Co je bisexualita, bisexuál?

Bisexualita, bisexuál

Bisexualita je pojem, který označuje emocionální, sexuální či romantickou náklonnost jedince k osobám bez rozdílu pohlaví.

Mnoho sexuologů dnes bisexualitu neuznává jako samostatnou sexuální orientaci, ačkoli ve světě existuje hnutí bisexuálů, které má i svou vlastní vlajku, a vyčleňuje se z LGBT komunity jako svébytná skupina. Sexuologové bisexualitu vysvětlují buď jako tendenci vyhnout se homofobním projevům většinové společnosti, nebo jako projevy zvědavosti a tendence k erotickým experimentům.

Také v rámci LGBT komunity to bisexuálové nemají úplně jednoduché. Je na ně pohlíženo jako na osoby, které odmítají svůj coming out a svou orientaci skrývají za sexuálně romantické experimenty s opačným pohlavím.

  • Bisexuální chování není vlastní pouze člověku. Naopak, v přírodě bylo zaznamenáno například u šimpazů, delfínů, kosatek, tučňáků či antilop.

Vlajka bisexuálů

Velký průlom v historii přístupu k bisexualitě znamenaly tzv. Kinseyho zprávy, ze kterých vznikla Kinseyho stupnice sexuální orientace. Ta prezentuje existenci různých poloh sexuální orientace mezi čistě homosexuálním a čistě heterosexuálním chováním.

Stoprocentních bisexuálů se v populaci vyskytuje opravdu málo a lidé s touto sexuální proferencí jsou někdy označováni jako pansexuální či omnisexuální. Na druhou stranu, občasnou náklonnost a sexuální experimenty s osobami stejného pohlaví (či v rámci LGBT komunity s opačným pohlavím) přiznává v dnešní době velká část mužů i žen. Je ale potřeba odlišit čistě sexuální chování od romantické přitažlivosti a schopnosti zamilovat se do osoby jak stejného, tak opačného pohlaví.

Pokud se chcete o bisexualitě a bisexuálech dozvědět více, přečtěte si články Bisexualita 1/2 - sexuální rody a orientace a Bisexualita 2/2 – sexuální experimenty, předsudky.

Související zdroje


Související hračky


Související témata

Coming out

Coming out

Do češtiny přejatý termín coming out je označením pro přijetí odlišné sexuální orientace.

Feminismus

Feminismus

Feminismus je řada sociálních a politických hnutí a ideologií, jejichž společným cílem je definovat a ustanovit politickou,...

Gay

Gay

V užším smyslu slova gay označuje muže homosexuály, tj. muže, kteří jsou přitahování k mužům.

Heteroflexibilita

Heteroflexibilita

Heteroflexibilita je forma sexuální orientace, při níž je člověk primárně heterosexuální, ale občas si to rozdá i s osobou stejného pohlaví.

Heterosexualita

Heterosexualita

Heterosexualita (z řeckého heteros = jiný, odlišný; sexus = pohlaví) je romantická, erotická a sexuální náklonnost k jedincům opačného pohlaví.

Homosexualita

Homosexualita

Homosexualita (z řeckého homo = stejný; sexus = pohlaví) je romantická, erotická a sexuální náklonost k jedincům stejného pohlaví.

LGBT

LGBT

LGBT je zkratka, která označuje lesby, gaye, bisexuály a transgender (transsexuály, transvestity, crossdresery apod.).  V 60. a 70.

Metrosexuál

Metrosexuál

Metrosexuál je moderní termín označující muže, který se výrazně stará o svůj zevnějšek. Dává si pozor na pečlivé vyholení těla, navonění, úpravu, účes.

Pansexuál

Pansexuál

Pansexuál je osoba schopná zamilovat se nebo cítit sexuální touhu k člověku bez ohledu na její genderovou/sexuální identitu.

Pansexualita

Pansexualita

Pansexualita, či jinak omnisexualita, je emocionální, romantická či sexuální přitažlivost jedince k vytoužené osobě bez preference...

Sapiosexuál

Sapiosexuál

Sapiosexuál je osoba, kterou přitahují inteligentní lidé a inteligenci považuje za nejdůležitější vlastnost svého partnera.

Vybíráme z e-shopu