Co je HPV, lidský papilomavirus?

HPV, lidský papilomavirus

HPV je zkratka anglického Human papillomavirus čili lidský papilomavirus. Je to nejrozšířenější sexuálně přenosný vir na světě. Aktuálně je jím nakaženo zhruba 630 milionů lidí po celém světě. Během svého života se s ním setká 80 % žen a alespoň 50 % mužů.

Typy HPV

Existuje přes 170 lidských papilomavirů (HPV), z nichž se více než 40 přenáší sexuálně. Ty se dělí na:

 • Vysoce rizikové typy – způsobují nádorové bujení a mohou vést k rozvoji rakoviny
 • Nízce rizikové typy – nezpůsobují nádorové bujení, mohou vyvolat genitální bradavice

HPV virus a rakovina děložního čípku

Viry HPV nejčastěji způsobují rakovinu děložního čípku. Ta vzniká nádorovou přeměnou buněk, které se nacházejí na povrchu děložního čípku. Rakovina se šíří postupně na další orgány (dělohu, vaječníky).

Rakovina děložního čípku je na 2. místě v úmrtnosti žen. HPV se nakazí stamiliony žen, z toho vznikne asi půl milionu nádorů a polovina nakažených zemře. Většina nakažených pochází z rozvojových zemí.

Proto se na pravidelné gynekologické prohlídce provádí odběr buněk z děložního hrdla, aby doktoři zavčas HPV viry odhalili.

HPV virus u mužů

Ačkoliv se hlavní riziko HPV spojuje s rakovinou děložního čípku u žen, HPV se nevyhýbá ani mužům.

 • Nízce rizikové viry jim mohou způsobit genitální bradavice či papilomatózu hrtanu.
 • Vysoce rizikové viry jim mohou způsobit nádor řiti či penisu.

HPV virus v ústech

Známky HPV viru byly nalezeny např. i na hlasivkách a dýchacích cestách. Jak je to možné?

Pokud budete dívku nejprve prstit a následně jí strčíte prsty do úst, HPV virus se jí může dostat do krku. Nebo pokud se budete uspokojovat ústy a následně se políbíte, dojde k tomu samému. Vir se ovšem přenáší pouze přes čerstvé sekrety, zaschlými už ne.

orální sex, lízání, cunnulingus
HPV se vám může dostat do úst nebo do krku např. při orálním sexu 

Přenos HPV viru

HPV se přenáší intimním stykem – ze sliznice na sliznici, nebo ze sliznice na kůži. Sliznice či kůže musí mít malé trhlinky, kterými virus vnikne do těla.

Prakticky to znamená, že se přenáší jak během vaginálního, tak i orálního a obzvláště análního sexu (vzniká při něm více trhlinek). Nemusíte ani mít sex – stačí, když se intimně mazlíte a virus si může najít cestu. Dokonalou ochranu neskýtá ani kondom, i když riziko přenosu významně snižuje.

Nízce rizikové infekce se vzácně mohou přenést na dítě při porodu, anebo pokud se rodiče koupou spolu s dítětem v jedné vaně. Bazény jsou příliš velké a chlorované, takže v nich stejné riziko nehrozí.

koupel matky s dítětem

Občas stačí společná koupel, abyste nakazili své dítě. Takové případy jsou ale vzácné

Příznaky HPV viru

Pokud jste sexuálně aktivní, je velká šance, že už jste HPV virus měli, máte, nebo ho ještě budete mít (obzvláště pokud máte sklony k promiskuitě). Ani jste to nemuseli poznat, protože asi u 80 % lidí se HPV virus vůbec neprojeví.

U většiny žen proběhne infekce zcela bez příznaků a po určitém čase (roce či dvou) sama zcela odezní. Pokud infekce přetrvává, vytvářejí se na děložním čípku abnormální změny (léze), které se buď samy zhojí, nebo zhoršují. Příznakem rakoviny děložního čípku může být:

 • vodnatý až krvavý poševní výtok
 • nepravidelná menstruace
 • kontaktní krvácení (po pohlavním styku)
 • bolesti v podbřišku
 • krev v moči
 • pálivá, řezavá bolest při močení

Pokud vás virus napadne jinde než na děložním čípku, upozorní vás na něj výrůstky, vřídky, škrábání v krku apod. Takové příznaky mohou vyvolat řadu různých obtíží a problémů.

Genitální bradavice – kondylomata

U 20 % nakažených se do 3 týdnů až 8 měsíců objeví genitální bradavicekondylomata. V takovém případě je načase navštívit doktora (obvykle gynekologa, urologa nebo dermatologa).

 kondylomata – genitální bradavice na penisu
I takhle mohou vypadat kondylomata – genitální bradavice způsobené HPV virem 

Nádorová onemocnění

Pokud jste se nakazili vysoce rizikovým virem a ten u vás přetrval déle než 6 měsíců, může ve vašem těle dojít k buněčným změnám, které vedou ke vzniku zhoubných nádorů. Nejčastěji se objevují v děložním hrdle, ale mohou být i v pochvě, na vulvě, v análním otvoru, na penisu či v krčních mandlích.

Vývoj takového nádoru ovšem může trvat i 10 – 15 let.

Test na HPV virus

Ženy si mohou pořídit samoodběrový HPV test Rovers medical, nebo mohou o test požádat svého gynekologa.

"Nemá větší smysl určovat přítomnost HPV, teprve jeho přítomnost opakovaná, tedy dlouhodobá infekce, vede k změnám v tkáních. A hlavně infekci HPV nelze léčit. Lze pouze odstranit její projevy."

Hpv-college.cz

Léčba HPV

V současné době se nedá léčit HPV samotné, ale pouze jeho následky. Tělo se s ním po čase vypořádá samo. Pomoci mu můžete tím, že se vyhnete stresu, alkoholu, cigaretám a budete tělu dodávat dostatek vitaminů a živin. Důležitá je podpora imunity - pomocí očkování a užívání přípravků na její podporu.

Bradavice někdy samy odpadnou, někdy je potřeba je odstranit zmrazováním (dusíkem), skalpelem nebo laserem. Existují i různé léky na předpis, které pomáhají s jejich odbouráváním.

Časně zachycené přednádorové změny lze ošetřit konizací (vytnutím části hrdla děložního) nebo excizí (vytnutí postižené tkáně, např. na zevním genitálu nebo pochvě). Jedná se o krátké a většinou nekomplikované výkony.

Léčba zhoubných nádorů patří do specializovaných center (onkogynekologických). Její rozsah se řídí pokročilostí onemocnění. Onkologická léčba musí být vždy komplexní a přísně individuální.

Přírodní léčba HPV viru

Přírodním antibiotikem proti HPV virům je betaglukan, který je obsažen v hlívě ústřičné. Ta potěší hlavně ženy, neboť kromě projevů HPV pomáhá řešit i gynekologické záněty a mykózy.

Další přírodní houbou je Coriolus. Má vysoký obsah β glukanů a proteoglukanů, které úspěšně potírají HPV.

hlíva ústřičná

Hlívu ústřičnou můžete dostat čerstvou i v tabletách. Nejlepší jsou kapsle z čerstvé rostliny, u nichž je čistota účinné látky alespoň 90 %

Očkování proti HPV

Žádné očkování vás neochrání proti všem typům HPV, ale můžete se nechat očkovat alespoň proti těm nejnebezpečnějším.

Ideální je nechat se naočkovat předtím, než máte první pohlavní styk, ale má to smysl i později, dokonce i když už jste se jedním typem HPV nakazili. Vakcína vám totiž poskytne ochranu alespoň před ostatními typy HPV.

Zdravotní pojišťovny hradí očkování proti HPV virům pro chlapce i dívky mezi 13 a 14 lety. Pokud se chcete nechat očkovat v pozdějším věku, můžete od některých pojišťoven získat příspěvek.

 • Plně hrazená je vakcína Cervarix, která chrání proti dvěma typům HPV. Od 15 let stojí kolem 6 600 korun.
 • Vakcína Gardasil (dříve Silgard) vás navíc ochrání před genitálními bradavicemi a respirační papilomatózou. Připlatíte si za ni 1500 korun pro děti. Od 15 let stojí kolem 7 500 korun.
 • Nonvalentní vakcína vás ochrání proti všem vysoce rizikovým typům HPV. Za tu si připlatíte 5 000 korun, od 15 let vás vyjde na cca 13 tisíc korun, chrání vás ale před 90 % všech nádorových změn.
očkování proti HPV viru
Chlapci i dívky mezi 13 a 14 lety se mohou nechat naočkovat proti dvěma nejčastějším HPV virům zdarma

Související zdroje


Související hračky


Související témata

AIDS

AIDS

AIDS (zkratka anglického názvu Acquired Immune Deficiency Syndrome čili syndrom získaného selhání imunity) je soubor příznaků... AIDS (zkratka anglického názvu Acquired Immune Deficiency Syndrome čili syndrom získaného selhání imunity) je soubor příznaků a infekcí, které jsou následkem poškození imunitního systému člověka virem HIV. AIDS se nepřenáší, jelikož se jedná o zdravotní stav způsobený nakažením virem HIV.... ...

Děložní čípek

Děložní čípek

Děložní čípek (latinsky cervix, čili krček) je v lidském reprodukčním systému nejnižší částí dělohy. Je to vnější část děložního hrdla - přesahuje do pochvy a lze jej nahmatat. Děložní hrdlo vystýlají slizniční řasy (endocervix), které do sebe zapadají a dokonale tak otvor uzavírají.... ...

HIV

HIV

HIV (Human Immunodeficiency Virus neboli virus lidské imunitní nedostatečnosti) je virus, který oslabuje imunitní systém... HIV (Human Immunodeficiency Virus neboli virus lidské imunitní nedostatečnosti) je virus, který oslabuje imunitní systém člověka a způsobuje, že naše tělo se pak nedokáže bránit běžným infekcím.... ...

Kapavka

Kapavka

Kapavka je pohlavní nemoc, která se přenáší při vaginálním, análním i orálním sexu. Projevuje se hnisáním sliznic vylučovacích (močová trubice, konečník) a pohlavních orgánů (děloha, vaječníky, děložní čípek). Nemoc ale může zasáhnout i hrdlo, ústa, nebo oční spojivky.... ...

Kondom

Kondom

Kondom je mužská bariérová antikoncepce. Je vyroben z latexu a před pohlavním stykem se nasazuje na ztopořený penis. Jeho účelem je zabránit početí a přenosu sexuálně přenosných nemocí včetně AIDS. Kondomy jsou na jedno použití, po použití se vyhazují.... ...

Kondylomata

Kondylomata

Kondylomata (condylomata acuminata) jsou bradavice či výrůstky způsobené virem HPV (sexuálně přenosný vir). Vyskytují se na vulvě, uvnitř pochvy, na hrdle děložním, kolem análního otvoru, u mužů  na penisu a u obou pohlaví se mohou objevit i v krku vlivem orálního sexu.... ...

Promiskuita

Promiskuita

Velký psychologický slovník definuje význam slova promiskuita jako „časté střídání sexuálních partnerů bez hlubšího citového vztahu a zodpovědného výběru. “ Definice promiskuity se různí v detailech, ale společné jim zůstává, že se jedná o časté střídání sexuálních partnerů.... ...

Sexuálně přenosné nemoci

Sexuálně přenosné nemoci

Sexuálně přenosné nemoci jsou přenášeny mezi partnery při sexu. Většinou se jedná o penetrativní sex, ale není to pravidlo. Rizikové je v podstatě každé sexuální chování zahrnující kontakt s druhou osobou nebo výměnu tělesných tekutin (včetně slin při líbání).... ...

Syfilis

Syfilis

Syfilis (též příjice či lues) je nejstarší známé pohlavně přenosné onemocnění. Toto onemocnění způsobuje bakterie zvaná Treponema pallidum, která vstupuje do těla přes sliznice. Slovo syfilis bylo vytvořeno italským básníkem Girolamo Fracastoro.... ...

Trichomoniáza

Trichomoniáza

Trichomoniáza je pohlavně přenosná nemoc způsobená prvokem zvaným bičenka poševní. Tento prvok parazituje v pohlavních orgánech a přenáší se výhradně pohlavním stykem. Parazit se přesouvá z infikované osoby na zdravou během sexu, tedy z pochvy do penisu nebo naopak.... ...

Venerologie

Venerologie

Venerologie je lékařský obor, který se zabývá studiem, prevencí a léčbou pohlavních chorob.  Mnohdy je kombinovaná s dermatologií (léčba kožních chorob), protože první příznaky pohlavních chorob se často projevují na kůži. V České republice je venerolog...... ...

Vybíráme z e-shopu