Co je tickling?

Tickling, lechtání

Tickling (čili lechtání) jsou různě intenzivní doteky na kůži, které vyvolávají nekontrolovatelnou reakci organismu – smích, škubání aj.

Lechtání během sexuálních hrátek může být velice příjemné – ať už během předehry, po orgasmu, kdy je lidské tělo extrémně citlivé díky hormonům vyplaveným do těla, ale často i během sexu.

Fetiši nebo erotické potěše z lechtání se říká také knismolagniatitillagnia či knismofílie.  

"Sestra mého kamaráda mě vždycky prosila, abych ji lechtal. Když jsem ji jednou lechtal, vyvrcholila a políbila mě. Vyděsilo mě to, protože jsem ji nelechtal na genitáliích. Napadlo mě, že to možná byla jednorázová záležitost, takže jsem ji při různých příležitostech zlechtal ještě dvakrát a ona v obou případech vyvrcholila."

Bloke23 (z anonymní diskuze na téma knismofílie)

Jak funguje tickling

Lechtání nutí tělo k automatickým reakcím, které nemáte pod kontrolou (např. neovladatelný smích či stahy svalů). Pokud stimulace neustává, může reakce přerůst do bolesti, která vede k tomu, že se pomočíme, nebo dokonce omdlíme.

Podstata lechtání – jak tato reakce vzniká, proč ji lidé mají aj. – je pro vědce do značné míry záhadou. Je možné, že smích (který si asi většina z nás s lechtáním spojuje) je naučená reakce, protože až do 6 měsíce života děti na lechtání nereagují smíchem, ale spíše odtažitě. 

Lechtání pravděpodobně vysílá do nervů signály, které si spojujeme s bolestí a dotekem.

Pokud lechtání očekáváme, nemá tak velký účinek. Někteří lidé se proti němu dokážou obrnit a automatické reakce potlačit.

Druhy lechtání

Vědci rozlišují 2 druhy lechtání:

 • Knismesis. Lehké lechtání podobné dotyku peří. Nezpůsobuje smích a je doprovázeno pocitem svědění. Vyžaduje nízkou intenzitu stimulace a může být vyvoláno lehoučkým dotekem nebo slabým elektrickým proudem. Stejný pocit způsobuje i hmyz, když vám šplhá po těle.

 • Gargalesis. Tvrdší doteky s hlubším tlakem, které nutí člověka ke smíchu. Spouští v lidském organismu reakci, která nás nutí se buďto vzdát, nebo utéct.

Kde lechtat?

Ačkoliv bychom mohli očekávat, že oblasti, které jsou obecně nejcitlivější, budou také nejcitlivější na lechtání, není tomu tak. Většina lidí zjistí, že nejlechtivější jsou jejich:

 • chodidla
 • boky
 • podpaží
 • žebra
 • krk a zátylek
 • zadek a hráz
sex tickling
Nezáleží na tom, jestli jste chlap jako hora, při lechtání se automatickým reakcím neubráníte

Co je erotické lechtání?

Z erotického hlediska rozlišujeme:

 • lechtání coby sexuální preferenci – tj. lechtání je pro člověka příjemnou součástí sexuálních hrátek
 • lechtání coby fetiš (tickling fetish), kdy si osoba lechtání nejen užívá, ale může mu dokonce dávat přednost před samotným pohlavním stykem. Takový člověk dokonce dokáže během lechtání dosáhnout orgasmu, a to i když se vyhnete jeho erotickým partiím.
 • lechtání jako formu mučení během BDSM.

Síla lechtání tkví v tom, že nevíme, kde ho ucítíme a jakou reakci to v nás vyvolá. Proto se při erotickém lechtání bottom často svazuje nebo mu jsou zavázány oči.

Knismesis něžné lechtání
Knismesis je ideální pro romantické, erotické lechtání v rámci předehry, případně během nebo po sexu

Jak na sex tickling

Pokud je lechtání součástí vašich sexuálních hrátek, nemá smysl se omezovat jenom na výše zmíněné oblasti.  Zkoumejte, kde všude je váš partner lechtivý. Nezapomeňte na genitálie, prsa, bradavky, vnitřní stranu stehen, tváře, hřbet ruky aj. Navíc si připomeňte erotogenní zóny. Nikdy nevíte, kde se nachází magicky lechtivé místo vašeho miláčka.

Inspirace na lechtání při sexu

Chcete nápady? Vysoce erotické je, když:

 • někomu jemně foukáte do ucha
 • olizujete mu vnější ucho a ušní lalůček a pak mu strčíte jazyk až do ucha
 • lehce hladíte něčí vlasy a zátylek, až mu naskakuje husí kůže
 • lehce foukáte zezadu na krk a páteř
 • něžně lechtáte spodní část kolene
 • hravě zmáčknete bok čéšky
 • svíráte, olizujete nebo okusujete prsty na nohou
 • foukáte na bříško
 • lechtání a olizování podpaží.

Navíc můžete kreativně využít různé předměty v domácnosti. K ruce vám přijdou péřové prachovky, kartáče na vlasy, štětce, pírka, elektrické kartáčky či vibrátory.

Lechtání se dá využít také jako součást hry se smysly. Pro ty jsou ideální:

Lechtání chodidel

Jedno z nejoblíbenějších je lechtání chodidel – nejspíše proto, že je to jedna z nejvíce lechtivých částí lidského těla. Může být spojeno s foot fetishem.

Nervy propojující mozek s genitáliemi a nervy propojující mozek s chodidly spolu anatomicky sousedí, což může u některých lidí způsobit křížovou asociaci. Proto může být lechtání nohou ekvivalentem lechtání jejich nádobíčka. Nervy vedoucí k chodidlům procházejí pánevní oblastí, což může způsobit další periferní asociace.

Při lechtání nohou se nemusíte omezovat jenom na chodidla. Zkuste, co s vaší obětí provádí, když ji lechtáte na nártu nebo mezi prsty.

Lechtání jako mučení

Pro BDSM tickling se většinou používají pouta. Bottom je svázán nebo je jeho pohyb jinak omezen. Může mu být nasazena i páska přes oči či dokonce roubík.

Lechtání je pak divoké až agresivní a nepřestává, ani když už se dotyčný moc neovládá (ale použití semaforu a bezpečného slova je samozřejmě pořád na místě). Může dojít i na to, že se člověk nedobrovolně pomočí.

Lechtání může být použito i jako forma tortury, kde už na smích nemusí být úplně místo. Může být využito k dominanci, obtěžování, ponižování, výslechu aj.

Související zdroje


Související hračky


Související témata

BDSM

BDSM

BDSM označuje široké spektrum nejen erotických technik, které se spolu partneři dobrovolně rozhodli praktikovat ve vzájemném submisivně-dominantním vztahu (D/s). Je běžné, že v normálním životě se jedná o rovnocenné partnery a jejich podřízenost/nadřazenost se projevuje pouze v sexuálním životě.... ...

Předehra

Předehra

Sexuální předehra (také erotická) je souhrn emocionálních a fyzických intimních aktů, které mají za cíl vytvořit v druhém... Sexuální předehra (také erotická) je souhrn emocionálních a fyzických intimních aktů, které mají za cíl vytvořit v druhém sexuální vzrušení a touhu, jež může vést k sexu.... ...

Sensual Play

Sensual Play

Sensual Play čili hra se smysly zahrnuje celou řadu sexuálních praktik, které nějakým způsobem dráždí a vzrušují specifické smysly. Její součástí dokonce nemusí být ani sex samotný – jedná se jenom o formu vzrušení partnera.... ...

Tortura

Tortura

Tortura (neboli mučení) je BDSM praktika, při níž top způsobuje masochisticky založenému bottomovi nějakou formu cílené, plánované bolesti. Cílem tortury v BDSM není člověka vyslýchat nebo mučit, ale způsobit mu „příjemnou“ bolest.... ...

Vybíráme z e-shopu