Co je syfilis, příjice, lues?

Syfilis, Příjice, Lues

Syfilis je nejstarší známé pohlavně přenosné onemocnění. Toto onemocnění způsobuje bakterie zvaná Treponema pallidum, která vstupuje do těla přes sliznice.

Syfilis se šíří nechráněným vaginálním, análním či orálním sexem - tento typ syfilidy se proto nazývá získaná syfilis. Pokud je syfilidou nakažena těhotná žena, může syfilis přenést na plod - vrozená syfilis.

Projevy syfilis

První fáze (primární syfilis)

Objeví se bezbolestný tvrdý vřed (známý jako primární syfilitický vřed) v oblasti vstupu infekce do těla - obvykle po 2-4 týdnech od nakažení, nejčastěji tedy v oblasti pochvy, análního otvoru, na penisu či v ústech. Příznaky mohou bez léčby samy pominout, ale bakterie v těle zůstává.
První fáze je cca 75% celkového času nemoci.

Projevy syfilis
Syfilis se projevuje jako bolestný tvrdý vřed

Druhá fáze (sekundární syfilis)

Během 8-12 týdnů nastanou příznaky podobné chřipce - nevolnost, mírně zvýšená teplota, nechutenství, bolesti hlavy, svalstva a kloubů. Mnohem významějším projevem jsou rozsáhlé nesvědivé vyrážky na kůži i na sliznicích. Vyrážka se objevuje po celém těle, nejčastěji však v oblasti genitálu, na chodidlech a dlaních.
Příznaky mohou vymizet bez léčby, ale bakterie v těle stále zůstává. V tomto období je syfilis velmi infekční.

Období latence

Nyní se nemoc stává chronickou, infekčnost nemoci je již velmi nízká, toto období se rozkládá od pěti do dvaceti, až třiceti let.

Třetí fáze (terciární syfilis)

Postihuje zhruba 30% nemocných. Bakterie začíná poškozovat organismus jednou z pěti forem této pozdní syfilidy. Může se jednat o gumózní, kardiovaskulární nebo neurosyfilistickou formu, případně progresivní paralýzu nebo tabes dorsalis. V poslední fázi syfilidy může docházet k závažným poruchám osobnosti a demenci, nemoc již zasahuje i životně důležité orgány (srdce, mozek), v této fázi může končit i smrtí.

Léčba příjice

Při léčbě syfilis se podávají pacientům antibiotika, obvykle penicilin, v případě alergie na penicilin se využívá tertracyklin. Diagnostika syfilidy se provádí na základě krevních testů a vyšetření mozkomíšního moku (BWR test). Pokud je syfilida diagnostikována včas (ideálně však v první fázi syfilidy) je vysoká šance na uzdravení bez trvalých následků. Každá její fáze je léčitelná. Pokud není léčená končí obvykle smrtí infikovaného.

Touto nemocí bylo postiženo i mnoho slavných osobností, jsou to např. Albrecht z Valdštejna, V.I. Lenin, Klement Gottwald, Heinrich Heine, Jaroslav Vrchlický a další.

Slovo syfilis bylo vytvořeno italským básníkem Girolamo Fracastoro.

Související zdroje


Související hračky


Související témata

AIDS

AIDS

AIDS je nemoc, která je způsobena virem HIV. Jedná se o zkratku Acquired Immune Deficiency Syndrome čili Syndrom získaného selhání imunity.

Bezpečný sex

Bezpečný sex

Cílem bezpečného sexu je zabránění možné nákaze pohlavně přenosnými chorobami, především virem HIV.

Bugchasing

Bugchasing

Bugchasing (doslova "pronásledování brouků/breberek") je slangový výraz pro extrémní formu RACK BSDM fetiše, kdy se HIV negativní...

HIV

HIV

HIV (Human Immunodeficiency Virus) je virus, který způsobuje nemoc AIDS (selhání imunitního systému). Přenáší se krví, spermatem a poševním sekretem.

HPV virus

HPV virus

HPV je zkratka anglického Human papillomavirus čili lidský papilomavirus. Je to nejrozšířenější sexuálně přenosný vir na světě.

Kapavka

Kapavka

Kapavka je pohlavní nemoc, která se přenáší pří vaginálním, análním i orálním sexu.

Sexuálně přenosné nemoci

Sexuálně přenosné nemoci

Sexuálně přenosné nemoci jsou přenášeny mezi partnery při sexu. Většinou se jedná o penetrativní sex, ale není to pravidlo.

Trichomoniáza

Trichomoniáza

Trichomoniáza je pohlavně přenosná nemoc způsobená prvokem zvaným bičenka poševní. Tento prvok parazituje v pohlavních orgánech a přenáší se výhradně pohlavním stykem.

Venerologie

Venerologie

Venerologie je lékařský obor, který se zabývá studiem, prevencí a léčbou pohlavních chorob.

Vybíráme z e-shopu