Těhotenství, gravidita

Těhotenství, gravidita

Těhotenství je proces odehrávající se v těle ženy, při kterém vznikne nový lidský tvor od první buňky až po okamžik, kdy je v ideálním případě schopen samostatně přežít mimo dělohu. Těhotenství začíná oplodněním (splynutím vajíčka se spermií) a končí porodem či potratem.

Obvyklá délka těhotenství u člověka je 9 měsíců. V případě vícečetného těhotenství (kdy je v děloze více než jeden plod) bývá délka gravidity kratší.

Časové rozdělení těhotenství

Těhotenství se dělí do tří trimestrů (po třech měsících). První trimestr je nejnáročnějším obdobím, kdy se u plodu vyvíjí základy všech orgánů. I pro ženu je toto období velmi zátěžové, často spojené s velkou únavou a nevolnostmi. První trimestr bývá často považován za kritickou část těhotenství, v prvních týdnech dochází až u třetiny žen k samovolným potratům. V druhém trimestru může být již těhotenství na ženě znát a ona sama začíná cítit pohyby plodu v děloze. V třetím trimestru dítě dokončuje vývj svých orgánů tak, aby mohlo přežít v novém prostředí.

Rozpoznání zda jsem těhotná

Jak ze začátku těhotenství rozpoznat? Kromě individuálních projevů, jakými může být například nevolnost nebo opoždění menstruace, existují i spolehlivější způsoby potvrzení či vyloučení gravidity. V počátku těhotenství začíná rapidně narůstat hladina hormonu hCG, jehož zvýšená hladina je v prvních dvou týdnech změřitelná pouze z krve, poté se začíná objevovat i v moči. Lze si tedy v lékárně zakoupit těhotenský test a sama si jej doma provést. Kromě změření hladiny hCG je možné nechat si zjistit těhotenství ultrazvukovým vyšetřením u lékaře. To ale nemá smysl dříve než ve čtvrtém nebo pátém týdnu, neboť embrio je příliš malé a nejsou rozpznatelné jeho srdeční ozvy. 

Sex v těhotenství a po něm

A co sex v těhotenství? Pokud lékař neurčí jinak (z důvodů zdravotních problémů), je sex v těhotenství povolený a záleží jen na obou partnerech, jak si jej dokáží zorganizovat a užít :) Pro ženu může být dokonce velmi vzrušující, neboť dochází k většímu prokrvení celého pohlavního ústrojí a to je tedy na podněty citlivější. S postupujícím těhotenství také dochází k omezení možností sexuálních poloh.

Sex po porodu je také velmi specifická a individuální záležitosti, která souvisí jak se zaměřením ženy na dítě, tak také s poporodním hojením intimní oblasti.


Související hračky


Související témata

Děloha

Děloha

Děloha (latinsky uterus, řecky metra či hystera) je dutý svalový orgán ženské reprodukční soustavy. Celý článek...

Kámasútra

Kámasútra

Kámasútra je starověký text pocházející z Indie pojednávající o lidské sexualitě. Celý článek...

Mléčný fetišismus

Mléčný fetišismus

Specifická forma fetišismu, při které jedince sexuálně vzrušuje mléko, a to především mléko mateřské, stříkající z nateklých... Celý článek...

Paternita

Paternita

Paternita neboli otcovství je vztah otce k dítěti. Celý článek...