Co je pochva, vagina?

Pochva, vagina

Pochva (neboli vagina, nesprávně vagína) je důležitou součástí ženského pohlavního ústrojí. Je to elastická trubice tvořená svaly, která spojuje vulvu (vnější pohlavní orgány) s děložním hrdlem uvnitř. Její hlavní funkce jsou uplatňovány při pohlavním styku, menstruaci a při porodu.

Výraz "vagina" bývá často nepřesně užíván pro vulvu, ačkoli vagina ve vulvě pouze ústí.

Název vagina je odvozen z řeckého kólpos neboli "mateřský klín" a ze středolatinského vāgīna tedy "pochva".

Anatomie vaginy

Poševní sliznice je vysoká 3-4 mm a má narůžovělou barvu, která se však může měnit v závislosti na fyziologických změnách. Například při menstruaci se mění na tmavě růžovou až červenou a v těhotenství na fialovou. Lubrikaci pochvy zajišťují tzv. Bartholiniho žlázy, které jsou umístěny u poševního vchodu a také u děložního hrdla, samotné stěny pochvy žlázy neobsahují, pouze jimi hlen prostupuje. Hlen může mít bílou až žlutou barvu a může být jak řídký, tak hustý.

Před prvním pohlavním stykem je pochva ženy chráněna panenskou blánou (hymenem). V blízkosti poševního vchodu se nachází velké množství nervových zakončení, které způsobují, že se žena při pohlavním styku cítí příjemně. V pochvě se nachází také velice citlivá erotogenní zóna - bod G, jehož drážděním může dojít k velmi intenzivnímu orgasmu.

V pochvě pohlavně dospělé ženy se nachází kyselé prostředí, které ženu chrání před infekcí a mykózami, proto by se toto prostředí nemělo narušovat přílišnou hygienou, v takovém případě riziko infekce stoupá. K hygieně těchto partií je třeba používat k tomu určené přípravky, jako jsou například Lactacyd a Rosalgin, nikoli obyčejná mýdla. (Přečtěte si článek, který se věnuje správné péči o vaginu.)

TIP: Chcete vaginu důkladně prozkoumat zevnitř? Roztáhněte ji pomocí roztahovače vaginy nebo použijte gynekologické zrcadlo a zasuňte do ní vibrátor s kamerou. Díky němu získáte skutečně detailní záběry ke zkoumání.

Anatomie vaginy
Anatomie vaginy

Jaká je hloubka vaginy a její průměr?

Hloubka vaginy je asi 7-8 cm, její průměr je kolísavý cca 3-5 cm a její přední stěna je o 2 cm kratší. Tvar pochvy stejně jako její délka i šířka se mohou měnit, obvykle je pochva uzavřená a její stěny se dotýkají, při pohlavním styku se dokáže prodloužit i rozšířit a to i dvakrát až třikrát. Když žena stojí, směřuje pochva nahoru a dozadu a s dělohou zaujímá úhel cca 45°.

Vagina - popis funkcí

  • Při pohlavním styku se z pochvy stává jakýsi rezervoár spermatu, který se do pochvy dostane při ejakulaci muže během pohlavního styku. Shromažďuje se v zadní části pochvy (v klenbě poševní, kterou pochva končí) u děložního hrdla a může tak dojít k oplodnění ženy.
  • Při menstruaci slouží pochva jako kanál odvádějící menstruační krev.
  • Při porodu se pochvou ven dostává z dělohy dítě, a protože je hlavička dítěte při porodu již velmi velká, je jeho průchod poševním kanálem náročný na elasticitu pochvy, aby nedošlo k větším poraněním, používá se nástřih hráze (epiziotomie). Obvykle se po porodu pochva většiny žen vrátí do téměř původního stavu.

Související zdroje


Související hračky


Související témata

Bod G

Bod G

Bod G je místo uvnitř ženské pochvy citlivější než jeho okolí. Dráždění bodu G je jedním ze způsobů, jak dovést ženu k orgasmu.

Cameltoe

Cameltoe

Cameltoe, doslova velbloudí prst, je slangový výraz pro něco, co je všem mužům dobře známo: zařízlé oblečení odhalující ženské stydké pysky.

Cunnilingus

Cunnilingus

Cunnilingus je sexuální praktika, při které jsou ženské pohlavní orgány drážděny rty a jazykem.

Děloha

Děloha

Děloha (latinsky uterus, řecky metra či hystera) je dutý svalový orgán ženské reprodukční soustavy.

Erotogenní zóna

Erotogenní zóna

Pojmem erotogenní zóna se myslí taková část lidského těla, kde zpravidla najdeme větší množství nervových zakončení a při...

Eurotofobie

Eurotofobie

Eurotofobie je strach z ženských genitálií. Někdy se lze také s tímto názvem setkat při označení strachu z mužských genitálií. Tato fobie postihuje jak ženy tak muže.

Klitoris

Klitoris

Pojmenování klitoris pochází z řeckého Kleitoris, což v překladu znamená muž s klíčem.

Lubrikační gel

Lubrikační gel

Lubrikační gel je materiál vytvářející na pokožce tenkou vrstvu, která pomáhá snižovat tření.

Menomanie

Menomanie

Menománie (z řeckého mēn = měsíc; mania = šílenství) je sexuální náklonost k menstrujícím ženám. Projevuje se jak u žen, tak mužů.

Onanie

Onanie

Pojmem onanie se zpravidla označuje sexuální sebeuspokojování/sebeukájení – tedy manuální stimulace pohlavních orgánů za účelem vzrušení, potažmo orgasmu.

Panenská blána

Panenská blána

Panenská blána je tenká řasa slizničního původu, která vzniká již při vývoji dívčího plodu v těle matky a najdeme ji mezi...

Umělá vagína

Umělá vagína

Umělá vagína je erotická pomůcka určená napodobení sexuálního styku. Umělé vagíně se také může říkat masturbátor, ne všechny masturbátory však mají podobu umělé vagíny.

Vaginální mykóza

Vaginální mykóza

Vaginální mykóza (kandidóza) je nepříjemné onemocnění vaginy, za kterým nejčastěji stojí kvasinka Candida albicans.

Vaginální suchost

Vaginální suchost

Pociťujete během pohlavního styku bolest, pálení a veškeré vaše vzrušení tak trochu drhne? Možná vás trápí vaginální suchost (vaginální atrofie).

Venušin pahorek

Venušin pahorek

Jednou z nejerotičtějších a nejlákavějších křivek ženského těla je malá měkká vyvýšenina, která je pojmenována po římské bohyni lásky a krásy Venuši.

Vulva

Vulva

Vulva je název pro vnější ženské pohlavní orgány. Vulva je využívána při močení, pohlavním styku, masturbaci, menstruaci a porodu.

Vybíráme z e-shopu