Co je transgender?

Transgender

Pojem transgender (zkráceně trans) se používá pro označení lidí, jejichž genderová identita (autoidentifikace, pohlavní totožnost) není v souladu s pohlavím, které mají od narození. Kromě lidí, kteří se výlučně neidentifikují jako muž či žena, patří mezi transgender jedince i ti, kteří dosahují sexuálního vzrušení či jen psychického uspokojení tím, že se převlékají do šatů opačného pohlaví.

Transgenderová identita nemá vliv na sexuální orientaci. Trans lidé mohou být heterosexuální, homosexuální, bisexuální nebo asexuální.

Když se řekne transgender, lidé si většinou představí Drag queens a travesti show. To je ale celkem pomýlená představa...

Máme tři hlavní transgenderové skupiny:

  • Transsexuálové

    Transsexuálové trpí nesouladem mezi psychickým a fyzickým pohlavím - tedy cítí se být ženou, ale mají mužské tělo a naopak.

  • Crossdresseři

    Tito lidé se krátkodobě, ale i trvale, stylizují do role opačného pohlaví, protože se tak cítí dobře. Netouží ale po chirurgické změně pohlaví.

  • Transvestité

    Transvestité nenosí šaty opačného pohlaví proto, že se jím cítí být, ale proto, že je to sexuálně vzrušuje. Samostatnou kapitolu tvoří transvestie jako feminizace v rámci BDSM.

Více se o každé transgenderové skupině můžete dočíst v jejím samostatně zpracovaném heslu.


Související hračky


Související témata

Coming out

Coming out

Do češtiny přejatý termín coming out je označením pro přijetí odlišné sexuální orientace.

Crossdressing

Crossdressing

Crossdresseři jsou lidé, kteří nosí šaty opačného pohlaví - tedy muži ženské a ženy a mužské.

Demisexuál

Demisexuál

Demisexuál je člověk, který cítí sexuální přitažlivost pouze k někomu, na koho má emocionální vazbu.

Drag Queen

Drag Queen

Pojmem Drag Queen je označována osoba mužského pohlaví, která se za účelem pobavení společnosti převléká za ženu.

Fetišismus

Fetišismus

Fetišismus je erotické zaměření na určité druhy předmětů (např. spodní prádlo, boty, doplňky atp.), materiálů (např. latex, kůže) či na jisté části těla (např.

Intersexualita

Intersexualita

Intersexualita je tělesný stav jedince, který se narodí s nejednoznačným pohlavím.

Pansexuál

Pansexuál

Pansexuál je osoba schopná zamilovat se nebo cítit sexuální touhu k člověku bez ohledu na její genderovou/sexuální identitu.

Pansexualita

Pansexualita

Pansexualita, či jinak omnisexualita, je emocionální, romantická či sexuální přitažlivost jedince k vytoužené osobě bez preference...

Shemale

Shemale

Primárně se takto popisují jedinci, kteří mají ženské i mužské pohlavní znaky (prsa a penis). Doslovný překlad zní "ona-muž".

Top Surgery

Top Surgery

Chirurgický zákrok v oblasti hrudníku spojený se změnou pohlaví.

Transman

Transman

Transman je osoba, která se narodila jako žena a podstoupila již změnu pohlaví i sociální přechod, díky čemuž se stala mužem.

Transsexualita

Transsexualita

Transsexualita je stav, kdy člověk cítí vnitřní nesoulad mezi svým psychickým a anatomickým pohlavím – tedy muž se cítí být...

Transvestitismus

Transvestitismus

Transvestitismus je částečná porucha pohlavní identity, je častější u mužů.

Travesti Show

Travesti Show

Travesti show je představení na pomezí divadla. Tradičně spadá do humoristického žánru, který zpracovává vážné téma zlehčujícím způsobem.

Vybíráme z e-shopu