Vulva, ženské přirození

Vulva, ženské přirození

Vulva je název pro vnější ženské pohlavní orgány. Vulva je využívána při močení, pohlavním styku, masturbaci, menstruaci a porodu. Vzhled a velikost částí vulvy se mezi ženami liší. Je běžné, že dámské přirození není zcela symetrické.

VĚDĚLI JSTE? Často se pro vulvu používá nesprávně pojem „vagina“, jenže ta ve vulvě pouze ústí. Je to podobné, jako byste ústa nazývali krkem.

Části vulvy

Venušin pahorek

Venušin pahorek (stydký pahorek) je měkká trojhranná vyvýšenina nad vulvou. Volně navazuje na stydké pysky a tvoří jej silná kůže, pod níž je tukový polštář. Poskytuje ochranu stydké kosti při pohlavním styku. Po pubertě pokrývá ženské přirození pubické ochlupení.

Velké stydké pysky

Velké stydké pysky (labia maiora) jsou párové kožní řasy, které obvykle úplně nebo částečně zakrývají ostatní části vulvy a překrývají poševní vchod. Kromě tuku je tvoří také kavernosní tělesa, která při vzrušení a následném překrvení zduří. Vyplňují prostor mezi stydkým pahorkem vepředu a hrází vzadu a jsou zároveň jejich součástí. Mezi nimi je pak stydká štěrbina s malými stydkými pysky uvnitř.

Barva kůže na velkých stydkých pyscích je obvykle podobná barvě na ostatních částech těla, vnitřní kůže (sliznice) je často růžová nebo nahnědlá. Od puberty jsou zevně pokryté chloupky.

Malé stydké pysky

Malé stydké pysky (labia minora) jsou na dotek velmi citlivé měkké kožní řasy vnitřně od velkých stydkých pysků. Jsou pokryté kůží podobající se sliznici a je v nich mnoho mazových žlázek. Malé stydké pysky uzavírají poševní předsíň.

Barva, velikost a celkový vzhled stydkých pysků se značně liší u každé ženy. U některých žen nejsou malé stydké pysky téměř vidět, u jiných mohou být velké a vyčnívající. Během sexuálního vzrušení se pysky začnou plnit krví, zduří a zčervenají.

Více se o velkých a malých stydkých pyscích dozvíte v samostatném pojmu Stydké pysky.

Existuje operační zákrok (labioplastika), při které lze chirurgicky upravit velikost a vzhled pysků.

Poševní předsíň

V poševní předsíni (vestibulum vaginae) je vepředu poštěváčková kapuce, která kryje klitoris. Za ní (nebo pod ní) se nachází nejprve ústí močové trubice (urethra) a pak poševní vchod. U panen kolem něho poševní předsíň přechází do panenské blány (hymen), která chrání pochvu.

Bartholiniho žlázy

Trochu pod a do stran od poševního vchodu se nacházejí Bartholiniho žlázy, které v případě, že je žena sexuálně vzrušená, produkují lubrikující látku, která usnadňuje průnik při pohlavním styku.

Související zdroje


Související témata

Děloha

Děloha

Děloha (latinsky uterus, řecky metra či hystera) je dutý svalový orgán ženské reprodukční soustavy. Svým tvarem připomíná obrácenou hrušku a její hlavní úlohou je vývoj plodu během těhotenství. Děloha se nachází za pochvou v dutině pánevní, kde je zavěšená na širokém děložním vazu.... ...

Klitoris

Klitoris

Pojmenování klitoris pochází z řeckého Kleitoris, což v překladu znamená muž s klíčem. A pravdou je, že muž ovládající ženin poštěváček má doslova klíč k jejímu slastnému prožitku. Viditelnou část poštěváčku hledejte nad poševním vchodem v místě, kde se nahoře sbíhají malé stydké pysky.... ...

Pochva

Pochva

Pochva (neboli vagina, nesprávně vagína) je důležitou součástí ženského pohlavního ústrojí. Je to elastická trubice tvořená svaly, která spojuje vulvu (vnější pohlavní orgány) s děložním hrdlem uvnitř. Její hlavní funkce jsou uplatňovány při pohlavním styku, menstruaci a při porodu.... ...

Stydké pysky

Stydké pysky

Malé a velké stydké pysky jsou součástí vulvy. Velké stydké pysky (latinsky „labia majora“, což znamená doslova „velké rty“) jsou masité záhyby tkáně, které uzavírají ostatní genitální orgány a chrání je od vnějších vlivů (podobně jako šourek u mužů chrání žalud).... ...

Ženská obřízka

Ženská obřízka

Ženská obřízka je odstranění některých vnějších částí ženského pohlavního ústrojí. Má více podob, které se liší rozsahem „obřezání“. Podoba ženské obřízky se liší místo od místa, podle lokálních tradic. Je to mnohem vážnější zákrok než mužská obřízka a...... ...

Vybíráme z e-shopu