Postinor, pilulka po, postkoitální antikoncepce

Postinor, pilulka po, postkoitální antikoncepce

Postinor je tzv. postkoitální antikoncepce (také nouzová), která se používá po „nehodách“, tedy pokud při pohlavním styku selhaly jiné metody antikoncepce, sperma se dostalo do vaginy a hrozí nechtěné oplodnění (např. se vám nepovedla přerušovaná soulož, praskl kondom nebo partnerka zapomněla na pilulku ze své hormonální antikoncepce).

Říká se mu také pilulka po nebo pilulka poslední záchrany.

Další druhy postkoitální antikoncepce

Postinor je pouze obchodní název jednoho konkrétního typu postkoitální antikoncepce, na českém trhu jich seženete mnohem více. Existují dva druhy nouzové antikoncepce:

 • tablety obsahující ulipristal acetát - EllaOne
 • tablety obsahující levonorgestrel - Postinor-2, Egianti, Escapelle, Afternor, Nulsora
Pokud nemáte možnost pořídit si ani jednu z pilulek po, můžete vyzkoušet tzv. Yuzpeho metodu. Ta spočívá v tom, že si vezmete najednou 2-4 pilulky (podle množství obsažených hormonů) běžné hormonální antikoncepce do 48 hodin po nechráněném pohlavním styku a to samé zopakujete za 12 hodin. Spolehlivost této metody je zhruba stejná jako u ostatních postkoitálních přípravků. Antikoncepce by však měla obsahovat estrogen i gestagen (např. Microgynon, Stediril 30 nebo Minisiston). U této metody doporučujeme konzultaci s gynekologem.

Někteří doktoři doporučují nakoupit si pilulku „po“ dopředu –⁠ pokud dojde k nehodě, budete připraveny. Rozhodně to s nimi ale nepřehánějte

Jak funguje Postinor a jiné pilulky po?

Postinor a další pilulky po nejsou potratová pilulka a nezabíjí plod. Obsahují syntetickou látku podobnou hormonům, která se jmenuje levonorgestrel nebo ulipristal acetát. Tyto látky způsobí změny děložní sliznice. Ta se stane nehostinnou pro případně oplodněné vajíčko, a tak zabrání jeho usazení a dalšímu růstu. Mohou také zamezit uvolnění vajíčka z vaječníku a zároveň zahustit cervikální hlen, čímž ztíží hybnost spermií.

 • Postinor a jiné tablety s obsahem levonorgestrelu je nutné užít nejpozději do 72 hodin po "nehodě", tablety s obsahem ulipristalu jsou účinné až 5 dnů po "nehodě"
 • Postkoitální antikoncepce je nejúčinnější během prvních 12 hodin, s prodlužujícím se intervalem od pohlavního styku spolehlivost „pilulky po“ klesá
 • Cena balení se pohybuje okolo 400 - 600 Kč. Lék je prodejný v lékárnách bez předpisu, ale při koupi vás mohou požádat o průkaz totožnosti. Pokud je vám méně než 16, můžete použít tabletky poslední záchrany pouze na doporučení lékaře.

Pokud máte po užití nouzové antikoncepce znovu sex, použijte normální antikoncepci! Nouzová antikoncepce vám může pomoci jenom s „nehodami“, které se staly předtím, nikoliv s těmi, k nimž došlo až po jejím užití.

Ať už používáte Postinor nebo jiné pilulky, vždy si pečlivě přečtěte příbalový leták! Jakkoliv jsou vhodné pro většinu žen, jednotlivé léky se jednak liší způsobem použití, jednak můžete být alergičtí na některé jejich složky. 

Účinnost Postinoru a nouzové antikoncepce

Tablety obsahující ulipristal acetát mají účinnost 98,8 %, tablety obsahující levonorgestrel 97,9 – 98,8 %.

Podle příbalového letáku Postinor-2 zabraňuje početí v 79 % případů, pokud je použit do 72 hodin. Nejvyšší účinnost je při požití do jedné hodiny nebo alespoň do 12 hodin od nechráněného sexu. Pak se udává účinnost až 95 %.

Na účinnost má vliv několik další faktorů, např. zda má žena střevní a trávící potíže nebo zda konzumovala nebo konzumuje alkohol po podání léku. Jistou roli také hraje to, v jaké fázi cyklu se žena nachází.


Příbalový leták si můžete přečíst i předem, na stránce www.pribalovy-letak.cz

Postinor a vedlejší účinky

 • nevolnost
 • bolest v podbřišku
 • únava
 • bolest hlavy
 • zvracení
 • nepravidelné krvácení
 • změny menstruačního cyklu (pokud se menstruace o více než 5 dní opozdí nebo je neobvykle slabá či silná, kontaktujte svého gynekologa)
 • citlivost prsou
 • průjem
 • závrať

Podobné vedlejší účinky se objevují i u jiných pilulek po.

Pokud jste zvracela do 3 hodin po požití pilulky, musíte si neprodleně vzít novou. V takovém případě se obraťte na svého lékárníka nebo doktora. 


Po Postinoru (i jiných pilulkách poslední záchrany) vám nejspíše nebude fyzicky zrovna dobře

Co je potřeba vědět o postkoitální antikoncepci

 • přípravky Postinor-2, Egianti, Escapelle, Afternor, Nulsora a EllaOne se nesmí užívat zároveň
 • nedoporučuje se užití nouzové tabletky vícekrát během jednoho menstruačního cyklu
 • postkoitální antikoncepce nezabrání vývoji plodu, pokud již došlo k uhnízdění vajíčka (po uplynutí 72/120 hodin od oplodnění), tedy pokud již těhotná jste.
 • pokud kojíte, tak je doporučeno po užití léku EllaOne doporučeno 7 dní nekojit. Lék Postinor-2 nebo Escapelle užijte bezprostředně po kojení a poté dodržte pauzu 8 hodin do dalšího kojení dítěte.

Postkoitální antikoncepce je vhodná pouze jako nouzové řešení a nemůže nahradit tradiční metody antikoncepce!

Kdy nelze použít pilulku po?

 • pokud máte alergii na levonorgestrel / ulipristal-acetát
 • pokud od předpokládaného početí uplynulo více než 72/120 hodin nebo máte podezření, že jste těhotná (např. menstruace zpožděná o více než 5 dní, v nezvyklé síle, …)
 • pokud máte vážné onemocnění jater, těžké astma, nevysvětlitelné záchvaty migrén
 • pokud jste prodělala v minulosti mimoděložní těhotenství

Související zdroje


Související hračky


Související témata

Hormonální antikoncepce

Hormonální antikoncepce

Hormonální antikoncepcí (HA) se označuje forma antikoncepce pro ženy, založená na dodávání určitých hormonů do těla.

Kondom

Kondom

Kondom je mužská bariérová antikoncepce. Je vyroben z latexu a před pohlavním stykem se nasazuje na ztopořený penis.

Pesar

Pesar

Pesar je druh nehormonální bariérové antikoncepce. Jedná se o bariéru z lékařského silikonu, latexu nebo gumy, která se vloží do vaginy a zakryje poševní čípek.

Potrat

Potrat

Aborce čili potrat je ukončení těhotenství před porodem, a to zánikem embrya nebo plodu.

Přerušovaná soulož

Přerušovaná soulož

Nejlevnější antikoncepce je vytáhnout ho před orgasmem a vyvrcholit ven.

Spermicidy

Spermicidy

Spermicid (nebo také chemická antikoncepce) je druh nehormonální antikoncepce, který obsahuje chemikálie bránicí spermiím v dosažení vajíčka.

Vasektomie

Vasektomie

Vasektomie (také vazektomie) je metoda mužské sterilizace. Je považována za jednu z forem mužské antikoncepce.