Trichomoniáza

Trichomoniáza

Trichomoniáza je pohlavně přenosná nemoc způsobená prvokem zvaným bičenka poševní. Tento prvok parazituje v pohlavních orgánech a přenáší se výhradně pohlavním stykem.

Jak lidé dostanou trichomoniázu

Parazit se přesouvá z infikované osoby na zdravou během sexu, tedy z pochvy do penisu nebo naopak. Může se rozšířit i z pochvy do jiné pochvy. Nestává se, že by parazit infikoval jiné části těla, např. ruce, ústa či konečník (takže při prstění a análním i orálním sexu byste měli být v bezpečí).

U žen bývá nejvíce infikované dolní pohlavní ústrojí (vulva, pochva, děložní čípek, močová trubice). U mužů je nejčastěji infikovaná vnitřní část penisu (močová trubice), může ale osídlit i prostatu, nadvarle či sperma

Lze dostat trichomoniázu i jinak než sexem?

Teoreticky ano, ale vyžadovalo by to naprosté zanedbání základních hygienických návyků – např. kdyby dvě ženy používaly na čištění intimních partií stejnou vlhčenou žínku.


Trichomoniáza se může šířit i při lesbickém sexu

Příznaky trichomoniázy

Až 70 % nakažených neprojevuje žádné příznaky a zatím se neví, proč se u někoho projeví a u jiného ne. Může záležet na věku i celkovém zdraví člověka. Příznaky se obvykle projeví mezi 5. až 28. dnem od nakažení, někdy i mnohem později.

Příznaky trichomoniázy u žen

 • Svědění, pálení, zarudnutí nebo bolest genitálií
 • Nepohodlné močení
 • Změna vaginálního výtoku:
  • bude řídký, nebo ho bude víc
  • může být průhledný, ale i bílý, nažloutlý, zelený
  • může páchnout po rybách

Těhotným infikovaným ženám hrozí předčasný porod, infekce, případně to, že narozené dítě bude mít menší váhu.


Na trichomoniázu vás může upozornit změna vaginálního výtoku

Příznaky trichomoniázy u mužů

 • Svědění nebo podráždění uvnitř penisu
 • Pálení po močení a ejakulaci
 • Výtok z penisu
 • Trichomoniáza může znepříjemnit sex mužům i ženám.
 • Bez léčby může infekce přetrvat měsíce i roky.
 • Trichomoniáza zvyšuje šanci, že dostanete další pohlavní choroby včetně HIV.

Jak se trichomoniáza léčí 

Trichomoniázu nelze určit pouze podle symptomů, musíte projít laboratorními testy ze vzorků moči, výtěrů z močové trubice nebo z vaginální stěny. Z toho vyplývá, že je nutné navštívit svého doktora, gynekologa či urologa. 

K léčbě se využívají antibiotika – prášky s účinnou látkou metronidazol nebo tinidazole, a to buď v jedné silné dávce (zabere do 24 hodin), nebo v 7 tabletkách, které se užívají jeden týden. Bez obav je mohou brát i těhotné ženy. Během léčby nesmíte pít alkohol!  


Trichomoniáza se léčí s pomocí antibiotik

1 z 5 vyléčených lidí se do 3 měsíců nakazí trichomoniázou znovu, protože má nechráněný sexuální styk s někým nakaženým (od koho se nejspíše nakazil předtím, nebo koho on sám nakazil).

Aby se tomuto předešlo, měli by se všichni vaši sexuální partneři (případně i jejich sexuální partneři) léčit z trichomoniázy najednou. A měli byste používat kondomy

Po 3 měsících od léčby se nechte znovu vyšetřit, abyste měli jistotu, že jste zdraví.  


Z trichomoniázy by se měli léčit všichni sexuální partneři naráz, jinak ji budou mít za chvíli zpátky 

Související hračky


Související témata

AIDS

AIDS

AIDS je nemoc, která je způsobena virem HIV. Jedná se o zkratku Acquired Immune Deficiency Syndrome čili Syndrom získaného selhání imunity.

Bezpečný sex

Bezpečný sex

Cílem bezpečného sexu je zabránění možné nákaze pohlavně přenosnými chorobami, především virem HIV.

Filcky

Filcky

Veš muňka je druh parazita, který žije v ochlupení, a to hlavně v oblasti genitálií a řitě, ale i v chlupech v podpaží a...

HIV

HIV

HIV (Human Immunodeficiency Virus) je virus, který způsobuje nemoc AIDS (selhání imunitního systému). Přenáší se krví, spermatem a poševním sekretem.

HPV virus

HPV virus

HPV je zkratka anglického Human papillomavirus čili lidský papilomavirus. Je to nejrozšířenější sexuálně přenosný vir na světě.

Chlamýdie

Chlamydie jsou mikroskopické parazitické organismy, které parazitují uvnitř živých buněk a pomocí nich se také šíří a přenášejí.

Kapavka

Kapavka

Kapavka je pohlavní nemoc, která se přenáší pří vaginálním, análním i orálním sexu.

Kondom

Kondom

Kondom je mužská bariérová antikoncepce. Je vyroben z latexu a před pohlavním stykem se nasazuje na ztopořený penis.

Promiskuita

Promiskuita

Velký psychologický slovník definuje význam slova promiskuita jako „časté střídání sexuálních partnerů bez hlubšího citového vztahu a zodpovědného výběru.

Sexuálně přenosné nemoci

Sexuálně přenosné nemoci

Sexuálně přenosné nemoci jsou přenášeny mezi partnery při sexu. Většinou se jedná o penetrativní sex, ale není to pravidlo.

Syfilis

Syfilis

Syfilis je nejstarší známé pohlavně přenosné onemocnění. Toto onemocnění způsobuje bakterie zvaná Treponema pallidum, která vstupuje do těla přes sliznice.

Vybíráme z e-shopu