Vaginální suchost, suchá vagina, vaginální atrofie

Vaginální suchost, suchá vagina, vaginální atrofie

Pociťujete během pohlavního styku bolest, pálení a veškeré vaše vzrušení tak trochu drhne? Možná vás trápí vaginální suchost (vaginální atrofie). Podle studií tato nepříjemnost trápí téměř každou druhou ženu nad 45 let. Suchost nepostihuje pouze ženy v době menopauzy - palčivé problémy mohou přijít i v mnohem nižším věku.

Ženská vagina je od přírody vlhké místo. Děložní čípek produkuje čirou tekutinu a ve chvíli, kdy je žena vzrušená, silnější prokrvení cév stimuluje vaginální sekreci. Vše je v rovnováze, protože vlhká vagina usnadňuje průnik penisu při pohlavním styku.

Problém nastává v období menopauzy. Jedná se o zcela normální vývoj, který způsobuje nedostatek estrogenu. Poševní sliznice je tenčí, zranitelnější, málo pružná. Snížený estrogen způsobí mnohem nižší tvorbu vlhkého sekretu. V důsledku zmíněných nedostatků mohou v pochvě vznikat malé prasklinky – ty nahrávají krvácení a zánětu.

Další problémy spojené s vaginální suchostí

Kromě nepříjemných pocitů (a často také krvácení) během intimností můžete kvůli suché vagině pociťovat také pálení, svědění a tlak v citlivých oblastech. Obvyklý je i pocit častého nutkání na malou.

Co kromě menopauzy způsobuje suchou vaginu?

1) Problémy s imunitou – autoimunitní onemocnění, alergie, infekce

2) Vedlejší účinky léků - antikoncepce, léky na neplodnost, endometriózu, inzulín, antihistaminika, antidepresiva, antibiotika i léky na tlak

3) Neřesti – nadměrné kouření a konzumace alkoholu

4) Nesprávná intimní hygiena – časté sprchování, agresivní mýdlo a používání tamponů

Štavnatá vagina
Vagina není vždy plná "šťávy"... ale to se občas stává.

Jak ulevit sliznici a konečně si užít sex?

Suchá pochva dokáže pěkně potrápit. Mnohé ženy se raději vyhýbají sexu, což není zrovna nejvhodnějším řešením. Jak se vypořádat s vaginální suchostí tak, aby neutrpělo psychické zdraví ženy i jinak normálně fungující partnerský vztah?

1) Přípravky na zvlhčení vaginy - speciální přípravky (např. krémy na zvlhčení vaginy), které účinně hydratují a regenerují poševní sliznici.

2) Lubrikační gely - jejich použití nemá dlouhodobý léčivý účinek, ale rozhodně si užijete příjemnější intimní zážitek.

3) Masturbace - pravidelné orgasmy pomáhají udržovat zdravou vaginální tkáň a snižují riziko zánětů.

4) Přípravky s obsahem estrogenu a fytoestrogenu - vaginální krémy, globule, čípky, tablety. Pokud zastáváte přírodní léčbu, vyzkoušejte spíše přírodní fytoestrogen.

5) Laserové ošetření - laserový zákrok dokáže obnovit pevnost poševní tkáně, čímž upraví mikroflóru a přirozenou lubrikační schopnost. 

6) Správná hygiena - vagina se nemusí "drhnout" 3x denně a parfemované mýdlo jí také škodí. Vyzkoušejte speciální mýdla pro dámskou intimní hygienu.

7) Vhodná strava - chybějící estrogen můžete doplnit i vhodnou stravou s obsahem přírodního fytoestrogenu (např. pohanka, luštěniny, pivo nebo užasná bylinka třezalka tečkovaná)


Související hračky


Související témata

Lubrikační gel

Lubrikační gel

Lubrikační gel je materiál vytvářející na pokožce tenkou vrstvu, která pomáhá snižovat tření. Používá se při pohlavním styku či masturbaci ke zvlhčení suché poševní sliznice a ke snížení tření mezi penisem a pochvou, konečníkem či jinou částí těla. Tím dojde také k minimalizaci rizika poranění.... ...

Pochva

Pochva

Pochva (neboli vagina, nesprávně vagína) je důležitou součástí ženského pohlavního ústrojí. Je to elastická trubice tvořená svaly, která spojuje vulvu (vnější pohlavní orgány) s děložním hrdlem uvnitř. Její hlavní funkce jsou uplatňovány při pohlavním styku, menstruaci a při porodu.... ...

Vaginální čípky

Vaginální čípky

Vaginální čípky jsou pevné, oválné léky (obvykle ve tvaru rakety či tamponu), které se zavádějí do pochvy, často s pomocí plastového aplikátoru. Díky teplotě těla se pk rozpouštějí. Vaginální čípky mohou ukrývat různé druhy léčiv, a to podle konkrétních potřeb pacienta.... ...

Vybíráme z e-shopu