Co je AIDS?

AIDS, Syndrom získaného selhání imunity

AIDS je nemoc, která je způsobena virem HIV. Jedná se o zkratku Acquired Immune Deficiency Syndrome čili Syndrom získaného selhání imunity.

Virus HIV se přenáší (mimo jiné) při pohlavním styku. Nejriskantnější je sex anální, potom sex vaginální, nejmenší (ale pořád značné) riziko představuje sex orální.

Co způsobuje AIDS

Virus HIV ničí imunitní systém. Člověk pak snadno onemocní a i pouhé nachlazení pro něj může mít fatální důsledky.

Vědci zatím nenašli účinný lék proti AIDS. Jenom v roce 2013 kvůli němu zemřelo 1,5 milionu lidí.

Přeživší

Zatím (k roku 2015) jsou známy jenom 3 případy, že někdo přežil AIDS. Dvě děti, které získaly nemoc od matky, a jeden berlínský pacient, který byl ale zachráněn náhodou – jednalo se o vedlejší efekt jiné léčby.

Jak se přenáší virus HIV

Červená stuha je symbol solidarity s lidmi nakaženými HIV
Červená stuha je symbol solidarity s lidmi nakaženými HIV

Virus HIV se přenáší v krvi, spermatu a poševním sekretu.

Nakazit se tedy můžete

  • při kontaktu s krví nakaženého. Obzvláště riskantní je víckrát použít stejnou injekční stříkačku – proto jsou tak často nakažení drogově závislí.
  • při sexu, pokud si vyměňujete tělní šťávy (kromě slin). Ve větším nebezpečí jsou ženy, potažmo gayové, protože sperma přenáší větší množství viru.
  • velice vzácně při líbání, pokud má jeden z partnerů poraněnou dutinu ústní.

Virus se přenáší i z matky na dítě. Pokud má matka HIV, dítě ho s pravděpodobností 15 – 30 % bude mít taky. Riziko snižuje včasná léčba a porod císařským řezem. Nakažená matka by své dítě neměla ani kojit.

Jak snížit riziko

Používejte kondomy! Výzkumy ukazují, že snižují riziko nákazy až o 80 %. Obzvlášť důležité jsou při nezávazném sexu. Uvědomte si, že váš partner ani nemusí vědět, že je nakažený!

Jak se AIDS projevuje

Podobnou vyrážkou trpí lidé nakažení Kaposiho sarkomem, jednou z nemocí, která AIDS často doprovází
Podobnou vyrážkou trpí lidé nakažení Kaposiho sarkomem, jednou z nemocí, která AIDS často doprovází

Virus HIV se zpočátku neprojevuje vůbec. Aktivuje se teprve po několika letech a začne likvidovat váš imunitní systém.

  • 1. fáze. Nejdřív se dostaví lehká onemocnění – zvětšené místní uzliny, horečky, záněty, vyrážky, nevolnost, bolesti hlavy, svalů atd.
  • 2. fáze (tzv. asymptomatická). Většina příznaků zmizí. Na 5 až 10 let (v závislosti na typu viru) bude všechno v pořádku. Potom nemoc vstoupí do další fáze.
  • 3. fáze. Teď už je váš organismus silně poškozen a je ještě náchylnější k onemocnění než v 1. fázi.
  • 4. fáze. AIDS už se plně rozvinulo. Řekněte sbohem svému imunitnímu systému. Sebemenší onemocnění je pro vás smrtelně nebezpečné.

Kde se nechat otestovat na HIV

Máte často náhodný nechráněný sex? Jednou jste ulítli? Začínáte nový vztah a chcete mít jistotu, že partnerovi neublížíte? Toto všechno jsou dobré důvody pro to, abyste se nechali vyšetřit. Nejsnazší je nechat si udělat test u vašeho praktického lékaře.

Jak vznikl AIDS

Z opů jsme vzešli a nejspíš z nich vzešlo i HIV
Z opů jsme vzešli a nejspíš z nich vzešlo i HIV

Virus HIV má s největší pravděpodobností svého mladšího brášku. Je jím virus SIV, který napadá primáty a občas se přenese i na lovce divoké zvěře a prodejce masa.

Ačkoliv lidský imunitní systém SIV většinou do týdne potlačí, vědci mají teorii, že pokud se vir rychle přenese mezi několika lidmi, zmutuje do HIV.

Virus HIV pravděpodobně vznikl na začátku 20. století v subsaharské Africe. Jeho rozšíření umožnila doba kolonialismu, která způsobila velký růst afrických měst, pokles morálních standardů a chudobu lokálního obyvatelstva vedoucí k růstu prostituce. 

Nejstarší případ nákazy HIV byl zdokumentován v roce 1959 v Kongu. AIDS se ale dostalo větší pozornosti až v roce 1981.

Konspirační teorie o původu viru HIV

AIDS se objevil bezmála zčistajasna. Vědci si nejsou jistí proč. Kvůli tomu vzniklo mnoho konspiračních teorií, jimž přispěla i doba Studené války. Agenti KGB například roznesli fámu, že virus HIV záměrně vytvořili američtí vědci. Důvodem by měla být redukce lidské populace, kvůli přelidnění planety.

Vědci tvrdí, že v době, kdy se HIV objevilo poprvé, by něco takového nebylo technicky možné. Nicméně spekulace vesele bují dál.

Rozšíření v ČR a ve světě

Čím červenější, tím více lidí nakažených AIDS
Čím červenější, tím více lidí nakažených AIDS

V roce 2012 bylo v ČR na 1875 HIV pozitivních. Jenom za rok 2013 přibylo 235 případů. Doktoři navíc předpokládají, že nakažených, kteří o své nemoci netuší, může být až dvakrát tolik.

Ve světě najdete kolem 40 milionů nakažených. Nejvíce postižena je Indie, jižní Asie a subsaharská Afrika. V některých afrických státech je nemocná až čtvrtina populace

AIDS a homosexuálové

O AIDS se kdysi mluvilo jako o „nemoci homosexuálů“ – mimo jiné i proto, že většina nakažených jsou skutečně homosexuálové (viz tady).

Nejspíš tomu tak bude z těchto důvodů:

  • ve spermatu je více viru HIV,
  • virus se nejrychleji šíří při análním sexu.

Související hračky


Související témata

Bugchasing

Bugchasing

Bugchasing (doslova "pronásledování brouků/breberek") je slangový výraz pro extrémní formu RACK BSDM fetiše, kdy se HIV negativní...

HIV

HIV

HIV (Human Immunodeficiency Virus) je virus, který způsobuje nemoc AIDS (selhání imunitního systému). Přenáší se krví, spermatem a poševním sekretem.

HPV virus

HPV virus

HPV je zkratka anglického Human papillomavirus čili lidský papilomavirus. Je to nejrozšířenější sexuálně přenosný vir na světě.

Kapavka

Kapavka

Kapavka je pohlavní nemoc, která se přenáší pří vaginálním, análním i orálním sexu.

Sexuálně přenosné nemoci

Sexuálně přenosné nemoci

Sexuálně přenosné nemoci jsou přenášeny mezi partnery při sexu. Většinou se jedná o penetrativní sex, ale není to pravidlo.

Syfilis

Syfilis

Syfilis je nejstarší známé pohlavně přenosné onemocnění. Toto onemocnění způsobuje bakterie zvaná Treponema pallidum, která vstupuje do těla přes sliznice.

Trichomoniáza

Trichomoniáza

Trichomoniáza je pohlavně přenosná nemoc způsobená prvokem zvaným bičenka poševní. Tento prvok parazituje v pohlavních orgánech a přenáší se výhradně pohlavním stykem.

Vybíráme z e-shopu