Co je kandaulismus, cuckold?

Kandaulismus, cuckold

Kandaulismus je sexuální praktika (obvyklá zejména pro muže), kdy muž (kandaulista) ukazuje svoji partnerku svlečenou před jinými lidmi pro své vlastní voyeurské potěšení. Kandaulista může ukazovat svoji ženu naživo, případně se chlubí jejími fotkami nebo videi.

Termín kandaulismus může být použit i pro pozorování partnerky při svlékání nebo nucení partnerky, aby se zapojila do sexuálních vztahů s třetí osobou. Stejně tak může jít o formu, kdy kandaulista nutí partnerku nosit oblečení, které odhaluje její fyzickou přitažlivost.

Kdo nebo co je cuckold?

Nejvyšším stupněm kandaulismu je tzv. cuckolding. Tato praktika spočívá v tom, že muž (cuckold) je ve vztahu s partnerkou (hotwife), která žije pravidelným sexuálním životem s jiným mužem (nebo muži). Tomuto muži se říká bull, v překladu býk.

V lehčí formě se cuckold může a nemusí k sexu partnerky a bulla přidat, častěji však partnerku pouze pozoruje nebo se spokojí s vyprávěním o proběhlé akci. Partnerka mu může také ukázat fotky nebo videa.

V extrémních případech žena svému partnerovi zcela odepírá sexuální uspokojení a jejich sexuální život omezuje jen na jednostranné orální praktiky (muž ženě), případně partner nosí "pás cudnosti", který mu zabraňuje v masturbaci. 

V určitých případech může vztah vyústit ve stabilní svazek tří lidí. Někdy se situace vyvine tak, že se původní partneři rozvedou a žena se provdá za jiného muže, přičemž expartner (cuckold) s nimi dále žije.

VÝUKA: Cuckold je muž, jehož žena je mu nevěrná s jeho vědomím a souhlasem. Výjimečně se objevuje i opačný vztah, tedy muž má sexuální poměr s jinou ženou s vědomím partnerky. Jeho partnerce se pak říká cuckqueen.

Proč muže láká cuckolding?

Kandaulismus je často spojován s voayerismem, exhibicionismem a fetišismem. Cuckolding může být pouze cestou k oživení a upevnění partnerského milostného života (vyžaduje totiž velkou míru důvěry mezi partnery a dobrou komunikaci), ale i formou fetiše.

Cuckolda může vzrušovat pocit žárlivosti, ale také se může jednat o jeho touhu vidět svou manželku šťastnou - sexuálně i emočně. Kandualista ví, že ho partnerka miluje a má tedy jistotu, že ho neopustí. Zároveň z něj může opadnout stres z tlaku, že musí svoji partnerku sexuálně uspokojit - toto padá na jiného muže.

Často jsou do cuckoldingu zahrnuty nejrůznější formy ponížení, masochismu či sadismu (fyzického i psychického) - třeba tím, že cuckold musí "nevěru" sledovat, že musí partnerce jejího milence "připravit" nebo že je mu úplně odepřeno jeho sexuální uspokojení.

Cuckoldi se dají rozdělit na dva tábory - paroháče a jeleny:

  1. Paroháči (submisivní cuckoldi) si užívají pocit poddanosti vůči partnerce a nejrůznější způsoby ponížení z její a bullovi strany. Často jsou trýzněni pocitem žárlivosti, slabosti a méněcennosti.
  2. Jeleni (dominantní cuckoldi) si aktivně užívají partnerčiných románků, sami se do nich zapojují nebo se sexuálně vzruší sledováním partnerky s jiným mužem. V takovém vztahu se však partnerka nijak nesnaží svého partnera ponížit a on tak nepřichází o svoji mužnost. Naopak žena je mu v dlouhodobém horizontu plně emočně a sexuálně oddaná a občasný sex s jinými muži je pro oba spíše cestou k posílení vztahu, zpestření a naplnění nejrůznějších sexuálních fantazií.

VÝUKA: Kandaulista, který si je vědom své záliby, musí být dostatečně sebevědomý, musí své partnerce věřit a podporovat ji. Zaměření musí vyhovovat oběma v páru.

Původ slov kandaulismus a cuckold

Název kandaulismus a kandaulista jsou odvozeny od lydského krále Sadyatta, jehož přezdívka byla Kandaules = "davič psů". Ten ukazoval svoji nic netušící nahou manželku, královnu Nyssii, svému osobnímu strážci Gýgésovi. Když Kandaulova manželka přistihla Gýgése, jak ji pozoruje nahou, nařídila mu, ať zabije sebe nebo jejího muže, aby tím odčinil svůj odporný čin.

Termín kandaulismus poprvé definoval Richard von Krafft-Ebbing ve své knize Psychopathia sexualis. Klinická forenzní studie (Stuttgart: Enke 1886).

Slovem cuckold se v angličtině označuje muž, jemuž je žena nevěrná, ale vztahuje se také na muže, kteří se nevědomky starají o nevlastní dítě. V tomto významu bylo slovo cuckold poprvé použito nejspíše v roce 1250 ve středověké básni Sova a slavík. Vychází z anglického cuckoo (česky kukačka), a to kvůli podobnosti s kladením kukaččích vajíček do cizího hnízda. V češtině by byl ekvivalentem výraz paroháč.

Později se pojem cuckold uchytil i v souvislosti s kandaulismem. Narozdíl od původního významu však muž o nevěře ví a dokonce často sám ženě domlouvá schůzky nebo vymýšlí scénáře.

Pokud hledáte informace o kandaulismu, dejte si pozor na překlepy. Lidé často hledají kandalismus, kandaulizmus nebo kandualismus. Správná psaná forma je však jediná, a to kandaulismus.

Související zdroje


Související témata

Exhibicionismus

Exhibicionismus

Exhibicionistům přináší uspokojení veřejná sexuální aktivita nebo odvážné vystavování se. Sexuální vzrušení může pramenit i z možnosti být náhodně viděn při aktu. Exhibicionista ukazuje svůj genitál cizím lidem nečekaně, obnažuje se, masturbuje na veřejnosti apod.... ...

Sexuální deviace

Sexuální deviace

Sexuální deviace označuje takové chování, které vybočuje z hranic stanovené normality, případně sexuálně motivované chování,... Sexuální deviace označuje takové chování, které vybočuje z hranic stanovené normality, případně sexuálně motivované chování, které v příslušné kultuře porušuje sociální normu. Deviace je charakterizována fantaziemi, impulzy či praktikami, které jsou neobvyklé, deviantní či bizarní.... ...

Svazování na veřejnosti

Svazování na veřejnosti

Bondage na veřejnosti je variantou bondage pro exhibicionistické nadšence, kde je svázaný partner vystaven možnosti být vidět kolemjdoucími. Tato technika je kombinací bondage, exhibicionismu a ponížení.... ...

Swingers

Swingers

Swingers (nepřesně přeloženo skupinový sex, grupen sex, grupáč či orgie) je souhrn sexuálních aktivit, které probíhají mezi třemi a více lidmi. Sexuálnímu chování, při kterém dochází ke styku více párů či osob a zároveň k výměně partnerů, se také říká swinging.... ...

Vicarious arousal

Vicarious arousal

Vicarious arousal čili zástupné vzrušení je stav, kdy je člověk vzrušený tím, že je vzrušený někdo jiný.  Tento psychologicko-fyziologický fenomén imitování a přebírání emocí druhých se netýká jenom libida, ale i pocitů jako je bolest či hanba.... ...

Voyeurismus

Voyeurismus

Voyeurismus (též skoptofilie) se řadí mezi sexuální deviace. Voyerové dosahují vzrušení tajným pozorováním druhých lidí při souloži, při svlékání, sprchování, nebo masturbaci, a to bez jejich vědomí.... ...

Vybíráme z e-shopu