Co je BDSM, bondage a disciplína, dominance a submise, sadismus a masochismus?

BDSM, bondage a disciplína, dominance a submise, sadismus a masochismus

BDSM označuje široké spektrum nejen erotických technik, které se spolu partneři dobrovolně rozhodli praktikovat ve vzájemném submisivně-dominantním vztahu (D/s).

Je běžné, že v normálním životě se jedná o rovnocenné partnery a jejich podřízenost/nadřazenost se projevuje pouze v sexuálním životě. Není však výjimkou, že prvky D/s se promítají i do běžného života. Vše je však vždy na základě vzájemné dohody a je tomu tak právě proto, že to oběma stranám vyhovuje a vzrušuje je to. BDSM je technikou hry či životním stylem, nikoliv domácím násilím. 

Symbol BDSM - trojná monáda

Symbolem BDSM je trojná monáda. Ta označuje tři hlavní principy obsažené v samotné zkratce BDSM. S tímto symbolem se můžeme setkat i ve formě přívěšků na krk či připínáčků na oděv, které nosí osoby vyznávající tyto techniky.

Trojná monáda - symbol BDSM
Trojná monáda - symbol BDSM

BDSM vztah a jeho pravidla

Základem BDSM je dominantně-submisivní vztah. Na obou stranách mohou figurovat muži i ženy. Tento BDSM vztah dvou lidí je založen na domluvě a vzájemné úctě a důvěře.

V D/s vztahu je submisivní partner (subka, otrok) vždy zcela podřízen a oddán svému dominantnímu protějšku, svému Pánovi či Paní. Otrok vnímá svého pána jako absolutní autoritu a je mu nadevše oddán a věrný. Pán má svého otroka či otrokyni v rámci této hry jako cosi podřízeného, mnohdy až bezcenného (pocity bezcennosti mohou být pro otroka velice vzrušující, zvlášť když jím jeho Pán doslova opovrhuje).

Častým aspektem takového vztahu jsou různé úkoly, které otrok plní a za jejichž splnění dostane odměnu nebo při nespokojenosti pána trest (na který se ale ve skutečnosti velice těší, neboť potupná bolest a ponížení je přesně to, co jej vzrušuje nejvíce).

Platí pravidlo, že otrok má svého jediného Pána, avšak pán může mít i více otroků. Vše je opět na vzájemné domluvě mezi partnery.

Dominant a submisiv
Dominant a submisiv

BDSM praktiky

Do BDSM patří praktiky postavené na podřízenosti/nadřazenosti, ponížení, omezování pohybu a smyslů, různé úrovně fyzického násilí až sadismu. Hlavní ideou a cílem těchto technik je společné zvýšení sexuálního prožitku. Všechny techniky jsou prováděny po vzájemné domluvě tak, aby vyhovovaly oběma stranám.

Obvykle se jedná o tzv. kink techniky, čili praktiky nad rámec vanilkového sexu.

Samotné praktikování BDSM pak zahrnuje rozličné techniky počínaje psychickým ponižováním i bez sexuálního podtextu (otrok bezmezně slouží svému Pánu například při běžných denních činnostech), které oba partnery posiluje v jejich rolích a vyvolává v nich vzrušivé pocity z ponížení či nadřazenosti. Dále pak obsahuje nepřeberné množství technik sexuálních - svazování, dominantní provádění samotného sexu. Podle chutí obou partnerů lze zacházet až k bolesti od lehkých stisků či obligátního plácnutí po zadku až po hrubé násilí, bití, hrané znásilnění, sadomasochismus apod. K těmto praktikám se používají nejrůznější BDSM pomůcky.

BDSM trest
BDSM trest

Pokračovat můžete např. na tyto články související s BDSM:

TIP NA KONEC: Podívejte se do našeho magazínu na sekci BDSM a fetiš. Dozvíte se, jak být lepším dominantem či dominou, jak by se měli správně chovat subíci a subinky, jaké praktiky BDSM můžete s partnerem či partnerkou vyzkoušet a mnoho dalších zajímavostí.

Související zdroje


Související hračky


Související témata

24/7 BDSM

24/7 BDSM

Součástí BDSM praktik je aplikování dominantně-submisivního (D/s) vztahu (případně Master-slave, M/s, vztahu Pána a otroka).

Ageplay

Ageplay

Dudlík z e-bay Ageplay spadá do technik hraní rolí nebo i BDSM praktik a vyznačuje se tím, že jeden z partnerů se vydává za dítě, nemluvně, školáka nebo až adolescenta.

Alfa sub

Alfa sub

Alfa sub je pojem, který se může vyskytnout v BDSM a D/s vztazích, kde dominant má více než jednoho otroka.

Anal lock

Anal lock

Anal lock je speciální typ análního kolíku, který se obvykle používá v BDSM. Po vsunutí do análního otvoru totiž nejde jenom tak vyjmout.

Anální hák

Anální hák

Anální hák je erotická pomůcka, která se používá v BDSM, a to především při anální bondáži.

BDSM lidský nábytek

BDSM lidský nábytek

Obzvlášť ponižující a fyzicky izolující BDSM technikou je udělat ze svého otroka obyčejný kus nábytku.

Bezpečné slovo

Bezpečné slovo

Bezpečné slovo, anglicky "safeword", je slovo nebo slovní spojení, které užívají převážně aktéři BDSM praktik k vyjádření...

Bičování, mrskání

Bičování, mrskání

Bičování a mrskání v rámci BDSM znamená bití submisivního partnera důtkami nebo bičem pro zvýšení sexuálního vzrušení obou partnerů v rámci D/s her.

Bottom

Bottom

Pojmem Bottom se v BDSM praktikách označuje ten, který je tzv. příjemcem různých technik.

Box tie

Box tie

Box tie je jedna z technik provazové bondage, která znehybňuje ruce oběti za zády - předloktí jsou k sobě zafixována za zády...

Caning

Caning

Caning je forma trestu, ale zároveň i BDSM praktika podobná spankingu či bičování. Název vychází z anglického cane čili proutek, hůl, rákoska.

Catsuit

Catsuit

Catsuit (český též kočičí oblek) je těsný jednodílný oblek, který zakrývá velkou část těla.

Celibát

Celibát

Celibát je závazek (obvykle náboženský) zůstat svobodný (tj. nevstoupit do manželství) a nemít sex. Pochází z latinského caelibatus = nebýt ženatý/vdaná.

CFNM

CFNM

CFNM je zkratka převzatá z angličtiny, která znamená "clothed female, naked male" = "oblečená žena, nahý muž".

Collar and lead play

Collar and lead play

Vodění na obojku je BDSM technika, při které dominantní partner fyzicky ovládá pohyby submisiva tím, že mu nasadí obojek a vodí ho na vodítku.

Coming out

Coming out

Do češtiny přejatý termín coming out je označením pro přijetí odlišné sexuální orientace.

D/s vztah

D/s vztah

Dominance a submisivita jsou dvě strany mince, které se jedna bez druhé neobejdou.

DDLG

DDLG

DD/LG je zkratka anglického daddy dom / little girl, což v překladu znamená „tatínek dom / malá holčička“. Je to forma ageplay, roleplayingu a BDSM vztahu.

Domina

Domina

Domme, Dominatrix i Domina jsou všechno označení dominantní ženy v Dominantně-submisivním D/s vztahu.

Dominance

Dominance

Dominance je zvláštní forma sexuální odchylky, při které je jedinec primárně vzrušován podřízeností a poslušností svého protějšku.

Dominant

Dominant

Dominant je osoba, která uplatňuje sílu k ovládnutí partnera či situace.

Edgeplay

Edgeplay

Edgeplay (někdy psáno také s mezerou edge play) je souhrný název pro všechny sexuální hrátky, které jsou na hranici tradičního...

Face slapping

Face slapping

Face slapping (fackování) je druh fyzického napadení člověka, konkrétně úder hřbetem nebo dlaní ruky do tváře. Konsensuální...

Fear Play

Fear Play

Fear Play – v překladu z angličtiny hra na strach – je sexuální praktikou, při níž je v jednom z aktérů vyvolán strach.

Feminizace

Feminizace

Feminizace je jedna z BDSM praktik, která spadá do ranku ponížení. Jedná se o násilnou přeměnu muže v ženu.

Figging

Figging

Figging je praktika, při níž zasouváte oloupaný zázvor do análního otvoru (nově se používá i vaginálně a ke dráždění klitorisu). To samozřejmě vyvolá intenzivní pálení.

Gynekologie

Gynekologie

Gynekologie (z řeckého gyné = žena) je lékařský obor zabývající se prevencí nemocí a léčbou ženských pohlavních orgánů.

Hogtied

Hogtied

Hogtied neboli svazování do kozelce je starý osvědčený znehybňovací postup, při kterém jsou submisivnímu jedinci svázány k sobě za zády kotníky a zápěstí.

Hraní rolí

Hraní rolí

Hraní rolí je sexuální praktika spočívající v předstírání nejrůznějších postav a předvádění scén, které jsou pro účastníkem nějakým způsobem vzrušující.

Humbler

Humbler

Humbler je sexuální pomůcka používaná pro mučení penisu a varlat. Slouží k upnutí varlat dozadu a jeho hlavním smyslem je snadná kontrola muže.

Humiliation

Humiliation

Humiliation neboli ponížení je psychologická sexuální praktika, která působí hlavně na pocity. Tuto praktiku provádí partneři po domluvě.

Humina

Humina

Dominantní žena, která v rámci BDSM her praktikuje na svém podřízeném partnerovi v rámci dominantně-submisivního vztahu (D/s)...

Ice play

Ice play

Hrátky s ledem jsou specializovanou variantou smyslových temperature play (her s teplotami), při kterých jsou aplikovány...

Kink, kinkster

Kink, kinkster

Kink je pojem v sexuální terminologii používaný pro nekonvenční sexuální praktiky, jako je například bondage, dominance a...

Knife play

Knife play

Knife play – v překladu z angličtiny hra s nožem – zahrnuje sexuální hrátky s jakoukoli čepelí – noži, dýkami, meči, potažmo žiletkami.

Kontrola orgasmů

Kontrola orgasmů

Kontrola orgasmů patří mezi BDSM praktiky, a to především z hlediska D/s vztahů.

Leathers

Leathers

Pod pojmem leathers se rozumí především BDSM orientovaná gay komunita, která má zároveň fetiš na kožené oblečení.

Lidský záchod

Lidský záchod

BDSM technika lidského záchodu je praktikou extrémně ponižující a dost nechutnou.

M/s vztah

M/s vztah

M/s (zkratka dvou slov: Master nebo Mistress a slave) je variantou dominantně-submisivního vztahu.

Masochismus

Masochismus

Masochismus je sexuální úchylka, při které jedince vzrušuje fyzická bolest a psychické ponížení směrované proti jeho osobě.

Master, Pán

Master, Pán

Master – Pán je dominantní muž v M/s vztahu (Master-slave, Pán-otrok). Na znamení dominance se vždy píše s velkým "M" respektive "P".

Mučení vagíny a klitorisu

Mučení vagíny a klitorisu

Techniky používané k mučení vagíny (oblasti poštěváčku, stydkých pysků, urinálního, vaginálního i análního otvoru) slouží...

Odpírání orgasmu

Odpírání orgasmu

Odpírání orgasmů je sexuální praktika, při níž partnera udržujete dlouhou dobu ve stavu sexuálního vzrušení, ale nedovolíte mu dosáhnout orgasmu.

Opuštění v BDSM

Opuštění v BDSM

Opuštění je typ BDSM hry, kdy je submisivní partner na dlouhou dobu opuštěn, ponechán o samotě.

Otrocká smlouva

Otrocká smlouva

Otrocká smlouva se uzavírá v BDSM vztahu mezi Pánem a otrokem. Má rituální význam.

Paddle

Paddle

Paddle, neboli česky plácačky, jsou ploché spanking pomůcky různých tvarů vyrobené zpravidla z kůže nebo ze dřeva.

Pet play

Pet play

Pet play jsou sexuální praktiky založené na principu roleplay, při kterých jeden z partnerů zaujímá roli chovatele a druhý z partnerů roli domácího zvířátka.

Pinaforing

Pinaforing

Pinaforing neboli petticoating je násilná forma feminizace a silné ponižování, při kterém je muž nucen obléknout si ženské oblečení (obvykle spodní prádlo, punčochy).

Podvázání prsou

Podvázání prsou

Podvázání prsou je speciální technika bondage, která se soustředí na podvázání ženských prsou vizuálně zajímavým stylem.

POT

POT

POT je zkratka anglického Post Orgasm Torture, což doslova znamená mučení po orgasmu. Jedná se tedy o druh erotického mučení (BDSM praktiku).

Prostituce

Prostituce

Prostituce je poskytování sexuálních služeb za peníze nebo jinou protihodnotu.

Provazová bondage

Provazová bondage

Provazová bondage je nejtypičtějším a nejpropracovanějším odvětvím erotického svazování. Jak už název napovídá, využívá výhradně lana.

RACK - riskantní BDSM

RACK - riskantní BDSM

RACK neboli risk aware consensual kink je fráze používaná v BDSM komunitě k vyjádření filozofie či postoje k provádění sexu.

Rákoska

Rákoska

Rákosky jsou asi nejtypičtějším výpraskovým nástrojem v dějinách lidstva. Je tomu tak samozřejmě proto, že je snadno dostupná a zároveň velmi účinná.

Roubík

Roubík

Roubík je pomůcka tradičně spojovaná s BDSM praktikami, především s bondáží a role-play.

Sadismus

Sadismus

Sadismus je sexuální úchylka, při které dochází k sexuálnímu uspokojení při trýznění a mučení partnera.

Scratching

Scratching

Scratching čili škrabání je poměrně obvyklá součást sexuálních hrátek.

Selfbondage

Selfbondage

Selfbondage je podpůrnou technikou sebeuspokojování pro osoby, které mají v oblibě bondage z pohledu svázáného a nemají k...

Skarifikace

Skarifikace

Skarifikace čili jizvení je prastarý způsob zdobení lidské kůže. Označuje větší škálu různorodých metod, jimiž jdou způsobit jizvy na lidském těle.

Slave, otrok, otrokyně

Slave, otrok, otrokyně

Slave neboli otrok/otrokyně je podřízený ze dvou partnerů v Mistress/Master-slave BDSM vztahu, který slouží svému Pánovi/Paní.

Spanker

Spanker

Spanker je člověk, kterého primárně sexuálně vzrušují výprasky, a to ať v pozici vyplácejícího nebo vypláceného.

Spanking

Spanking

Spanking je praktika, při které je prováděn výprask za účelem erotického vzrušení.

Spread eagle

Spread eagle

Spread eagle je jednou ze základních sexuálních poloh, která je využívána při široké řadě sexuálních praktik.

SSC - bezpečné BDSM

SSC - bezpečné BDSM

SSC je zkratka fráze safe, sane and consensual a je označením pro bezpečné provádění BDSM a bondage technik. Doslova znamená bezpečně, rozumně a po vzájemné dohodě.

Sub

Sub

Submisivní partner je takový, který je po dobu trvání hry či erotické scény podřízen svému dominantovi. Ne vždy je submisiv submisivní i po dohrání scény.

Svěrací kazajka

Svěrací kazajka

Svěrací kazajka (také nazývána ochranný kabátek, anglicky pak straitjacket) má podobu kabátu či vesty s dlouhými rukávy,...

Switching BDSM

Switching BDSM

Switch je v BDSM osoba, která mění své role. Někdy bývá podřízenou, jindy nadřízenou (viz také hraní rolí).

Temperature play

Temperature play

Hry s různými teplotami spadají do kategorie pohrávání si se smyslovým vnímáním.

Top

Top

Top je partner, který provádí různé BDSM techniky na svém bottom partnerovi. Při bondage svazuje, při spankingu dává výprask, při ponižování ponižuje atd.

Tortura

Tortura

Tortura (neboli mučení) je BDSM praktika, při níž top způsobuje masochisticky založenému bottomovi nějakou formu cílené, plánované bolesti.

Vakuová postel

Vakuová postel

Vakuová postel je erotická pomůcka, která v sobě kombinuje potěšení z latexu, naprostého znehybnění, smyslové deprivace a hrátky s kontrolou dechu.

Vanilkový sex

Vanilkový sex

Termín vanilkový sex je používán sexuálními menšinami a subkulturami jako označení běžného konvenčního sexuální styku.

Wax play

Wax play

Wax play, neboli hra s voskem, je forma BDSM aktivity a hry se smysly, při níž partnerovi kapete na kůži horký vosk.

Worship

Worship

Worship je erotická praktika využívaná především v BDSM. Worship je anglické slovo pro uctívání, zbožňování (primárně, ale nikoliv nezbytně, náboženské).

Zpověď

Zpověď

Zpověď (anglicky confession) je prohlášení jedince, který veřejně přiznává určitá fakta o své osobě, jež by raději udržel v tajnosti. Zpovědnice v katedrále sv.

Vybíráme z e-shopu