Co je hydrokéla?

Hydrokéla, vodní kýla

Hydrokéla je onemocnění, při němž se hromadí tekutina mezi obaly varlete. Někdy se objevuje také hydrokéla semenného provazce.

Projevuje se zvětšením šourku, další obtíže ji obvykle nedoprovází. Někdy si pacient může stěžovat na pocity tlaku a tíhy. Pokud se v šourku nahromadí velké množství tekutiny, může začít působit bolesti. Hydrokéla je často odhalena náhodně během vyšetření. 

Druhy hydrokély

  • Vrozená hydrokéla – objevuje se u dětí a příčina není známa. Většinou ji neprovází žádná komplikace a sama do 1 roku zmizí.
  • Primární hydrokéla – objevuje se u dospělých. Nejspíše je způsobena nerovnováhou mezi produkcí a zpětnou absorpcí tekutiny, ale proč k této komplikaci dochází, se neví.
  • Sekundární hydrokéla – objevuje se jako sekundární projev jiných patologických procesů ve varleti, např. po úrazu nebo kvůli zánětu.

Vyšetření na hydrokélu

Pokud doktor pohmatem získá podezření na hydrokélu, může navrhnout ultrazvukové vyšetření. Když není ultrazvuk jednoznačný, provede punkci (nabodnutí jehlou). Tak získá tekutinu pro další rozbor. Důležité je rozlišit zánětovou hydrokélu a nádor, tzv. spermatokélu.

Hydrokéla, vodní kýla
Nateklý šourek je obvykle známkou vodní kýly

Léčba hydrokély

Pokud je hydrokéla malá, pacient zůstane jenom na pozorování. Hydrokéla se může sama vstřebat. Pokud se tekutina nepříjemně hromadí, lze ji punktovat, aby vytekla. Takové řešení je ale pouze dočasné, protože se zase nahromadí.

Bolestivou hydrokélu lze řešit operativně. Operace obvykle probíhá pod celkovou nebo spinální anestezií (tj. člověk neucítí v místě zákroku bolest). Doktor provede řez do šourku, vypustí tekutinu ven, odstraní část orgánu, u nějž dochází k hydrokéle, zbytek sešije vstřebatelným stehem a šourek zašije.

Související zdroje


Související témata

Penis

Penis

Penis je jedním ze zevních pohlavních orgánů muže (společně s šourkem a varlaty). Jeho hlavní funkce jsou močení a rozmnožování. K močení slouží močová trubice, jež prochází penisem a její zakončení je na špičce žaludu.... ...

Šourek

Šourek

Šourek (latinsky „scrotum“) je kožovitý vak, v němž jsou uložena varlata. Leží mezi řitním otvorem a penisem. Šourek slouží k regulaci teploty ve varlatech. Spermie totiž potřebují pro svůj vývoj průměrnou teplotu 34,4 °C – tedy menší než je normální teplota lidského těla.... ...

Varlata

Varlata

Varle (množné číslo varlata) je mužská pohlavní žláza. Jedná se o párový orgán. Zdravý muž má dvě varlata, přičemž levé varle většinou bývá větší a sestouplejší. Varlata jsou umístěná za penisem v kožním vaku, který se nazývá šourek.... ...

Vybíráme z e-shopu