Děloha, uterus, metra, hystera

Děloha, uterus, metra, hystera

Děloha (latinsky uterus, řecky metra či hystera) je dutý svalový orgán ženské reprodukční soustavy. Svým tvarem připomíná obrácenou hrušku a její hlavní úlohou je vývoj plodu během těhotenství.

Děloha se nachází za pochvou v dutině pánevní, kde je zavěšená na širokém děložním vazu. Zepředu naléhá na močový měchýř, zezadu na konečník a tlusté střevo. Je vystlaná sliznicí, která se během každého menstruačního cyklu obnovuje.

Funkce dělohy

Děloha velmi reaguje na hormonální prostředí v těle ženy a její důležitou funkcí je zajištění ideálního prostředí pro plod (uhnízdění, výživa, vývin i porod). V prvopočátcích těhotenství odpovídá děložní sliznice za výživu plodu do doby, než se vyvine placenta, která pak zajišťuje výživu (a výměnu metabolitů) přes stěnu děložní.

Pokud nedojde k oplodnění, sliznice se odlučuje a z těla vychází ve formě menstruačního krvácení. Děložní sliznice podléhá pravidelnému menstruačnímu cyklu od puberty do menopauzy.

Děloha je velká cca 7,5 x 5 x 2,5 cm a váží zhruba 50 g ( u žen, které již odrodily, jsou hodnoty o něco vyšší). Stěna děložní sliznice je široká zhruba 10 - 15 mm.

Děloha je silná a velmi pružná

V době těhotenství se dokáže děloha několikanásobně zvětšit - z malého útvaru o velikosti hrušky se během pár měsíců stane "velký míč". Po porodu se  zase vrátí do své původní velikosti.

Děloha během porodu ohromí svou super sílou. Vlivem oxytocinu dojde k silným stahům (kontrakcím), které vypudí miminko z těla ven

Děložní schéma
Anatomie dělohy

Častá onemocnění dělohy

Onemocnění dělohy ovlivňují plodnost, mohou být nebezpečná a velmi bolestivá. Proto je nutné nepodceňovat prevenci a pravidelně navštěvovat gynekologa.

Rakovina dělohy 

Rakovina je nejzávažnější onemocnění pohlavních orgánů, které postihuje především ženy po menopauze. Je velmi zrádná a její příznaky se dlouho neprojevují. Léčí se pomocí odstranění dělohy (často i odstranění vaječníků, vejcovodů a mízních uzlin) v kombinaci s chemoterapií nebo léky

Myomatóza dělohy 

Myomatóza je nezhoubné nádorové onemocnění postihující svalovinu dělohy. Jedná se o výskyt různě velkých nádorů (neboli myomů) v děloze. Postihuje především ženy ve věku od 30 do 50 let a příčiny nejsou známé. Léčba probíhá odstraněním nádorů nebo celé dělohy, případně pomocí některých dalších operačních metod nebo léků.

Děložní endometrióza

Endometrióza se nejčastěji projevuje u žen v reprodukčním věku. Při endometrióze roste děložní tkáň mimo dělohu. Ložiska se objevují v dutině břišní (močový měchýř, játra, ledviny atd.), ale i mimo ni. Léčba je individuální a provádí se hormonálně nebo pomocí chirurgického odstranění ložisek nebo i celé dělohy.

Související zdroje


Související témata

Nidace

Nidace

Nidace (anglicky implantation čili implantace) je zahnízdění oplodněného vajíčka v děloze. Začíná 5. den po oplodnění a trvá až do 10. – 11. dne.

Ovariální hyperstimulační syndrom

Ovariální hyperstimulační syndrom

Ovariální hyperstimulační syndrom je bouřlivá reakce organismu na hormonální stimulaci při umělém oplodnění.

Pánevní dno

Pánevní dno

Pánevní dno je skupina svalů, které se nacházejí mezi stydkou sponou pánve a kostrčí (konkrétně řitní zdvihač, fascie, sval kyčlokostrční a sval kostrční).

Pochva

Pochva

Pochva (neboli vagina, nesprávně vagína) je důležitou součástí ženského pohlavního ústrojí.

Superfetace

Superfetace

Superfetace je vzácný stav, kdy spermie oplodní další vajíčko, i když už je v děloze zahnízděno jedno embryo (zárodek člověka).

Těhotenství

Těhotenství

Těhotenství (gravidita) je proces odehrávající se v těle ženy, při kterém vznikne nový lidský tvor od první buňky až po okamžik,...

Vulva

Vulva

Vulva je název pro vnější ženské pohlavní orgány. Vulva je využívána při močení, pohlavním styku, masturbaci, menstruaci a porodu.

Vybíráme z e-shopu