Priapismus, trvalá bolestivá erekce

Priapismus, trvalá bolestivá erekce

Priapismus je poměrně vzácný fyzický stav, kdy dochází k přetrvávající bolestivé erekci bez předchozí erotické stimulace. Bolestivá erekce postihuje pouze topořivá tělesa, žalud penisu zůstává měkký. Priapismus se objevuje z různých důvodů, například po některých lécích, po úrazu nebo může být podmíněn neurologicky či souviset s hematologickými onemocněními. 

Priapismus se patofyziologicky dělí na arteriální (tepenný) a venookluzivní (uzavírající žilní systém). Příčinou arteriálního priapismu je vysoký přítok krve do penisu, erekce bývá méně výrazná a penis je zabarvený do červena, může být i teplejší. 

Příčinou venookluzivního priapismu je váznoucí odtok krve z penisu, který může způsobit ischemii (nedokrvení). Erekce bývá výraznější a bolestivější, penis je tmavší kvůli slabému průtoku krve.

Ženská obdoba priapismu se nazývá klitorismus.

Priapismus - název odvozen od antické legendy o Priapovi, což byl řecký bůh zemědělské plodnosti (ve světě rostlinném i animálním, má moc nad veškerou tělesnou láskou)


Související témata

Erekce

Erekce

Erekce je odborný název pro ztopoření mužského pohlavního orgánu, penisu. Při tomto stavu dochází ke zvětšení objemu penisu a jeho ztvrdnutí.

Frigidita

Frigidita

Hypoaktivní porucha sexuální touhy neboli frigidita, je charakterizována jako porucha sexuální funkce. Slovo frigidita pochází z latinského frigidus - chladný.

Nymfomanie

Nymfomanie

Nymfomanie je chorobná touha ženy po sexu, její zvýšená pohlavní vzrušivost a nenasytnost. Nymfomankám připadá jejich intimní život neustále naprosto nedostačující.

Satyriáza

Satyriáza

Satyriáza nebo satyrismus je označení pro hypersexualitu u mužů. Jedná se tak o obdobu nymfomanie u žen.

Vybíráme z e-shopu