Obřízka – výhody pro muže, utrpení pro ženy

Obřízka je poměrně kontroverzním tématem nejen v našich končinách. Pokud o ní přemýšlíte, musíte zvážit spoustu pro a proti. Jaké výhody a nevýhody přináší obřízka mužům a ženám?

Obřízka – výhody pro muže, utrpení pro ženy

Obřezat či neobřezat…to je to, oč tu běží. Na obřízku se musíme podívat z několika úhlů pohledu a na misky vah položit všechny výhody i nevýhody. Estetika, hygiena, zdravotní plusy i mínusy, sex a sebevědomí, ale i tradice a možnost volby, to vše by mělo být bráno v úvahu.

U mužů není odpověď tak jednoznačná, protože obřízka penisu může přinést spoustu výhod, ale u žen je to jasné – nikdy a za žádných okolností do vaginy neřezat! Společně s "free the nipples" (osvoboďte bradavky) by se měla rozjet i kampaň "free the cunt and leave her alone" (osvoboďte vaginu a nechte ji napokoji). Ženská obřízka totiž ještě nikdy nepřinesla nic dobrého.

Mužská obřízka – neskrývaný půvab penisu

Mužská obřízka je v podstatě velmi jednoduchým zákrokem, při němž je odstraněna předkožka. Žalud tak po zákroku zůstane neustále odhalený. Pro obřízku penisu existuje hned několik důvodů – zdravotní, kulturní, náboženské, hygienické i estetické.

ZAJÍMAVOST: Obřízka je typickým přechodovým rituálem v židovských a muslimských komunitách a rozšířená je také v některých afrických státech. V tomto případě jsou obřezáváni malí chlapci, takže hojení rány pak není tak dramatické jako u dospělých mužů.

Obřízka patří mezi jednodušší zákroky, které mohou kromě plastických chirurgů provádět i urologové. Lékař buď zcela, anebo částečně odstraní předkožku a kůži přišije k okraji penisu pod žaludem. Operace se u dospělých provádí zpravidla v částečném znecitlivění, u dětí spíše v celkovém.

Při obřízce se zcela nebo částečně odstraní předkožka a kůže se přišije k penisu pod žaludem.
Při obřízce se zcela nebo částečně odstraní předkožka a kůže se přišije k penisu pod žaludem.

V zájmu zdraví obřezat!

V našich krajinách není obřízka příliš obvyklá a pokud ji muž podstoupí, tak je to ve většině případů ze zdravotních důvodů. Tím může být zúžení předkožky (fimóza) nebo její nedostatečná pružnost. V obou případech je jakákoliv snaha o stažení předkožky bolestivá až nemožná a sex je pak velice nepříjemným zážitkem, případně není možný vůbec.

INFO: Problémy s méně pružnou předkožkou se mohou řešit i pomocí steroidních mastí a krémů nebo šetrnější plastikou, kdy dojde pouze k odstranění postižených tkání.

Obřízka přináší i řadu zdravotních pozitiv:

  • Je hygienická
  • Snižuje riziko infekce močových cest
  • Snižuje riziko rakoviny penisu
  • Funguje jako částečná prevence před nákazou virem HIV (odstranění předkožky při obřízce vede k odstranění tkáně s vysokou koncentrací cílových a virem napadaných buněk)
Mužská obřízka patří mezi jednodušší zákroky, které mohou kromě plastických chirurgů provádět i urologové.
Mužská obřízka patří mezi jednodušší zákroky, které mohou kromě plastických chirurgů provádět i urologové.

Výhody mužské obřízky při sexu

Žalud je po obřezání obnažený a otírá se při běžných činnostech o spodní prádlo, což vede k částečnému snížení citlivosti a delší výdrži při sexu. Tento efekt je však velice individuální - někteří muži jsou po obřízce v milostném životě spokojenější, a to i když ztrátu citlivosti nezpozorovali vůbec nebo minimálně, jiní si zase třeba stěžují na úplnou ztrátu citlivosti a problémy při sexu. To však bývá spíše problém hlavy.

VĚDĚLI JSTE? Řadě žen připadá obřezaný penis mnohem atraktivnější, takže obřízka může zvýšit sebevědomí muže. To může vést jak k lepší erekci, tak i delší výdrži při sexu.

Sex s obřezaným mužem je výhodný po zdravotní stránce i pro ženu, například:

  • Snižuje se riziko onemocnění způsobovaných bičíkovcem (trichomoniáza) nebo některými bakteriemi
  • Snižuje se pravděpodobnost rakoviny děložního čípku, karcinomu jazyka či přenos mykóz a bakteriálních a virových zánětů (kůže na povrchu žaludu totiž "ztloustne", a proto je průnik infekce méně pravděpodobný, stejně jako její další přenos)

TIP: Pokud si chcete vyzkoušet obřízku nanečisto, tak zkuste tyto speciální návleky na penis.

Ženská obřízka – neřezat, nestříhat, nesešívat

Pro ženskou obřízku se v angličtině vžilo označení Female genital mutilation, tedy Mrzačení ženských pohlavních orgánů. Obřízka je totiž v tomto případě mnohem víc než pouhým zásahem s cílem vylepšit vzhled vaginy. Jedná se o vědomé poškození vnější části ženských pohlavních orgánů, aniž by to z medicínského hlediska bylo nutné.

POZOR: Ženská obřízka nemá žádné výhody a naopak přináší mnohá zdravotní rizika a neojediněle i smrt dívky, která ji podstoupí.

Při obřízce dochází k částečnému nebo úplnému odstranění viditelných pohlavních orgánů (klitorisu a okolí, případně i malých a velkých stydkých pysků), nebo ke zúžení poševního otvoru sešitím. V některých zemích dochází i k probodávání, provrtávání, nařezávání a vyškrabování ženských rodidel.

Při ženské obřízce dochází k částečnému nebo úplnému odstranění viditelných pohlavních orgánů či sešití vaginy.
Při ženské obřízce dochází k částečnému nebo úplnému odstranění viditelných pohlavních orgánů či sešití vaginy.

Hrozivé následky ženské obřízky

Provádění ženské obřízky je v oficiálních medicínských zařízeních přísně zakázáno, a tak je provádí nekvalifikovaní "specialisté", a to nejčastěji za použití skalpelu nebo nože, výjimkou však nejsou ani skleněné střepy a kusy plechu. Dívky tak často v zájmu tradice umírají v bolestech na vykrvácení nebo infekci.

Pokud dívka ženskou obřízku přežije, existuje vysoká pravděpodobnost, že bude trpět mnoha problémy:

  • S močením
  • Opakovanými záněty, otoky, poškozením okolní tkáně či cystami
  • Bolestmi při sexu
  • Komplikacemi při porodu (pokud těhotenství a porod proběhnou dobře, hrozí ještě zvýšené riziko, že novorozenec brzy zemře)

POZOR: Ženská obřízka je mučivým rituálem prováděným bez anestezie s nástroji, které jsou z hlediska základní hygieny naprosto nevyhovující.

Dopad na psychický stav ženy je ještě mnohem horší. Ženy trpí prakticky celý život depresemi a úzkostmi. Je pravděpodobné, že se u nich rozvine post traumatická stresová porucha a že budou muset čelit sníženému sebevědomí a s nedůvěrou přistupovat k sexu.

Ženská obřízka je většinou prováděna primitivními nástroji v nehygienických podmínkách.
Ženská obřízka je většinou prováděna primitivními nástroji v nehygienických podmínkách.

Mučení ve jménu tradice

Tomuto barbarskému zvyku jsou vystavovány obvykle mladé dívky od narození do dovršení 15 let. Z kulturního hlediska je ženská obřízka v mnoha společenstvích a komunitách považována za nezbytný rituál, bez nějž se z dívky nestane žena a ona se tak nemůže stát manželkou. Neobřezaná dívka je ze společenství často vyloučena.

ZAJÍMAVOST: Podle statistik podstoupilo některou z forem ženské obřízky více než dvě stě tisíc žen a dívek ve třiceti zemích Afriky, Blízkého východu a Asie.

Nejhorší a nejnebezpečnejší forma ženské obřízky zahrnuje odřezání malých i velkých stydkých pysků a klitorisu. Takto zohavený pohlavní orgán se pak sešije a nechá se jen malý otvor na odvádění moči. Téměř úplné sešití vaginy je nejen neetické, ale také velmi bolestivé v případě budoucího průniku. Otvor musí být prakticky pokaždé zvětšen a vaginální vchod je tak jednou nikdy se nehojící ránou. Po porodu musí být žena znovu sešita a znovu se tak zvyšuje riziko infekce.

Podstoupit obřízku, nebo ne?

U žen je to jasné, rozhodně nikoliv. I kdyby tento zákrok prováděli lékaři ve sterilním prostředí a pomocí patřičných nástrojů, měla by obřízka výrazný dopad na sexuální život ženy, za což dodržování tradic nestojí.

U mužů obřízka zdraví neškodí, takže vlastně ničemu nevadí, když je provedena z náboženských důvodů. Logickým důvodem k jejímu podstoupení pak mohou být i zdravotní potíže bránící v sexuálním životě. Podstoupit obřízku kvůli lepšímu sexu a delší výdrži bez předchozích potíží však význam nemá (snad jen když byste si chtěli pravidelně užívat náhodný sex bez kondomu), protože výsledek je dosti nejistý. V takovém případě raději vyzkoušejte jiné prostředky pro oddálení ejakulace.

Autor:

Pomohl vám tento článek? Sdílejte jej dále.
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Poslat odkaz e-mailem

Související hračky