Co je orgasmus, vyvrcholení?

Orgasmus, vyvrcholení

Orgasmus je pocitové vyvrcholení při sexu, při kterém se vyplavují hormony, jako je oxytocin nebo dopamin. Jinak než prostřednictvím sexuálního vzrušení orgasmu dosáhnout nelze.

Orgasmus není jen jeden. Pokud je chcete poznat všechny, přečtěte si článek Typy orgasmu: podrobná příručka o fascinujícím vyvrcholení.

Zdravotní výhody vyvrcholení

Vyvrcholení dokáže zlepšit náladu a snížit stres (uvolňují se při něm endorfiny), posiluje imunitní systém (zvyšuje se hladina imunoglobinu), zlepšuje krevní tlak, snižuje riziko infarktu, zlepšuje spánek, pomáhá hubnout, zlepšuje kvalitu pleti a tlumí bolest.

U žen dochází při orgasmu ke stahování pánevních svalů, což vede k jejich posílení a pomáhá proti inkontinenci ve vyšším věku (podobně jako u Kegelových cviků). U mužů pak vyšší frekvence ejakulace a sexuální aktivity snižuje riziko onemocnění rakovinou prostaty.

Svalovými stahy kolem penisu je zajištěn silný výstřik semene, svalové stahy kolem vaginy zase zajistí snazší pohyb spermií k uvolněnému vajíčku. To vše napomáhá k početí.

Chcete vědět, co se děje v hlavě při ženském orgasmu? Mrkněte se na článek Jak se projevuje orgasmus v našem mozku.

Související zdroje


Související témata

Ejakulace

Ejakulace

Ejakulace je prudké vypuzení ejakulátu, ke kterému dochází při orgasmu. Při mužské ejakulaci ze ztopořeného penisu vystříkne ejakulát (sperma).

Klimax

Klimax

Jako klimax se označuje orgamus – po postupném stupňování potěšení dosahujete vrcholu.

Pohlavní styk

Pohlavní styk

Pohlavní styk je úkon vložení ztopořeného penisu do vaginy (penilně-vaginální styk), někdy se za něj považuje i anální sex (tedy penilně-anální styk).

Předčasná ejakulace

Předčasná ejakulace

Předčasná ejakulace (PE, případně lidmi špatně označovaná jako předčasná erekce) označuje situaci, kdy dojde k výronu semene...

Squirt

Squirt

Squirt (někdy též squirting) je označení pro ženskou ejakulaci, též známou jako mokrý orgasmus.

Zkažený orgasmus, ruined orgasm

Zkažený orgasmus, ruined orgasm

Zkažený orgasmus (případně pokažený orgasmus, anglicky ruined orgasm) je typ vyvrcholení, při kterém v těle sice dojde ke...

Vybíráme z e-shopu