Co je fetišismus?

Fetišismus

Fetišismus je erotické zaměření na určité druhy předmětů (např. spodní prádlo, boty, doplňky atp.), materiálů (např. latex, kůže) či na jisté části těla (např. nohy, prsa, ruce, atp.). Fetišisté užívají neživé objekty (oděvy, boty, gumu, kůži atd.) jako podnět pro sexuální vzrušení, ukájení a uspokojování.

Ne každý, kdo při sexu využívá tyto předměty, je automaticky fetišista. Tyto předměty mohou sloužit i ke zvýšení sexuálního vzrušení dosahovaného obvyklým způsobem (například preference určitých druhů oděvu - uniformy, latex, podpatky). O úchylku jde až tehdy, kdy sexuální vzrušení vyvolává pouze fetiš, ne osoba sama. Problém nastává ve chvíli, kdy fetiš narušuje běžné sexuální nebo sociální chování nebo když nedojde k sexuálnímu vzrušení bez fetiše.

Druhy fetišismu

Fetišista může být zaměřený na část těla (parcialismus), neživé prodloužení těla (např. oblečení nebo obuv) nebo specifické látky (latex, kůže, hedvábí atd.). Existuje však i řada specifických fetišů, např. na nejrůznější předměty, lidské výměšky, neobvyklé praktiky apod.

Parciální fetišismus - spočívá v tom, že dotyčný výrazně upřednostňuje nějakou část partnerova těla, např. prsa, vlasy, nohy nebo zadek.

Neživé prodloužení těla - za neživé prodloužení těla se pokládá něco, co má partner na sobě nebo na svém těle, ale není to jeho tělesná část. Jedná se především o oblečení, doplňky či obuv, např. boty na vysokém podpatku, paruky, brýle, plenky, tetování, piercingy nebo korzety. 

Specifické látky - u tohoto typu fetiše je konkrétní látka sexuálním stimulem. Mezi oblíbené látky patří latex, kůže, PVC, guma, angorské světříky, chlupaté látky nebo šusťákovina. Fetišisty na těchto materiálech vzrušuje jejich vzhled, vlastnosti na dotek, vůně, atp.

Nejznámější druhy fetiše

Mezi nejznámější druhy fetiše patří foot-fetish (fetišismus nohou, fetišistu vzrušuje líbání, masírování partnerových nohou, honění nohama apod), fetish na latex, kůči či gumu, fetišismus bot (retifismus), fetish na erotické prádlo (rukavičky, korzety, kalhotky, uniformy). Transvestitické fetišisty vzrušuje nošení šatů a spodního prádla opačného pohlaví. Narcistní variantou fetišismu je autofetišismus, kdy osobu vzrušuje vlastní tělo (typická je např. masturbace před zrcadlem).

Související zdroje


Související hračky


Související témata

Adipofílie

Adipofílie

Adipofílie nebo také Fat fetišismus je silná sexuální přitažlivost k lidem trpící nadváhou nebo obezitou.

Alvinofílie

Alvinofílie

Alvinofilici více než co jiného na lidském těle zbožňují pupík. Termín pochází z latinského slova alvus = břicho a řeckého philia = láska. Jedná se o tzv.

Aretifismus

Aretifismus

Aretifismus je podskupinou fetišismu, u které je erotickým stimulem bosé chodidlo nebo chodidla partnerky nebo výjimečně partnera.

Basoexia

Basoexia

Pánové, taky máte pocit, že ta vaše by se pořád jenom líbala, ale na pořádnou akci nikdy nedojde? Možná je basoektička – největší vzrušení jí poskytuje právě líbání.

Buru sera

Buru sera

Buru sera je termín, který vznikl v Japonsku přejmutím původního anglického pojmu „bloomer sailor“.

Catsuit

Catsuit

Catsuit (český též kočičí oblek) je těsný jednodílný oblek, který zakrývá velkou část těla.

Crossdressing

Crossdressing

Crossdresseři jsou lidé, kteří nosí šaty opačného pohlaví - tedy muži ženské a ženy a mužské.

DDLG

DDLG

DD/LG je zkratka anglického daddy dom / little girl, což v překladu znamená „tatínek dom / malá holčička“. Je to forma ageplay, roleplayingu a BDSM vztahu.

Defilement

Defilement

Defilement je sexuální fetiš, který zahrnuje znečišťování objektu naší touhy.

Dogging

Dogging

Dogging je forma sexu na veřejnosti, při níž se sejde skupina lidí. Zatímco dva nebo více z nich mají sex, ostatní je pozorují.

Foot fetish

Foot fetish

Foot fetish (také nazývaný footfetish či foot fetiš, česky také fetiš na nohy) je označením pro výrazný sexuální zájem o nohy.

Klismaphilia

Klismaphilia

Klismaphilia je sexuální úchylka (parafilie), při které jedinci prožívání rozkoš z klystýru.

Kožený fetišismus

Kožený fetišismus

Kožený fetišismus vyjadřuje, jak už název napovídá, sexuální vzrušivost a rozkoš působenou koženými oděvy, předměty a kůží obecně.

Latex

Latex

Mimo prostředí sexu a sexuálních pomůcek je latex tekutou lepkavou látkou vylučovanou specifickými druhy stromů (např. kaučukovníkem).

Leathers

Leathers

Pod pojmem leathers se rozumí především BDSM orientovaná gay komunita, která má zároveň fetiš na kožené oblečení.

Lipophilia

Lipophilia

Lipophilia je sexuální fetiš, který představuje fantazie člověka o přibírání na váze nebo o přibírání, které způsobuje někomu jinému.

Merintofilie

Merintofilie

Merintofilie je sexuální fetiš na svazování, případně touha být někým svázán.

Military Fetish

Military Fetish

Fetišisty sexuálně vzrušují neživé objekty nebo určité situace.

Parcialismus

Parcialismus

Parcialismus je jeden ze tří základních druhů fetiše a spočívá v tom, že dotyčný výrazně preferuje nějakou část partnerova...

Pikacismus

Pikacismus

Pika (pikacismus) je psychologická porucha, která je charakteristická chutí na látky, které jsou nejedlé a z velké části nízkokalorické. Látka může být biologická (např.

Plyšofílie

Plyšofílie

Plyšofilie je fetiš na plyš. Variuje od pouhého sbírání plyšáků a plyšových předmětů přes sex s plyšovými hračkami až po sex v plyšových kostýmech.

Prostituce

Prostituce

Prostituce je poskytování sexuálních služeb za peníze nebo jinou protihodnotu.

Pygismus

Pygismus

Pygismus je chorobná náklonnost k zadečkům a všem praktikám okolo análního sexu. Slovo pygismus pochází z řečtiny (pyge = zadnice).

Retifismus

Retifismus

Retifismus (také shoe fetish) je podskupinou fetišismu, u které jsou erotickým stimulem ženské boty.

Rimming

Rimming

Jedná se o sexuální praktiku, při níž je jazykem drážděna oblast kolem konečníku.

Sex doll

Sex doll

Pojem Sex Doll se obecně používá pro jakoukoliv moderní erotickou pomůcku, která má svým tvarem a provedením připomínat lidskou...

Sexuální deviace

Sexuální deviace

Sexuální deviace označuje takové chování, které vybočuje z hranic stanovené normality, případně sexuálně motivované chování,...

Skatofilie

Skatofilie

Telefonní skatofilie (také skatologie nebo erotofonie) jsou nevyžádané anonymní telefonáty s erotickým obsahem za účelem sexuálního vzrušení či potěšení.

Smoking Fetish

Smoking Fetish

Cigaretový fetiš (v originále smoking fetish nebo též capnolagnia) spočívá ve vzrušení při pohledu na osobu, která kouří cigaretu, doutník nebo dýmku.

Spandex fetišismus

Spandex fetišismus

Jako Spandex fetišismus se označuje lidská sexuální přitažlivost k této synteticky vyráběné látce.

Teratofílie

Teratofílie

Teratophilia (z řeckého slova teratós = monstrum, philia = láska) je jednou z mnoha forem fetišismu.

Tetování

Tetování

Trvalé tetování zahrnuje děrování kůže jehlou a vstřikování nesmazatelného barviva sloužící k trvalému zabarvení pokožky,...

Timofilie

Timofilie

Timofilie je sexuální úchylka, při níž jedince vzrušuje představa bohatství a moci.  Nejde jenom o lásku k pěnezům.

Trampling

Trampling

Trampling (ang. šlapání) je praktikou spadající pod BDSM, při které dominantní jedinec šlape nebo skáče po těle submisivního partnera.

Transgender

Transgender

Pojem transgender (zkráceně trans) se používá pro označení lidí, jejichž genderová identita (autoidentifikace, pohlavní totožnost)...

Trichofilie

Trichofilie

Trichofilie je fetiš na vlasy, tedy parcialismus, kdy člověka nadmíru vzrušují vlasy (méně často i chlupy).

Voyeurismus

Voyeurismus

Voyeurismus (též skoptofilie) se řadí mezi sexuální deviace.

Vybíráme z e-shopu