Stydké pysky

Stydké pysky

Malé a velké stydké pysky jsou součástí vulvy.

Velké stydké pysky

Velké stydké pysky (latinsky „labia majora“, což znamená doslova „velké rty“) jsou masité záhyby tkáně, které uzavírají ostatní genitální orgány a chrání je od vnějších vlivů (podobně jako šourek u mužů chrání žalud). Obsahují potní a mazové žlázy produkující lubrikační výměšky. Během puberty na nich začnou růst chlupy. Kryje je kůže podobná kůži na zbytku těla.

Malé stydké pysky

Malé stydké pysky (latinsky „labia minora“, což znamená doslova „malé rty“) mají mezi 2 až 5 centimetry. Leží uvnitř velkých stydkých pysků a obklopují otvory do vaginy a močové trubice. Je v nich mnoho krevních cév, které jim dodávají růžovou barvu. Jsou potaženy sliznicí, jejíž povrch zvlhčují tekutiny vylučované speciálními buňkami.

Jak vypadají „normální“ stydké pysky

Stydké pysky mohou mít řadu tvarů a barev. Mohou být malé a pevné, dlouhé a volné, baculaté, tenké, hladké, zvrásněné, tmavé, světlé, nebo dokonce vícebarevné. Variant je nekonečno a všechny jsou normální.

Malé stydké pysky občas přečnívají nad ty velké. Znervózňovat by vás to mělo pouze tehdy, pokud vám způsobují fyzické nepohodlí – např. se zasekávají v oblečení nebo vám překážejí při sexu.

Funkce stydkých pysků

Stydké pysky slouží primárně k ochraně. 

Velké stydké pysky chrání celou vulvu od tření a mechanického poškození, s čímž jim pomáhá i ochlupení a okolní tuková tkáň. Potní žlázy napomáhají termoregulaci, mazové žlázy produkují olej, který  lubrikuje kořínky chlupů a kůži.

Apokrinní žlázy vyměšují mastný sekret, který spotřebují bakterie žijící na kůži a vytvoří zvláštní formu tělesného pachu. Má se za to, že zápach produkovaný apokrinními potními žlázami kdysi působil jako feromon k přilákání partnerů.

Malé stydké pysky jsou druhá frontová obrana – chrání primárně močovou trubici a vaginální otvor.

Malé stydké pysky jsou často sexuálně ignorovány, ale u mnoha žen jsou stejně citlivé jako klitoris.

- gynekoložka Hilda Hutcherson pro magazín SELF

ochlupení podbřišku a stydkých pysků
Ochlupení v podbřišku pomáhá chránit vaše pohlavní orgány

Stydké pysky při sexu

Stydké pysky patří mezi ženské erotogenní zóny. Jejich citlivost se liší  případ od případu. Rozhodně byste jim ale měli věnovat pozornost během masturbace a orálního sexuaktivním experimentováním nejlépe zjistíte, co se vaší partnerce líbí.

Malé stydké  pysky během sexu natečou, zrudnou a stanou se ještě citlivějšími. Navíc jak malé, tak velké stydké pysky můžete ozdobit piercingem a ozvláštnit si tak své sexuální hrátky. 

Uvědomila jsem si, že nejlepší orální sex není zaměřený jenom na jedno místo. Klitoris je důležitý. Ale moje vulva nemá jenom jednu erotogenní zónu. Všechno tam dole je citlivé. Každé části se líbí, když je hlazena, líbána, lízána. Včetně mých pysků. Začít na klitorisu a skončit na něm funguje. Ale lízání může být o mnohem víc.

Když je můj manžel pode mnou, buduje očekávání. Líbe má stehna. Líže mé velké stydké pysky. Dostává se k těm malým. A nespěchá. Nic z toho mě nedovede k vyvrcholení (aspoň ne obvykle), ale jsem vzrušenější a vzrušenější.

- vybrané citace Emmy Austin z článku Lízej i mé pysky 

lízání stydkých pysků
Lízání není jenom o klitorisu ;)

Stydké pysky v těhotenství

Během těhotenství s vámi hormony zamávají mnoha různými způsoby, od ucpaného nosu až po oteklé nohy. Za mnoho z těchto symptomů může zvýšená úroveň estrogenu a progesteronu, které posilují tok krve, aby podpořily růst dítěte. A krev protéká i vašimi stydkými pysky.

Pysky mohou otéct a zvětšit se, ztmavnout.  Velké stydké pysky se mohou dočasně stáhnout, kvůli čemuž vypadají malé stydké pysky větší, dokonce odhalené.

Po těhotenství se vaše pysky vrátí do svého původního tvaru. Jakékoliv změny jsou obvykle natolik malé, že si jich nikdo nevšimne.

V ojedinělých případech se stane, že malé stydké pysky nápadně vystupují z velkých stydkých pysků, což pro vás může být nepříjemné - kůže malých stydkých pysků není stavěná na tření o oblečení, jízdu na kole atp.

Další možné obtíže:

  • Penis může vtlačit záhyby malých stydkých pysků do vaginy a způsobit vám oděrky.
  • Ve tkáni se mohou zachytávat zbytky moči a vlhkost, což vede k opakované kvasinkové infekci nebo zánětu močového traktu. 

V takovém případě může doktor doporučit labioplastiku. Podívejte se i na další možné genitální plastické operace

stydké pysky před a po labioplastice
Jak mohou vypadat stydké pysky před a po labioplastice

Křečové žíly na stydkých pyscích

U zhruba 4 % žen se vyskytují vulvovaginální varixy, čili křečové žíly na stydkých pyscích. Obvykle se objevují v těhotenství (ale mohou se vyskytnout i u žen v přechodu). Na vině může  být nadváha, hormonální antikoncepce, předchozí estrogenní léčba a dědičnost.

Křečové žíly na stydkých pyscích obvykle nepředstavují překážku pro vaginální porod, ale vše závisí na konkrétní pacientce i posudku jejího porodníka.

Během těhotenství jsou možnosti léčby křečových žil na stydcích pyscích omezené – lékař vám předepíše léky na zmírnění otoku a potlačení zánětu. Je vhodné vyvarovat se dlouhého stání a sezení, spát byste měla na levém boku, aby nedošlo k útlaku dolní duté žíly, a pomůže vám, když začnete posilovat své pánevní dno

Vulvovaginální varixy obvykle zmizí samy od sebe do 6 týdnů po porodu. Pokud se tak nestane, je možné je léčit pomocí laseru, zmrazení a dalších metod.

Související zdroje


Související hračky


Související témata

Cameltoe

Cameltoe

Cameltoe, doslova velbloudí prst, je slangový výraz pro něco, co je všem mužům dobře známo: zařízlé kalhotky či prádlo zvýrazňující ženské stydké pysky. Když se podíváte na obrázek velbloudího kopyta, okamžitě uvidíte tu podobu.... ...

Klitoris

Klitoris

Pojmenování klitoris pochází z řeckého Kleitoris, což v překladu znamená muž s klíčem. A pravdou je, že muž ovládající ženin poštěváček má doslova klíč k jejímu slastnému prožitku. Viditelnou část poštěváčku hledejte nad poševním vchodem v místě, kde se nahoře sbíhají malé stydké pysky.... ...

Panenská blána

Panenská blána

Panenská blána je tenká řasa slizničního původu, která vzniká již při vývoji dívčího plodu v těle matky a najdeme ji mezi... Panenská blána je tenká řasa slizničního původu, která vzniká již při vývoji dívčího plodu v těle matky a najdeme ji mezi malými stydkými pysky, kde téměř uzavírá vstup do samotné pochvy.... ...

Pearling

Pearling

Pearling (v doslovném překladu perlování) je druh tělesné modifikace, kdy se pod kůži genitálií (pod stydké pysky nebo kůži penisu) vloží malé kuličky či korálky. To se činí jednak z estetických důvodů, jednak proto, že to zvyšuje potěchu z pohlavního styku.... ...

Venušin pahorek

Venušin pahorek

Jednou z nejerotičtějších a nejlákavějších křivek ženského těla je malá měkká vyvýšenina, která je pojmenována po římské bohyni lásky a krásy Venuši. Venušin pahorek, stydký pahorek, či zastarale trochu nehezky hrma, slouží fyziologicky k ochraně ženské stydké kosti při pohlavním styku.... ...

Vulva

Vulva

Vulva je název pro vnější ženské pohlavní orgány. Vulva je využívána při močení, pohlavním styku, masturbaci, menstruaci a porodu. Vzhled a velikost částí vulvy se mezi ženami liší. Je běžné, že dámské přirození není zcela symetrické. VĚDĚLI JSTE?... ...

Ženská obřízka

Ženská obřízka

Ženská obřízka je odstranění některých vnějších částí ženského pohlavního ústrojí. Má více podob, které se liší rozsahem „obřezání“. Podoba ženské obřízky se liší místo od místa, podle lokálních tradic. Je to mnohem vážnější zákrok než mužská obřízka a...... ...

Vybíráme z e-shopu