Vaginální mykóza, kvasinková infekce

Vaginální mykóza, kvasinková infekce

Vaginální mykóza (kandidóza) je nepříjemné onemocnění vaginy, za kterým nejčastěji stojí kvasinka Candida albicans. Za normálních okolností se kvasinky v lidském těle vyskytují zcela přirozeně - jako součást mikrobiálního osídlení. Jakmile se však přemnoží, znamená to problémy.

Mykóza není považována za pohlavně přenosnou chorobu, nicméně si ji partneři mohou opakovaně předávat. Přemnožené kvasinky dokáží pěkně potrápit i muže (postihují žalud a předkožku penisu). Mnohdy se však nepříjemné příznaky mykózy u mužů neprojevují a ti jsou pak pouze přenašečem onemocnění. Varovným signálem mohou být opakované problémy u partnerky. Proto je vždy vhodné přeléčení obou partnerů a používání kondomu během pohlavního styku. 

VĚDĚLI JSTE? Vaginální mykózu prodělá minimálně 1x za svůj život přibližně 75 % žen.

Příčiny vzniku vaginální mykózy

Kvasinky si libují v teplém a vlhkém prostředí. Obzvláště se jim začíná dařit ve chvíli, kdy v pochvě dojde k narušení přirozeně kyselého pH. Na vzniku intimních problémů se podílejí i některé nemoci a poruchy imunitního systému.

 • Zapaření intimních míst – při nošení spodního prádla (neprodyšné, z umělých materiálů)
 • Nadužívání antibiotik – antibiotika naruší rovnováhu poševního prostředí, což má za následek přemnožení kvasinek
 • Nevhodné stravování – přemíra sladkého vytváří kvasinkám přímo živnou půdu
 • Cukrovka – zvýšená hladina cukru, opět ideální prostředí pro kvasinky
 • Těhotenství – hormonální změny (zejména zvýšená hladina progesteronu v průběhu těhotenství vytváří ideální prostředí pro přemnožení kvasinek)
 • Špatná hygiena – časté mytí nevhodnými mýdly, špatný směr utírání genitálu (od řitního otvoru k pochvě)
Cukr
Trpíte na mykózy? Možná za to může cukr.

Jak poznám, že mám vaginální mykózu?

Povrchové mykózy postihují viditelné sliznice, zatímco hluboké kvasinkové infekce se projevují uvnitř vaginy. Mezi typické příznaky se řadí:

 • Svědění pochvy (ve vnitřní i vnější oblasti)
 • Otok a zarudnutí genitálu
 • Pálení (například při močení)
 • Nepříjemná bolest při pohlavním styku
 • Bílý hrudkovitý výtok, který svou konzistencí připomíná tvaroh
 • Tlak a bolesti v podbřišku

Léčba kvasinkové infekce

Na léčbu kvasinkové infekce se nejčastěji používají léky na vaginální mykózu, tedy antimykotika (čípky a vaginální krémy, např. boraxové globule nebo klotrimazol, který najdete ve volně prodejných mastech jako Canesten, Desenex nebo Clotrimazol). Od mírných forem zánětů si žena dokáže ulevit i sama - pomocí volně prodejných preparátů v lékárně. Vždy je ale jistější problém konzultovat s gynekologem, který zjistí příčinu kvasinkové infekce a navrhne vhodná řešení.

Pokud vás kandidóza trápí opakovaně, zaměřte se především na svá střeva, neboť jejich správné mikrobiální složení chrání tělo před rozmnožením cukru-chtivých kvasinek a útokem patogenů.

Změna stravovacích návyků vás může palčivých problémů zbavit jednou provždy. Pro nastolení rovnováhy vnitřní flóry vyzkoušejte protikvasinkovou dietu. Možná zjistíte, že kromě vaginální mykózy zmizí i jiné zdravotní problémy, které kvasinky způsobují (ekzémy, seboroická dermatitida, nadýmání, průjmy, záněty močového měchýře atd.).

Léčebná kůra trvá zhruba 3 - 6 měsíců. Připravte se na to, že budete muset ze svého jídelníčku vyškrtnout cukr, bílou mouku, ovoce s vysokým podílem cukru a alkohol. Naopak mezi účinné zabijáky kvasinek patří kysané zelí, cibule, česnek nebo kefír.

Od kvasinkové infekce vám mohou ulevit i bylinné sedací koupele, které dezinfikují sliznice a odstraňují svědění a pálení. Mezi další podpůrné prostředky během léčby patří například oregánový, tymiánový a olej z grepových semínek - ty působí jako antioxidant, pomáhají proti plísním, mykózám a mají protizánětlivé účinky. Za zmínku stojí i probiotika (obnovují zdravou mikroflóru) a chlorella (čistí střeva a chrání tělo proti plísním)

Candida albicans
Seznamte se s původcem nepříjemných problémů - Candida albicans

Jak předcházet vaginální mykóze

Jak předejít tomu, aby se ve vašem těle nemnožily kvasinky? Mnoha způsoby:

 1. Zdravě se stravujte - jak bylo již zmíněno, sladké milujeme nejen my, ale i kvasinky. Čím víc cukru, tím lépe se bude kvasinkám dařit.
 2. Používejte prostředky určené pro intimní hygienu - ty pomáhají udržovat optimální pH v pochvě. Prevencí mohou být i občasné výplachy, používání vaginálních tyčinek nebo užívání vaginálních laktobacilů, zejména v rizikových situacích (po menstruaci, pohlavním styku, ev. současně s léčbou antibiotiky) .
 3. Dopřejte svému lůnu svobodu - i intimní oblast potřebuje dýchat. Proto si užívejte nahotu, choďte naostro a když už, tak noste volné spodní prádlo z přírodních materiálů.
 4. Pozor na mokré plavky - kvasinky si libují ve vlhkém a teplém prostředí. Proto je dobré se po plavání ihned převléci do suchého oděvu.
 5. Vyměňte běžné tampóny a vložky - ty jsou většinou chemicky bělené a nadělají víc paseky, než užitku. Vyzkoušejte vložky a tampóny z přírodních materiálů, menstruační kalíšek nebo menstruační houbičky
 6. Nezapomeňte na kondom - Střídáte partnery? Používejte kondom. Kdo ví, jestli ten fešák zrovna netrpí na přemnožené kvasinky?

Pokud hledáte informace o vaginální mykóze, dejte si pozor na překlepy. Lidé často hledají vaginalni mikoza. Správná psaná forma je však jediná, a to vaginální mykóza.


Související hračky


Související témata

Canesten

Canesten

Canesten je značka lékařských prostředků, v nichž je hlavní aktivní látkou klotrimazol nebo flukonazol. Používají se pro léčbu plísní a kvasinkových infekcí. Můžete je dostat bez lékařského předpisu, a to v mnoha formách.... ...

Gyno-Pevaryl

Gyno-Pevaryl

Gyno-Pevaryl je antimykotikum – přípravek sloužící proti kožním a vaginálním plísním (např. vaginální mykóze). Lze pořídit i bez předpisu lékaře. ... ...

Imazol

Imazol

Imazol je přípravek určený k léčbě mykotických onemocnění. Účinnou látkou je klotrimazol, který se používá k léčbě houbovitých onemocnění včetně plísní a kvasinkových infekcí. Můžete ho dostat bez lékařského předpisu.... ...

Pochva

Pochva

Pochva (neboli vagina, nesprávně vagína) je důležitou součástí ženského pohlavního ústrojí. Je to elastická trubice tvořená svaly, která spojuje vulvu (vnější pohlavní orgány) s děložním hrdlem uvnitř. Její hlavní funkce jsou uplatňovány při pohlavním styku, menstruaci a při porodu.... ...

Vaginální čípky

Vaginální čípky

Vaginální čípky jsou pevné, oválné léky (obvykle ve tvaru rakety či tamponu), které se zavádějí do pochvy, často s pomocí plastového aplikátoru. Díky teplotě těla se pk rozpouštějí. Vaginální čípky mohou ukrývat různé druhy léčiv, a to podle konkrétních potřeb pacienta.... ...

Vybíráme z e-shopu