11 rad pro bezpečný sex v těhotenství

Právě jste se dozvěděli, že čekáte potomka. Skvělá zpráva! Pokud si kladete všetečné otázky, jak je to se sexem během těhotenství a po porodu, čtěte dál. Dozvíte se, kdy je milování bezpečné, kdy jej raději vynechat a zda může sex ublížit miminku.

11 rad pro bezpečný sex v těhotenství

1. Kdy je milování v těhotenství bezpečné?

Těhotenství a sex, jde to vůbec dohromady? Pro zdravou ženu s normální graviditou bez komplikací je pohlavní styk bezpečný po celou dobu těhotenství. V pokročilém stádiu těhotenství je sex však trochu obtížnější - kvůli velkému bříšku. 

Milování by mělo probíhat vždy na přání ženy. Pokud se necítí při milování dobře a partnerovi přesto sex chybí, můžete zkusit nekoitální praktiky, např. orální sex, nebo jen mazlení a laskání.

2. Kdy se sexu v těhotenství vyvarovat?

Sex byste si měli odpustit v rizikovém těhotenství. Zda je těhotenství rizikové určí vždy ošetřující gynekolog. Většinou jde o tyto případy:

 • Potrat

  Milování by mohlo plod ohrozit v případě, že žena v minulosti prodělala potrat.

 • Riziko předčasného porodu

  Předchozí těhotenství skončilo před 37. týdnem těhotenství, nebo jsou přítomny jiné příznaky předčasného porodu (např. předčasné děložní kontrakce). Pohlavní styk může v tomto případě vyvolat porod

 • Výtok, vaginální krvácení

  Milování si odpusťte, pokud má žena krvácení nebo výtok z neznámých příčin. V případě krvácení je navíc návštěva gynekologa více než vhodná.

 • Předčasné otevírání děložního hrdla

  Problémy s děložním hrdlem zvyšují riziko zanesení infekce do dělohy.

 • Problémy s placentou

  Pokud placenta zakrývá děložní otvor nebo děložní čípek (lat. placenta previa), mohl by sex vést ke krvácení či předčasnému porodu.

 • Vícečetné těhotenství

  (čekáte dvojčata, trojčata...)

Milování byste měli vynechat i v případě, že se žena při styku necítí dobře nebo pociťuje bolest. Co je pro ženu nepříjemné, nepřímo pociťuje i miminko.

3. Může sex v těhotenství způsobit potrat?

Mnoho párů se obává, že sex (zejména v prvním trimestru) může vyvolat potrat. Milování ani stahy pochvy při orgasmu potrat vyvolat nemohou, takže můžete být klidní.

Většina časných potratů souvisí s chromozomálními abnormalitami a genetickými defekty ve vývoji plodu. Mezi další příčiny potracení plodu patří chronické onemocnění matky (cukrovka, vysoký tlak, poruchy štítné žlázy), akutní onemocnění (chřipka), drogy a alkohol. Vaše milování na to nemá vůbec žádný vliv.

Samovolný potrat
Milování ani stahy při orgasmu nemohou způsobit potrat.

4. Může sex v závěru těhotenství spustit předčasný porod?

Pohlavní styk v posledních týdnech těhotenství může porod uspíšit. Sperma totiž obsahuje prostaglandin, který přirozeně posiluje stahy. Nekoitální sex, ani orgasmus však předčasný porod nevyvolají. Ženám, které již přenášejí je někdy pohlavní styk doporučován, aby se porod urychlil.

Ve třetím trimestru dochází u žen k přirozenému poklesu libida. Přesto, pokud má partnerka chuť na sex a nehrozí jiné riziko předčasného porodu, není důvod jej omezovat.

5. Může sex v těhotenství zranit dítě?

Pokud bude ženě partner při sexu např. skákat po břiše, může ke zranění dojít. Při dodržování správných zásad však sex v těhotenství nemůže plod nijak ohrozit.

Dítě je chráněno několika způsoby. Je obklopeno obaly naplněnými plodovou vodou, která spolehlivě tlumí nárazy a otřesy. Dítě také chrání děložní svalstvo a hlenová zátka uzavírající děložní hrdlo (a zabraňuje průniku infekce do dělohy). Partnerův penis se nikdy nemůže dostat do kontaktu s miminkem.

Anatomie těhotenství
Dítě je v děloze chráněno plodovými obaly, děložním svalstvem a hlenovou zátkou

6. Anální sex v těhotenství?

Pokud máte rádi anální sex, můžete si ho dopřát i během těhotenství. Je však třeba dbát zvýšené opatrnosti, aby nedošlo k přestupu bakterií z konečníku do pochvy! Stejně jako vaginální styk, může i anální styk v posledních týdnech gravidity vyvolat předčasný porod.

7. Sexuální polohy v těhotenství

V ranných fázích těhotenství asi zůstanete u svých oblíbených milostných poloh. Ve druhém a třetím trimestru je však nutné přejít na polohy, při nichž se kulaté bříško nezatěžuje a žena se cítí pohodlně. Tyto sexuální polohy budete často používat i po porodu.

Poloha zezadu

Mezi nejoblíbenější sexuální polohy pro těhotné patří pozice zezadu. Je fyzicky snadná a ideální, pokud si chce žena chránit bříško

Žena klečí na kolenou s nohama široko rozkročenýma a předklání se pohodlně dopředu. Muž do ní vstupuje zezadu. Poloha zezadu umožňuje muži hluboký průnik, což může být pro ženu nepříjemné. Proto je vhodný citlivý přístup.

Poloha zezadu
Poloha zezadu je oblíbená nejen u těhotných

Poloha lžíce / z boku

Ideální poloha pro pokročilejší stádium těhotenství. Fyzicky nenáročná poloha pro pomalý oddechový sex.

Žena leží na boku (může se jednou rukou podpírat), nohy mírně pokrčené, vystčí zadeček k partnerovi. Muž do ní vstupuje zezadu, přičemž se k ní tělem tiskne. Hloubku penetrace ovládá muž, žena může pomáhat přírazy.

Poloha lžíce
Poloha lžíce je vhodná pro oddechový pomalejší sex

Na koníčka / v sedě

Fyzicky nenáročná poloha, vhodná pro střední období těhotenství.

Muž se položí na záda a volně roztáhne nohy. Žena si sedne na jeho klín čelem, nebo zády k partnerovi. Rozdíl je v úhlu průniku do pochvy a záleží na tom, která varianta je pro ženu příjemnější. Hloubku průniku si reguluje žena.

Na koníčka
Hloubku i úhel průniku si reguluje žena.

Na kraji postele, muž v kleče

K milování v této poloze je potřeba kvalitní postel s dostatečnou výškou :-) Protože má partnerka nohy u sebe, je stisk při průniku silný. Poloha velmi oblíbená u mužů.

Žena si lehne na záda na pohovku zadečkem k okraji postele. Nohy opře o ramena partnera. Pokud nejsou partneři ve stejné výšce, může si muž pod kolena položit jeden, nebo více polštářů.

8. Polohy nevhodné pro těhotné

Vyvarujte se fyzicky náročným polohám, např. žena dřepí na muži, svíčka, oblouk, trakař, hlavou dolů, apod. I při poloze vleže se žena může cítit nepříjemně, protože děloha stlačí na nervy v zadní části podbřišku.

Ve třetím trimestru již kvůli bříšku nejde některé polohy provozovat vůbec (misionářská poloha, zezadu a žena leží na břiše, žena má přitisknuté nohy k hrudi/břichu apod.).

Při orálním sexu se vyvarujte foukání vzduchu do pochvy. Mohla by vzniknout embolie (=ucpání cévy vzduchovou bublinou), která je nebezpečná pro ženu i dítě.

9. Má muž používat kondom?

Milování naostro si mohou partneři užívat i v průběhu těhotenství. Kondom je nutný pouze v případě, že partnerka vyměnila sexuálního partnera. Případná infekce nebo pohlavní nemoc by se mohla přenést na dítě. Následná léčba by dítěti také neprospěla, protože přes placentu projde snadno většina léků.

10. Pozitiva sexu v těhotensví

Předně, muži jsou nadšení, když se ženě v těhotenství zvětší prsa :-) Ale vážně. Milování je bezesporu zdraví prospěšná činnost. Sex alespoň 2–3x týdně snižuje krevní tlak, riziko cukrovky a celkově zlepšuje imunitu. Zvlášť pro těhotné má však sex několik dalších výhod.

Pochva a stydké pysky jsou v průběhu těhotenství více prokrvené a tudíž citlivější. Žena je vzrušivější a může dosáhnout i několikanásobných orgasmů, nebo tzv. mokrého orgasmu. Sex také pomáhá zpevnit pánevní svaly a je dobrou přípravou na porod. Trénovaná děloha pak má stahy účinnější a porod je rychlejší.

Pro ženy je prospěšné i sperma, protože po vstřebání působí jako antidepresivum.

Venušiny kuličky v těhotenství? 

Venušiny kuličky jsou skvělé v počátcích těhotenství (jejich nošení aktivuje pánevní dno) a hlavně po porodu, kdy vám pomohou znovu zpevnit vaginu. 

Velká prsa v těhotenství
V těhotenství se zvětšují prsa, což se líbí hlavně mužům.

11. Kdy začít se sexem po porodu?

Pokud porod proběhl hladce, žena nešpiní (nekrvácí) a má opět chuť, můžete obnovit sexuální život i během šestinedělí. Pro urychlení rekonvalescence intimních partií jsou výborné Kegelovy cviky. U komplikovaného porodu (např. císařským řezem) může hojení trvat i několik měsíců a právě Kegelovy cviky dokáží sexuální půst výrazně zkrátit. V období šestinedělí jsou rodidla citlivá, bolavá a hojí se porodní poranění. Proto většina žen nemá po porodu na sex ani pomyšlení a doporučuje se sexuální abstinence. Libido dále snižuje vysoká hladina hormonu prolaktinu, který se tvoří při kojení a také nízká hladina ženského hormonu estrogenu.

Jestliže již opět sexujete, pozor na další těhotenství. Říká se, že kojení funguje jako antikoncepce, není to však pravda. K otěhotnění může dojít dokonce již během šestinedělí. Je proto vhodné použít antikoncepci, např. kondomy, spermicidní gely, nebo gestagenní hormonální antikoncepci.

Použité zdroje

Pomohl vám tento článek? Sdílejte jej dále.
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Poslat odkaz e-mailem

Související hračky