Co jsou vaginální čípky?

Vaginální čípky

Vaginální čípky jsou pevné, oválné léky (obvykle ve tvaru rakety či tamponu), které se zavádějí do pochvy, často s pomocí plastového aplikátoru.Díky teplotě těla se pk rozpouštějí.

Vaginální čípky mohou ukrývat různé druhy léčiv, a to podle konkrétních potřeb pacienta. Působí přímo na problém, který negativně ovlivňuje vaginu a s ní spojené oblasti. Účinkují rychleji než orálně podávané léky, protože se vstřebají rovnou do krevního oběhu.

Jak používat vaginální čípky krok za krokem

Je důležité následovat instrukce, které jsou součástí příbalového letáku daného léku. Poslouchejte svého doktora nebo lékárníka. Následující instrukce jsou obecné, ale mohou se vám hodit, ať už zavádíte čípky sobě, nebo někomu jinému.

 1. Umyjte si ruce a genitálie mýdlem a teplou vodou. Dobře se usušte.
 2. Vyjměte čípek z obalu.
 3. Pokud má přípravek aplikátor, dejte čípek do aplikátoru. Jinak tento skok přeskočte.
 4. Můžete se přikrčit, s nohama mírně od sebe. Ještě lepší je si lehnout na záda a pokrčit kolena (obzvlášť pokud vám čípek zavádí jiná osoba).
 5. Vsuňte si čípek/aplikátor tak daleko, jak jen můžete (aniž by vám to bylo nepříjemné). Zmáčkněte aplikátor, abyste zavedli čípek.
 6. Pokud je aplikátor na více použití, omyjte ho podle instrukcí v příbalovém letáku. Všechny přebytkové materiály vyhoďte.
 7. Umyjte si ruce mýdlem a teplou vodou.
Návod na zavádění vaginálních čípků
Základní kroky při aplikaci vaginálních čípků

Tipy pro užívání vaginální čípků

 • Čípky skladujte v lednici nebo na chladném místě, aby se neroztekly předčasně.
 • Je užitečné je užívat, když si jdete lehnout, abyste zabránili vytékání tekutiny, k němuž může dojít, pokud sedíte nebo ležíte.
 • Může vám pomoci, když čípek/aplikátor před použitím krátce smočíte ve vodě, aby se vám lépe zasouval.
 • Můžete si vzít vložky, abyste ochránily své spodní prádlo a povlečení.
 • Vaginální čípky můžete brát i během menstruace. Používejte ale vložky místo tamponů, které by do sebe mohly nasát část léku.
 • I když už příznaky zmizely, používejte čípky dál podle instrukcí od doktora nebo lékárníka, až dokud nedoberete předepsanou dávku.
vaginální čípky aplikátor
K vaginálním čípkům obvykle dostanete i aplikátor

K čemu se vaginální čípky používají

Antikoncepce

Antikoncepční vaginální čípky (např. Pharmatex) jsou napuštěny spermicidy, které spermiím zablokují vstup do dělohy, naruší jejich pohyblivost a postupně je zabijí. Záleží na přípravku, ale až 18 % žen, které antikoncepční vaginální čípky používají správně, stejně otěhotní. Při nesprávném použití to může být až 28 % žen.

vaginální čípky Pharmatex
Vaginální čípky Pharmatex slouží jako antikoncepce

Bakteriální a plísňové infekce

Kvasinková infekce je poměrně častý ženský problém. Můžete ho léčit více léky, mimo jiné právě vaginálními čípky, např. Dalacinem. Pokud kvasinkovou infekci léčíte, je nezbytně nutné dobrat předepsanou dávku, jinak se vám infekce může vrátit.

Vaginální čípky Dalacin
Vaginální čípky Dalacin slouží k léčbě vaginální mykózy

Vaginální suchost

Vaginální suchost potká skoro každou 2 ženu nad 45 let. Může sice potkat ženu jakéhokoliv věku, ale s blížící se menopauzou se pravděpodobnost na její výskyt zvyšuje. Léčit ji můžete mimo jiné vaginálními čípky s laktobacily.

vaginální čípky s laktobacily
Některé  vaginální čípky jsou na veganskémm základu

Související zdroje


Související hračky


Související témata

Pharmatex

Pharmatex

Pharmatex je lokální nehormonální spermicidní antikoncepce, kterou můžete sehnat i bez předpisu, a to jako globule či krém. Přípravky Pharmatex se zavádějí co nejhlouběji do vaginy, kde se rozpustí.... ...

Spermicidy

Spermicidy

Spermicid (nebo také chemická antikoncepce) je druh nehormonální antikoncepce, který obsahuje chemikálie bránicí spermiím v dosažení vajíčka. Spermicidy můžete použít samostatně, nebo s jinými metodami antikoncepce (pokud používáte pesar, rozhodně byste měli používat i spermicidy).... ...

Vaginální mykóza

Vaginální mykóza

Vaginální mykóza (kandidóza) je nepříjemné onemocnění vaginy, za kterým nejčastěji stojí kvasinka Candida albicans. Za normálních okolností se kvasinky v lidském těle vyskytují zcela přirozeně - jako součást mikrobiálního osídlení. Jakmile se však přemnoží, znamená to problémy.... ...

Vaginální suchost

Vaginální suchost

Pociťujete během pohlavního styku bolest, pálení a veškeré vaše vzrušení tak trochu drhne? Možná vás trápí vaginální suchost (vaginální atrofie). Podle studií tato nepříjemnost trápí téměř každou druhou ženu nad 45 let.... ...

Vybíráme z e-shopu