Těhotenství, gravidita

Těhotenství, gravidita

Těhotenství (gravidita) je proces odehrávající se v těle ženy, při kterém vznikne nový lidský tvor od první buňky až po okamžik, kdy je v ideálním případě schopen samostatně přežít mimo dělohu. Těhotenství začíná oplodněním (splynutím vajíčka se spermií) a končí porodem či potratem.

Obvyklá délka těhotenství u člověka je 9 měsíců. V případě vícečetného těhotenství (kdy je v děloze více než jeden plod) bývá délka gravidity kratší.

Časové rozdělení těhotenství

Těhotenství se dělí do tří trimestrů (po třech měsících). První trimestr je nejnáročnějším obdobím, kdy se u plodu vyvíjí základy všech orgánů. I pro ženu je toto období velmi zátěžové, často spojené s velkou únavou a nevolnostmi. První trimestr bývá často považován za kritickou část těhotenství, v prvních týdnech dochází až u třetiny žen k samovolným potratům. V druhém trimestru může být již těhotenství na ženě znát a ona sama začíná cítit pohyby plodu v děloze. V třetím trimestru dítě dokončuje vývj svých orgánů tak, aby mohlo přežít v novém prostředí.

Jak poznat těhotenství?

Kromě individuálních projevů, jakými může být například nevolnost nebo opoždění menstruace, existují i spolehlivější způsoby potvrzení či vyloučení gravidity. V počátku těhotenství začíná rapidně narůstat hladina hormonu hCG, jehož zvýšená hladina je v prvních dvou týdnech změřitelná pouze z krve, poté se začíná objevovat i v moči.

Lze si tedy v lékárně zakoupit těhotenský test a sama si jej doma provést. Kromě změření hladiny hCG je možné nechat si zjistit těhotenství ultrazvukovým vyšetřením u lékaře. To ale nemá smysl dříve než ve čtvrtém nebo pátém týdnu, neboť embrio je příliš malé a nejsou rozpznatelné jeho srdeční ozvy. 

Sex v těhotenství a po něm

Pokud lékař neurčí jinak (z důvodu zdravotních problémů), je sex v těhotenství povolený a záleží jen na obou partnerech, jak si jej dokáží zorganizovat a užít. Pro ženu může být dokonce velmi vzrušující, neboť dochází k většímu prokrvení celého pohlavního ústrojí a to je tedy na podněty citlivější. S postupujícím těhotenstvím také dochází k omezení možností sexuálních poloh.

Sex po porodu je také velmi specifická a individuální záležitost, která souvisí jak se zaměřením ženy na dítě, tak také s poporodním hojením intimní oblasti.

Související zdroje


Související hračky


Související témata

Děloha

Děloha

Děloha (latinsky uterus, řecky metra či hystera) je dutý svalový orgán ženské reprodukční soustavy.

Kámasútra

Kámasútra

Kámasútra je starověký text pocházející z Indie pojednávající o lidské sexualitě.

Menstruace

Menstruace

Menstruace (známá také jako perioda, měsíčky aj.) je periodicky se opakující krvácení, které je součástí ženského menstruačního cyklu.

Mléčný fetišismus

Mléčný fetišismus

Specifická forma fetišismu, při které jedince sexuálně vzrušuje mléko, a to především mléko mateřské, stříkající z nateklých ženských prsou.

Oplodnění

Oplodnění

Oplodnění (také oplození nebo fertilizace) je splynutí dvou pohlavních buněk vedoucí ke vzniku nového organismu.

Oxytocin

Oxytocin

Oxytocin je peptidický hormon složený z devíti aminokyselin, který se vyskytuje v těle savců (tedy i lidí).

Paternita

Paternita

Paternita neboli otcovství je vztah otce k dítěti. Správný otec by se měl podílet nejen na „výrobě“ dítěte, ale také se o něj následně postarat.

PCOS

PCOS

Syndrom polycystických ovarií (vaječníků) je nemoc způsobená hormonální nerovnováhou, která postihuje cca 5 – 10 % žen v reprodukčním věku.

Progesteron

Progesteron

Progesteron je základní pohlavní hormon, který se vyskytuje hlavně v ženském těle.

Super 8

Super 8

Super 8 je varianta Misionáře, která muži umožní se více rozparádit. Zároveň je vhodná pro páry, které se snaží otěhotnět.

Vybíráme z e-shopu