Bezpečný sex, safe sex

Bezpečný sex, safe sex

Cílem bezpečného sexu je zabránění možné nákaze pohlavně přenosnými chorobami, především virem HIV. K tomu se používají bariérové ochranné prostředky z latexu či jiného pružného, neporézního materiálu (typicky mužský či ženský kondom). Opakem k bezpečnému sexu je nechráněný sex.

Před čím se chránit?

Pohlavně přenosné infekce způsobují bakterie (kapavka, chlamydie, syfilis), viry (genitální opar, HIV, lidský papilomavirus) a další patogeny (např. kvasinky), které se běžně přenáší kontaktem se spermatem, poševním sekretem, slinami nebo krví nakaženého člověka.

Tyto choroby mívají dlouhou inkubační dobu a u části přenašečů se nemusí projevit vůbec žádné příznaky. Proto se nelze řídit tím, zda člověk „vypadá zdravě“, ale jedině výsledkem lékařského vyšetření.

Metody bezpečného sexu

Nejrizikovější sexuální praktikou je ze zdravotního hlediska anální styk (zejména pro pasivního partnera), kde může dojít k poranění tenké sliznice v konečníku a přenosu viru přímo do krve. Při análním sexu bychom tedy měli používat kondomy stejně důsledně jako při pohlavním styku s novým partnerem/partnerkou.

U orálního sexu není používání ochranných pomůcek zdaleka tak rozšířené, ale nezanedbatelné riziko nákazy je i zde. Zatímco při felaci si vystačíme s kondomem (nejlépe ochuceným), pro lízání ženy je třeba použít latexovou roušku (dental dam) či rozstřižený kondom na zakrytí celé vulvy.

Jestliže žena trpí například na opakované kvasinkové infekce, je dobré zvážit také použití lékařských rukavic, kterými lze předejít zanesení bakterií např. za nehty do pochvy.

V neposlední řadě do bezpečného sexu patří i správná péče o erotické pomůcky. Pokud jsou sdíleny mezi partnery, bude nejvhodnější vybírat hračky z takových materiálů, které lze dezinfikovat vyvařením – lékařský silikon, sklo, nebo nerezovou ocel.

Související zdroje


Související hračky


Související témata

Anální fisura

Anální fisura

Anální fisura (řitní trhlina, fisura konečníku, fissura ani, anální vředy) způsobuje velmi bolestivý stav, a to zejména při vyměšování.

Bugchasing

Bugchasing

Bugchasing (doslova "pronásledování brouků/breberek") je slangový výraz pro extrémní formu RACK BSDM fetiše, kdy se HIV negativní...

Dental Dam

Dental Dam

Latexová rouška, známá především pod svým anglickým názvem Dental Dam, je vhodnou pomůckou pro bezpečný sex, kterou sexuální...

Erotické pomůcky

Erotické pomůcky

Erotické pomůcky jsou takové předměty, které jsou určeny ke zpestření sexuálního života nebo k autoerotice v případě chybějícího sexuálního partnera.

Kondom

Kondom

Kondom je mužská bariérová antikoncepce. Je vyroben z latexu a před pohlavním stykem se nasazuje na ztopořený penis.

Promiskuita

Promiskuita

Velký psychologický slovník definuje význam slova promiskuita jako „časté střídání sexuálních partnerů bez hlubšího citového vztahu a zodpovědného výběru.

Sex na jednu noc

Sex na jednu noc

Sex na jednu noc (jednorázovka, ONS) může být popsán jako sex bez emocionálního závazku a plánů do budoucna.

Sexuálně přenosné nemoci

Sexuálně přenosné nemoci

Sexuálně přenosné nemoci jsou přenášeny mezi partnery při sexu. Většinou se jedná o penetrativní sex, ale není to pravidlo.

Syfilis

Syfilis

Syfilis je nejstarší známé pohlavně přenosné onemocnění. Toto onemocnění způsobuje bakterie zvaná Treponema pallidum, která vstupuje do těla přes sliznice.

Trichomoniáza

Trichomoniáza

Trichomoniáza je pohlavně přenosná nemoc způsobená prvokem zvaným bičenka poševní. Tento prvok parazituje v pohlavních orgánech a přenáší se výhradně pohlavním stykem.

Venerologie

Venerologie

Venerologie je lékařský obor, který se zabývá studiem, prevencí a léčbou pohlavních chorob.

Vybíráme z e-shopu