11 rad pro bezpečný sex v těhotenství 1/2

Právě jste se dozvěděli, že čekáte potomka. Skvělá zpráva! Pokud si kladete všetečné otázky, jak je to se sexem během těhotenství a po porodu, čtěte dál. Dozvíte se, kdy je milování bezpečné, kdy jej raději vynechat a zda může sex ublížít miminku.

11 rad pro bezpečný sex v těhotenství 1/2

1. Kdy je milování v těhotenství bezpečné?

Obecně sexu v těhotenství nic nebrání. Pro zdravou ženu s normální graviditou bez komplikací je pohlavní styk bezpečný po celou dobu těhotenství. V pokročilém těhotenství se stává milování obtížnější kvůli velkému bříšku a proto zkuste polohy vhodné pro těhotné.

Milování by mělo probíhat vždy na přáni ženy. Pokud se žena necítí při milování dobře a partnerovi přesto sex chybí, můžete zkusit nekoitální praktiky, např. orální sex, nebo jen mazlení a laskání.

2. Kdy se sexu v těhotenství vyvarovat?

Sex byste si měli odpustit v rizikovém těhotenství. Zda je těhotenství rizikové určí vždy ošetřující gynekolog. Většinou jde o tyto případy:

 • Potrat

  Pokud žena prodělala samovolný potrat, nebo potrat z různých důvodů hrozí i nyní.

 • Riziko předčasného porodu

  Předchozí těhotenství skončilo před 37.týdnem těhotenství, nebo jsou přítomny jiné příznaky předčasného porodu (např. předčasné děložní kontrakce). Pohlavní styk může v tomto případě vyvolat porod. Sperma totiž obsahuje prostaglandiny, které vyvolávají kontrakce.

 • Výtok, vaginální krvácení

  Milování si odpusťte, pokud má žena krvácení nebo výtok z neznámých příčin. V případě krvácení je navíc návštěva gynekologa více než vhodná.

 • Předčasné otevírání děložního hrdla

  Problémy s děložním hrdlem zvyšují riziko zanesení infekce do dělohy.

 • Problémy s placentou

  Pokud placenta zakrývá děložní otvor, nebo děložní čípek (lat. placenta previa), mohl by sex vést ke krvácení nebo předčasnému porodu.

 • Vícečetné těhotenství

  (čekáte dvojčata, trojčata...)

Okolnosti, při kterých se vyvarujte sexu v těhotenství

Milování byste měli vynechat i v případě, že se žena při styku necítí dobře, nebo pociťuje bolest. Co je pro ženu nepříjemné, nepřímo pociťuje i miminko a proto by milování mělo být vždy příjemné.

3. Může sex v těhotenství způsobit potrat?

Sex a orgasmus nemůže způsobit potrat.
Milování ani stahy při orgasmu nemohou způsobit potrat.

Mnoho párů se obává, že sex (zejména v prvním trimestru) může vyvolat potrat. Milování ani stahy pochvy při orgasmu potrat vyvolat nemohou, takže můžete být klidní.

Většina časných potratů souvisí s chromozomálními abnormalitami a genetickými defekty ve vývoji dítěte. Mezi další příčiny potracení plodu patří chronické onemocnění matky (cukrovka, vysoký tlak, poruchy štítné žlázy), akutní onemocnění (chřipka), drogy a alkohol. Vaše milování na to nemá vůbec žádný vliv.

4. Může sex v závěru těhotenství spustit předčasný porod?

Pohlavní styk v posledních týdnech těhotenství může porod uspíšit. Sperma totiž obsahuje prostaglandin, který přirozeně posiluje stahy. Nekoitální sex, ani orgasmus však předčasný porod nevyvolají. Ženám, které již přenáší je někdy pohlavní styk doporučován, aby se porod urychlil.

Ve třetím trimestru dochází u žen k přirozenému poklesu libida. Přesto, pokud má partnerka chuť na sex a nehrozí jiné riziko předčasného porodu, není důvod jej omezovat.

40. týden těhotenství.
Dítě je v děloze chráněno plodovými obaly, děložním svalstvem a hlenovou zátkou

5. Může sex v těhotenství zranit dítě?

Pokud bude ženě partner při sexu např. skákat po břiše, může ke zranění dojít. Při dodržování správných zásad sex v těhotenství nemůže plod nijak ohrozit.

Dítě je chráněno několika způsoby. Je obklopeno obaly naplněnými plodovou vodou, která spolehlivě tlumí nárazy a otřesy. Dítě také chrání děložní svalstvo a hlenová zátka uzavírající děložní hrdlo (a zabraňuje průniku infekce do dělohy). Partnerův penis se nikdy nemůže dostat do kontaktu s miminkem.

6. Anální sex v těhotenství?

Pokud máte rádi anální sex, můžete si ho dopřát i během těhotenství. Je však třeba dbát zvýšené opatrnosti, aby nedošlo k přestupu bakterií z konečníku do pochvy! Stejně jako vaginální styk, může i anální styk v posledních týdnech gravidity vyvolat předčasný porod.

Vtip o přibírání v těhotenství.

Co vás čeká příště

Ve druhé části článku Bezpečný sex v těhotenství se dozvíte, jaké milostné polohy jsou vhodné pro těhotné a jaké byste měli raději vynechat. Jistě Vás potěší pozitivní vliv sexu ve třetím trimestru na průběh porodu a závěrem se dozvíte, jak zkrátit období bez sexu po porodu.

Autor:

Pomohl vám tento článek? Sdílejte jej dále.
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Poslat odkaz e-mailem


Související hračky