Co je caning?

Caning, bití rákoskou

Caning je forma trestu, ale zároveň i BDSM praktika podobná spankingu či bičování. Název vychází z anglického cane čili proutek, hůl, rákoska. Caning je tedy rákoskování čili bití rákoskou.  

Jedná se o několik ran rákoskou, obvykle vyrobenou z ratanu. Pokud šlo o trest, tak se rány udělovaly na zakrytý nebo holý zadek, dlaně (vzácně i klouby rukou nebo ramena), anebo chodidla (bastinado).

Caning v BDSM

Dom několikrát udeří suba dlouhou pružnou rákoskou, obvykle přes zadek, za účelem disciplinace. Může se jednat o trénink subovy výdrže, trest za neposlušnost nebo nezvládnutí svých povinností, dokonce může být prováděn jen pro formu.

Je důležité mít na paměti, že je to konsensuální praktika založená na vzájemné důvěře a shodě mezi domem a subem, že jejím účelem není subovi ublížit a je v podstatě prováděna pro potěchu jich obou.

A samozřejmě je nezbytné myslet na bezpečnost a mít připravené bezpečné slovo, případně semafor (zelená – pořád dobré, oranžová – blížím se na hranici, červená – tohle už je moc).  


Ano, caning bolí, ale někteří lidé při něm mohou dosáhnout i orgasmu 

Jak je úder rákoskou cítit

Když rákoska udeří, vyvolá sérii pocitů. Bílo-rudá čára. Palčivý pocit zakusující se do těla. Vibrace po celé řiti nebo píči. Sálavé teplo. Pocit odevzdanosti stoupající podél páteře.

Katharine Hawks

Úder holí stlačí kůži. Bottom nejprve cítí ostré štípnutí, o několik sekund později se nervy ze stlačené kůže začnou vracet na místo a vyvolají novou, pálivou bolest.

Kinkmastery.com

Bezpečnost při caningu

 • Rákosky jsou v BDSM pokročilým nástrojem a vyžadují opatrnost. Můžete jimi člověka nechtěně zranit.
 • Pokud používáte rákosky, měli byste počítat s modřinami, někdy i tržnými ranami.
 • O tom, jak daleko je sub ochotný zajít, by si spolu měl pár předem promluvit.
 • Nepoužívejte bambusové hole - mohou se roztříštit.
 • Dejte si pozor na ohýbání rákosek. Pokud udeříte rákoskou příliš daleko od jejího konce, může se její zbytek zohnout kolem bottomova těla a udeřit ho tam, kde nechcete.
jizvy po bití rákoskou
Po caningu můžete mít rozsekanou kůži, kterou je třeba patřičně ošetřit, aby se do těla nedostala infekce. Možná vám zůstanou i jizvy.

Kde bít rákoskou

Místa jsou seřazena od nejbezpečnějšího po nejnebezpečnější:

 1. zadek (pod kostrčí)
 2. vrchní část stehen (přední, zadní, vnitřní část)
 3. horní část zad (vyhýbejte se páteři)
 4. prsa (jenom lehké údery slabou rákoskou)
 5. genitálie (penis, koule, stydké pysky, klitoris – pouze lehčí údery se slabou rákoskou)
 6. chodidla (bastinado – jenom lehké údery)
 7. břicho (potenciálně nebezpečné, takže jenom lehké údery se slabou rákoskou)

POZOR: Vyhněte se hlavě, krku, kloubům, páteři, oblastem s důležitými nervy, spodku kolena, vnitřku loktu, zápěstí a dlaním, stejně jako prstům na rukou i nohou a místům, kde vnitřní orgány nejsou patřičně chráněny (obzvláště pod žebry a kolem pasu). Na místa s měkkou tkání (jako jsou prsa) jenom velice opatrně, riziko je velké.

kam bít rákoskou
Bezpečné zóny, kam můžete bít rákoskou (grafika od Petera Masterse)

Jak na caning

Následující rady byly sestaveny na základě doporučení zkušeného canera Conrada Hodsona a milovnice caningu Katharine Hawks

Jak si vybrat rákosku

 • Rákosky mají mnoho velikostí a délek. Údery užší rákoskou vyvolají ostřejší bolest. Tlustší rákosky dají větší ránu.
 • Jsou vytvářeny z různých materiálů: ratanu, nylonu, sklolaminátu, nerezové oceli, lexanu, bambusu. Bambusové nepoužívejte. 
 • S rákoskami nejprve experimentujte na sobě, nebo ve spolupráci se svým subem. Ozkoušejte si, jak jsou silné, jak velké rány byste s nimi měli dávat apod. Začínejte pomalu a postupně zesilujte.
 • Pamatujte, že žádná rákoska není stejná, a kde jedna způsobí jemnou ránu, druhá může takřka rozříznout kůží.
rákosky na caning
Je užitečné mít více rákosek, abyste mohli ještě více variovat druhy ran, které bottomovi zasazujete 

Čas

Do bití rákoskou se vůbec nepouštějte, pokud nemáte alespoň hodinu, ideálně dvě k dobru. A to i když bití samotné dlouho trvat nemusí.

Začněte s nižší intenzitou a postupně ji stupňujte. Komunikujte, obzvlášť pokud jste v bití rákoskou nováčci, nebo si zacvičujete nového suba. Ověřte si, jak sub rány zvládá, jak moc chce přitvrdit. Postupně přijdete na rutinu, která vašemu subovi i vám vyhovuje nejvíce, a můžete začít s odvážnějším experimentováním.

Je potřeba dobře navodit atmosféru, zvolit správnou pozici, suba rozehřát (podobně jako se před sportem nejprve protáhnete, jinak si můžete ublížit), potom se dostanete k opravdové hře a nakonec je čas i na péči o suba. 

Pozice vhodné pro caning

Zjistila jsem, že mnoho lidí, kteří mají rádi bití rákoskou, mají velice specifické potřeby ohledně pozice. Můj partner nejraději leží hlavou dolů na posteli. Jiní dávají přednost tomu přehnout se přes něco v úrovni pasu. Někdo je rád spoutaný, jiný odpoutaný. Jsou tací (i když je jich málo), kdo u bití rádi stojí.

Katharine Hawks

Podle Conrada Hodsona je nezbytné, aby se sub nemusel soustředit na udržování rovnováhy. Zbytečně by ho to rozptylovalo od prožitku. Zároveň varuje, že pozice ve stoje může být nebezpečná, protože caner má podvědomou tendenci zasazovat údery výše, než by měl. 

rovnováha při caningu
Pozice je důležitá. Pokud se bottom více soustředí na to, aby nespadl, než na proces samotný, je caning dobrý tak maximálně na sexy fotky.

Tempo

Tempo je při bití všechno. Ať už doba mezi dvěma typy rákosek, nebo doba mezi jednotlivými údery. (…) Můj partner (zkušený caner) věří, že člověk potřebuje 4–7 sekund na to, aby zpracoval ránu.

Katharine Hawks

Když udeříte příliš rychle, přehlušíte pocit předešlé rány, což v subovi vyvolá spíše vzdor místo blaženého pocitu.


Morgan Thorne vám ukáže několik dobrých technik pro údery rákoskou (video je v angličtině)

Úder

Úder rákoskou vychází primárně ze zápěstí. Po jeho dopadu rákosku hned nezvedejte. Nechte ji odpočívat na kůži. Můžete jí lehce táhnout po subově kůži.

Pro změnu můžete nechat rákosku, aby se ‚odrazila‘, místo aby se ‚ponořila‘ do hloubky, a pokračovat dalším rychlým úderem. Potom se můžete vrátit k pomalejšímu, vytrvalejšímu rytmu.

Katharine Hawks

Sladké místo

Z anglického „sweet spot“ – místo, kam chcete, aby úder dopadl, protože to sub bude milovat. Většina lidí ho má obvykle někde pod řitním otvorem.

Hard caning

Hard caning čili těžké bití rákoskou se používá primárně jako klíčové slovo při hledání porna.

Přesto se dá říct, že někdo to rád horké, jiný to rád drsné. Jsou topové, kteří rádi rovnou vlítnou na věc a hned se pouští do šlehání, aniž by svého bottoma rozcvičili a patřičně připravili na to, co ho čeká. A jsou bottomové, kterým se to líbí. Jsou lidé, kteří si vychutnávají, že mohou jít až za hranice bolesti.

Každému co jeho jest. Pamatujte na to, že při hard caningu je vyšší riziko poranění, že to vyžaduje zkušeného canera, bottoma, který ví, do čeho jde, vzájemnou komunikaci, bezpečnost (včetně bezpečného slova), patřičnou aftercare (a to nejen psychologickou, ale i zdravotní). A konečně pamatujte na to, že to, co vidíte v pornografii, většinou neodráží to, jak to vypadá v realitě.


Hard caning aneb dvě dominy a sub, který to má rád drsné

Caning není jen o bití

Při BDSM caningu je dobré si uvědomit, že caning není jenom o mechanickém bití bottoma. Celé je to rituál. Hra, při níž jde o dosažení potěchy pro všechny zúčastněné

Stojí za to používat různé typy rákosek. Zkoušet různé druhy úderů. Experimentovat s různými místy. Není špatné zjistit, jak je rána cítit přes oblečení a jak na holé kůži. Zjistíte, že když kůži namažete olejem, postříkáte vodou nebo alkoholem, přinese to opět nové pocity. 

Pamatujte na to, že mokrá rákoska a rákoska dopadající na mokrou kůži je cítit úplně jinak.  

Katharine Hawks

Caning jako trest

V 19. a 20. století bylo bití rákoskou považováno za přijatelnou formu soudního trestu, ale i výchovného prostředku doma, ve školách aj.

Dnes je ve většině (ale ne ve všech) Evropských zemích zakázáno. V mnoha zemích světa je i nadále legální doma, ve školách, v náboženských institucích, soudnictví a armádě.

Množství a síla ran se liší – od lehkých ran malou rákoskou přes kalhoty na chlapeckých školách, přes těžké krvácivé rány na holý zadek (soudní trest v zemích jihovýchodní Asie).

Související zdroje


Související hračky


Související témata

Bastinado

Bastinado

Bastinado je trestání či mučení jedince tím, že je bit přes chodidla. V sexu má často blízko k foot fetishismu a tortuře. Přes chodidla můžete šlehat např. plácačkou, bičem či rákoskou (případně zástupnými nástroji). Bastinado je vnímáno jako ponižující.... ...

BDSM

BDSM

BDSM označuje široké spektrum nejen erotických technik, které se spolu partneři dobrovolně rozhodli praktikovat ve vzájemném submisivně-dominantním vztahu (D/s). Je běžné, že v normálním životě se jedná o rovnocenné partnery a jejich podřízenost/nadřazenost se projevuje pouze v sexuálním životě.... ...

Bičování, mrskání

Bičování, mrskání

Bičování a mrskání v rámci BDSM znamená bití submisivního partnera důtkami nebo bičem pro zvýšení sexuálního vzrušení obou partnerů v rámci D/s her. ... ...

Masochismus

Masochismus

Masochismus je sexuální úchylka, při které jedince vzrušuje fyzická bolest a psychické ponížení směrované proti jeho osobě. Masochista k sexuálnímu uspokojení potřebuje, aby ho někdo týral, mučil, šikanoval a ponižoval.... ...

Rákoska

Rákoska

Rákosky jsou asi nejtypičtějším výpraskovým nástrojem v dějinách lidstva. Je tomu tak samozřejmě proto, že je snadno dostupná a zároveň velmi účinná. Vždyť i v českých školách se používala k trestání nezvedených žáčků ještě ve 20. století.... ...

Spanking

Spanking

Spanking je praktika, při které je prováděn výprask za účelem erotického vzrušení. Tato technika je zařazována do BDSM praktik (zejména sadomasochismus), ačkoliv někteří její vyznavači se mezi zástupce BDSM nehlásí.... ...

Tortura

Tortura

Tortura (neboli mučení) je BDSM praktika, při níž top způsobuje masochisticky založenému bottomovi nějakou formu cílené, plánované bolesti. Cílem tortury v BDSM není člověka vyslýchat nebo mučit, ale způsobit mu „příjemnou“ bolest.... ...

Vybíráme z e-shopu