Co je anální fisura, řitní trhlina?

Anální fisura, řitní trhlina

Anální fisura (řitní trhlina, fisura konečníku, fissura ani, anální vředy) způsobuje velmi bolestivý stav, a to zejména při vyměšování. Spolu s bolestí přináší i krvácení (jasně červená krev) a velice úporné pálení či svědění. Bolest v konečníku může přetrvávat několik minut až hodin, krvácení je většinou mírného rázu. Jakmile se trhlina jednou objeví, mohou se tyto příznaky opakovat po každém vyprázdnění.

Typy análních fisur

Anální fisura má dva různé projevy. Buďto se jedná o akutní fisuru (náhle vzniklou podélnou prasklinu , problém netrvá déle jak 6 týdnů a zvládnete ji léčit sami), nebo o chronický ovoidní vřed (dlouhodobě se vyskytující defekt). Fisury se mohou rozšířit až na kruhovitý sval zvaný vnitřní svěrač. Ten se typicky stáhne a způsobí další rozšíření trhliny, což zpomaluje její hojení.

Příčiny řitních trhlin

Nejčastější příčinou análních trhlin je zácpa, tužší stolice s obsahem tvrdších nestrávených zbytků či nešetrný anální sex. Sliznice v oblasti konečníku je totiž velice jemná, a tak je velmi snadné ji protrhnout. Na vzniku trhlin se podílí i hemeroidy se slizničním výhřezem, sedavé zaměstnání, zánětlivá onemocnění střev či prudký průjem.

Mezi rizikové faktory patří také výskyt řitních trhlin v rodině (tedy genetická složka), nesprávné složení stravy, nedostatečná hygiena análního otvoru a špatné hygienické potřeby (hrubý toaletní papír, nešetrná agresivní mýdla).

Anální fisura
Anální fisura bývá hodně bolestivá.

Léčba análních trhlin

Řitní trhlina, která vznikla poprvé, se může zhojit sama o sobě. Ta chronická však většinou vyžaduje léčbu. Cílem je ulevit od bolesti a odstranit stažení řitního otvoru. Nejdříve je nutné zajistit, aby stolice byla měkká. Toho lze docílit vysokým příjmem vlákniny ve stravě. Mezi další metody léčby anální fisury patří:

  • užívání projímadla
  • důsledná hygiena
  • teplé sedací koupele
  • glycerin používaný v místě problému (případně jiné masti a čípky)
  • chirurgický zásah

Během samoléčby je potřeba hodně pít, omezit alkohol a kofeinové nápoje, jíst stravu bohatou na vlákninu a chodit pravidelně na velkou (a po ní se důkladně umýt). V prvních dnech můžete při vyprazdňování použít klystýr, který stolici naředí. Nezapomínejte na vhodné masti a sedací koupele.

POZOR: Pokud se po 6 týdnech stále objevuje krev, navštivte lékaře. Pokud problém nebudete řešit, může fisura vyústit v chronický zánět, výhřez konečníku či znemožnění normálního vyprazdňování.

Chirurgická léčba je zaměřena na zhojení trhliny ve stěně konečníku a na uvolnění napětí análního svěrače. Provádí se buď dilatace (rozšíření) konečníku (dilatace umožní prokrvení natržených okrajů fisury a zlepšení hojení) nebo vyříznutí fisury a strážného hrbolku (je méně účinná, jelikož neovlivňuje napětí svěrače).

V případech, kdy nemocný nechce provádět dilatační léčbu nebo dochází k častému opakování vzniku trhlin z důvodů přetrvávání spasmu svěračů, se využívá léčba infiltrací okolí trhliny botulotoxinem. Injekční aplikace malého množství preparátu tenkou jehlou do svěrače v okolí trhliny vede ke snížení jeho stažení a zhojení fisury.

Ve vybraných případech nehojících se chronických trhlin je možné ošetření infračervenou koagulací nebo aplikací laserové energie. Ve vzácných případech rozsáhlých trhlin, pokud dojde k selhání výše uvedených metod ošetření, se provádí operační léčba plastikou fisury v celkové anestezii. Dříve hojně užívané provedení tzv. divulse (rozšíření řitního kanálu v celkové anestezii) se využívá jen u těch případů, kdy bolestivost znemožňuje vyprazdňování a pro bolest nelze provést vyšetření zasunutím prstu do řitního otvoru.

Jak se vyhnout análním fisurám?

Proti análním fisurám se můžete bránit změnou životního stylu - volit vhodnou stravu, mít dostatečný pohyb a dodržovat správnou hygienu.

Při análním sexu je potřeba používat lubrikační gely, které díky vysoké kluznosti brání anální otvor před poraněním. Také je potřeba se na sex připravit a pomalu roztáhnout anální otvor. V normálním stavu je totiž hodně stažený, takže může rychle a snadno dojít k jeho poškození.

TIP: Jak se připravit na anální sex? Přečtěte si článek Příručka análního začátečníka – tvůj první prst v zadečku.

Pokud hledáte informace o anální fisuře, dejte si pozor na překlepy. Lidé často hledají anální fissura. Správná psaná forma je však jediná, a to anální fisura.

Související zdroje


Související hračky


Související témata

Anální kolík

Anální kolík

Anální kolík je erotická pomůcka používaná při dráždění análního otvoru a jeho postupném roztahování.

Anální sex

Anální sex

Anální sex je sexuální styk do análního otvoru. Do tohoto pojmu se zahrnuje i dráždění análního otvoru jazykem, tzv. rimming, prsty, tzv.

Bezpečný sex

Bezpečný sex

Cílem bezpečného sexu je zabránění možné nákaze pohlavně přenosnými chorobami, především virem HIV.

Klystýr, anální sprcha

Klystýr, anální sprcha

Klystýr slouží k vyčištění análního otvoru včetně kousku tlustého střeva.

Vybíráme z e-shopu