12 rad pro bezpečný sex v těhotenství

Právě jste se dozvěděli, že čekáte potomka. Skvělá zpráva! Pokud si kladete všetečné otázky, jak je to se sexem během těhotenství a po porodu, čtěte dál. Dozvíte se, kdy je milování bezpečné, kdy jej raději vynechat a zda může sex ublížit miminku.

12 rad pro bezpečný sex v těhotenství

1. Je sex v těhotenství bezpečný?

Těhotenství a sex, jde to vůbec dohromady? Pro zdravou ženu s normální graviditou bez komplikací je pohlavní styk bezpečný po celou dobu těhotenství. V pokročilém stádiu těhotenství je ale sex trochu obtížnější - kvůli velkému bříšku. 

Milování by mělo probíhat vždy na přání ženy. Pokud se necítí při milování dobře a partnerovi přesto sex chybí, můžete zkusit nekoitální praktiky, např. orální sex, nebo jen mazlení a laskání.

2. Kdy se milování v těhotenství vyvarovat?

Sex byste si měli odpustit v rizikovém těhotenství. Zda je těhotenství rizikové určí vždy ošetřující gynekolog. Většinou jde o tyto případy:

 • Hrozící potrat

  Milování by mohlo plod ohrozit v případě, že žena krvácí či má bolesti v podbřišku v prvním trimestru těhotenství.

 • Riziko předčasného porodu

  Předchozí těhotenství skončilo před 35. týdnem těhotenství, nebo jsou přítomny jiné příznaky předčasného porodu (např. předčasné děložní kontrakce nebo zkrácené hrdlo děložní). Pohlavní styk může v tomto případě vyvolat porod

 • Výtok, vaginální krvácení

  Milování si odpusťte, pokud má žena krvácení nebo výtok z neznámých příčin. V případě krvácení je nutná návštěva gynekologa.

 • Předčasné otevírání děložního hrdla

  Problémy se zkráceným děložním hrdlem zvyšují riziko zanesení infekce do dělohy a plodového vejce a samozřejmě zvyšují riziko předčasného porodu. Pohlavní styk by mohl  v tomto případě předčasný porod vyvolat.

 • Problémy s placentou

  Pokud placenta překrývá děložní hrdlo (lat. placenta previa), mohl by sex vést ke krvácení či předčasnému porodu a mohl by ohrozit ženu i plod na životě.

 • Vícečetné těhotenství

  Během vícečetného těhotenství (čekáte dvojčata, trojčata...) je obecně zvýšené riziko předčasného porodu, avšak pokud je těhotenství bez komplikací, tak se nemusíte pohlavnímu styku vyhýbat.

 • Obava ženy z pohlavního styku

  Pokud má žena z pohlavního styku strach s ohledem na průběh gravidity, nebylo by rozumné ji do této aktivity nutit.

Milování byste měli vynechat i v případě, že se žena při styku necítí dobře, při odtoku plodové vody, hrozící infekci nebo když žena pociťuje bolest. Co je pro ženu nepříjemné, nepřímo pociťuje i miminko.

3. Může sex v těhotenství způsobit potrat?

Mnoho párů se obává, že sex (zejména v prvním trimestru) může vyvolat potrat. Milování ani stahy pochvy při orgasmu potrat vyvolat nemohou, takže můžete být klidní.

Většina časných potratů souvisí s chromozomálními abnormalitami a genetickými defekty ve vývoji plodu. Mezi další příčiny potracení plodu patří chronické onemocnění matky (cukrovka, vysoký tlak, poruchy štítné žlázy), akutní onemocnění (chřipka), drogy a alkohol. Vaše milování na to nemá vůbec žádný vliv.

Samovolný potrat
Milování ani stahy při orgasmu nemohou způsobit potrat.

4. Může sex v závěru těhotenství spustit předčasný porod?

Sperma sice obsahuje určité množství prostaglandinu, který přirozeně posiluje děložní stahy, ale nejsou důkazy, že by sperma mohlo vyvolat samo o sobě předčasný porod. Koitální sex ani orgasmus tedy předčasný porod nevyvolají.

Ve třetím trimestru dochází u žen k přirozenému poklesu libida, ženy myslí na blížící se porod, balí tašku do porodnice a chystají pokojíček pro příchod miminka. Přesto, pokud má partnerka chuť na sex a nehrozí jiné riziko předčasného porodu, není důvod se v tomto směru omezovat.

5. Může sex v těhotenství zranit dítě?

Pokud bude ženě partner při sexu např. skákat po břiše, může ke zranění samozřejmě dojít. Při dodržování obecných pravidel ohleduplnosti k partnerce však nemůže sex v těhotenství plod nijak ohrozit.
Dítě je obklopeno plodovými obaly, které jsou naplněny plodovou vodou. Ta spolehlivě tlumí nárazy a otřesy. Dítě navíc chrání také děložní svalovina.

Partnerův penis se v případě fyziologicky probíhajícího těhotenství nemůže dostat do kontaktu s miminkem, bariéru mezi pochvou a dělohou tvoří hrdlo děložní.

Anatomie těhotenství
Dítě je v děloze chráněno plodovými obaly, děložním svalstvem a hlenovou zátkou

6. Anální sex v těhotenství?

Pokud máte rádi anální sex, můžete si ho dopřát i během těhotenství. Je však potřeba dbát zvýšené opatrnosti, aby nedošlo k přestupu bakterií z konečníku do pochvy!

7. Sexuální polohy v těhotenství

V ranných fázích těhotenství asi zůstanete u svých oblíbených milostných poloh. Ve druhém a třetím trimestru je však nutné přejít na polohy, při nichž se kulaté bříško nezatěžuje a žena se cítí pohodlně. Tyto sexuální polohy budete často používat i po porodu.

Poloha zezadu

Mezi nejoblíbenější sexuální polohy pro těhotné patří pozice zezadu. Je fyzicky snadná a ideální, pokud si chce žena chránit bříško

Žena klečí na kolenou s nohama široko rozkročenýma a předklání se pohodlně dopředu. Muž do ní vstupuje zezadu. Poloha zezadu umožňuje muži hluboký průnik, což může být pro ženu nepříjemné. Proto je vhodný citlivý přístup.

Poloha zezadu
Poloha zezadu je oblíbená nejen u těhotných

Poloha lžíce / z boku

Poloha lžíce je ideální pro pokročilejší stádium těhotenství. Fyzicky nenáročná poloha pro pomalý oddechový sex.

Žena leží na boku (může se jednou rukou podpírat), nohy mírně pokrčené, vystrčí zadeček k partnerovi. Muž do ní vstupuje zezadu, přičemž se k ní tělem tiskne. Hloubku penetrace ovládá muž, žena může pomáhat přírazy.

Poloha lžíce
Poloha lžíce je vhodná pro oddechový pomalejší sex

Na koníčka / v sedě

Fyzicky nenáročná poloha, vhodná pro střední období těhotenství.

Muž se položí na záda a volně roztáhne nohy. Žena si sedne na jeho klín čelem, nebo zády k partnerovi. Rozdíl je v úhlu průniku do pochvy a záleží na tom, která varianta je pro ženu příjemnější. Hloubku průniku si reguluje žena.

Na koníčka
Hloubku i úhel průniku si reguluje žena.

Na kraji postele, muž v kleče

K milování v této poloze je potřeba kvalitní postel s dostatečnou výškou :-) Protože má partnerka nohy u sebe, je stisk při průniku silný. Poloha velmi oblíbená u mužů.

Žena si lehne na záda na pohovku zadečkem k okraji postele. Nohy opře o ramena partnera. Pokud nejsou partneři ve stejné výšce, může si muž pod kolena položit jeden nebo více polštářů.

8. Polohy nevhodné pro těhotné

Vyvarujte se fyzicky náročným polohám, např. žena dřepí na muži, svíčka, oblouk, trakař, hlavou dolů, apod. I při poloze vleže se žena může cítit nepříjemně, protože děloha může tlačit na velké cévy v dutině břišní, což u ženy může vyvolat nevolnost.

Ve třetím trimestru již kvůli bříšku nejde některé polohy provozovat vůbec (misionářská poloha, zezadu a žena leží na břiše, žena má přitisknuté nohy k hrudi/břichu apod.).

9. Orální sex v těhotenství

Při orálním sexu se vyvarujte foukání vzduchu do pochvy. Mohla by vzniknout embolie (=ucpání cévy vzduchovou bublinou), která je nebezpečná pro ženu i dítě.

10. Má muž používat kondom?

Při zachování hygienických zásad si mohou partneři užívat milování naostro i v průběhu těhotenství. Vzhledem k riziku infekce by soulož s novým, zvláště s rizikovým partnerem, měla proběhnout za použití kondomu.

Můžu otěhotnět v těhotenství? Co je superfetace?

Tělo v těhotenství již není hormonálně ani jinak přizpůsobeno dalšímu těhotenství - těhotenské hormony "vypínají" ženský systém a znemožňují ovulaci. Ve velice vzácných případech však může dojít k superfetaci (přeoplodnění).

Přeoplodnění je vznik embrya po oplodnění vajíčka za situace, kdy už je v děloze přítomné embryo z jiného menstruačního cyklu. Nastane obvykle po delším období od prvního oplodnění. K superfetaci může dojít v případě zdvojené dělohy či v případech neočekávané ovulace.

Superfetace je u lidí natolik vzácná, že se mnozí lékaři přiklánějí k teorii, že se spíše jedná o výrazný nerovný růst a vývoj dvojčat plodů stejného věku.

11. Pozitiva sexu v těhotensví

Předně, muži jsou nadšení, když se ženě v těhotenství zvětší prsa :-) Ale vážně. Milování je bezesporu zdraví prospěšná činnost. Sex alespoň 2–3x týdně snižuje krevní tlak, riziko cukrovky a celkově zlepšuje imunitu. Zvlášť pro těhotné má však sex několik dalších výhod.

Pochva a stydké pysky jsou v průběhu těhotenství více prokrvené a tudíž citlivější. Žena je vzrušivější a zvláště v 1. trimestru těhotenství může dosáhnout i několikanásobných orgasmů. Sex také posiluje pánevní svaly a je dobrou přípravou na porod. Trénovaná děloha má stahy účinnější a porod je rychlejší.

Pro ženy je prospěšné i sperma, protože po vstřebání působí jako antidepresivum.

Venušiny kuličky v těhotenství? 

Venušiny kuličky jsou skvělé v počátcích těhotenství (jejich nošení aktivuje pánevní dno) a hlavně po porodu, kdy vám pomohou znovu zpevnit vaginu a svaly pánevního dna. 

Velká prsa v těhotenství
V těhotenství se zvětšují prsa, což se líbí hlavně mužům.

12. Kdy začít se sexem po porodu?

Pokud porod proběhl hladce, žena nešpiní (nekrvácí) a má opět chuť, můžete obnovit sexuální život i během šestinedělí (z lékařského hlediska nejdříve po 3 týdnech po porodu, pokud je zhojeno porodní poranění). Pro urychlení rekonvalescence intimních partií jsou výborné Kegelovy cviky. U komplikovaného porodu (např. císařským řezem) může hojení trvat i několik měsíců a právě Kegelovy cviky dokáží sexuální půst výrazně zkrátit.

V období šestinedělí jsou rodidla citlivá, bolavá a hojí se porodní poranění. Proto velká část žen nemá po porodu na sex ani pomyšlení a doporučuje se sexuální abstinence. Libido dále snižuje i vysoká hladina hormonu prolaktinu, který se tvoří při kojení a také nízká hladina ženského hormonu estrogenu.

Jestliže již opět sexujete, pozor na další těhotenství. Kojení sice funguje jako antikoncepce, ale neplatí to absolutně. Funguje to pouze v prvních 6 měsících, pokud žena nemenstruuje a musí kojit plně, tzn. nejméně ve čtyřhodinových intervalech. Je proto vhodné použít antikoncepci, např. kondomy, spermicidní gely, nebo gestagenní hormonální antikoncepci.

Použité zdroje

Vybíráme z e-shopu