Submisivita, podřízenost v BDSM vztahu

Submisivita, podřízenost v BDSM vztahu

Submisivita je sklon zaujímat podřízenou pozici v sociální hiearchii. Submisiv je ochotný podřizovat se tomu, kdo je dominantní, poslouchá jeho příkazy, nechává na něm rozhodnutí a snaží se mu ve všem vyhovět.

Sexuální submisivita znamená projevy poslušnosti a podřízenosti vůči dominantovi při sexu a erotických hrách. To submisivům přináší pocit silného sexuálního vzrušení.

Projevy submisivity v běžném životě nemusí automaticky znamenat submisivní sklony při sexu a naopak. Existuje mnoho dominantních osob, které při sexu zaujímají submisivní pozici.

Submisivita při erotických hrách

Dominance a submisivita, ve zkratce nazývané D/s, patří mezi základní čtyři pojmy zkratky BDSM. Těmi zbývajícími jsou Sadismus – Masochismus (SM) a Bondage – Disciplína (BD).

Submisivní jedinec bývá nazýván klasicky submisiv, setkáváme se i se zdrobnělými názvy sub nebo subík - subinka, dle pohlaví. Další variantou je pojmenování otrok, které se vyskytuje v Master-slave vztazích.

Submisiv je primárně vzrušován podřízeností svému dominantnímu protějšku, vzrušuje jej být dominantem trestán a ponižován mnoha různými způsoby. Ne vždy se jedná o bolest, sub nemusí nutně být masochistického zaměření (mnoho masochistů není submisivně orientováno a naopak, mnoho submisivů není schopno snášet tvrdší fyzické tresty). 

Submisiv je vnímán jeho majetek svého dominanta a podle síly a intenzity vzájemného vztahu má různou míru svobody a možnosti vlastního rozhodování. Toto uspořádání může oscilovat od D/s nastavení pouze na sexuální hrátky, kdy v běžném životě pak submisiv vystupuje ke svému protějšku jako rovnocenný partner. Naopak nejintenzivnější formou D/s vztahu je vztah 24/7, ve kterém je submisiv 24 hodin denně 7 dní v týdnu pořízený a poslušný svému Dom.

Obojek jako znak podřízenosti


Subinka nosí svůj obojek hrdě.
Subinka nosí svůj obojek hrdě.

Znakem submisivity je nošení obojku, který subíkovi / subince nasazuje jeho Pán / Paní. V dlouhodobějších D/s vztazích se rituál nasazení a přijetí obojku stal paralelou klasických "vanilkových" zásnub.

Mezi Dominantem a submisivem může, ale nemusí docházet ke klasickému sexuálnímu styku. Naopak, odpírání orgasmu a sexuálního potěšení subovi často oba partnery vzrušuje a některé druhy BDSM vztahů jsou na tomto principu založeny (např. cuckold).

Související zdroje


Související hračky


Související témata

Alfa sub

Alfa sub

Alfa sub je pojem, který se může vyskytnout v BDSM a D/s vztazích, kde dominant má více než jednoho otroka.

Bottom

Bottom

Pojmem Bottom se v BDSM praktikách označuje ten, který je tzv. příjemcem různých technik.

CFNM

CFNM

CFNM je zkratka převzatá z angličtiny, která znamená "clothed female, naked male" = "oblečená žena, nahý muž".

D/s vztah

D/s vztah

Dominance a submisivita jsou dvě strany mince, které se jedna bez druhé neobejdou.

Dominance

Dominance

Dominance je zvláštní forma sexuální odchylky, při které je jedinec primárně vzrušován podřízeností a poslušností svého protějšku.

Fear Play

Fear Play

Fear Play – v překladu z angličtiny hra na strach – je sexuální praktikou, při níž je v jednom z aktérů vyvolán strach.

Chremastistofilie

Chremastistofilie

Při chremastistofilii je dotyčný vzrušen představou, že je okrádán.

Knife play

Knife play

Knife play – v překladu z angličtiny hra s nožem – zahrnuje sexuální hrátky s jakoukoli čepelí – noži, dýkami, meči, potažmo žiletkami.

Kožený fetišismus

Kožený fetišismus

Kožený fetišismus vyjadřuje, jak už název napovídá, sexuální vzrušivost a rozkoš působenou koženými oděvy, předměty a kůží obecně.

M/s vztah

M/s vztah

M/s (zkratka dvou slov: Master nebo Mistress a slave) je variantou dominantně-submisivního vztahu.

Master, Pán

Master, Pán

Master – Pán je dominantní muž v M/s vztahu (Master-slave, Pán-otrok). Na znamení dominance se vždy píše s velkým "M" respektive "P".

Military Fetish

Military Fetish

Fetišisty sexuálně vzrušují neživé objekty nebo určité situace.

Mistress, Paní, Madam

Mistress, Paní, Madam

Mistress – Paní, Madam je dominantní žena v M/s vztahu (Master/Mistress-slave, Pán/Paní-otrok). Na znamení dominance se vždy píše s velkým "M" respektive "P".

Odpírání orgasmu

Odpírání orgasmu

Odpírání orgasmů je sexuální praktika, při níž partnera udržujete dlouhou dobu ve stavu sexuálního vzrušení, ale nedovolíte mu dosáhnout orgasmu.

Podvázání prsou

Podvázání prsou

Podvázání prsou je speciální technika bondage, která se soustředí na podvázání ženských prsou vizuálně zajímavým stylem.

POT

POT

POT je zkratka anglického Post Orgasm Torture, což doslova znamená mučení po orgasmu. Jedná se tedy o druh erotického mučení (BDSM praktiku).

Slave, otrok, otrokyně

Slave, otrok, otrokyně

Slave neboli otrok/otrokyně je podřízený ze dvou partnerů v Mistress/Master-slave BDSM vztahu, který slouží svému Pánovi/Paní.

Spanker

Spanker

Spanker je člověk, kterého primárně sexuálně vzrušují výprasky, a to ať v pozici vyplácejícího nebo vypláceného.

Spread eagle

Spread eagle

Spread eagle je jednou ze základních sexuálních poloh, která je využívána při široké řadě sexuálních praktik.

Sub

Sub

Submisivní partner je takový, který je po dobu trvání hry či erotické scény podřízen svému dominantovi. Ne vždy je submisiv submisivní i po dohrání scény.

Svěrací kazajka

Svěrací kazajka

Svěrací kazajka (také nazývána ochranný kabátek, anglicky pak straitjacket) má podobu kabátu či vesty s dlouhými rukávy,...

Worship

Worship

Worship je erotická praktika využívaná především v BDSM. Worship je anglické slovo pro uctívání, zbožňování (primárně, ale nikoliv nezbytně, náboženské).