Vše o lubrikaci 2/2 - specialitky

Chcete si zpestřit sex a zažít něco nového? Zkuste lubrikanty se speciálním složením. Třeba sladké gely pro orální sex, po kterých se budete jen olizovat. Nebo dráždivé prokrvující gely pro intenzivnější orgasmus. O těchto výrobcích si povíme v dnešní části seriálu o lubrikaci. Jako bonus se dozvíte, čím lubrikační gel nahradit.

Vše o lubrikaci 2/2 - specialitky

Speciální druhy lubrikačních gelů

Některé lubrikanty mají speciální složení a kromě běžného zvlhčení umí i něco navíc. Na trhu najdeme gely se znecitlivujícícím účinkem, jiné naopak intimní partie prokrvují a způsobují jejich vyšší citlivost. Spermicidní gely znehybňují a zabíjí spermie. Existují i lubrikanty, jejichž složení je vhodné přímo pro anální nebo orální sex.


Lubrikant LG se spermicidem.
Lubrikant LG se spermicidem.

Spermicidní gely

Tyto lubrikanty působí proti oplozovací schopnosti spermií a chrání tak proti nechtěnému početí. Na trhu existuje s přídavkem spermicidu mnoho lubrikantů, některé ale nejsou jako spermicidní přímo označeny. Proto, pokud se pokoušíte o potomka, přečtěte si raději složení vašeho lubrikantu, zda neobsahuje spermicid (např. nonoxynol–9, benzalkoniumchlorid / ADBAC).

Někdy se uvádí, že nonoxynol-9 snižuje riziko přenosu pohlavních chorob včetně HIV. Tyto účinky však nebyly klinicky prokázány.

Znecitlivující gely, k prodloužení styku

Lubrikant Sexy Ice s prokrvujícím a zároveň znecitlivujícím účinkem.
Sexy Ice

Ideální lubrikant pro muže, kteří se chtějí vyvarovat předčasné ejakulaci. Tlumící složka snižuje citlivost nervových zakončení, takže si můžete užívat sexuální maraton. U žen gel tlumí případné bolesti při styku, většinou však nechceme partnerku ovlivnit. Proto je vhodné spolu se znecitlivujícím lubrikantem použít kondom.

Tlumící gely zároveń mohou obsahovat i prokrvující složku, aby nedocházelo k ochabnutí erekce. Po jejich použití je penis je dostatečně prokrvený, avšak ne tak citlivý, aby došlo k předčasné ejakulaci. Typickým příkladem kombinace tlumivého a prokrvujícího gelu je lubrikant Sexy Ice. Oblíbený je i český tlumivý gel Lona.


Prokrvující, dráždivý lubrikant.
Lona dráždivý lubrikant

Prokrvující, erekční gely

Prokrvující gely jsou jedny z nejoblíbenějších. Většinou jsou na vodní bázi. Nanáší se na intimní partie několik minut před sexem, např. v rámci erotické předehry. Natřené místo začne mírně hřát, prokrvovat se a zvyšuje se jeho citlivost. Díky tomu ženy snadněji dosáhnou orgasmu a pánům gel pomáhá s udržením erekce.

Při nanesení většího množství gelu, nebo u citlivých jedinců, mohou prokrvující gely až pálit. V tom případě příště použijte gelu méně.

Desinfekční gely

Tyto gely obsahují přídavek desinfekční složky. Působí proti vaginálním bakteriím, plísním a kvasinkám. Používají se pro vaginální i anální styk. Některé desinfekční gely obsahují zároveň spermicid nonoxynol-9.


Klasika pro anální sex - AQUAglide Anal
AQUAglide Anal

Lubrikanty pro anální sex

Tyto lubrikanty mají zvýšenou kluznost a mazlavost. Často obsahují desinfekční složku proti bakteriím. Při koupi lubrikace k análním hrátkám se přesvědčte, zda lze výrobek použit s kondomem (vodní a silikonové gely lze).

Mezi zavedené (avšak dražší) značky pro anální lubrikaci patří: Aquaglide Anal, I-D Glide, nebo Doc Johnson. Mezi levnější, avšak také kvalitní patří české anální gely Lona, nebo německá značka Flutschi Anal.


Durex Play na orální sex s příchutí Piňa Colada.
Durex Play Piňa Colada

Lubrikanty pro orální sex

Orální gely jsou poživatelné a lze je tedy použít při i kouření (felaci), nebo lízání. Vyrábí se v různých, většinou ovocných, příchutích – jahodové, broskvové, banánové, existují i vanilkové, s chutí šampaňského, nebo Piňa Colada. Orální sex je s těmito gely zábavnější a ještě si pošmáknete.

S běžnými ne-orálními gely orální sex provádět nedoporučujeme. Jsou sice také nezávadné, ale chuťově nic moc.

Čím nahradit lubrikační gel?

Žhavý sex se proměnil v drhnoucí trápení a lubrikant není po ruce? Nejběžnější náhrada za lubrikační gel jsou sliny, které použil ke zvlhčení skoro každý. Jenže sliny málo kloužou, rychle vyschnou a na anální sex nejdou použít vůbec.

Lubrikační gel nenahrazujte Indulonou ani kosmetickými krémy.
Indulonu jen na ruce :-)

Co tak zkusit nějaké krémy? Indulona a kosmetické krémy na intimní partie rozhodně nepatří. Sliznice jsou mnohem citlivější než kůže a podráždění některou složkou krému je pravděpodobné – tyto přípravky nejsou zkrátka na sex určené. Nepomůže ani rostlinný olej - mastný sice je, ale neklouže.

Jak vidíte, lubrikační gel nejde jen tak nahradit. Proto si raději nějaký včas pořiďte, protože jak se říká:
"Kdo maže, ten jede".Související hračky