Těhotenství, gravidita

Těhotenství, gravidita

Těhotenství je proces odehrávající se v těle ženy, při kterém vznikne nový lidský tvor od první buňky až po okamžik, kdy je v ideálním případě schopen samostatně přežít mimo dělohu. Těhotenství začíná oplodněním (splynutím vajíčka se spermií) a končí porodem či potratem.

Obvyklá délka těhotenství u člověka je 9 měsíců. V případě vícečetného těhotenství (kdy je v děloze více než jeden plod) bývá délka gravidity kratší.

Časové rozdělení těhotenství

Těhotenství se dělí do tří trimestrů (po třech měsících). První trimestr je nejnáročnějším obdobím, kdy se u plodu vyvíjí základy všech orgánů. I pro ženu je toto období velmi zátěžové, často spojené s velkou únavou a nevolnostmi. První trimestr bývá často považován za kritickou část těhotenství, v prvních týdnech dochází až u třetiny žen k samovolným potratům. V druhém trimestru může být již těhotenství na ženě znát a ona sama začíná cítit pohyby plodu v děloze. V třetím trimestru dítě dokončuje vývj svých orgánů tak, aby mohlo přežít v novém prostředí.

Rozpoznání zda jsem těhotná

Jak ze začátku těhotenství rozpoznat? Kromě individuálních projevů, jakými může být například nevolnost nebo opoždění menstruace, existují i spolehlivější způsoby potvrzení či vyloučení gravidity. V počátku těhotenství začíná rapidně narůstat hladina hormonu hCG, jehož zvýšená hladina je v prvních dvou týdnech změřitelná pouze z krve, poté se začíná objevovat i v moči. Lze si tedy v lékárně zakoupit těhotenský test a sama si jej doma provést. Kromě změření hladiny hCG je možné nechat si zjistit těhotenství ultrazvukovým vyšetřením u lékaře. To ale nemá smysl dříve než ve čtvrtém nebo pátém týdnu, neboť embrio je příliš malé a nejsou rozpznatelné jeho srdeční ozvy. 

Sex v těhotenství a po něm

A co sex v těhotenství? Pokud lékař neurčí jinak (z důvodů zdravotních problémů), je sex v těhotenství povolený a záleží jen na obou partnerech, jak si jej dokáží zorganizovat a užít :) Pro ženu může být dokonce velmi vzrušující, neboť dochází k většímu prokrvení celého pohlavního ústrojí a to je tedy na podněty citlivější. S postupujícím těhotenství také dochází k omezení možností sexuálních poloh.

Sex po porodu je také velmi specifická a individuální záležitosti, která souvisí jak se zaměřením ženy na dítě, tak také s poporodním hojením intimní oblasti.


Související hračky


Související témata

Děloha

Děloha

Děloha (latinsky uterus, řecky metra či hystera) je dutý svalový orgán ženské reprodukční soustavy. Svým tvarem připomíná obrácenou hrušku a její hlavní úlohou je vývoj plodu během těhotenství. Děloha se nachází za pochvou v dutině pánevní, kde je zavěšená na širokém děložním vazu. Zepředu naléhá na... Celý článek......

Kámasútra

Kámasútra

Kámasútra je starověký text pocházející z Indie pojednávající o lidské sexualitě. Jeho název se dá ze sanskrtu přeložit jako Učebnice lásky – Káma je jméno hindského boha milostní touhy a sútra je poučení, učebnice. Autorem textu je mnich a filozof Vátsjájana, o životě kterého se nedochovaly nijaké zmínky,... Celý článek......

Mléčný fetišismus

Mléčný fetišismus

Specifická forma fetišismu, při které jedince sexuálně vzrušuje mléko, a to především mléko mateřské, stříkající z nateklých ženských prsou. S tím je spojena i záliba v tom být kojen ženou nebo mít sex se ženou, z jejíchž prsů teče mateřské mléko. Mírnější formou laktofilie je záliba v sexu s těhotnou... Celý článek......

Paternita

Paternita

Paternita neboli otcovství je vztah otce k dítěti. Správný otec by se měl podílet nejen na „výrobě“ dítěte, ale také se o něj následně postarat. A to jak po materiální, tak po citové stránce. Díky rodičům si děti vytváří názor na svět, morální i citové hodnoty a v mnohém své rodiče kopírují. I z toho... Celý článek......