Dominance, nadřazenost v BDSM vztahu

Dominance, nadřazenost v BDSM vztahu

Dominance je zvláštní forma sexuální odchylky, při které je jedinec primárně vzrušován podřízeností a poslušností svého protějšku. K přímému sexuálnímu styku mezi Dom a sub může, ale nemusí docházet. Zvláště ženské dominy svého orgasmu dosahují často jinou cestou, např. orálním stykem ze strany svého sub, kterého nechávají schválně dlouhodobě sexuálně neuspokojeného (což ale oba partnery přitahuje a sexuálně vzrušuje).

Dominance a submisivita, ve zkratce nazývané D/s, patří mezi základní čtyři pojmy zkratky BDSM (těmi zbývajícími jsou Sadismus – Masochismus (SM) Bondage – Disciplína (BD)). 

Existují také profesionální dominanti, kteří své otroky fyzicky týrají a trápí, avšak k sexu nikdy nedochází. Subka si pak takového Pána zaplatí jako službu, aby si mohla realizovat svou úchylku v touze po podřízenosti. Takové služby jsou striktně profesionální a jakýkoliv intimní vztah je zakázán.

Dvěmi základními formami dominance jsou mužská a ženská dominance  (která bývá nazývána obecně známou zkratkou femdom). 

Dominant

Můj Pane, udělám vše, co žádáš.
Můj Pane, udělám vše, co žádáš.

Dominantní muž se nazývá Dominant. Jeho submisiv jej oslovuje zpravidla Pane nebo Mistře. Mužská dominance se vyskytuje jak heterosexuálních (tedy Dom muž - sub žena), tak homosexuálních (tedy Dom muž - sub muž) vztazích.

Role dominanta nemusí vycházet z přirozené autority jedince, většinou se jedná o tzv. roleplay, tedy hraní rolí. Je-li však dominant i ve svém osobním životě spíše autoritativní, je pak jeho role více autentická a i jemu lépe sedí. V BDSM komunitě se najdou i nevyhranění jedinci, kteří své role střídají. Takový dominant, kterému nedělá problém se vžít i do role submisiva je označován jako switch.

Domina


Otrok ochotně poslouží své Paní v jakémkoliv jejím přání.
Otrok ochotně poslouží své Paní v jakémkoliv jejím přání.

Dominantní žena se nazývá Domina. Její submisiv ji oslovuje zpravidla Paní nebo Madam. I ženská dominance se vyskytuje jak heterosexuálních (tedy Dom žena- sub muž), tak homosexuálních (tedy Dom žena - sub žena) vztazích. 

S pojmem domina se často setkáváme v oblasti placených služeb. Takové ženy jsou často vyškolenými profesionálkami a disponují slušnou výbavou mučících nástrojů počínaje drobnými pomůckami jako jsou biče a důtky, bondage lana, pouta, klystýry a různé anální kolíčky k ponížení muže a speciálním vybavením bytu konče (mučící kříž, trestné lavice a pranýře atd.).

Dom může, ale nemusí být sadistického zaměření. Mnoho dominantů vzrušuje pouze pocit nadřazenosti nad jeho submisivem a jeho poslušnost si nepotřebuje vynucovat fyzickými tresty. Ty zpravidla nahrazuje bondaží (tedy různými formami znehybnění).

Většina dominantních jedinců ale bývá zároveň sadisticky orientována. K výchově svého sub pak samozřejmě používají i mnoho forem fyzického trestání a týrání dle své libosti. Více k tématu fyzických a dalších trestů se dočtete v článku o spankingu (výprasky) nebo v článku o ponížení.


Související hračky


Související témata

24/7 BDSM

24/7 BDSM

Součástí BDSM praktik je aplikování dominantně-submisivního (D/s) vztahu (případně Master-slave, M/s, vztahu Pána a otroka).

BDSM

BDSM

BDSM označuje široké spektrum nejen erotických technik, které se spolu partneři dobrovolně rozhodli praktikovat ve vzájemném submisivně-dominantním vztahu (D/s).

Bezpečné slovo

Bezpečné slovo

Bezpečné slovo, anglicky "safeword", je slovo nebo slovní spojení, které užívají převážně aktéři BDSM praktik k vyjádření...

CFNM

CFNM

CFNM je zkratka převzatá z angličtiny, která znamená "clothed female, naked male" = "oblečená žena, nahý muž".

D/s vztah

D/s vztah

Dominance a submisivita jsou dvě strany mince, které se jedna bez druhé neobejdou.

DDLG

DDLG

DD/LG je zkratka anglického daddy dom / little girl, což v překladu znamená „tatínek dom / malá holčička“. Je to forma ageplay, roleplayingu a BDSM vztahu.

Domina

Domina

Domme, Dominatrix i Domina jsou všechno označení dominantní ženy v Dominantně-submisivním D/s vztahu.

Dominant

Dominant

Dominant je osoba, která uplatňuje sílu k ovládnutí partnera či situace.

Fear Play

Fear Play

Fear Play – v překladu z angličtiny hra na strach – je sexuální praktikou, při níž je v jednom z aktérů vyvolán strach.

Hraní rolí

Hraní rolí

Hraní rolí je sexuální praktika spočívající v předstírání nejrůznějších postav a předvádění scén, které jsou pro účastníkem nějakým způsobem vzrušující.

Humina

Humina

Dominantní žena, která v rámci BDSM her praktikuje na svém podřízeném partnerovi v rámci dominantně-submisivního vztahu (D/s)...

Knife play

Knife play

Knife play – v překladu z angličtiny hra s nožem – zahrnuje sexuální hrátky s jakoukoli čepelí – noži, dýkami, meči, potažmo žiletkami.

Komtesa

Komtesa

V BDSM terminologii se komtesou (anglicky countess, comtesse) nazývá ženská alfa-sub, tedy hlavní subka jejího Pána či Paní.

Kožený fetišismus

Kožený fetišismus

Kožený fetišismus vyjadřuje, jak už název napovídá, sexuální vzrušivost a rozkoš působenou koženými oděvy, předměty a kůží obecně.

M/s vztah

M/s vztah

M/s (zkratka dvou slov: Master nebo Mistress a slave) je variantou dominantně-submisivního vztahu.

Master, Pán

Master, Pán

Master – Pán je dominantní muž v M/s vztahu (Master-slave, Pán-otrok). Na znamení dominance se vždy píše s velkým "M" respektive "P".

Military Fetish

Military Fetish

Fetišisty sexuálně vzrušují neživé objekty nebo určité situace.

Mistress, Paní, Madam

Mistress, Paní, Madam

Mistress – Paní, Madam je dominantní žena v M/s vztahu (Master/Mistress-slave, Pán/Paní-otrok). Na znamení dominance se vždy píše s velkým "M" respektive "P".

Odpírání orgasmu

Odpírání orgasmu

Odpírání orgasmů je sexuální praktika, při níž partnera udržujete dlouhou dobu ve stavu sexuálního vzrušení, ale nedovolíte mu dosáhnout orgasmu.

Ohnutá

Ohnutá

Ben Dover je výborná sexuální poloha pro všechny fanoušky análního sexu a doggystylu. Žena musí být jenom trochu ohebná a mít sílu v nohou.

Podvázání prsou

Podvázání prsou

Podvázání prsou je speciální technika bondage, která se soustředí na podvázání ženských prsou vizuálně zajímavým stylem.

POT

POT

POT je zkratka anglického Post Orgasm Torture, což doslova znamená mučení po orgasmu. Jedná se tedy o druh erotického mučení (BDSM praktiku).

Slave, otrok, otrokyně

Slave, otrok, otrokyně

Slave neboli otrok/otrokyně je podřízený ze dvou partnerů v Mistress/Master-slave BDSM vztahu, který slouží svému Pánovi/Paní.

Spanker

Spanker

Spanker je člověk, kterého primárně sexuálně vzrušují výprasky, a to ať v pozici vyplácejícího nebo vypláceného.

Spread eagle

Spread eagle

Spread eagle je jednou ze základních sexuálních poloh, která je využívána při široké řadě sexuálních praktik.

Sub

Sub

Submisivní partner je takový, který je po dobu trvání hry či erotické scény podřízen svému dominantovi. Ne vždy je submisiv submisivní i po dohrání scény.

Submisivita

Submisivita

Submisivita je sklon zaujímat podřízenou pozici v sociální hiearchii.

Top

Top

Top je partner, který provádí různé BDSM techniky na svém bottom partnerovi. Při bondage svazuje, při spankingu dává výprask, při ponižování ponižuje atd.

Wax play

Wax play

Wax play, neboli hra s voskem, je forma BDSM aktivity a hry se smysly, při níž partnerovi kapete na kůži horký vosk.

Vybíráme z e-shopu