Co je mužský penis, pyj, falus, péro?

Mužský penis, pyj, falus, péro, šulin

Penis je jedním ze zevních pohlavních orgánů muže (společně s šourkem a varlaty). Jeho hlavní funkce jsou močení a rozmnožování. K močení slouží močová trubice, jež prochází penisem a její zakončení je na špičce žaludu.

Mužský penis má spoustu označení - říká se mu i pyj, falus, úd, mužské přirození nebo pánské přirození, ale i péro, pinďour, šulin či klacek. Kromě toho muži (a někdy i jejich partnerky) dávají penisu jména podobně jako domácímu mazlíčkovi.

Pokud by vás různá pojmenování penisu zajímala, mrkněte se na článek Jazykové okénko – Přirození stokrát jinak.

Anatomie penisu

Penis se skládá ze dvou rovnoběžných topořivých (kavernózních) tělísek válcového tvaru. Tato tělíska se při vzrušení naplňují krví a způsobují erekci. Penis je zakončen rozšířenou houbovitou tkání, která tvoří žalud. Žalud je nejcitlivější částí mužského těla, jelikož se na jeho spodní straně vyskytuje velké množství nervových zakončení. Typologicky je podobný klitorisu u ženy.

Žalud penisu bývá zakrytý kožní duplikaturou (zdvojením), které se též nazývá předkožka. Ta je po penisu volně pohyblivá a je možné ji zcela přetáhnout přes žalud. Nachází se v ní velké množství žláz, které produkují výměšek smegma, jehož hromadění může přispívat k dráždění dané oblasti a vzniku zánětů. Z tohoto důvodu je nezbytná důkladná hygiena předkožkového vaku.

Předkožka je pozůstatkem evoluce, kdy v minulosti chránila žalud před nepříznivými vlivy počasí, před poraněním nekrytého penisu a podobně. Na následujícím obrázku je uvedena podoba penisu s předkožkou a bez předkožky, která byla odstraněna obřízkou.

Penis před a po obřízce

U některých mužů je předkožka zúžená, takže není možné ji přetáhnout přes žalud nebo je to bolestivé. V tomto případě je zapotřebí ji operativně odstranit obřízkou. Předkožku se žaludem pojí uzdička. Ta může být také zdrojem problémů. Pokud je totiž zkrácená, může bránit přetahování předkožky přes žalud, což může vést i k jejímu přetržení. Tento zdravotní problém je také možné řešit chirurgicky, kdy je uzdička chirurgicky plasticky upravena tak, aby byl umožněn volný pohyb předkožky přes žalud.

TIP: Zajímá vás, jaké druhy penisů existují? Přečtěte si článek: Typy penisů a jak je používat.

Velikost penisu

Měření velikosti penisu není standardizováno, podle většiny zdrojů se délka měří po horní straně penisu, a to od místa, kde odstupuje od těla, až po špičku žaludu. Obvod penisu se pak měří jako obvod jeho střední části. Měření probíhá v klidovém i eregovaném (plně vzrušeném) stavu. Zatímco v klidovém stavu může být délka různá (vlivem počasí nebo jiných faktorů), při erekci je délka penisu vždy téměř shodná.

TIP: Chcete vědět, jak velký má chlap penis, aniž byste jej museli svléknout? Podívejte se na tuto jedinečnou metodu.

Růst penisu

Průměrná délka nataženého penisu po narození je okolo 4 cm, v rozmezí mezi 2,4 a 5,5 cm. Penis v omezené míře roste od narození do 5 let věku, do začátku puberty (tedy zhruba kolem 11 let) se pak jeho velikost příliš nemění. Průměrná délka penisu na začátku puberty je kolem 6 cm a během puberty začne penis opět růst. S končící pubertou (někdy kolem 25. roku) se již hladiny mužských pohlavních hormonů nezvyšují, penis přestává růst a jeho velikost se již dále nemění.

Průměrná velikost penisu

Průměrná délka penisu v klidovém stavu se uvádí v rozmezí 6,8 - 10,7 centimetrů. Při ztopoření je pak uváděno rozmezí 11,8 - 16 centimetrů.

V délce penisu se mohou vyskytovat také abnormality. Především se jedná o tzv. mikropenis, kdy délka maximálně nataženého penisu nepřesahuje 7 centimetrů. Tato porucha se vyskytuje u asi 0,6 % mužské populace.

Naproti tomu jsou známé i případy, kdy délka penisu přesahuje 30 centimetrů. Nejdelší oficiálně změřený penis měřil na délku 34,3 centimetrů a jeho obvod činil 15,9 centimetrů.

Průměrný obvod penisu v ochablém stavu je 9,4 cm, v erekci zhruba 11,6 cm. To znamená průměr 3 cm v ochablém stavu a cca 3,7 cm v erekci.

 VÝUKA: Pokud chcete větší pyj, přečtěte si článek o tom, jak zvětšit velikost penisu. Dozvíte se spoustu zajímavostí o všech metodách zvětšení, které existují.

Pokud hledáte informace o penisu, dejte si pozor na překlepy. Lidé často hledají penys. Správná psaná forma je však jediná, a to penis.

Související zdroje


Související hračky


Související témata

Ejakulát

Ejakulát

Ejakulát je výměšek pohlavních žláz. Skládá se ze spermií a semenné (seminální) plazmy.

Fimóza

Fimóza

Fimóza je fyziologický stav, kdy je předkožka tak úzká, že ji nelze stáhnout přes žalud.

Hydrokéla

Hydrokéla

Hydrokéla je onemocnění, při němž se hromadí tekutina mezi obaly varlete. Někdy se objevuje také hydrokéla semenného provazce.

Pearling

Pearling

Pearling (v doslovném překladu perlování) je druh tělesné modifikace, kdy se pod kůži genitálií (pod stydké pysky nebo kůži penisu) vloží malé kuličky či korálky.

Penoplastika

Penoplastika

Penoplastika je operativní metoda zvětšení penisu.  Zvětšit penis lze v podstatě 3 způsoby: nastavit jeho délku implantátem.

Preejakulát

Preejakulát

Preejakulát je tekutina podobná ejakulátu, kterou může penis vylučovat, pokud se muž vzruší.

Předkožka

Předkožka

Předkožka je kůže (respektive kožní řasa), která překrývá žalud, pokud penis není ztopořený. Jakmile se penis ztopoří, předkožka se stáhne pod žalud.

Smegma

Smegma

Smegma je bělavá hmota vzniklá směsí odumřelých kožních buněk, kožního mazu a vlhkosti.

Šourek

Šourek

Šourek (latinsky „scrotum“) je kožovitý vak, v němž jsou uložena varlata. Leží mezi řitním otvorem a penisem. Šourek slouží k regulaci teploty ve varlatech.

Uzdička

Uzdička

Uzdička (frenulum) je kožní řasa, která spojuje předkožku s žaludem. Je elastická a pomáhá stahovat předkožku přes žalud.

Varlata

Varlata

Varle (množné číslo varlata) je mužská pohlavní žláza. Jedná se o párový orgán. Zdravý muž má dvě varlata, přičemž levé varle většinou bývá větší a sestouplejší.

Vybíráme z e-shopu