Rande, randění, rychlé rande

Rande, randění, rychlé rande

Rande je společenský zvyk, součást namlouvacího rituálu, při němž se setkávají dva lidé (občas s doprovodem), aby zjistili, jestli se k sobě hodí jako partneři.

Podoba zvyku se silně liší v závislosti na době, kultuře, náboženství, věku, ale i sociálním statusu. V západoevropském kontextu se většinou jedná o setkání svou lidí, ať už na veřejnosti, či v soukromí.

Český název zvyku rande pochází z francouzského slova rendez-vous = dostaveníčko.

Smysl randění

Smyslem rande je objevit partnera, který by se k jedinci hodil nejvíce a on s ním tak mohl vstoupit do pevnějšího vztahu. Když se na to podíváme z opačné strany, jde vlastně o vyřazování nevhodných partnerů.

Člověk nás může zaujmout na první pohled, ale teprve, když s ním strávíme delší dobu, poznáme, jestli se k nám doopravdy hodí. Což nám umožní právě rande.

Ten pravý/ta pravá

Jak upozorňují někteří psychologové, smyslem rande vůbec není navázání dlouhodobějšího vztahu a vstup do manželství. Jde spíše o to, abychom my sami pochopili, jakého partnera vlastně chceme. Málokdo v tom má jasno od začátku – a i když v tom má jasno, může přijít na to, že se mýlí.

Historie rande

Před dvěma staletími bylo rande vším, jenom ne soukromou záležitostí
Před dvěma staletími bylo rande vším, jenom ne soukromou záležitostí

Koncept rande se začal vyvíjet až v několika posledních stoletích. V minulosti byly manželské svazky většinou domlouvány rodinou. Láska v nich nehrála důležitou roli – hlavní byly peníze, moc a společenské postavení.

V 17. století ale v západní Evropě začíná sílit význam jednotlivce. Společně s technologickými a společenskými pokrokem, s nástupem osvícenství a bojem za svobodu dochází i k postupné emancipaci. Zanikají tradiční poddanské vazby, význam rodiny slábne, a naopak sílí role ženy ve společnosti.

Se zrovnoprávněním a vyšším životním standardem se prosazuje i nový přístup k navazování vztahů. Nejde už tolik o peníze, ale i to, jak se mají partneři rádi a jak se k sobě hodí.

Od námluv až k rande

Rande se neobjevilo jen tak, zčistajasna. Jednalo se o postupný vývoj namlouvacího rituálu.

Před několika stoletími bylo rande popsáno jakonamlouvací rituál, při němž mladé ženy baví gentlemana, obvykle doma, pod dohledem gardedámy.“

Ještě v minulém století nebylo nezvyklé, že ženu na schůzky doprovázela gardedáma – matka, sestra, babička, či jiná pověřená osoba – která dohlížela na to, že schůzka proběhne „ve vší počestnosti“ (schovanka neskončí v posteli).

Rande dnes

Západní společnost rande většinou vnímá jako setkání dvou lidí, kteří se společně účastní nějaké aktivity – večeře, návštěvy kina, procházky. Jestli se jedná nebo nejedná o rande, záleží jenom na tom, jak se to sami aktéři schůzky rozhodnou vnímat.

Ve zbytku světa to není tak jednoduché. V mnoha státech je například nepřístojné, aby se dva neprovdaní lidé opačného pohlaví takto scházeli na veřejnosti.

Rychlé rande (speeddating)

I takhle může vypadat rychlé rande - lidé dostanou čísla a muži se na signál posouvají od jednoho místa ke druhému
I takhle může vypadat rychlé rande – lidé dostanou čísla a muži se na signál posouvají od jednoho místa ke druhému

Rychlé rande je jedna z moderních forem randění. Díky ní člověk v krátkém čase pozná velké množství partnerů.

Tento koncept vymyslel americký rabín Yaacov Deyo, který chtěl zvýšit počet židovských svateb. Jeho nápad se velmi rychle uchytil i mimo židovskou obec.

Na rychlém rande se většinou potká větší skupina lidí. Ta má krátký čas (obvykle 5 až 10 minut) na to, aby si povídala ve dvojicích. Potom se utvoří nové páry atd. Na konci rychlého rande si lidé předají kontakty s těmi, kteří je zaujali

Související zdroje


Související hračky


Související témata

Booty Graze

Booty Graze

Booty grazing je zajímavá, byť poněkud riskantní balící technika. Člověk rozešle sms s „návrhem“ celé řadě lidí a prostě čeká, kdo zareaguje. Klíčovým prvkem je nedostatek personalizace ve zprávě, aby mohla být poslána co největšímu počtu lidí.... ...

Vybíráme z e-shopu