Co je sodomie, sodomy?

Sodomie, Sodomy

Sodomie je zastaralý název pro společensky neakceptované sexuální chování - anální sex, jakékoliv homosexuální praktiky či řada dalších sexuálních aktivit (od orálních praktik až po sex s nezletilými). Často je sodomie používána jako synonymum pro sexuální styk se zvířaty (jemuž se také říká bestialita).

Původ slova

Slovo sodomie je odvozeno ze jména biblického města Sodomy. Sodomští obyvatelé měli být násilníci, kteří nacházeli zálibu v „nepřirozeném sexu“ – homosexualitě a znásilňování. Bůh za to město zničil a nechal utéct jenom jediného spravedlivého muže ze Sodomy Lota s jeho rodinou.

Co všechno je sodomie

Zkáza Sodomy na malbě z 15. století
Zkáza Sodomy na malbě z 15. století

Se slovem sodomie se setkáváme u všech tří biblických náboženství – judaismu, křesťanství a islámu – a v kulturách, jichž se tato náboženství výrazně dotkla.

Protože se ale kultura a společenské normy mění, dívalo se i na sodomii v různých dobách a místech různě.

V puritánských zemích mohl být za sodomii považován jakýkoliv pohlavní styk, který nesloužil k rozmnožování (tedy i orální sex).

Jak se trestala

Jedna z forem sodomie - bestialita
Jedna z forem sodomie - bestialita

Inkvizice by vás za sodomii upálila. Marie Terezie by vás zase potrestala stětím (a to se povídá, že sama měla sex s koněm). 

V Anglii v 18. století byste nejspíš dostali menší trest za znásilnění než za sodomii, která vás mohla stát i život.

Požitkářští Francouzi by vás v lepším případě poslali do vyhnanství, v horším do armády nebo do sanatoria.

Setkáme se se sodomií ještě dnes?

Jakkoliv je termín sodomie zastaralý, můžeme na něj pořád ještě narazit.

Všechny státy USA měly ještě v roce 1950 zákony zakazující sodomii (byť každý stát k ní přistupoval jinak). Dnes už má takové zákony jenom 10 států s trestem odnětí svobody na 1 - 15 let.

Související zdroje


Související hračky


Související témata

69

69

69 možná není nejpopulárnější sexuální poloha na světě, ale společně s misionářem a pejskem patří k těm nejznámějším. Je založená na tom, že si oba partneři dopřávají orálního sexu najednou.... ...

Coitus praeter naturam

Coitus praeter naturam

Pojem Coitus praeter naturam v překladu z latiny znamená nepřirozený způsob soulože. Méně často se používá také pojem Coitus contra naturam, což v překladu znamená doslova proti přírodě.... ...

Vybíráme z e-shopu