Plastika vaginy i penisu pro lepší sexuální život

Umění plastické chirurgie se dnes neomezuje pouze na obligátní zvětšení prsou či zmenšení nosu. Seznámíme vás s plastikou vaginy, labioplastikou i zákroky pro zvětšení bodu G. Muže budou jistě zajímat operace penisu - zvětšení, nebo obřízka. Nevynecháme zkušenosti klientů s intimními operacemi a možná rizika zákroků.

Plastika vaginy i penisu pro lepší sexuální život

Operace jako prostředek zvýšení sebevědomí

Operace intimních oblastí se provádějí z důvodů léčebných, tedy jako řešení zdravotních nebo hygienických problémů, ale stále častěji i z důvodů čistě estetických. Jejich hlavním přínosem je však vždy zvýšení sebevědomí. Mnozí klienti a klientky klinik plastické chirurgie tak pociťují větší sociální jistotu a zlepšení sexuálního prožitku u sebe i svého partnera.

Estetická plastika intimních partií

V případě genitální oblasti je častým zdrojem nízkého sebevědomí v sexu určitá disproporce. U žen se jedná zejména o zvětšené malé stydké pysky, u mužů pak o nespokojenost s velikostí penisu. Objevit se může také subjektivní problém s předkožkou nebo netradičním zakřivením údu.

Typy vagin
Každá je jiná a ne každá žena je se svými intimními partiemi spokojená.

Další důvody plastiky genitálií

Kromě estetického hlediska mohou být příčiny nedostatečného sexuálního uspokojení čistě mechanického rázu. Pokud má žena příliš širokou pochvu nebo její partner nedostatečně velký penis, nedochází při styku k jejich dostatečnému kontaktu. Podstoupení operace genitálií může být v takovém případě vhodným řešením ke zlepšení sexuálního prožitku.

Po spontánním porodu může být pochva příliš roztažená. Sex po porodu proto pro ženu nemusí být zdrojem dostatečného uspokojení. V některých případech se může také vyskytnout problém inkontinence, tedy samovolného úniku moči.

Tyto problémy lze někdy vyřešit i správným cvičením pánevního dna, není tedy třeba uvažovat hned o chirurgickém výkonu. Více se o posílení pánevních svalů dozvíte ve článku Kegelovy cviky pro ženy, kde najdete i tipy na cviky pro zúžení vaginy po porodu.

Porod
Pochva se při porodu roztáhne, aby jí prošla dětská hlavička.

Operace vaginy neboli plastika u žen

Plastika pochvy, zúžení – vaginoplastika

Zúžení vagíny patří mezi nejčastější ženské genitální operace. Dobrou zprávou je, že se nejedná o příliš náročnou operaci a nevyžaduje delší pobyt v nemocnici. Zákrok se provádí v celkové anestezii a po jeho výkonu je nutná pouze přísná hygiena a dočasná sexuální abstinence. Pokud je plastika pochvy úspěšná, navrací se příjemné pocity při styku. Zkušenosti žen, které operaci podstoupily jsou veskrze pozitivního rázu: snazší dosažení vaginálního orgasmu a větší prožitek pro oba partnery. Vaginoplastika může také vyřešit problém s inkontinencí. Období před operací i rekonvalescenci je vhodné doplnit Kegelovým cvičením.

Labioplastika (Plastika stydkých pysků)

U některých žen se objevuje vrozená deformace genitálií. Jedná se zejména o zvětšené malé stydké pysky nebo různé asymetrie. Tento problém plastická chirurgie řeší pomocí operace zvané labioplastika (též labiaplastika). Operace je možná v místním umrtvení nebo v celkové anestézii. Při této nenáročné operaci plastický chirurg provede odstranění přebytečné sliznice a upraví vzhled a symetrii stydkých pysků.

Labioplastika
Zmenšení stydkých pysků - labioplastika
Zdroj: Dr.Placik, www.labiaplastysurgeon.com

Také velké stydké pysky mohou někdy vyžadovat korekci. Zejména u žen ve středním a vyšším věku dochází k atrofii tuku (úbytku) a velké stydké pysky vypadají nevzhledně. Tuto situaci lze vyřešit zvětšením pomocí vlastního tuku, tzv. lipofilingem. Po výrazném zhubnutí zase mohou zůstat v oblasti velkých stydkých pysků kožní přebytky, které je nutné redukovat.

Ačkoli se některé ženy obávají snížení citlivosti poševního vchodu, zkušenosti mnohých z nich hovoří o opaku. Labioplastika citlivost nemění, v některých případech ji dokonce zvyšuje. Sexuální hrátky tak mohou být příjemnější než doposud, protože v inkriminované oblasti nic nepřekáží.

Labioplastika
Další ukázka labioplastiky
Zdroj: Dr.Stern, www.labiaplastysurgeon.com

Zvětšení bodu G

I když se dosud gynekologové a sexuologové na existenci bodu G neshodli, v nabídkách soukromých klinik se začínají objevovat nabídky na jeho zvětšení. Bod G (Gräfenbergův bod) je místo na sliznici pochvy, které je velmi citlivé při sexuálním dráždění a po jeho zvětšení dochází ještě k intenzivnějšímu prožitku.

Bod G lze zvětšit vpíchnutím výplňové injekce (kolagen nebo hyaluronová kyselina) či injekcí vlastního tuku (tzv. lipofiling). Ještě před zákrokem je však třeba, aby pacientka bod G sama lokalizovala. Mělo by se tedy jednat o ženu, která již své tělo dobře zná, žije normálním sexuálním životem a je schopna označit místo v pochvě s maximální sexuální dráždivostí.

Kvůli zvýšení citlivosti bodu G nemusíte jít hned na operaci. Zkuste nejdříve stimulační gely, které se postarají o jeho lepší prokrvení.

Rekonstrukce panenské blány – hymenoplastika

Hymenoplastika patří spíše mezi kurióznější operace. Původně se jednalo o specifikum arabského světa, kde byla neposkvrněnost nevěsty podmínkou pro úspěšný sňatek. Dnes se však rekonstrukce panenské blány stává moderní například v USA, kdy si ženy chtějí zopakovat pocity při svém „poprvé“. Jedná se o krátký a šetrný zákrok v místní nebo celkové anestézii.

Vzhled panenské blány je velmi rozmanitý, proto neexistuje stanovená technika operace nebo ideální tvar blány. Principem operace je to, že se zbytky panenské blány znova adaptují k sobě a přišijí vstřebatelnými stehy. Rizika rekonstrukce panenské blány jsou minimální, nehrozí problémy s odtokem menstruační krve ani s citlivostí poševního vchodu.

Jak vypadá panenská blána:

Panenská blána u panny, po defloraci, po porodu a hymenoplastice
Panna
ideální kruhová panenská blána, neporušená
Běžný sex
po defloraci má blána porušení okraje
Po porodu
panenská blána zmizela celá, nebo téměř celá
Hymenoplastika
po rekonstrukci má blána přibližně kruhový tvar

Operace penisu aneb plastika u mužů

I pro muže existují možnosti vylepšení toho, co jim bylo dáno přírodou. Penis lze operativně prodloužit, zvětšit jeho obvod a objem, křivý penis lze narovnat. Jedná se však o citlivý orgán a jeho operace jsou náročné a s nejistými výsledky. Prozatím se tedy provádí pouze zřídka.

Chirurgické zvětšení penisu

Chirurgické prodloužení penisu, které se obvykle provádí uvolněním závěsných vazů a vytažením údu, je poměrně obtížné. Touto operací lze prodloužit penis o cca 2 cm, nicméně vzhledem k častým komplikací se tento výkon moc často neprovádí.

Častěji se proto provádí rozšíření penisu, kdy je do podkoží pohlavního orgánu vstřikován tuk z jiné části těla (lipofilling). Je nutné ale upozornit, že se nejedná o rozšíření aktivní části penisu, tedy erektilních těles, pouze o doplnění objemu v podkoží. Efekt lipofilingu je sice trvalý, nicméně po určité době dochází k částečnému vstřebání tuku a penis se zase o něco zmenší.

Vlastní tuk lze nahradit výplní kyselinou hyaluronovou nebo kolagenem, tyto výkony jsou však hodně drahé zejména z důvodu ceny výplně. Výplň se navíc vždy v průběhu několika měsíců zcela vstřebává a je nutno výkon podstoupit znova.

Obvod penisu lze zvětšit i jinými materiály, například parafinem, tekutým silikonem apod., tyto operace ale nejsou legální, provádějí se „načerno“ a vždy neodborným personálem a protože vždy přinášejí vážné komplikace s nutností složitých rekonstrukčních operací a ohrožením funkce, nelze je v žádném případě doporučit.

Chirurgické zvětšení penisu, zejména jeho prodlužování, s sebou přináší mnohá rizika. Může nastat částečná ztráta citlivosti údu, nemožnost udržet při erekci vzpřímený úhel (penis i při erekci visí dolů, nebo se hýbe ze strany na stranu). Hrozí dokonce erektilní dysfunkce či naprostá neschopnost erekce. Pooperační období bývá často bolestivé, zejména pokud dojde k erekci. Chirurgie penisu tedy přináší množství rizik, kvůli kterým si většina mužů tuto operaci rozmyslí.

Zvětšení penisu
Zvětšení a prodloužení penisu před a po operaci (nárůst délky o 2 cm)

Narovnání zahnutého penisu

Přestože je rovný penis spíše vzácností, velké zahnutí už způsobuje problémy – sex je nepohodlný a některé polohy nejdou realizovat vůbec a může dojít k poranění („zlomení“) penisu při jeho zatížení. Nadměrné ohnutí a deformace penisu mohou být vrozené, nebo se vyskytnou jako nemoc nazývá Morbus Peyronie. Dalšími příčinami může být krátká uzdička nebo zkrácení obalů topořivých těles. Podle toho se volí i vhodná léčba.

U krátké uzdičky stačí její protnutí a penis se narovná. Narovnání penisu při zkrácení obalů topořivých těles lze provést různými metodami, někdy stačí odstranit vrozené vazivové pruhy. 

Při zahnutí penisu lze také provést Nesbitovou operaci (tzv. plikacekavernozních těles), kdy se na delší straně penisu pomocí stehů zkrátí vazivový obal topořivých těles a penis se narovná. Operace která je poměrně bezpečná, ale dochází ke zkrácení penisu.

Druhou možností je použít ke srovnání úhlu ohnutí štěpy. Principem je to, že v místě kratší strany penisu se přeruší vazivový obal topořivých těles a uvolní se tak, aby se penis narovnal. Do vzniklého defektu vazivového obalu se pak všije štěp většinou vazivové povázky, která doplní chybějící vazivový obal. Délka penisu se tak téměř nezkrátí, hrozí ale větší riziko erektilní dysfunkce.

Operace zahnutého penisu
Operace zahnutého penisu Nesbitovou metodou

Obřízka

U mužů se dále mohou vyskytnout potíže s předkožkou. Ta jde za normálních okolností přetáhnout přes žalud, takže může být dodržována náležitá hygiena. Pokud však dojde k jejímu zúžení (fimóza), dochází k různým infekcím v důsledku hromadícího se mazu. V tomto případě je jediným řešením mužská obřízka, tedy odstranění celé předkožky v místním nebo celkovém znecitlivění.

Předkožka se stále častěji odstraňuje i zcela z estetických důvodů bez zdravotních problémů. Stejně jako v případě labiaplastiky je obřízka relativně rychlou a nenáročnou operací. Existuje několik typů obřízky s různým vzhledem penisu po výkonu, proto je potřeba výkon před operací podrobně konzultovat s lékařem. Většina mužů po operaci nepociťuje snížení citlivosti a jejich partnerky obvykle oceňují zlepšení hygieny.

Obřízka
Mužská obřízka pro lepší sex a hygienu

VÝUKA: O mužské i ženské obřízce se dozvíte více ve článku Obřízka – výhody pro muže, utrpení pro ženy.

Zkrácení šourku

Stejně jako u žen se postupně v průběhu let prověšují prsa, u mužů dochází k prověšování šourku a to někdy k velmi výraznému. Zejména pánové žijící s výrazně mladší partnerkou mohou nést tento kosmetický handicap těžce. Někdy je šourek zvětšený z důvodu tzv. varikokély nebo skrotální kýly - po odstranění nemoci zůstávají velké kožní přebytky.

Zmenšení prověšeného či většího šourku je relativně snadné, nutný je pouze jednodenní pobyt v nemocnici. Zmenšení lze provádět v lokální nebo celkové anestezii.

Rizika plastických operací

Kromě specifických rizik zmíněných u jednotlivých zákroků musí pacient počítat s obecnými riziky operací. Hrozí například infekce, špatné zhojení rány, plicní embolie, otoky či modřiny. Častá, naštěstí však dočasná, je bolestivost při pohlavním styku. Po rekonvalescenci a plném zhojení potíže zmizí.

Rizika komplikací operací ženského genitálu jsou obecně nízká. Může se vyskytnout zánět nebo rozestup operačních ran, jiné komplikace jsou raritní. Dalším rizikem je to, že i po operaci a dobrém hojení může přetrvávat jistá asymetrie nebo vzhled nebude přesně odpovídat představám klientky. V tomto případě lze provést další korekční operaci, která ale může být složitější. Proto i u této operace, stejně jako u všech estetických výkonů, je potřebné co nejpřesněji konzultovat s operatérem potíže a představu o výsledku.

Vybíráme z e-shopu