Děloha (latinsky uterus, řecky metra či hystera) je dutý svalový orgán ženské reprodukční soustavy. Svým tvarem připomíná obrácenou hrušku a její hlavní úlohou je vývoj plodu během těhotenství.
Děloha se nachází za pochvou v dutině pánevní, kde je zavěšená na širokém děložním vazu. Zepředu naléhá na močový měchýř, zezadu na konečník a tlusté střevo. Je vystlaná sliznicí, která se během každého menstruačního cyklu obnovuje.
Funkce dělohy
Děloha velmi reaguje na hormonální prostředí v těle ženy a její důležitou funkcí je zajištění ideálního prostředí pro plod (uhnízdění, výživa, vývin i porod). V prvopočátcích těhotenství odpovídá děložní sliznice za výživu plodu do doby, než se vyvine placenta, která pak zajišťuje výživu (a výměnu metabolitů) přes stěnu děložní.
Pokud nedojde k oplodnění, sliznice se odlučuje a z těla vychází ve formě menstruačního krvácení. Děložní sliznice podléhá pravidelnému menstruačnímu cyklu od puberty do menopauzy.
Děloha je velká cca 7,5 x 5 x 2,5 cm a váží zhruba 50 g ( u žen, které již odrodily, jsou hodnoty o něco vyšší). Stěna děložní sliznice je široká zhruba 10 - 15 mm.
Děloha je silná a velmi pružná
V době těhotenství se dokáže děloha několikanásobně zvětšit - z malého útvaru o velikosti hrušky se během pár měsíců stane "velký míč". Po porodu se zase vrátí do své původní velikosti.
Děloha během porodu ohromí svou super sílou. Vlivem oxytocinu dojde k silným stahům (kontrakcím), které vypudí miminko z těla ven.
Anatomie dělohy
Častá onemocnění dělohy
Onemocnění dělohy ovlivňují plodnost, mohou být nebezpečná a velmi bolestivá. Proto je nutné nepodceňovat prevenci a pravidelně navštěvovat gynekologa.
Rakovina dělohy
Rakovina je nejzávažnější onemocnění pohlavních orgánů, které postihuje především ženy po menopauze. Je velmi zrádná a její příznaky se dlouho neprojevují. Léčí se pomocí odstranění dělohy (často i odstranění vaječníků, vejcovodů a mízních uzlin) v kombinaci s chemoterapií nebo léky.
Myomatóza dělohy
Myomatóza je nezhoubné nádorové onemocnění postihující svalovinu dělohy. Jedná se o výskyt různě velkých nádorů (neboli myomů) v děloze. Postihuje především ženy ve věku od 30 do 50 let a příčiny nejsou známé. Léčba probíhá odstraněním nádorů nebo celé dělohy, případně pomocí některých dalších operačních metod nebo léků.
Děložní endometrióza
Endometrióza se nejčastěji projevuje u žen v reprodukčním věku. Při endometrióze roste děložní tkáň mimo dělohu. Ložiska se objevují v dutině břišní (močový měchýř, játra, ledviny atd.), ale i mimo ni. Léčba je individuální a provádí se hormonálně nebo pomocí chirurgického odstranění ložisek nebo i celé dělohy.
Související zdroje
- Wikipedia.org - Děloha (anatomie, funkce, tvar a velikost)
- Kenhub.com - Uterus (anatomie, funkce)
- Verywellhealth.com - Common Conditions That Can Affect the Uterus (onemocnění dělohy)
- Nhs.uk - Womb (uterus) cancer (rakovina dělohy)