Transsexualita, transsexuál, transka

Transsexualita, transsexuál, transka

Transsexualita je stav, kdy člověk cítí vnitřní nesoulad mezi svým psychickým a anatomickým pohlavím – tedy muž se cítí být vnitřně ženou a naopak, žena se psychicky cítí být mužem. Tito lidé se označují jako transsexuálové (hovorově transky) a spadají do skupiny transgender jedinců.

Vědci se přesně neshodují, proč a kdy transsexualita u člověka vzniká. Nejšířeji přijímaná teorie tvrdí, že ji způsobuje hormonální nerovnováha v těle matky během těhotenství.

 • Transsexualita a sexuální orientace jsou dvě odlišné věci. Transsexuál – muž může toužit stát se ženou, ale stále může chovat sexuální i romantické city k ženám. A stejně tak i trans–žena i po podstoupení léčby a definitivní změně svého pohlaví dál může preferovat jako partnery muže.

Trans woman (psáno též trans-woman či transwoman, lidově t-girl, ts-girl, česky také transžena) je anglický výraz pro člověka, který v důsledku odlišného vývinu pohlavní identity změnil pohlaví z mužského na ženské. Žena, která změnila pohlaví na mužské, se označuje jako trans man (transman, trans-man). Transsexuálům, kteří prošli jen částečnou přeměnou pohlaví (mají ženské i mužské pohlavní znaky) se hovorově říká shemale.

Transsexuál nebo transka?

Slovo transka označuje nejen osoby podstupující přeměnu pohlaví, ale nesprávně i jedince, kteří se rádi převlékají do dámských šatů, tedy transvestity a crossdressery.

Léčba transexuality

Vztah společnosti k transsexuálům byl během historie velmi napjatý. Transsexuální hnutí vzniklo v 90.letech 20. století a spolupracuje úzce s homosexuálním hnutím. I přes to, že transsexualita je řazena medicínsky mezi poruchy a tím pádem je umožněno její operativní řešení, mnoho lidí i vědců bohužel stále věří, že trans–člověka je možné prostě "převychovat".

Metody léčby se neustále zdokonalují a mnozí transsexuálové jsou díky přeměně pohlaví konečně spokojení se svým životem. Léčba totiž pomůže transsexuálovi "srovnat" hlavu s tělem. Tento proces je poměrně zdlouhavý a lze ho rozdělit do tří kroků:

1. stanovení diagnózy (špatná diagnóza by mohla mít tragické důsledky)
2. hormonální terapie
3. operace pohlavních orgánů

Během probíhající přeměny pohlaví mohou transexuálové využít nejrůznější pomůcky, které je přiblíží k výsledné podobě, např. umělá prsa a výplň rozkroku, tzv. packer penisy.

MtF = Male to Female - přeměna z muže na ženu

 • MtF - přeměna z muže na ženu
  MtF - přeměna z muže na ženu
  Hormonální terapie zahrnuje podávání antiandrogenů a estrogenu. Antiandrogeny potlačují klasické mužské znaky (erekce, ochlupení po těle,...) a díky estrogenu dochází k tvarování těla směrem k ženskému ideálu (zaoblení boků, změna tvaru ramen, růst prsou,...). Hormonální terapii hradí z větší části pojišťovna a je potřeba ji užívat po celý zbytek života. Čím dříve po pubertě se s léčbou začne, tím jsou její účinky markantnější a nástup změn rychlejší. Většina změn po hormonální terapii je vratná. Může se vrátit i plodnost, ačkoli při dlouhodobém užívání estrogenu se riziko ztráty plodnosti zvyšuje. Jedinou nevratnou změnou je zvětšení prsní žlázy.
 • Další cestou k naplnění ideální vzhledu jsou trvalá epilace vousů, protože na jejich růst hormony nepůsobí, a odstranění většího ohryzku, tzv. Adamova jablka.
 • Posledním krokem přeměny pohlaví je operace, která má několik fází. Orchidektomie zahrnuje odstranění varlat a je v ČR právní podmínkou pro změnu pohlaví. Druhou fází je tzv. SRS - z anglického sex reassignment surgerycož vlastně znamená "operace vedoucí ke změně pohlaví". Ta zahrnuje odstranění penisu a vytvoření vagíny a pochvy. Po operaci následuje ještě nepříjemná část tzv. dilatace. Nově vytvořenou pochvu tělo vnímá jako ránu a snaží se ji zacelit. Proto je potřeba ji pravidelně roztahovat dildem nebo vibrátorem.

FtM = Female to Male - Přeměna z ženy na muže

 • FtM - přeměna z ženy na muže
  FtM - přeměna z ženy na muže
  Hormonální terapie zahrnuje pouze podávání testosteronu. Díky němu tělo začne procházet stejnými změnami jako v mužské pubertě. To zahrnuje růst svalové hmoty, zastavení menstruace, růst vousů, změnu hlasu, zvětšení Adamova jablka, změnu pachu, zhoršení kvality vlasů a pokožky a růst klitorisu, který může dosáhnout velikosti až 4 cm, ale nikdy nedoroste velikosti průměrného penisu.
 • Operativní fáze má stejně jako u MtF několik fází. Mastektomie je odstranění prsů. Hysterektomie je odstranění dělohy a tento zákrok je v ČR podmiňující k právní změně pohlaví. Společně s dělohou dochází zpravidla i k odstranění vaječníků. Dál si novopečený muž může vybrat, zda si nechá vytvořit penis ze zvětšeného klitorisu  tzv. metoidioplastika. Nový penis je citlivý, sexuálně funkční, schopný částečné erekce, je ale zatraceně malý. Druhou možnou volbou je faloplastika, tedy operativní vytvoření tzv. neopenisu. Rovnou dojde i k uzavření poševního vchodu a je vytvořen šourek se silikovými imitacemi varlat. Neopenis sice vypadá stejně jako penis pravý, ale mohou se u něj vyskytnout problémy s močením, erekcí, sexem nebo dosažením orgasmu.
 • David ještě jako Brenda (vpravo) se svým dvojčetem Brianem
  David ještě jako Brenda (vpravo) se svým dvojčetem Brianem
  Asi nejznámějším transsexuálem novodobých lékařských dějin byl jistý David Reimer. David se narodil v polovině šedesátých let v kanadské Manitobě jako chlapec jménem Bruce. Ve věku osmi měsíců mu byla provedena obřízka, která se však nepovedla, a Brandon přišel o velkou část penisu. Tehdy věda zastávala názor, že pohlavní identita je dána výchovou, a proto byl Bruce přeoperován na dívku a v rodině byl dál vychováván jako Brenda. I přes všechny výchovné snahy rodičů i teorie lékařů se však se svým novým pohlavím neztotožnil, ve čtrnácti letech přijal zpět mužskou identitu, časem podstoupil hormonální terapii, plastiku penisu a nakonec se i oženil a dál žil pod jménem David Reimer.

Coming out u translidí

Coming out je u trans lidí náročnější záležitostí než u homosexuálů.  Především, transsexuálové musí vyjít se svou orientací "na světlo" u daleko širšího spektra lidí, a to včetně zaměstnavatele, pracovního kolektivu a široké rodiny. On si prostě každý všimne, že z Honzy se najednou stala Jana. Také je důležité připomenout, že v západní kultuře obecně chybí vzory mezi celebritami a umělci, kteří by se otevřeně k transsexualitě přihlásili.


Související hračky


Související témata

Crossdressing

Crossdressing

Crossdresseři jsou lidé, kteří nosí šaty opačného pohlaví - tedy muži ženské a ženy a mužské.

Drag King

Drag King

Označením Drag King se v nejširším smyslu slova označuje kdokoliv (bez ohledu na sexuální preference a pohlaví), kdo vědomě...

Drag Queen

Drag Queen

Pojmem Drag Queen je označována osoba mužského pohlaví, která se za účelem pobavení společnosti převléká za ženu.

Heteroflexibilita

Heteroflexibilita

Heteroflexibilita je forma sexuální orientace, při níž je člověk primárně heterosexuální, ale občas si to rozdá i s osobou stejného pohlaví.

Homosexualita

Homosexualita

Homosexualita (z řeckého homo = stejný; sexus = pohlaví) je romantická, erotická a sexuální náklonost k jedincům stejného pohlaví.

Intersexualita

Intersexualita

Intersexualita je tělesný stav jedince, který se narodí s nejednoznačným pohlavím.

LGBT

LGBT

LGBT je zkratka, která označuje lesby, gaye, bisexuály a transgender (transsexuály, transvestity, crossdresery apod.).  V 60. a 70.

Prostituce

Prostituce

Prostituce je poskytování sexuálních služeb za peníze nebo jinou protihodnotu.

Queer

Queer

Queer je zastřešující termín pro sexuální a genderové menšiny, které nepatří mezi heterosexuály. Není to vědecký, ale politický termín.

Shemale

Shemale

Primárně se takto popisují jedinci, kteří mají ženské i mužské pohlavní znaky (prsa a penis). Doslovný překlad zní "ona-muž".

Top Surgery

Top Surgery

Chirurgický zákrok v oblasti hrudníku spojený se změnou pohlaví.

Transgender

Transgender

Pojem transgender (zkráceně trans) se používá pro označení lidí, jejichž genderová identita (autoidentifikace, pohlavní totožnost)...

Transman

Transman

Transman je osoba, která se narodila jako žena a podstoupila již změnu pohlaví i sociální přechod, díky čemuž se stala mužem.

Transvestitismus

Transvestitismus

Transvestitismus je částečná porucha pohlavní identity, je častější u mužů.

Vybíráme z e-shopu