Bisexualita je pojem, který označuje emocionální, sexuální či romantickou náklonnost jedince k osobám bez rozdílu pohlaví.
Mnoho sexuologů dnes bisexualitu neuznává jako samostatnou sexuální orientaci, ačkoli ve světě existuje hnutí bisexuálů, které má i svou vlastní vlajku, a vyčleňuje se z LGBT komunity jako svébytná skupina. Sexuologové bisexualitu vysvětlují buď jako tendenci vyhnout se homofobním projevům většinové společnosti, nebo jako projevy zvědavosti a tendence k erotickým experimentům.
Také v rámci LGBT komunity to bisexuálové nemají úplně jednoduché. Je na ně pohlíženo jako na osoby, které odmítají svůj coming out a svou orientaci skrývají za sexuálně romantické experimenty s opačným pohlavím.
- Bisexuální chování není vlastní pouze člověku. Naopak, v přírodě bylo zaznamenáno například u šimpazů, delfínů, kosatek, tučňáků či antilop.
Velký průlom v historii přístupu k bisexualitě znamenaly tzv. Kinseyho zprávy, ze kterých vznikla Kinseyho stupnice sexuální orientace. Ta prezentuje existenci různých poloh sexuální orientace mezi čistě homosexuálním a čistě heterosexuálním chováním.
Stoprocentních bisexuálů se v populaci vyskytuje opravdu málo a lidé s touto sexuální proferencí jsou někdy označováni jako pansexuální či omnisexuální. Na druhou stranu, občasnou náklonnost a sexuální experimenty s osobami stejného pohlaví (či v rámci LGBT komunity s opačným pohlavím) přiznává v dnešní době velká část mužů i žen. Je ale potřeba odlišit čistě sexuální chování od romantické přitažlivosti a schopnosti zamilovat se do osoby jak stejného, tak opačného pohlaví.
Pokud se chcete o bisexualitě a bisexuálech dozvědět více, přečtěte si články Bisexualita 1/2 - sexuální rody a orientace a Bisexualita 2/2 – sexuální experimenty, předsudky.
Související zdroje
- Wikipedia.org - Bisexualita (co je bisexualita, jaký je pohled na bisexualitu)
- Wikipedia.org - Kinseyho škála