Co je catsuit, kočičí oblek?

Catsuit, Kočičí oblek

Catsuit (český též kočičí oblek) je těsný jednodílný oblek, který zakrývá velkou část těla. Sahá až k zápěstím i kotníkům a zpravidla je na jedné straně opatřen dlouhým zipem pro pohodlné oblékání. Často bývá doplněn o rukavice a boty, aby umožnil zakrytí celého těla vyjma hlavy.

Dámské catsuity a overaly jsou nejčastěji vyráběny z elastických a zároveň přiléhavých materiálů, mezi které patří například lycra (elastan), šifon (jemný krep z přírodního hedvábí), textilní látka nazývaná velur, další elastická vlákna (latex, spandex), PVC, nebo kůže.

Vznik a využití kočičích oblečků

Hostesky v catsuitech
Hostesky v catsuitech

Historie kočičích oblečků sahá až do první poloviny 20. století, konkrétně do 40. let. Tehdy přirozeně neexistovala pro jejich výrobu tak široká paleta použitelných materiálů, nicméně už tehdy si začaly budovat své nenahraditelné místo v praktickém životě i různých sexuálních praktikách. Kromě toho se od roku 1959 začaly šířit velmi oblíbené spandexové catsuity, které byly především v 70. a 80. letech populární při cvičení aerobiku či disko tancích.

Přiléhavé spandexové obleky dodnes hojně používá celá řada sportovních odvětví (atletika, cyklistika, plavání, některé zimní sporty), ale také potápěči, nebo například hostesky na různých výstavách či jiných akcích. Najdeme je i v kultuře, kde jsou jejími největšími propagátorkami charaktery ženských superhrdinek. Svůj název ostatně catsuity získaly v 60. letech od dnes známého charakteru Catwoman z komiksů o Batmanovi. Pro tyto typy oděvů už se však většinou vžily jiné názvy a pojem catsuit se dnes používá výhradně pro jednodílné přiléhavé obleky v sexuálním kontextu.

Catsuit v BDSM a Fetiši

Praktika catsuit and bondage
Praktika catsuit and bondage

Kočičí obleky sice tu a tam fungují jako užitečné či pozornost přitahující pomůcky, ale svou ikonickou pověst si vybudovaly především v prostředí BDSM a Fetiše, kde mají velmi dlouhý seznam možných použití. Catsuity jsou určeny jak pro ženy, tak pro muže, a podle chuti mohou být použity jak dominantní osobou, tak submisivním partnerem.

Základním účelem catsuitu je díky svému materiálu dokonale přilnout na lidské tělo, zvýraznit jeho tvar a především nechat vyniknout sexuálně přitažlivé oblasti. U žen jde zejména o oblast prsou a hýždí, zatímco u mužů je většinou nejvýraznější vyboulenina v rozkroku, kterou způsobují vnější pohlavní orgány. Catsuit proto zpravidla zvyšuje sexuální vzrušení, neboť citelně zvýrazňuje každou přitažlivou oblast lidského těla, aniž by však okolí dávalo nahlédnout na její skutečný vzhled.

Kompletní latexový catsuit vhodný pro fetiš
Kompletní latexový catsuit vhodný pro fetiš

Tato nutnost pouhého představování, jak asi vypadá tělo člověka pod přiléhavým catsuitem, je často součástí BDSM hrátek, ve kterých catsuity slouží buď jako prostředek k umocnění dominantní role, nebo například v příhodné kombinaci s bondage (praktika bondage and catsuit) jako další neprostupná vrstva, která zvyšuje pocit bezmoci. Součástí dominantně-submisivního dráždění totiž může být i vědomí, že skrz oblečený catsuit nebude možné submisivní osobu příliš efektivně sexuálně dráždit a jakýkoliv výraznější orgasmus je pravděpodobně také nemožný.

latexovém, spandexovém, pvc a koženém fetiši funguje catsuit z příslušného materiálu naopak jako hlavní objekt zájmu. Catsuity pro fetiš proto často bývají mnohem lesklejší, maximálně přiléhavé a často jsou kombinovány nejen s rukavicemi a botami ze stejného materiálu, ale také s maskou. Objekt zájmu fetišisty je tak kompletně celý zahalen v pro něj vzrušujícím materiálu. Možnost provádění téměř jakýchkoliv sexuálních praktik i bez nutnosti sundávat catsuit umožní v tomto případě především četné zipy, které se mohou nacházet na mnoha různých místech kočičího oblečku (ramena, podpaží, prsa, genitálie, anální otvor, stehna atd.).

  • Mimořádně přiléhavý catsuit, který zakrývá kompletně celé tělo, se v některých BDSM praktikách nazývá jako tzv. gimp suit.

Modifikace catsuitů

Catsuit doplněný o dildo
Catsuit doplněný o dildo

Co se týče odlišností různých catsuitů od standardního vzhledu, existují speciální obleky pro konkrétní sexuální praktiky. Catsuit pro fetiš jsme již popsali výše, pro potřeby bondage mohou mít kočičí obleky na rukávech i nohou přezky pro různé typy svázání. Radikálnější bondage catsuity mají většinou rukávy spojené v jednu stahovací kazajku pro obě horní končetiny. Stejnou úpravu lze provést i pro dolní končetiny (takto upravené obleky se někdy nazývají pojmem mermaid suitz angl. mermaid = mořská víla), takže se z catsuitu rázem stane plnohodnotná kazajka, která znemožní člověku provádět jakýkoliv větší pohyb. Jak už bylo naznačeno výše, lze znehybnění partnera dokonat ještě následným svázáním pomocí provazu, které prakticky stoprocentně zaručí, že nebude schopen jakkoliv hýbat žádnou částí těla.

Některé catsuity mohou mít rovněž zabudované erotické pomůcky, a to teoreticky na jakékoliv části kočičího oblečku. Nejčastější modifikací tohoto druhu je připevnění dilda, či vibrátoru do rozkroku (tzv.: strap-on penis). Catsuit poté může i v rukou ženy plně sexuálně uspokojit druhou ženu, nebo případně ukojit bisexuální fantazie muže. Různá dilda, kolíky a další vibrační pomůcky lze umístit také na rukávy, nohavice, či na samotnou masku kočičího oblečku do prostoru ústního otvoru, což posouvá možnosti sexuálních hrátek opět na další úroveň.

Nafukovací catsuity

Nafukovací catsuit
Nafukovací catsuit

Již méně obvyklou úpravou jsou dvouvrstvé kočičí obleky, zpravidla vyrobené z latexu. Ty obsahují otvor, kterým lze mezi obě vrstvy catsuitu napumpovat vzduch. Ten způsobí, že zatímco vnější vrstva se roztáhne, vnitřní vrstva se ještě těsněji stáhne okolo tělaosoby, která má dvouvrstvý kočičí oblek na sobě. Takto silného stažení latexu okolo lidského těla bez nafukovacích catsuitů prakticky nelze jiným způsobem dosáhnout.

  • Zajímavostí nafukovacích catsuitů je jejich občasné využívání ve furry komunitě. Někteří furríci se rádi pod svými plyšovými obleky nafukují, aby tak věrohodněji připomínali konkrétní zvíře, které představují.

Zentai obleky

Zentai obleky
Zentai obleky

Za odnož catsuitu lze považovat materiálem a principem využití i japonské zentai obleky, které kromě praktického využití v kultuře spadají do vlastního zentai fetiše a okrajově i do spandex fetiše. V tomto případě nejde přímo o typ catsuitu, nýbrž o samostatnou kategorii erotických oblečků, které jsou s klasickými catsuity pouze příbuzné.

Související odkazy

Související zdroje


Související hračky


Související témata

BDSM

BDSM

BDSM označuje široké spektrum nejen erotických technik, které se spolu partneři dobrovolně rozhodli praktikovat ve vzájemném submisivně-dominantním vztahu (D/s). Je běžné, že v normálním životě se jedná o rovnocenné partnery a jejich podřízenost/nadřazenost se projevuje pouze v sexuálním životě.... ...

Fetišismus

Fetišismus

Fetišismus je erotické zaměření na určité druhy předmětů (např. spodní prádlo, boty, doplňky atp.), materiálů (např. latex, kůže) či na jisté části těla (např. nohy, prsa, ruce, atp.). Fetišisté užívají neživé objekty (oděvy, boty, gumu, kůži atd.... ...

Kink, kinkster

Kink, kinkster

Kink je pojem v sexuální terminologii používaný pro nekonvenční sexuální praktiky, jako je například bondage, dominance a... Kink je pojem v sexuální terminologii používaný pro nekonvenční sexuální praktiky, jako je například bondage, dominance a submise, sadomasochismus, BDSM, sexuální fetišismus atd. – obecně vzato vše nad rámec tzv. vanilkového sexu.... ...

Spandex fetišismus

Spandex fetišismus

Jako Spandex fetišismus se označuje lidská sexuální přitažlivost k této synteticky vyráběné látce. ... ...

Zentai

Zentai

Zentai je japonský druh přiléhavého fetiš oblečku, podobný catsuitu. Typické zentai je jednobarevné, unisexové a zakrývá celé tělo i obličej bez jediného otvoru (pouze s dlouhým zipem na zádech), aby člověk v něm oblečený připomínal jakousi sochu či figurínu.... ...

Vybíráme z e-shopu