Provazová bondage, Rope Bondage

Provazová bondage, Rope Bondage

Provazová bondage je nejtypičtějším a nejpropracovanějším odvětvím erotického svazování. Jak už název napovídá, využívá výhradně lana.

Pouta, řemeny, návleky a další vymoženosti mají určitě své kouzlo, ale jejich použití je až příliš snadné. Chybí jim onen vzrušující rituál omotávání bezbranného těla metry provazu až k jeho naprosté odevzdanosti a oddanosti.

Provazová bondage má ze všech technik erotického svazování nejširší možnosti využití. Můžete svou subinku svázat do kozelce, přivázat ji s roztaženýma nohama ke stolu, podvázat jí prsa nebo se vyřádit v přírodě a pevně ji připoutat ke stromu.

Provazy

Typický příklad provazové bondage
Typický příklad provazové bondage

Nenechte se mýlit, výběr toho správného provazu je věda. Rigger (člověk věnující se hlavně bondagi) řeší spoustu detailů, které ovlivní jeho finální volbu provazu pro daný úvaz.

Základní vlastnosti, kterými se provazy liší, jsou:

 • Délka – na různé úvazy jsou potřeba různě dlouhé provazy.
 • Tloušťka – jinou tloušťkou provazu budete svazovat hrudník a jinou podvazovat koule.
 • Materiál – materiál ovlivňuje, jak se provaz bude v akci chovat na těle. Rigger musí vzít v úvahu především, jak se provaz chová při rychlém pohybu na kůži, jak dobře drží uzly a jeho průtažnost (chování při zatížení).

Nejtěžší je vybrat správný materiál lana. Každý má své specifické vlastnosti, jinak se chová v ruce a jinak vypadá na svázaném těle.

Nejpoužívanější materiály provazů

Jutové provazy používají profesionálové
Jutové provazy používají profesionálové

1. Bavlna

S bavlněnou šňůrou na prádlo začínal každý druhý rigger. Nehrozí u ní riziko popálení při pohybu po těle a je cenově velmi příznivá.

Její nevýhodou je vysoká průtažnost – nehodí se pro jakékoli zavěšování. Také se hodně utahuje, uzly se vám kvůli tomu budou špatně rozvazovat.

2. Syntetické provazy

Ve specializovaných obchodech se nejčastěji setkáte s bezjádrovými provazy z polyamidu. Jsou měkké, jemné, hladké a cenově dostupné. Tak jako bavlněné provazy jsou vhodné pro začátečníky.

Jejich nevýhodou je, že špatně drží uzly a snadno se jimi popálíte.

3. Konopí

Konopné provazy jsou pro bondage výborné. Dobře drží uzly, unesou velkou váhu, nehrozí, že vás popálí, a mají malou průtažnost.

Provazy koupené v klasickém provaznictví ale musí projít zdlouhavým procesem ošetření. Ten zahrnuje vyvaření, natažení, napuštění voskem a obroušení. Po absolvování tohoto martyria pochopíte, proč správný rigger své provazy miluje, pečuje o ně a váží si jich.

4. Juta

Jutové provazy jsou klasikou mistrů bondage. Používají se hlavně při  japonské bondagi (viz níže). Mají stejné vlastnosti jako provazy konopné, ale navíc jsou lehčí a lépe se s nimi pracuje.

Bohužel stejně jako konopné provazy musí projít speciálním ošetřením a ještě nějakou dobu po něm mírně koušou a pouští chloupky.

Vybíráme první provaz

Konopné provazy dobře drží uzly a unesou i velkou zátěž
Konopné provazy dobře drží uzly a unesou i velkou zátěž

Pokud s provazovou bondagí jen koketujete, sáhněte nejdřív po prádelní šňůře z drogerie. Za pár korun si můžete vyzkoušet, jestli vás omotávání, protahování, uzlování a další šmodrchání baví.

Až si budete jistí, že provazová bondage je pro vás to pravé, investujte do syntetického provazu. Jsou krásné na pohled, jednoduché na obsluhu, k dispozici ve spoustě barev a nejsou nijak drahé.

Do začátku je ideální provaz tloušťky 8mm:

 • 3 kusy délky 4 m
 • a 3 kusy délky 8 m.

Až když naberete určité zkušenosti a budete se chtít posouvat dál, má cenu investovat čas a peníze do provazů z juty nebo konopí.

Na co si dát při bondage pozor

  • Nikdy nenechávejte svázanou osobu o samotě.
  • Učte se podle tutorialů třeba na YouTube, nebo si pořiďte příručku. Ze začátku raději neimprovizujte!
  • Mějte dohodnuté bezpečné slovo, nebo signál v případě použití roubíku.
  • Sledujte vždy reakce svazovanéhomodrání a brnění je jasný signál pro to, abyste subinku rozvázali.
  • Nikdy, nikdy, NIKDY neveďte provaz přes krk.
  • Pořiďte si zdravotnické nůžky a mějte je vždy na dosah ruky – mdloby nebo jiná krize mohou zvlášť po silném orgasmu přijít nečekaně a v takovou chvíli není na nějaké šmodrchání čas.

Styly provazové bondage

1. Západní styl

Pro západní styl bondage je typická pragmatičnost a účelovost. Nehraje si s desítkami uzlů, nerozděluje se na školy a styly. Její cíl je jasný: pevně spoutat a připravit na další hrátky.

Z materiálů jsou pro ni typické konopné provazy.

2. Fusion čili Neobari

Vyšší level západního stylu, který je vlastně moderním mezistupněm mezi účelným západním stylem a estetickou japonskou bondáží. O tom ostatně vypovídá i jeho název – neobari je složeninou latinské předpony neo = nový a japonského shibari = svazování.

Fusion je dnes na západě nesmírně populární. Jejími hlavními propagátory jsou Two Knotty Boys, kteří ji stále rozvíjí a na svých stránkách mají mnoho tutorialů sahajících od těch nejjednodušších návodů až po složitosti hodné mistrů riggerů.

Pro fusion jsou typické barevné syntetické provazy.

3. Japonská bondage

Nejstarší, nejpropracovanějí a nejsložitější formou provazové bondage je bondage japonská, také známá jako kinbaku či shibari.

Tento náročný styl se vyvíjel po desítky let a oproti celkem volné západní bondage se rigger musí naučit velké množství standartní postupů a jejich vzájemných kombinací. Provaz v shibari není už tolik vnímán jako znehybňují nástroj vzpurné subinky, ale spíš se na něj nahlíží jako na prostředek vzájemné komunikace mezi svazujícím a svazovaným.

Japonská bondage nejraději používá jutové provazy.


Související hračky


Související témata

BDSM

BDSM

BDSM označuje široké spektrum nejen erotických technik, které se spolu partneři dobrovolně rozhodli praktikovat ve vzájemném submisivně-dominantním vztahu (D/s).

Bondage

Bondage

Bondage (česky bondáž nebo také erotické svázání či znehybnění) je jednou z velmi rozšířených technik BDSM.

Bondage s vlasy

Bondage s vlasy

Jedná se o jednu z technik bondage, kdy je do celého mechanismu svázání zapojen také úvaz za vlasy.

Box tie

Box tie

Box tie je jedna z technik provazové bondage, která znehybňuje ruce oběti za zády - předloktí jsou k sobě zafixována za zády...

Hogtied

Hogtied

Hogtied neboli svazování do kozelce je starý osvědčený znehybňovací postup, při kterém jsou submisivnímu jedinci svázány k sobě za zády kotníky a zápěstí.

Merintofilie

Merintofilie

Merintofilie je sexuální fetiš na svazování, případně touha být někým svázán.

Podvázání koulí

Podvázání koulí

Podvázání koulí (také podvazování, anglicky ball binding či ball bondage) je jednou z bondage technik v rámci BDSM her.

Podvázání prsou

Podvázání prsou

Podvázání prsou je speciální technika bondage, která se soustředí na podvázání ženských prsou vizuálně zajímavým stylem.

Rigger

Rigger

Rigger - riggerka je označení pro člověka, který se dlouhodobě a aktivně věnuje bondáži, ať už v rámci BDSM, nebo jako umění typu kinbaku či shibari.

Selfbondage

Selfbondage

Selfbondage je podpůrnou technikou sebeuspokojování pro osoby, které mají v oblibě bondage z pohledu svázáného a nemají k...

Shibari

Shibari

Shibari je starověká forma japonského uměleckého provazového bondage.

Svazování na veřejnosti

Svazování na veřejnosti

Bondage na veřejnosti je variantou bondage pro exhibicionistické nadšence, kde je svázaný partner vystaven možnosti být vidět kolemjdoucími.

Takate-kote

Takate-kote

Takatekote je část Shibari bondáže a znamená uvázání rukou a trupu. Bývá tak základem bondage, při které je oběť zavěšena.

Závěsná bondage

Závěsná bondage

Závěsná bondage je forma erotického svazování, při němž je svazovaná osoba (sub) svázána a provazy zavěšena tak, aby se země dotýkala jenom částečně nebo vůbec.

Vybíráme z e-shopu