Co je mužský penis, pyj, falus, péro?

Mužský penis, pyj, falus, péro, šulin

Penis je jedním ze zevních pohlavních orgánů muže (společně s šourkem a varlaty). Jeho hlavní funkce jsou močení a rozmnožování. K močení slouží močová trubice, jež prochází penisem a její zakončení je na špičce žaludu.

Mužský penis má spoustu označení - říká se mu i pyj, falus, úd, mužské přirození nebo pánské přirození, ale i péro, pinďour, šulin či klacek. Kromě toho muži (a někdy i jejich partnerky) dávají penisu jména podobně jako domácímu mazlíčkovi.

Pokud by vás různá pojmenování penisu zajímala, mrkněte se na článek Jazykové okénko – Přirození stokrát jinak.

Anatomie penisu

Penis se skládá ze dvou rovnoběžných topořivých (kavernózních) tělísek válcového tvaru. Tato tělíska se při vzrušení naplňují krví a způsobují erekci. Penis je zakončen rozšířenou houbovitou tkání, která tvoří žalud. Žalud je nejcitlivější částí mužského těla, jelikož se na jeho spodní straně vyskytuje velké množství nervových zakončení. Typologicky je podobný klitorisu u ženy.

Žalud penisu bývá zakrytý kožní duplikaturou (zdvojením), které se též nazývá předkožka. Ta je po penisu volně pohyblivá a je možné ji zcela přetáhnout přes žalud. Nachází se v ní velké množství žláz, které produkují výměšek smegma, jehož hromadění může přispívat k dráždění dané oblasti a vzniku zánětů. Z tohoto důvodu je nezbytná důkladná hygiena předkožkového vaku.

Předkožka je pozůstatkem evoluce, kdy v minulosti chránila žalud před nepříznivými vlivy počasí, před poraněním nekrytého penisu a podobně. Na následujícím obrázku je uvedena podoba penisu s předkožkou a bez předkožky, která byla odstraněna obřízkou.

Penis před a po obřízce

U některých mužů je předkožka zúžená, takže není možné ji přetáhnout přes žalud nebo je to bolestivé. V tomto případě je zapotřebí ji operativně odstranit obřízkou. Předkožku se žaludem pojí uzdička. Ta může být také zdrojem problémů. Pokud je totiž zkrácená, může bránit přetahování předkožky přes žalud, což může vést i k jejímu přetržení. Tento zdravotní problém je také možné řešit chirurgicky, kdy je uzdička chirurgicky plasticky upravena tak, aby byl umožněn volný pohyb předkožky přes žalud.

TIP: Zajímá vás, jaké druhy penisů existují? Přečtěte si článek: Typy penisů a jak je používat.

Velikost penisu

Měření velikosti penisu není standardizováno, podle většiny zdrojů se délka měří po horní straně penisu, a to od místa, kde odstupuje od těla, až po špičku žaludu. Obvod penisu se pak měří jako obvod jeho střední části. Měření probíhá v klidovém i eregovaném (plně vzrušeném) stavu. Zatímco v klidovém stavu může být délka různá (vlivem počasí nebo jiných faktorů), při erekci je délka penisu vždy téměř shodná.

TIP: Chcete vědět, jak velký má chlap penis, aniž byste jej museli svléknout? Podívejte se na tuto jedinečnou metodu.

Růst penisu

Průměrná délka nataženého penisu po narození je okolo 4 cm, v rozmezí mezi 2,4 a 5,5 cm. Penis v omezené míře roste od narození do 5 let věku, do začátku puberty (tedy zhruba kolem 11 let) se pak jeho velikost příliš nemění. Průměrná délka penisu na začátku puberty je kolem 6 cm a během puberty začne penis opět růst. S končící pubertou (někdy kolem 25. roku) se již hladiny mužských pohlavních hormonů nezvyšují, penis přestává růst a jeho velikost se již dále nemění.

Průměrná velikost penisu

Průměrná délka penisu v klidovém stavu se uvádí v rozmezí 6,8 - 10,7 centimetrů. Při ztopoření je pak uváděno rozmezí 11,8 - 16 centimetrů.

V délce penisu se mohou vyskytovat také abnormality. Především se jedná o tzv. mikropenis. Naproti tomu jsou známé i případy, kdy délka penisu přesahuje 30 centimetrů. Nejdelší oficiálně změřený penis měřil na délku 34,3 centimetrů a jeho obvod činil 15,9 centimetrů.

Průměrný obvod penisu v ochablém stavu je 9,4 cm, v erekci zhruba 11,6 cm. To znamená průměr 3 cm v ochablém stavu a cca 3,7 cm v erekci.

Jak vypadá mikropenis?

Sexuologové upozorňují na to, že za nimi často chodí muži, kteří se strachují o to, že mají mikropenis. Přitom je jejich penis zcela normální, byť průměrný či lehce podprůměrný.

O mikropenis se jedná až ve chvíli, kdy při plné erekci měří do 7 centimetrů. Má ho 0,6 % mužů na světě a je to odchylka, s níž se člověk narodí. Může být způsobena mnoha různými faktory, primárně genetickými nebo hormonálními. Mívá souvislost s intersexualitou, s Klinefelterovým syndromem aj.

Pokud si lékaři zavčasu uvědomí, že dítě má predispozici k mikropenisu, mohou zahájit hormonální léčbu. Začnou chlapci dávat dávky testosteronu, případně růstového hormonu, které by měly umožnit lepší růst penisu. Taková léčba ale musí být prováděna opatrně, protože za určitých podmínek může testosteron růstu penisu naopak bránit.

Muži s mikropenisem, kteří tuto léčbu v dětství nepodstoupili, mají možnost nechat si penis zvětšit chirurgicky (penoplastika).

Tablety pro větší penis a více mužnosti BIG BOY Golden XXL – Natahovače a přípravky na zvětšení penisu
Větší penis a více mužnosti i sexuální síly
805
Sada na zvětšení penisu – Natahovače a přípravky na zvětšení penisu
Účinná pomůcka pro trvalé zvětšení penisu do délky i šířky
595
Vakuová pumpa pro muže Pump Worx Euro Pump – Vakuové pumpy na penis
Pro rychlé a snadné dosažení erekce
565
Náš TIP
Zvětšovací návlek na penis a varlata Crystal Skin – Prodlužovací návleky na penis
Díky otvoru na varlata drží tam, kde má
505
Tablety na lepší erekci Penis XL – Podpora erekce - prášky, krémy, gely
Posilte svou erekci snadno a rychle
715
Stimulační návlek na penis Renegade RIBBED EXTENSION, transparentní – Návleky na penis
Dráždivé výstupky na povrchu a uvnitř potěší muže i ženu
435
Vakuová pumpa na penis Power Pump – Klasické vakuové pumpy s balonkem nebo pístem
Pro lepší erekci snadno a rychle
345
Vakuová pumpa pro muže Pump Worx Max-Width – Vakuové pumpy na penis
Sebevědomý krotitel vagín díky tvrdé erekci
745
Návlek na penis MEGA, prodlouží o 7,6 cm – Návleky na penis
Dopřejte sobě i partnerce pořádně velký a tlustý penis
925
Transparentní návlek na penis a varlata – Návleky na penis
Partnerka či partner zažijí dokonalý pocit zaplnění
345
Automatická vakuová pumpa Rebel – Vakuové pumpy na penis
Větší a tvrdší penis získáte stisknutím jednoho tlačítka
1 195
Vakuová pumpa na penis Power Pump, modrá – Klasické vakuové pumpy s balonkem nebo pístem
Užijete si lepší erekci snadno a rychle
345
Skvělá cena
–100 Kč
Návlek na penis, prodlouží o 7,6 cm – Návleky na penis
Zvětšení penisu s návlekem snadno a rychle
645
Univerzální manžeta na vakuové pumpy – Vakuové pumpy na penis
Utěsní pumpu a těsněji obepne váš penis
215
Návlek na penis s poutkem, prodlouží o 5,1 cm – Návleky na penis
Zvětšení penisu s návlekem snadno a rychle
595
Krém na erekci BIG BOY Golden – Podpora erekce - prášky, krémy, gely
Rychlá pomoc pro tvrdší penis
405
Vakuová pumpa Mr. BIG – Vakuové pumpy na penis
Velká vnitřní délka a šířka pro objemnější penisy
835
Andropharma Vigor - tablety na pevnější erekci a delší výdrž – Zlepšení erekce
Zvyšují produkci testosteronu a průtok krve v penisu
565
Vibrační vakuová pumpa na penis POWER PUMP – Vakuové pumpy na penis
Perfektní erekce díky podtlaku
445
Zvětšovací návlek na penis Flawless Clear +2" (5 cm) – Prodlužovací návleky na penis
Překvapíte partnerku větším nádobíčkem
305
Vakuová pumpa Air Control – Vakuové pumpy na penis
Posilte a prodlužte svou erekci
515
Náš TIP
Návlek na penis BE SHANE! – Návleky na penis
Promění vás v legendárního pornoherce
885
Novinka
Prodlužovací stimulační návlek na penis TOYJOY – Prodlužovací návleky na penis
Prodlouží pánské nádobíčko o pěkných 5 cm
345
Sada na zvětšení penisu Andropenis GOLD – Natahovače a přípravky na zvětšení penisu
Bezpečná a účinná metoda pro trvalé zvětšení penisu
3 995
Stimulační návlek na penis a varlata Rebel Dick & Ball Sleeve – Prodlužovací návleky na penis
Výrazné stimulační výstupky dodají vašim hrátkám grády
285

 VÝUKA: Pokud chcete větší pyj, přečtěte si článek o tom, jak zvětšit velikost penisu. Dozvíte se spoustu zajímavostí o všech metodách zvětšení, které existují.

Pokud hledáte informace o penisu, dejte si pozor na překlepy. Lidé často hledají penys. Správná psaná forma je však jediná, a to penis.

Související zdroje


Související hračky


Související témata

Ejakulát

Ejakulát

Ejakulát je výměšek pohlavních žláz. Skládá se ze spermií a semenné (seminální) plazmy. Spermie se tvoří ve varlatech, semenná plazma v přídatných pohlavních žlázách. Z těla se dostává během ejakulace.... ...

Fimóza

Fimóza

Fimóza je fyziologický stav, kdy je předkožka tak úzká, že ji nelze stáhnout přes žalud. Někdy je předkožka natolik stažená, že ani neumožňuje obnažení ústí močové trubice.... ...

Hydrokéla

Hydrokéla

Hydrokéla je onemocnění, při němž se hromadí tekutina mezi obaly varlete. Někdy se objevuje také hydrokéla semenného provazce. Projevuje se zvětšením šourku, další obtíže ji obvykle nedoprovází. Někdy si pacient může stěžovat na pocity tlaku a tíhy.... ...

Chámovod

Chámovod

Chámovod je trubice, která spojuje nadvarle s močovou trubicí. Při ejakulaci jí procházejí spermie. Protože muži mají obvykle dvě varlata, mají také dva chámovody. Chámovody jsou 35 – 40 cm dlouhé a zhruba 3 – 4 mm široké.... ...

Klinefelterův syndrom

Klinefelterův syndrom

Klinefelterův syndrom je genetická odchylka u mužů – místo jednoho chromozomu X mají dva, tedy XXY. Jedná se o 2.  nejčastější extrachromozomální poruchu – potká 1 chlapce z 1000 (některé statistiky tvrdí, že dokonce 1 chlapce z 600). V Česku se vyskytuje u cca 0,2 % mužů.... ...

Pearling

Pearling

Pearling (v doslovném překladu perlování) je druh tělesné modifikace, kdy se pod kůži genitálií (pod stydké pysky nebo kůži penisu) vloží malé kuličky či korálky. To se činí jednak z estetických důvodů, jednak proto, že to zvyšuje potěchu z pohlavního styku.... ...

Penoplastika

Penoplastika

Penoplastika je operativní metoda zvětšení penisu.  Zvětšit penis lze v podstatě 3 způsoby: nastavit jeho délku implantátem. V Česku se tato metoda používá primárně pro léčbu problémů s erekcí.... ...

Preejakulát

Preejakulát

Preejakulát je tekutina podobná ejakulátu, kterou může penis vylučovat, pokud se muž vzruší. Zpravidla je to jediná kapka (proto se mu také říká kapka touhy) – čirá, bezbarvá, viskózní. Produkují ji Cowperovy žlázy.... ...

Předkožka

Předkožka

Předkožka je kůže (respektive kožní řasa), která překrývá žalud, pokud penis není ztopořený. Jakmile se penis ztopoří, předkožka se stáhne pod žalud. ... ...

Smegma

Smegma

Smegma je bělavá hmota vzniklá směsí odumřelých kožních buněk, kožního mazu a vlhkosti. U žen se hromadí kolem klitorisu a v záhybech malých stydkých pysků, u mužů pod předkožkou. Samo o sobě je neškodné, ale pokud zanedbáte hygienu, může vám způsobit problémy.... ...

Šourek

Šourek

Šourek (latinsky „scrotum“) je kožovitý vak, v němž jsou uložena varlata. Leží mezi řitním otvorem a penisem. Šourek slouží k regulaci teploty ve varlatech. Spermie totiž potřebují pro svůj vývoj průměrnou teplotu 34,4 °C – tedy menší než je normální teplota lidského těla.... ...

Uzdička

Uzdička

Uzdička (frenulum) je kožní řasa, která spojuje předkožku s žaludem. Je elastická a pomáhá stahovat předkožku přes žalud. Navíc se jedná o erotogenní zónu s množstvím nervových zakončení.... ...

Varlata

Varlata

Varle (množné číslo varlata) je mužská pohlavní žláza. Jedná se o párový orgán. Zdravý muž má dvě varlata, přičemž levé varle většinou bývá větší a sestouplejší. Varlata jsou umístěná za penisem v kožním vaku, který se nazývá šourek.... ...

Vybíráme z e-shopu