Kegelovy cviky pro ženy

Kegelovy cviky jsou skupinou cviků pro posílení pánevního dna. Mají pozitivní vliv na sexuální život, pomáhají při léčbě inkontinence a jsou vhodné jako cvičení po porodu. Mužům silné pánevní dno přináší zlepšení erekce a lepší kontrolu nad orgasmem. V dnešním článku se však budeme věnovat kegelovým cvikům pro ženy.

Kegelovy cviky pro ženy

Výlet do historie

dr. Arnold Henry Kegel

Doktor Arnold Henry Kegel (1894–1981) byl americký gynekolog, který se během své dlouholeté praxe setkal rozličnými ženskými problémy, které se tehdy řešily chirurgickou cestou. Jednalo hlavně o prolapsy pochvy a potíže s inkontinencí po porodu, způsobené ochablým svalstvem v oblasti pánve.

V roce 1948 publikoval dr. Kegel metodu cvičení k posílení pánevního dna. Jednoduché cvičení mělo překvapivě mnoho pozitivních efektů. Pacientky zjistili, že kromě léčby inkontinence mohou cviky využít ke zlepšení svého sexuálního života a dosáhnout silnějších orgasmů. O pozitiva Kegelových cviků nejsou ochuzeni ani muži a pravidelným cvičením mohou dosáhnout prodloužení a zlepšení tvrdosti erekce.

Přínosy pro ženy

 • Cvičení po porodu

  Cvičením (nejen Kegelových cviků) lze zkrátit sexuální půst po porodu.

  Pokud vám gynekolog doporučí Kegelovy cviky, bude to nejspíše v souvislosti se zpevněním ochablého poševního svalstva po porodu. Cvičení v šestinedělí slouží jako prevence inkontinence. Působí také proti prolapsu pochvy, dělohy a pánevních svalů. Cvičením lze zkrátit sexuální půst po porodu.

 • Léčba inkontinence

  Léčba stresové inkontinence posilováním pánevního svalstva.

  Ženy trpí inkontinencí 2x častěji než muži a její počátek není nutně spojen s věkem. Potíže se často projeví po porodu. Naštěstí jsou úniky moči snadno léčitelné posilováním svalů pánevního dna a svěrače. V lehčích případech lze takto zabránit i úniku stolice.

 • Zúžení široké pochvy

  Váš partner ocení těsnější pocit při pronikání.

  Ženy s velkou pochvou, nebo ženy, jejichž partner má menší penis, mohou cvičením pánevního dna pochvu zúžit. Styk je pak těsnější a intenzivnější, což se bude líbít vám i vašemu partnerovi. Ženy se zpevněným pánevním dnem také dosahují intenzivnějších orgasmů.

 • Další přínosy: působí jako prevence hemeroidů, zvedají sebevědomí a zkvalitňují sex

Způsoby posílení pánevního dna

Kegelovy cviky

Kegelovy cviky jsou základní metodou k posílení pánevního dna. Výhodou je, že nepotřebujete žádné pomůcky a lze je provádět v jakékoli poloze. Avšak právě tato volnost svádí k povolení disciplíny. Pokud necvičíte pravidelně, výsledky nejsou tak viditlené. Podrobný návod ke cvičení najdete na konci článku.

Venušiny kuličky

Venušiny kuličky Fun Factory SmartBalls
Fun Factory SmartBalls

Tato erotická pomůcka přináší majitelce při nošení nejen slast, ale i pozitivní zdravotní efekt. K posilování pánevního dna dochází tím, jak se žena podvědomě snaží udržet kuličky uvnitř těla a stahuje svaly. Pro toto cvičení je vhodné volit venušiny kuličky vyšší váhy a menších rozměrů.

Tuto eroticko–zdravotní pomůcku pojišťovny bohužel neproplácejí, přesto jsou cenově dobře dostupné – od 200 do 500,- Kč.

Vaginální závaží, činky

Mezi další pomůcky k posílení pánevního svalstva patří tzv. vaginální kužely (sada malých závaží ve tvaru kuželu, nebo vajíčka), vaginální činky připomínající vibrátor. Závaží si vloží žena do pochvy a sevřením svalů se jej snaží udržet na místě aby nevypadlo. Tyto zdravotní pomůcky bývají vyrobeny z oceli, někdy jsou potažené plastem. Na trhu najdete pomůcky pod jmény Vaginální kužely Aquaflex, Kegel8 Cones, nebo činka Kegel Energie Barbell.

Méně známou zdravotní pomůckou jsou posilovače pánevního dna s pružinou. Na rozdíl od vaginálních závaží, které působí tlak dolů, pružina tlačí přímo proti poševním stěnám. Mezi nejznámější přístroje tohoto typu patří: KegelMaster a Pelvic Toner.

 • Vaginální činky nejsou nutně potřeba, protože pánevní dno lze efektivně cvičit i bez závaží. Koupě speciálního vybavení však umožní ženě procvičovat jen správné partie a zajistí více motivace ke cvičení.
Kegelova činka k posílení poševního svalstva.
Kegelova činka
Vaginální kužely Kegel8 pro posílení pánevního dna
Vaginální kužely Kegel8
Zdravotní pomůcka - vaginální závaží Aquaflex
Vaginální závaží Aquaflex

Kegelovy cviky - návod

Ženská anatomie pánevního dna
Svaly pánevního dna zasahují přes vagínu i oba svěrače

Zatínejte svaly, jako když chcete zadržet moč, a zase je uvolňujte. Opakujte 20-30x za sebou, vždy po několika sekundách. První týdny udržujte sevření do 5 sekund a mezi stahy 5 sekund odpočívejte. Později můžete prodloužit dobu zatnutých svalů až na 10 sekund.

V další fázi můžete zkusit pokročilý tréning pánevního dna, při kterém musí síla sevření postupně růst a klesat jako pyramida. Svalstvo trochu stáhněte a vydržte 5 sekund. Pak na dalších 5 sekund zatněte víc. Pak svaly stáhněte nejvíc, co můžete, a vydržte opět 5 sekund. Nyní svaly trochu povolte, po chvíli povolte víc a nakonec pánevní svaly zcela uvolněte. Tato pyramida trvá asi 30 sekund, dalších 30 sekund odpočívejte. Opakujte 5x po sobě.

Cvičit pánevní svaly lze kdekoli - při sezení, ve stoje, při běhání, v posteli při sexu apod. Nesnažte se cvičení urychlit kvůli zvýšení počtu opakování, pomalejší cvičení je správnější a můžete se při něm na svalové partie lépe soustředit.

Tipy pro cvičení

 • Snažte se nezatínat jiné partie (břišní svaly, stehna) a nezadržujte dech.
 • Ideální doba cvičení je 3x denně 5 minut.
 • Vyhraďte si pro cvičení pravidelný čas (např. po snídani, cestou na oběd, v autobuse, u televize apod.)
 • S plným močovým měchýřem se špatně cvičí.

Nejsilnější vagína na světě.

Fitness cvičitelka Tatiana Kozhevniková uzvedne poševním svalstvem až 16 kg.

Ruská gymnastka a fitness cvičitelka Tatiana Kozhevniková se pyšní jedním unikátní rekordem - má nejsilnější vagínu na světě. Pomocí svých intimních míst dokáže zvednout až 16 kg, což má potvrzeno v Guinesově knize rekordů.

Dle Tatiany se někteří muži bojí, že by jim partnerka s tak silným pánevním svalstvem mohla bolestivě skřípnout penis. Žádné zranění však mužům nehrozí a naopak jim intenzivní stahy pochvy přináší při sexu větší potěšení.


Pomohl vám tento článek? Sdílejte jej dále.
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Poslat odkaz e-mailem

Související hračky