Bugchasing (doslova "pronásledování brouků/breberek") je slangový výraz pro extrémní formu RACK BSDM fetiše, kdy se HIV negativní jedinci snaží sexuálním přenosem vědomě nakazit virem HIV. Expresivnějším označením tohoto chování je Fuck of Death ("šuk smrti"). Tento fenomén je takřka výlučně spojen s komunitou gayů. Lze však najít i heterosexuální jedince (většinou muže), toužící také po nákaze virem HIV.
Bugchasingová komunita se dělí na osoby, které se chtějí nakazit virem HIV (bugchasers - "pronásledovači breberek") a na HIV pozitivní jedince, kteří tento přenos zprostředkují (giftgivers – "darující dárek, obdarovávající"). V rámci diskuzních fór lze narazit i na osoby, ochotné předat i další pohlavní nemoci. Tito jedinci sami sebe označují za "inkubátory".
Vědomé rozšiřování pohlavních chorob včetně HIV je trestné.
- Většina bugchasingu probíhá (jako u mnoha dalších fetišů) spíše v rovině fantazie. Existují i specializované servery, věnující se povídkám a obrazovému materiálu z toho prostředí, např. Breeding Zone.
Způsob přenosu
Bugchasing se praktikuje většinou formou análního sexu. Riziko se liší v závislosti na tom, zda je provozována pasivní či aktivní role, lze však říci, že šance nákazy i v případě rizikovější pasivní role nepřekračuje hodnotu 1%.
Za účelem nákazy se dokonce pořádají večírky, na kterých je jediný HIV pozitivní muž schopen předat nákazu i několika dalším jedincům. Pro tyto setkání se užívá název Bug Party (český ekvivalent – "Bug večírek") nebo termín Conversion Party ("konverzní večírek").
- Existuje i zahraniční komunita vyznavačů bugchasingu, označující sebe samotnou jako bratrství. Domlouvají se zde právě "konverzní" setkání, popř. probíhají intenzivní diskuze a sdílení nejrůznějších fantazií.
Důvody touhy po nákaze
"Nedávno mi přišla zpráva od jednoho kluka, který chtěl, abych ho infikoval. Když jsem se ho ptal, proč něco takového chce, odpověděl, že po tom touží celý život. Doslova napsal, že touží po pocitu, kdy do něj HIV pozitivní muž ejakuluje a naplní celé jeho tělo virem."
zpověď HIV pozitivního jedince
Vědecká komunita se fenoménem bugchasingu začala zabývat až v posledních 15 letech. Do té doby byla tato praktika považována za svéráznou městskou legendu; její existence je ostatně v odborných kruzích stále předmětem debat. Tajemství bugchasingu poodhalil především rozmach internetu a několik novinových článků, které této domnělé legendě propůjčily reálnou tvář.
Mezi odborníky panuje shoda, že skutečných bugchaserů je jen mizivý zlomek. V jejich případě může touha po nákaze virem HIV být formou protestu proti majoritní společnosti. Někteří jedinci touží po lítosti okolí. Uvádí se také snaha zapadnout do komunity nebo "překlenout propast" k HIV pozitivnímu životnímu partnerovi.
Důsledek závislosti na sexu?
Většina gayů, spojovaných s fenoménem bugchasingu, se však o HIV status svého sexuálního partnera nezajímá a nechráněný anální sex s náhodným partnerem berou jako zážitek, umocňující sexuální akt. Tento postoj vyznávají zejména osoby, závislé na sexu.
Důvodem poměrně povrchního přístupu k HIV může být také současná úroveň léčby v západních zemích.
Ač je HIV stále neléčitelnou záležitostí, moderní léky dokáží prodloužit život až o 40 let. Pokud se tedy člověk virem HIV nakazí v pokročilejším věku, je šance, že se dožije stejného věku, jako nenakažený jedinec.
Bugchasing napříč světem
Bugchasing byl poprvé zaznamenán v USA v 90. letech 20 století, kde jsou dodnes největší komunity. Evropské země jsou v tomto směru zdráhavější, nicméně početné zastoupení vyznavačů bugchasingu lze nalézt např. ve Velké Británii.
Na téma bugchasingu vzniklo také několik snímků – mj. dokument "The Gift" ("Dar") a hraný snímek "Bugchaser".