Obřízka – výhody pro muže, utrpení pro ženy

Obřízka je poměrně kontroverzním tématem nejen v našich končinách. Pokud o ní přemýšlíte, musíte zvážit spoustu pro a proti. Jaké výhody a nevýhody přináší obřízka mužům a ženám?

Obřízka – výhody pro muže, utrpení pro ženy

Obřezat či neobřezat…to je to, oč tu běží. Na obřízku se musíme podívat z několika úhlů pohledu a na misky vah položit všechny výhody i nevýhody. Estetika, hygiena, zdravotní plusy i mínusy, sex a sebevědomí, ale i tradice a možnost volby, to vše by mělo být bráno v úvahu.

U mužů není odpověď tak jednoznačná, protože obřízka penisu může přinést spoustu výhod, ale u žen je to jasné – nikdy a za žádných okolností do vaginy neřezat! Společně s "free the nipples" (osvoboďte bradavky) by se měla rozjet i kampaň "free the cunt and leave her alone" (osvoboďte vaginu a nechte ji napokoji). Ženská obřízka totiž ještě nikdy nepřinesla nic dobrého.

Obřízka u muže – neskrývaný půvab penisu

Mužská obřízka je v podstatě velmi jednoduchým zákrokem, při němž je odstraněna předkožka. Žalud tak po zákroku zůstane neustále odhalený. Pro obřízku penisu existuje hned několik důvodů – zdravotní, kulturní, náboženské, hygienické i estetické.

ZAJÍMAVOST: Obřízka je typickým přechodovým rituálem v židovských a muslimských komunitách a rozšířená je také v některých afrických státech. V tomto případě jsou obřezáváni malí chlapci, takže hojení rány pak není tak dramatické jako u dospělých mužů.

Obřízka penisu patří mezi jednodušší zákroky, které mohou kromě plastických chirurgů provádět i urologové. Lékař buď zcela, anebo částečně odstraní předkožku a kůži přišije k okraji penisu pod žaludem. Operace se u dospělých provádí zpravidla v částečném znecitlivění, u dětí spíše v celkovém.

Při obřízce se zcela nebo částečně odstraní předkožka a kůže se přišije k penisu pod žaludem.
Při obřízce se zcela nebo částečně odstraní předkožka a kůže se přišije k penisu pod žaludem.

V zájmu zdraví obřezat!

V našich krajinách není obřízka příliš obvyklá a pokud ji muž podstoupí, tak je to ve většině případů ze zdravotních důvodů. Tím může být zúžení předkožky (fimóza) nebo její nedostatečná pružnost. V obou případech je jakákoliv snaha o stažení předkožky bolestivá až nemožná a sex je pak velice nepříjemným zážitkem, případně není možný vůbec.

INFO: Problémy s méně pružnou předkožkou se mohou řešit i pomocí steroidních mastí a krémů nebo šetrnější plastikou, kdy dojde pouze k odstranění postižených tkání.

Obřízka penisu přináší i řadu zdravotních pozitiv:

  • Je hygienická
  • Snižuje riziko infekce močových cest
  • Snižuje riziko rakoviny penisu
  • Funguje jako částečná prevence před nákazou virem HIV (odstranění předkožky při obřízce vede k odstranění tkáně s vysokou koncentrací cílových a virem napadaných buněk)
Mužská obřízka patří mezi jednodušší zákroky, které mohou kromě plastických chirurgů provádět i urologové.
Mužská obřízka patří mezi jednodušší zákroky, které mohou kromě plastických chirurgů provádět i urologové.

Výhody obřízky penisu při sexu

Žalud je po obřezání obnažený a otírá se při běžných činnostech o spodní prádlo, což vede k částečnému snížení citlivosti a delší výdrži při sexu. Tento efekt je však velice individuální - někteří muži jsou po obřízce penisu v milostném životě spokojenější, a to i když ztrátu citlivosti nezpozorovali vůbec nebo minimálně, jiní si zase třeba stěžují na úplnou ztrátu citlivosti a problémy při sexu. To však bývá spíše problém hlavy a je potřeba se věnovat i jiným možným vlivům (psychickým, vliv partnerky apod.).

VĚDĚLI JSTE? Řadě žen připadá obřezaný penis mnohem atraktivnější, takže obřízka může zvýšit sebevědomí muže. To může vést jak k lepší erekci, tak i delší výdrži při sexu.

Sex s obřezaným mužem je výhodný po zdravotní stránce i pro ženu, například:

  • Snižuje se riziko onemocnění způsobovaných bičíkovcem (trichomoniáza) nebo některými bakteriemi
  • Snižuje se pravděpodobnost rakoviny děložního čípku, karcinomu jazyka či přenos mykóz a bakteriálních a virových zánětů - kůže na povrchu žaludu totiž "ztloustne", a proto je průnik infekce méně pravděpodobný, stejně jako její další přenos (ovšem nelze se na to spoléhat)

TIP: Pokud si chcete vyzkoušet obřízku muže nanečisto, tak zkuste tyto speciální návleky na penis.

Názory mužů a žen na obřezaný penis

Blanka: "Manžel má obřízku od dětství ze zdravotních důvodů (fimóza). Moc se mi to líbí. Penis má mnohem čistější, protože se mu nic nehromadí pod předkožkou. Protože má žalud venku a tře se mu pořád o prádlo, má ho míň citlivý, takže při sexu vydrží mnohem déle. Takže podle mě je obřízka super."

Mezek: "Mám obřízku od dětství, proto po třiceti letech sexuálního života mohu shrnout - v mládí velmi vzrušivý, protože žalud jako nejcitlivější místo je obnažen, postupně se citlivost ztrácí a po nějakém čtvrtstoletí zasouvání už je žalud naopak necitlivý, nechráněn po léta předkožkou a třen o látku spodního prádla den co den. Nyní mám velkou výdrž, k ejakulaci dochází až po delší stimulaci, ženám to nevadí, spíš naopak, to že jezdí jak píst nebo stěrka můžu potvrdit, to se ženám taky líbí. Jediný zápor je tedy po letech nižší erotická citlivost žaludu a tím pracnější vyvrcholení."

Klára: "Mě se obřezaný penis nelíbí, ale jak jsem zjistila na jiné diskuzi, jsem asi vyjímka. Ženy z neznámých důvodů považují obřezaný penis za atraktivnější. Mě to nenadchlo, ani po stránce estetické ani po stránce funkční. "

Zdeněk: "Obřízku jsem podstoupil už před 21 lety kvůli tomu, že mi v erekci šla hůř přetahovat. Mám obřízku úplnou, z předkožky nic nezůstalo a i uzdička je pryč. Mně to maximálně vyhovuje, je to příjemný při sexu, a snížených pocitů jsem si fakt nevšiml. Naopak lepší prožitek při sexu, dokonalá možnost ovládat příchod orgasmu. Já žádný negativa ani po těch letech nevnímám, partnerek jsem ptal, co je pro ně lepší, všechny do jedné říkaly, že to, co mám já, a že by neobřezaného chlapa už raději neměli."

Pavel: "Mám obřízku už od dětství. Říká se, že obřízka prodlužuje sex že neni obnažený žalud, ale já s tím problém mám. I když mám obřízku a dvě děti, v sexu vydržím asi tak 3 až 5 minut."

Zdroj: Diskuze.doktorka.cz

Obřízka u ženy – neřezat, nestříhat, nesešívat

Pro ženskou obřízku se v angličtině vžilo označení Female genital mutilation, tedy Mrzačení ženských pohlavních orgánů. Obřízka je totiž v tomto případě mnohem víc než pouhým zásahem s cílem vylepšit vzhled vulvy. Jedná se o vědomé poškození vnější části ženských pohlavních orgánů, aniž by to z medicínského hlediska bylo nutné.

POZOR: Obřízka u ženy nemá žádné výhody a naopak přináší mnohá zdravotní rizika a neojediněle i smrt dívky, která ji podstoupí.

Při obřízce dochází k částečnému nebo úplnému odstranění viditelných pohlavních orgánů (klitorisu a okolí, případně i malých a velkých stydkých pysků), nebo ke zúžení poševního otvoru sešitím. V některých zemích dochází i k probodávání, provrtávání, nařezávání a vyškrabování ženských rodidel.

Při ženské obřízce dochází k částečnému nebo úplnému odstranění viditelných pohlavních orgánů či sešití vaginy.
Při ženské obřízce dochází k částečnému nebo úplnému odstranění viditelných pohlavních orgánů či sešití vaginy.

Hrozivé následky obřízky ženy

Provádění ženské obřízky je v oficiálních medicínských zařízeních přísně zakázáno, a tak je provádí nekvalifikovaní "specialisté", a to nejčastěji za použití skalpelu nebo nože, výjimkou však nejsou ani skleněné střepy a kusy plechu. Dívky tak často v zájmu tradice umírají v bolestech na vykrvácení nebo infekci.

Pokud dívka ženskou obřízku přežije, existuje vysoká pravděpodobnost, že bude trpět mnoha problémy:

  • S močením
  • Opakovanými záněty, otoky, poškozením okolní tkáně či cystami
  • Bolestmi při sexu
  • Komplikacemi při porodu (pokud těhotenství a porod proběhnou dobře, hrozí ještě zvýšené riziko, že novorozenec brzy zemře)

POZOR: Ženská obřízka je mučivým rituálem prováděným bez anestezie s nástroji, které jsou z hlediska základní hygieny naprosto nevyhovující.

Dopad na psychický stav ženy je ještě mnohem horší. Ženy trpí prakticky celý život depresemi a úzkostmi. Je pravděpodobné, že se u nich rozvine post traumatická stresová porucha a že budou muset čelit sníženému sebevědomí a s nedůvěrou přistupovat k sexu.

Ženská obřízka je většinou prováděna primitivními nástroji v nehygienických podmínkách.
Ženská obřízka je většinou prováděna primitivními nástroji v nehygienických podmínkách.

Mučení ve jménu tradice

Tomuto barbarskému zvyku jsou vystavovány obvykle mladé dívky od narození do dovršení 15 let. Z kulturního hlediska je ženská obřízka v mnoha společenstvích a komunitách považována za nezbytný rituál, bez nějž se z dívky nestane žena a ona se tak nemůže stát manželkou. Neobřezaná dívka je ze společenství často vyloučena.

ZAJÍMAVOST: Podle statistik podstoupilo některou z forem ženské obřízky více než dvě stě tisíc žen a dívek ve třiceti zemích Afriky, Blízkého východu a Asie.

Nejhorší a nejnebezpečnejší forma ženské obřízky zahrnuje odřezání malých i velkých stydkých pysků a klitorisu. Takto zohavený pohlavní orgán se pak sešije a nechá se jen malý otvor na odvádění moči. Téměř úplné sešití vaginy je nejen neetické, ale také velmi bolestivé v případě budoucího průniku. Otvor musí být prakticky pokaždé zvětšen a vaginální vchod je tak jednou nikdy se nehojící ránou. Po porodu musí být žena znovu sešita a znovu se tak zvyšuje riziko infekce.

Podstoupit obřízku, nebo ne?

U žen je to jasné, rozhodně nikoliv. I kdyby tento zákrok prováděli lékaři ve sterilním prostředí a pomocí patřičných nástrojů, měla by obřízka výrazný dopad na sexuální život ženy, za což dodržování tradic nestojí.

U mužů obřízka zdraví neškodí, takže vlastně ničemu nevadí, když je provedena z náboženských důvodů. Logickým důvodem k jejímu podstoupení pak mohou být i zdravotní potíže bránící v sexuálním životě. Podstoupit obřízku kvůli lepšímu sexu a delší výdrži bez předchozích potíží však význam nemá (snad jen když byste si chtěli pravidelně užívat náhodný sex bez kondomu), protože výsledek je dosti nejistý. V takovém případě raději vyzkoušejte jiné prostředky pro oddálení ejakulace.

Použité zdroje

Vybíráme z e-shopu