (někdy se jim také říká kondomy pro dvanáctileté).

Tloušťka, vroubkování, příchutě

Kromě tradičních hladkých tvarů je k dostání i mnoho dalších druhů pánské ochrany:

Tvarovaný kondom InSpiral a vroubkovaný prezervativ

Tvarované a vroubkované kondomy

Na povrchu jsou různé proužky, hrbolky, vroubky a výstupky, které stimulují poševní stěnu a přispívají tak k většímu vzrušení a intenzivnějším pocitům ženy. Výstupky jdou cítit hlavně při pronikání a na začátku styku, při delším milování je partnerka už příliš necítí.

London extra silný, vhodný pro anální sex

Zesílené a na anální sex

Silnější vrstva latexu je odolnější a vhodná pro anální styk. Zesílené kondomy lze také použít z hygienických důvodů jako návlek pro fisting. Obvyklá tloušťka je 0.07–0.10 mm.

Ztenčené kondomy

Ztenčené kondomy Durex Ultra Thin

Tenké kondomy mají ochrannou vrstvu slabší a díky tomu umožňují realističtější prožitek. Některé ztenčené kondomy mohou být dokonce kvalitnější než jiné s normální tloušťkou stěny, ale obecně jsou tenčí stěny náchylnější k prasknutí. Tenké latexové kondomy mají vrstvu silnou 0.04–0.05 mm, s nejtenčími polyuretanovými tenkými 0.02 mm je sex jako bez kondomu.

Kondomy s příchutí

Jahodové kondomy Secura

Ovocná vůně a chuť těchto kondomů je zajímavou možností ke zpestření sexuálního života. Jsou vhodné zejména pro orální sex s ochranou, při kterém normální prezervativy nechutnají dobře. Dobře však poslouží i pro vaginální nebo anální styk, protože příjemně voní. Ochucené kondomy mohou mít aroma jahod, malin, banánů, vanilky, nebo čokolády. Neměly by obsahovat cukr, protože ten mění přirozené pH vagíny.

Barevné kondomy

Barevné kondomy

Barva na kondomu nemá žádnou speciální funkci, slouží pouze ke zpestření. Vyrábějí se duhové, zářící ve tmě nebo imitující černý společenský oblek. Některé série se vyrábí speciálně pro období Vánoc, Valentýna nebo Halloweenu, samozřejmě s odpovídající výzdobou.

Jedlé, konzumovatelné

Jedlé kondomy

Jedlé prezervativy mohou být svačinkou, která po vyčerpávajícím sexu přijde vhod. Jsou ale určeny jen k recesi, protože neposkytují ochranu před otěhotněním, ani před pohlavními chorobami.

Kondomy podle druhu lubrikace

Kondomy bez lubrikace Durex Dry

Bez lubrikace

Kondomy bez lubrikace (tzv. suché) dobře přilnou na kůži a nesklouznou. Po nasazení se doporučuje použít lubrikant na vnější stranu, pokud není partnerka dostatečně vlhká. Občas si muž při sundávání nelubrikovaného kondomu může odtrhnout k latexu přilepené chloupky. Předcházet této bolestivé situaci lze přidáním lubrikantu na kořen penisu těsně před sundáním.

Kondomy více lubrikované Durex Elite

Extra lubrikované

Kondomy se zvýšenou lubrikací obsahují cca 2x i více lubrikantu, než u běžných kondomů. Extra zvlhčení je vhodné, když sex drhne a snižuje také riziko prasknutí kondomu.

Kondomy Trojan Fire & Ice - zahřívací a chladivé

Hřející, prokrvující

Hřející kondomy obsahují lubrikační vrstvu s prokrvujícími látkami. To zvyšuje citlivost intimních partií a usnadňuje dosažení orgasmu muže i ženy. Nevýhodou je, že množství hřejivých látek na kondomu je dané. Intenzitu zahřátí proto nemůžete ovlivnit jako u prokrvujících lubrikačních gelů nanesením většího nebo menšího množství.

Kondomy na prodloužení sexu Durex Performa

Znecitlivující, tlumivé

Znecitlivující kondomy fungují na podobném principu jako hřející, avšak zde lubrikant obsahuje tlumivé látky. Snižují citlivost, což působí proti předčasné ejakulaci a prodlužuje sex. Protože jsou však lubrikované po obou stranách, znecitliví i partnerku a to je ve většině případů nežádoucí. K oddálení ejakulace se více hodí nanést na penis znecitlivující lubrikační gel a poté nasadit běžný kondom.

Se spermicidem

Spermicidní kondomy poskytují vyšší ochranu proti otěhotnění, protože obsahují látky ničící spermie (většinou nonoxynol-9). Proti pohlavním chorobám lepší ochranu neposkytují. Dostupnost kondomů se spermicidem je však malá, protože nonoxynol-9 může podráždit sliznice a většina výrobců proto od jejich produkce upustila. Chcete-li dvojitou ochranu proti početí, použijte spolu s kondomem spermicidní lubrikační gel.

Ženský kondom, femidom

Kondom pro ženy dává ženám možnost být aktivnější a nezávislejší co se antikoncepce týče. V porovnání s mužskou variantou poskytuje mírně nižší ochranu proti početí, na druhou stranu může lépe chránit před pohlavními chorobami, protože pokrývá větší část pokožky. Někdy se ženský kondom zaměňuje s pesarem (tzv. poševní diafragma), avšak ten má tvar kloboučku a neposkytuje ochranu proti pohlavním chorobám.

Ženské kondomy se nevyrábí z latexu ale z polyuretanu, nebo ještě odolnějších materiálů. Po sexu je lze umýt a vydesinfikovat, takže vydrží až 10 použití. Výrobci to sice nedoporučují, ale vzhledem k vysoké ceně je jejich opakované použití běžné.

Dámský kondom
Běžný dámský kondom
Ženský kondom Vamour.
Ženský kondom Vamour
Použití femidomu.
Použití dámského kondomu

Femidom má bohužel řadu nevýhod jako je obtížná aplikace, nutné použití lubrikantů, nebo již zmíněná vysoká cena. Ženské kondomy se dají koupit v lékárnách, supermarketech i v obchodech na internetu.

Video nasazování dámského (vaginálního) kondomu

Prezervativy a erotické pomůcky

Ozvláštnění sexu zapojením erotických pomůcek představuje pro mnoho lidí vítanou změnu. Při sexu s dildy, vibrátory a dalšími pomůckami možná není primárním rizikem otěhotnění, ale prezervativ i zde dobře pomůže - především pro udržení čistoty. Zamezí se tak rozmnožení bakterií, které hrozí při špatném očištění. Pokud je vibrátor sdílen více partnery (např. ve swingers klubu), bariérová ochrana na vibrátoru zabrání nákaze sexuálně přenosnými chorobami. Prezervativ by měl být vyměněn vždy, když je vibrátor používán další osobou nebo zamíří do jiné tělesné partie.

Co vás čeká příště?

V další části seriálu se dozvíte jak určit správnou velikost kondomu, nebo co dělat, když prezervativ příliš snižuje citlivost při sexu. Probereme i problémy při nasazování kondomu, alergie na latex, nebo co ovlivňuje riziko prasknutí. Čeká vás další díl nabitý zajímavostmi ze světa pánské ochrany.

Autor: Plazboz

Pomohl vám tento článek? Sdílejte jej dále.
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Poslat odkaz e-mailem


Související hračky