Co je vaginismus?

Vaginismus

Vaginismus je náhlé, nevědomé a bolestivé stažení svalstva pochvy a pánevních svalů při pokusu o vaginální penetraci - při sexu, používání tampónů, menstruačních kalíšků, užívání vaginálních čípků nebo během gynekologického vyšetření.

Při vaginismu je pokus o penetraci velice bolestivý, někdy je skrze bolest penetrace zcela znemožněna.

ZAJÍMAVOST: Podobné křečovité stažení svalstva pochvy při již probíhající souloži s nemožností vysunutí pohlavního údu se označuje jako penis captivus - zachycený penis.

Příčiny bolesti při sexu

Vaginismus lze z hlediska zkušenosti s proniknutím do vaginy rozdělit na primární a sekundární. Při primárním vaginismu k penetraci nikdy nedošlo a nelze tedy navazovat na předchozí ženinu zkušenost, sekundární vaginismus naopak předpokládá, že k nějakému proniknutí do vaginy již došlo, všechny další pokusy však byly bolestivou reakcí znemožněny.

Příčiny vaginismu jsou často psychického rázu – nervozita z první soulože, strach z otěhotnění nebo například prožité trauma – znásilnění či sexuální zneužívání.

Fyziologickou příčinou může být  porodní poranění, opakované záněty pochvy, záněty močových cest, endometrióza, nejrůznější cysty nebo operace. U některých žen se vaginismus objeví až po menopauze jako důsledek špatné lubrikace pochvy vlivem nižší produkce pohlavních hormonů.

Při léčbě vaginismu se používají speciální pomůcky - dilatátory.
Při léčbě vaginismu se používají speciální pomůcky - dilatátory.

Léčba vaginismu

Pomůže hlavně sexuolog, s jehož pomocí se pokusíte najít psychickou příčinu obtíží. Jakmile se podaří odbourat psychický blok, je nutné začít s cvičením.

U vaginismu způsobeného zánětlivými nebo hormonálními poruchami je v první řadě důležitá léčba primárních příčin. O správné léčbě se poraďte se svým gynekologem.

Jak vypadá cvičení?

Při cvičení se používají speciální erotické pomůcky - dilatátory, jejichž tvar umožňuje pomalé a bezbolestné rozšiřování poševního vchodu a vagíny. Při pravidelném používání a postupném zvětšování průměru pomůcky byste se měli dopracovat až k bezbolestnému sexu.

Trénink lze kombinovat s Kegelovými cviky, kterými procvičíte svaly pánevního dna a naučíte se snáze kontrolovat vaginu, rektum i močový měchýř.

Související odkazy

Sexuální poradna: Vaginismus jako jedna z příčin bolesti při sexu

Související zdroje


Související hračky

Vybíráme z e-shopu