Spandex fetišismus, Lycra fetišismus

Spandex fetišismus, Lycra fetišismus

Jako Spandex fetišismus se označuje lidská sexuální přitažlivost k této synteticky vyráběné látce. Spandex, v Evropě často označován jako elastan, je podobně jako latex hladká a zpravidla lesklá látka, avšak oproti svému přírodnímu konkurentovi je spandex výrazně náchylnější k poškození, neboť postrádá přirozenou odolnost latexu.

Spandex fetišismus je někdy označován také jako Lycra fetišismus podle stejnojmenné značky výrobce textilie zvané Lycra, která je na bázi spandexu.

  • Spandex byl vynalezen v roce 1959 americkými vědci a jeho název vznikl jako anagram (přesmyčka) slova expands, které znamená „expanduje, rozpíná se“.

Bohaté využití spandexu mimo erotiku najdeme především ve formě sportovních či tanečních úborů (cyklistika, balet, plavání, zimní sporty, atletika, hadí ženy). Spandex fetišisté často nepohrdnou ani pouhým pohledem na sportovce či tanečnice oděné v přilehlých barevných a často lesklých spandex úborech. Právě sportovci oblečení v těsných spandexových úborech mohou být častým předmětem sexuálních fantazií spandex fetišistů. V tomto případě lze hovořit o kombinaci fetiše a voyeurismu.

Spandex jako předmět rozkoše

Úbor pro muže ze spandexu
Úbor pro muže ze spandexu

Kromě vizuálního uspokojení je pro spandex fetišisty rovněž rozkoší možnost dotknout se spandexu, nebo si jej obléci. Jedním z důvodů, proč nejen spandex, ale i další elastické látky jsou častým předmětem fetiše, může být pocit, že těsný spandex úbor je jakousi druhou kůží pro toho, kdo jej má na sobě. Spandex fetišista tak může podvědomě někoho v podobném úboru vnímat jako nahého. Vědomě však většinou tento druh fetišistů vzrušuje zejména barevnost oděvu, jeho přirozený lesk a na dotyk velmi hladký povrch. Na těsné oblečky, které dokáží zcela obepnout celé tělo, může být pohlíženo také jako na formu bondage.

Japonská forma spandex fetišismu - obleček zentai
Japonská forma spandex fetišismu - obleček zentai

Častou součástí sexuálních fantazií dnešních spandex fetišistů jsou také superhrdinové a superhrdinky. Jejich předlohy totiž v komiksových knihách velmi často oblékají kostýmy, které lze považovat za oděvy ze spandexu. Kromě různých erotických šatů a oblečků ze spandexu proto tvoří výraznou část erotických oděvů pro spandex fetišisty právě obleky superhrdinů. Ty jsou pak často používány zejména při roleplay sexuálních aktivitách.

Za fetišismy velmi blízké spandex fetišismu lze považovat japonský zentai fetišismus, který se točí okolo těsných zentai oblečků, zahalujících kompletně celé tělo včetně hlavy, a také fetišismus na silonky a punčochy (pantyhose fetišismus).


Související hračky


Související témata

Catsuit

Catsuit

Catsuit (český též kočičí oblek) je těsný jednodílný oblek, který zakrývá velkou část těla. Celý článek...

Fetišismus

Fetišismus

Fetišismus je erotické zaměření na určité druhy předmětů (např. spodní prádlo, boty, doplňky atp.), materiálů (např. Celý článek...

Kožený fetišismus

Kožený fetišismus

Kožený fetišismus vyjadřuje, jak už název napovídá, sexuální vzrušivost a rozkoš působenou koženými oděvy, předměty a kůží... Celý článek...

Latex

Latex

Mimo prostředí sexu a sexuálních pomůcek je latex tekutou lepkavou látkou vylučovanou specifickými druhy stromů (např. Celý článek...

Zentai

Zentai

Zentai je japonský druh přiléhavého fetiš oblečku, podobný catsuitu. Celý článek...