Co je hormonální antikoncepce?

Hormonální antikoncepce

Hormonální antikoncepcí (HA) se označuje forma antikoncepce pro ženy, založená na dodávání určitých hormonů do těla. Tyto látky narušují průběh ovulace a tím brání otěhotnění. Hormonální antikoncepce je v současnosti jednou z nejoblíbenějších metod proti nechtěnému těhotenství – její účinky dnes využívá okolo 100 milonů žen.

HA se užívá ústně (formou pilulek) nebo injekčně, existuje také varianta nitroděložních tělísek nebo podkožních implantátů, které fungují 3-5 let. Riziko otěhotnění je – při pravidelném užívání pilulek – asi 0,3 %, u injekčních přípravků dokonce jen 0,05 %.

 • Jak stará je hormonální antikoncepce? První pokusy na zvířatech proběhly sice už ve 20. letech 20. století, klinické testy byly spuštěny (s podporou hnutí, bojujícího za práva žen) až o 30 let později. Na trh se HA dostala poprvé roku 1960. Tehdejší množství hormonů v přípravku bylo až 100x vyšší, než dnes a závažné vedlejší efekty byly na denním pořádku.

Hlavním důvodem pro užívání HA je prevence otěhotnění, je možné ji užívat ale i při poruchách menstruačního cyklu nebo v případě bolestivého průběhu menstruace. Hormonální antikoncepce žádným způsobem nechrání proti sexuálně přenosným chorobám!

Princip hormonální antikoncepce

Ludwig Haberlandt, rakouský fyziolog a otec hormonální antikoncepce
Ludwig Haberlandt, rakouský fyziolog a otec hormonální antikoncepce

Na trhu se v současnosti vyskytují dvě formy hormonální antikoncepce – progesteronová a kombinovaná (progesteron s estrogenem). Jejich působení vychází z narušení složité kaskády hormonálních pochodů, které řídí menstruační cyklus

Zatímco úkolem progesteronu je zablokovat zrání vajíčka a oddálit menstruaci, estrogenová složka plní pojistnou úlohu. Pokud navzdory progesteronu k uzrání vajíčka přeci jen dojde, zabrání estrogen jeho oplodnění a usazení na vnitřním povrchu dělohy.

Užívání

Dávkování HA se liší dle druhu. V případě kombinovaných antikoncepcí je nutné brát pilulku 1x denně, přičemž 21 dní se užívá dávka s účinnou látkou a zbylých 7 dní placebo. Injekční varianta kombinované antikoncepce vydrží 1-3 měsíce. Progesteronovou HA je nutné brát každý den ve stejnou dobu.

Pro správnou funkčnost hormonální antikoncepce je nutné dodržovat předepsané užívání. Funkčnost HA je totiž založena na udržování hladiny určitých látek tak, aby se zamezilo ovulaci. Při několikanásobném vynechání je riziko otěhotnění300x vyšší.

Připomenutí pilulky pomocí pípátka, SMS či aplikace

Stává se vám, že občas na pilulku zapomenete? Dříve se používala tzv. pípátka nebo služby přes SMS, které vám každý den v přesný čas připomínaly, že si máte pilulku vzít.

V dnešní době už vám stačí chytrý telefon, ve kterém si nastavíte každodenní upomínku, případně si můžete stáhnout některou z mnoha aplikací, které vám pilulku připomenou (a mnohdy nabízejí i další užitečné funkce). Vyzkoušejte třeba tyto:

Lady Pill Reminder
Pripomenuti antikoncepce
myPill® Birth Control Reminder
Contraceptive pill reminder

Nežádoucí účinky

Injekční varianta hormonální antikoncepce
Injekční varianta hormonální antikoncepce

Hormonální antikoncepce vede u mnoha uživatelek k řadě negativních účinků. Patři mezi ně zejména:

 • přibírání na váze
 • změny nálad – včetně depresí
 • snížená chuť na sex
 • zvýšené riziko rakoviny prsu a děložního čípku
 • zvýšené riziko kardiovaskulárních chorob
 • Do užívání HA by se bez konzultace neměly pouštět ženy, které spadají do skupin s vysokým rizikem tvorby sraženiny – tedy kuřačky, obézní ženy a ženy ve vyšším věku. 
 • Hormonální antikoncepci by v žádném případě neměly užívat ženy s vyšší srážlivostí krve. V posledních letech se množí případy, kdy užívání HA podnítilo u mladých žen mrtvici. Několik žen na následky mozkové příhody zemřelo, desítky dalších jsou doživotně postižené.

Interakce s jinými léky a látkami

Podkožní implantát, soustavně uvolňující hormony
Podkožní implantát, soustavně uvolňující hormony

Steroidní hormony, které jsou účinnou látkou HA, mohou interagovat se širokou škálou látek. Např. antibiotika urychlují vylučování hormonů z těla, tudíž antikoncepce pozbývá své účinnosti. Podobný efekt vyvolává např. grepfruitová šťáva nebo léky na epilepsii.

Kombinováním hormonální antikoncepce s alkoholem dochází k poškození jater, stejné riziko hrozí u současného užívání HA s léky na bolest, obsahujícími paracetamol.

 • Co se stane, když si antikoncepční pilulku vezme muž? Při jednorázovém užití – kromě nevolnosti – nic závažného. Pravidelné užívání ženských hormonů spustí v mužském těle celou řadu fyziologických změn.
 • Ženské hormony, obsažené v HA, fungují jako protiváha testosteronu a snižují jeho účinnost. Dochází ke snížení libida a kvality spermií, někdy dochází i k růstu prsů. Snižuje se objem svalů a muž je mnohem méně agresivníHormonální antikoncepce se mužům však v určitých případech předepisuje. Jedná se o případy zvětšené prostaty nebo rakoviny varlat.

Dostupnost a cena hormonální antikoncepce

Zavedené nitroděložní tělísko s hormonální antikoncepcí
Zavedené nitroděložní tělísko s hormonální antikoncepcí

V České republice je hormonální antikoncepce dostupná pouze na předpis. Žena může o HA zažádat svého gynekologa až po dovršení 15 let, ve vyjímečných případech (bolestivá menstruace) ale i dříve. Před vydáním receptu je nutné projít vyšetřením, zahrnující mj. otázky na rodinnou anamnézu. Při prvním užívání HA je často nutné vyzkoušet několik přípravků a vybrat ten, který ženě nejlépe "sedne".

Ceny hormonálních antikoncepcí se pohybují v různé výši. Pro orální užití jsou dostupná balení, poskytující dostatek dávek pro měsíční užívání, obvyklé jsou též čtvrtroční balení. Kolik hormonální antikoncepce stojí?

 • antikoncepční pilulky (dávka na 1 měsíc) - 200 - 300 Kč
 • antikoncepční injekce (dávka na 3 měsíce) - okolo 300 Kč
 • antikoncepční nitroděložní tělísko (dávka na 5 let) - okolo 5000 Kč
 • antikoncepční podkožní implantát (dávka na 3 roky) - okolo 4000 Kč

U invazivních metod (implantace, injekce) je nutná asistence lékaře. Za odborné zavedení je nutné počítat s menším poplatkem (v řádu stovek Kč).


Související hračky


Související témata

Bazální teplota

Bazální teplota

Bazální teplota je nejnižší teplota, jíž tělo dosáhne po dostatečně dlouhé době tělesného klidu (obvykle po klidném nočním spánku). Slouží například ke zjištění ovulace, neboť teplota v pochvě se mění v závislosti na fázi menstruačního cyklu.... ...

Escapelle

Escapelle

Escapelle je tzv. pilulka po, která se používá, pokud selhaly jiné metody antikoncepce (např. praskl kondom, špatně jste si spočítaly neplodné dny nebo si zapomněly vzít prášek). Hlavní aktivní látkou v Escapelle je levonorgestrel.... ...

Kondom

Kondom

Kondom je mužská bariérová antikoncepce. Je vyroben z latexu a před pohlavním stykem se nasazuje na ztopořený penis. Jeho účelem je zabránit početí a přenosu sexuálně přenosných nemocí včetně AIDS. Kondomy jsou na jedno použití, po použití se vyhazují.... ...

Nitroděložní tělísko

Nitroděložní tělísko

Nitroděložní tělísko patří mezi dlouhodobé (depotní) metody antikoncepce. Zavádí se do dělohy, kde zabraňuje spermiím, aby pronikly dál a oplodnily vajíčko. ... ...

Pesar

Pesar

Pesar je druh nehormonální bariérové antikoncepce. Jedná se o bariéru z lékařského silikonu, latexu nebo gumy, která se vloží do vaginy a zakryje poševní čípek. Spermie se přes ni nemohou dostat do dělohy a k vajíčku.  Pesary jsou dvojího druhu: poševní diafragma a cervikální klobouček.... ...

Pharmatex

Pharmatex

Pharmatex je lokální nehormonální spermicidní antikoncepce, kterou můžete sehnat i bez předpisu, a to jako globule či krém. Přípravky Pharmatex se zavádějí co nejhlouběji do vaginy, kde se rozpustí.... ...

Postinor

Postinor

Postinor je jedna z komerčních značek tzv. postkoitální antikoncepce. Jedná se o tablety používané po „nehodách“ při sexu, tedy pokud při něm selhaly jiné metody antikoncepce, sperma se dostalo do vaginy a hrozí nechtěné oplodnění (např.... ...

Potrat

Potrat

Abort čili potrat je ukončení těhotenství před porodem, a to zánikem embrya nebo plodu. ... ...

Progesteron

Progesteron

Progesteron je základní pohlavní hormon, který se vyskytuje hlavně v ženském těle. Je vytvářen především ve žlutém tělísku vaječníků, ale během těhotenství ho produkuje i placenta. Navíc ho vytváří kůra nadledvin a varlata u mužů. Během klimakteria jeho produkce klesá.... ...

Přerušovaná soulož

Přerušovaná soulož

Nejlevnější antikoncepce je vytáhnout ho před orgasmem a vyvrcholit ven. Latinsky se tomu říká coitus interruptus, česky přerušovaná soulož, někdy taky žoviálněji „dát si pozor“. Jakkoliv je tato metoda levná a efektivní, má mnoho nevýhod.... ...

Vasektomie

Vasektomie

Vasektomie (také vazektomie) je metoda mužské sterilizace. Je považována za jednu z forem mužské antikoncepce. O sterilizaci si ze zákona může zažádat každý od 21 let.  Při vasektomii jsou chirurgicky přerušeny mužské chámovody.... ...

Vybíráme z e-shopu