Bradavky

Bradavky

Bradavka je bradavčitý výstupek uprostřed prsního dvorce (areoly), na kterém vyúsťují mléčné žlázy. U žen slouží v období laktace ke kojení. Každý člověk má jeden pár bradavek, vzácně se mohou vyskytnout vývojové anomálie (pouze jedna bradavka, žádné bradavky nebo přítomnost více bradavek na tzv. mléčné liště).

Prsní dvorec je zhruba kruhová oblast okolo bradavky, tmavší než okolní kůže. Jsou v ní umístěny vývody mléčných žláz ústící do bradavky.

Proč mají muži bradavky?

Je to v podstatě zakrslý orgán –⁠ vyvíjí  se totiž dříve, než je rozhodnuto o pohlaví dítěte. K ničemu jim v podstatě nejsou, poslední výzkumy však naznačují,  že mužské bradavky jsou díky velkému množství nervových zakončení jedním z orgánů, jejichž stimulace je pro muže nejsilnější.

Jak velké jsou bradavky?

Neexistuje žádná průměrná velikost bradavek - každá žena je má jiné a navíc se velikost bradavek i dvorců mění. Samotné bradavky můžou mít průměr několik milimetrů až 1,5 cm, dvorce mohou mít klidně i 6 cm v průměru.

Jak na velké bradavky?

Bradavky se přirozeně zvětší a ztvrdnou v chladu, při vzrušení a při větším prokrvení. Velkých bradavek tak docílíte třeba pomocí kostky ledu, vakuové pumpičky nebo přísavek na bradavky.

V případě, že se vám nelíbí velikost nebo tvar bradavek, případně vám způsobují potíže v běžném životě (např. u vpáčených bradavek), můžete podstoupit korekci prsních bradavek a dvorců. Dochází tím ke zlepšení vzhledu bradavek, a tím i prsou. Nevýhodou chirurgických korekcí bradavek je negativní ovlivnění kojení, protože vždy dojde k poranění části, nebo všech vývodů prsní žlázy.

Druhy bradavek

Vědci rozpoznávají 8 (+ 1) základních typů bradavek. 

Vyčnívající bradavky

Zvedají se několik milimetrů nad povrch dvorce a směřují ven.

Vyčnívající bradavky
Vyčnívající bradavky

Ploché bradavky

Celá bradavka je plochá a místy se ztrácí v dvorci (areole).

Ploché bradavky
Ploché bradavky

Nafouknuté bradavky

Celá oblast dvorce a bradavky vypadá jako malý vyvýšený kopec.

Nafouknuté bradavky
Nafouknuté bradavky

Vpáčené bradavky

Vpáčené bradavky jsou tahem vazivového aparátu vtažené dovnitř. Opakovanou stimulací nebo pomocí vakuové pumpičky je lze vytáhnout ven. To je důležité zejména v období kojení. Přečtěte si o vpáčených bradavkách více.

Vpáčené bradavky
Vpáčené bradavky

Jednostranně vpáčená bradavka

Jedna bradavka je zvednutá, druhá vpáčená. Pokud je tato asymetrie znatelná od dětství, zejména od puberty, nejedná se o nic závažného. Pokud se ale objeví náhle, může být jedním z projevů nádorového onemocnění prsu. V takovém případě urychleně navštivte svého lékaře.

Jednostranně vpáčené bradavky
Jednostranně vpáčená bradavka

Hrbolaté bradavky

Je běžné mít na dvorci kolem bradavky hrbolky. Jedná se o Montgomeryho žlázy, které zvlhčují kůži v okolí bradavky. Pokud se ucpou, můžou se zanítit podobně jako póry na obličeji. Občas z nich vymáčknete mrtvé kožní buňky, ale nehrajte si s nimi. Každá žena má hrbolky, ale některé jich mají více.

Hrbolaté bradavky
Hrbolaté bradavky

Chlupaté bradavky

Zatoulané černé chloupky rostoucí v oblasti aureoly jsou normální. Mohou být jemné i hrubé a bez obav je můžete vytrhat pinzetou. Každá žena má vlasové folikuly (tkáň, z níž vyrůstají vlasy/chlupy), ale některé jsou chlupatější než jiné.

Ochlupení kolem bradavek je charakteristické u mužů, u žen se objevuje zejména u těch, které vylučují větší množství mužských pohlavních hormonů.

Chlupaté bradavky
Chlupaté bradavky

Mnohočetné bradavky

Někteří lidé (například zpěvák Harry Styles nebo herec Mark Wahlberg) mají malou bradavku navíc. Vypadají jako ploché skvrnky, ale mohou to být i plně dorostlé bouličky. Může jich být i několik! Jedná se o rudimenty mléčných žláz na tzv. mléčné liště.

Žádné bradavky

Poslední variantou je, že lidé nemají žádné bradavky. Této nemoci se říká athelie, kdy se nevyvine jedna nebo ani jedna bradavka. Ženám může tato abnormalita způsobovat pocity méněcennosti nebo jiné psychické potíže. Řešením je plastická úprava prsou doplněná vytetováním nové bradavky.

Bradavky v těhotenství

 Během těhotenství se vám pravděpodobně:

  • zvětší prsa (o jednu až dvě velikosti);
  • zvětší a ztmavnou dvorce a bradavky;
  • zvýrazní se Montgomeryho žlázy.

Možná se objeví:

  • žlutý výtok z bradavek (ve 3. trimestru) - je to kolostrum (mlezivo), které v raných fázích kojení posiluje imunitu novorozeňat
  • hrudky na prsou - obvykle není důvod se znepokojovat, ale přesto je raději proberte se svým gynekologem

Citlivé bradavky jako zdroj potěšení

Citlivé bradavky jsou erotogenní zónou. Některé ženy dokážou stimulací bradavek dosáhnout i orgasmu, citlivost se ale liší osobu od osoby. Občas je možné jejich citlivost zvýšit stimulačním gelem, prokrvením vakuovou pumpičkou či přísavkou nebo piercingem –⁠ piercing obecně může být dobrý katalyzátor sexu

Není k zahození vyzkoušet různé svorky na bradavky a různé hračky (např. vibrátory na bradavky),  jimiž si můžete stimulaci bradavek zpříjemnit. 

Bolest bradavek

Je obvyklé,  že bradavky občas bolí. Bolest bradavek se může objevit z mnoha různých důvodů, mezi ty hlavní patří: 

  • Špatně padnoucí oblečení - volné triko nebo nevhodná podprsenka se může třít o bradavky. Příliš velké tření může způsobit i krvácení. 
  • Kožní nemoc - bolestivé bradavky, vyrážka, svědění a otoky kolem bradavek mohou být znakem zánětu kůže. Ekzém se může objevit kvůli suché kůži, špatné genetice nebo slabému imunitnímu systému, mohou ho vyvolat i chemické látky v parfému, mýdle či špercích. Lékař vám doporučím vhodnou léčbu. 
  • Menstruace - bolest prsou a bradavek (mastodynie) je typickým projevem tzv. premenstruačního syndromu. Kvůli rostoucí hladině estrogenu se vám zvětšují prsní tkáně. Bolest přestane, jakmile se dostaví vaše perioda, nebo krátce po ní. 
  • Infekce - mastitida je infekce mléčných kanálků. Dochází k ní obvykle při kojení, ale může se objevit i z jiných důvodů a občas potká i muže. Mezi její příznaky patří teplota nad 38,3 °C, zimnice, zarudlost nebo červené pruhy na prsou, nateklá prsa, pálení v prsou, oteklá ňadra. Léčí se s pomocí antibiotik.
  • Kojení - pokud vás bolí bradavky při kojení, může to znamenat, že dítě buď nemá správnou polohu, anebo špatně saje (nebo oboje).

Syndrom bílé bradavky

Syndrom bílé (bělavé) bradavky sice není nijak zvlášť závažný stav, ale je nepříjemný a bolestivý. 

Může se vám stát, že když si sundáte dítě z prsu, zbělá vám bradavka a začne vás pálit. Jedná se o vazospazmus, respektive syndrom bílé bradavky způsobený spazmem cév. Samotná bradavka často (ale ne vždy) úplně změní barvu –⁠ zbělá či zmodrá. 

Může k němu dojít i mimo období laktace –⁠ v takovém případě se mluví o  Raynaudovu syndromu, při němž jsou periferní části těla extrémně citlivé na chlad. 

Bohužel syndrom zatím nejde léčit. Důležité je naučit se dítě správně kojit, pomáhá také přikládat si teplé obklady a užívat více hořčíku, vápníku a vitamínu B6. 


Související hračky


Související témata

Dvorce, aerola

Dvorce, aerola

Prsní dvorec (čili areola) je kruhová oblast prsu kolem bradavky. Je tmavší než okolní kůže, přičemž barva se liší podle typu kůže od růžové přes tmavě hnědou až po černou. Pod prsním dvorcem jsou u žen umístěny vývody mléčných žláz.... ...

Erotogenní zóna

Erotogenní zóna

Pojmem erotogenní zóna se myslí taková část lidského těla, kde zpravidla najdeme větší množství nervových zakončení a při... Pojmem erotogenní zóna se myslí taková část lidského těla, kde zpravidla najdeme větší množství nervových zakončení a při masírování, líbání, či jiném stimulování tohoto místa narůstá v osobě, které stimulaci provádíme, sexuální vzrušení.... ...

Vpáčené bradavky

Vpáčené bradavky

Vpáčené bradavky jsou obvykle vývojovou vadou, která vzniká už během embryonálního vývoje, ale projevuje se nejčastěji až v pubertě nebo dospělosti. Na 10 až 20 % všech žen se rodí s tzv. vpáčenými bradavkami – bradavky nevystupují z prsou ven, ale jsou vpáčeny dovnitř.... ...

Vybíráme z e-shopu