Co je bisexualita, bisexuál?

Bisexualita, bisexuál

Bisexualita je pojem, který označuje emocionální, sexuální či romantickou náklonnost jedince k osobám bez rozdílu pohlaví.

Mnoho sexuologů dnes bisexualitu neuznává jako samostatnou sexuální orientaci, ačkoli ve světě existuje hnutí bisexuálů, které má i svou vlastní vlajku, a vyčleňuje se z LGBT komunity jako svébytná skupina. Sexuologové bisexualitu vysvětlují buď jako tendenci vyhnout se homofobním projevům většinové společnosti, nebo jako projevy zvědavosti a tendence k erotickým experimentům.

Také v rámci LGBT komunity to bisexuálové nemají úplně jednoduché. Je na ně pohlíženo jako na osoby, které odmítají svůj coming out a svou orientaci skrývají za sexuálně romantické experimenty s opačným pohlavím.

  • Bisexuální chování není vlastní pouze člověku. Naopak, v přírodě bylo zaznamenáno například u šimpazů, delfínů, kosatek, tučňáků či antilop.

Vlajka bisexuálů

Velký průlom v historii přístupu k bisexualitě znamenaly tzv. Kinseyho zprávy, ze kterých vznikla Kinseyho stupnice sexuální orientace. Ta prezentuje existenci různých poloh sexuální orientace mezi čistě homosexuálním a čistě heterosexuálním chováním.

Stoprocentních bisexuálů se v populaci vyskytuje opravdu málo a lidé s touto sexuální proferencí jsou někdy označováni jako pansexuální či omnisexuální. Na druhou stranu, občasnou náklonnost a sexuální experimenty s osobami stejného pohlaví (či v rámci LGBT komunity s opačným pohlavím) přiznává v dnešní době velká část mužů i žen. Je ale potřeba odlišit čistě sexuální chování od romantické přitažlivosti a schopnosti zamilovat se do osoby jak stejného, tak opačného pohlaví.

Pokud se chcete o bisexualitě a bisexuálech dozvědět více, přečtěte si články Bisexualita 1/2 - sexuální rody a orientace a Bisexualita 2/2 – sexuální experimenty, předsudky.

Související zdroje


Související hračky


Související témata

Coming out

Coming out

Do češtiny přejatý termín coming out je označením pro přijetí odlišné sexuální orientace.

Gay

Gay

V užším smyslu slova gay označuje muže homosexuály, tj. muže, kteří jsou přitahování k mužům.

Heteroflexibilita

Heteroflexibilita

Heteroflexibilita je forma sexuální orientace, při níž je člověk primárně heterosexuální, ale občas si to rozdá i s osobou stejného pohlaví.

Heterosexualita

Heterosexualita

Heterosexualita (z řeckého heteros = jiný, odlišný; sexus = pohlaví) je romantická, erotická a sexuální náklonnost k jedincům opačného pohlaví.

Homosexualita

Homosexualita

Homosexualita (z řeckého homo = stejný; sexus = pohlaví) je romantická, erotická a sexuální náklonost k jedincům stejného pohlaví.

LGBT

LGBT

LGBT je zkratka, která označuje lesby, gaye, bisexuály a transgender (transsexuály, transvestity, crossdresery apod.).  V 60. a 70.

Metrosexuál

Metrosexuál

Metrosexuál je moderní termín označující muže, který se výrazně stará o svůj zevnějšek. Dává si pozor na pečlivé vyholení těla, navonění, úpravu, účes.

Pansexualita

Pansexualita

Pansexualita, či jinak omnisexualita, je emocionální, romantická či sexuální přitažlivost jedince k vytoužené osobě bez preference...

Vybíráme z e-shopu