Co je předkožka?

Předkožka

Předkožka je kůže (respektive kožní řasa), která překrývá žalud, pokud penis není ztopořený. Jakmile se penis ztopoří, předkožka se stáhne pod žalud.

Podoba předkožky

Předkožka se skládá ze dvou kožních listů:

 • vnější list je obvykle tmavší než ostatní kůže penisu
 • vnitřní list se objeví po stažení předkožky a je světle růžový

Správně fungující předkožka má drobné záhyby, je jakoby nařasená. Se žaludem je spojena uzdičkou (frenulum), což je drobný pruh tkáně přecházející z vnitřního listu předkožky na sliznici žaludu. Po stažení předkožky je celý žalud obnažený.

Anatomie předkožky
Anatomie předkožky

Funkce předkožky

Úkolem předkožky je především chránit citlivý žalud před poraněním a poškozením (třeba při tření o oblečení). Navíc chrání vstup do močové trubice před infekcí (užitečné např. pro miminka, která ještě nosí plenky). Přesto je předkožka velice citlivá, zhruba stejně jako rty

Předkožka udržuje žalud vlhký, čímž funguje jako přírodní lubrikant, a obsahuje obsahuje nervová zakončení - je jednou z mužských erotogenních zón.

Vývoj předkožky

Předkožka u dětí

Předkožka začne růst 8 týdnů po oplodnění a dokonale překryje žalud v 16. týdnu. Spojuje je spolu epitelová tkáň (buňky na sebe těsně naléhají a je mezi nimi minimum mezibuněčné hmoty).

Po narození je předkožka od žaludu neoddělitelná, nelze stáhnout dolů. Tomuto stavu se říká primární fimóza a je zcela přirozená. 

Produkce smegmatu usnadňuje oddělení předkožky od žaludu. 95 % chlapců je schopno stáhnout předkožku pod žalud teprve po několika letech.

Statistika vývoje předkožky a jejího oddělování od žaludu
Statistika vývoje předkožky a jejího oddělování od žaludu v průběhu let

Obřízka

Obřízka (čili chirurgické odstranění předkožky) se provádí z náboženských, kulturních a zdravotních důvodů. Celosvětově podstoupilo obřízku 30 – 40 % mužů. Více se dočtete ve článku Obřízka – výhody pro muže, utrpení pro ženy.

Předkožka v dospělosti

Podle studie provedené na 2 500 neobřezaných mužích:

Neztopořený penis:

 • u 45 % mužů předkožka zakrývá žalud celý nebo skoro celý
 • u 32 % mužů předkožka zakrývá žalud z poloviny
 • u 23 % mužů předkožka nezakrývá žalud vůbec nebo jen velmi málo

Při erekci předkožka samovolně sjíždí ze žaludu:

 • u 62 % mužů předkožka nezakrývá žalud vůbec – žalud je celý odkrytý
 • u 21 % mužů předkožka zakrývá žaludu z menší části – žalud je krytý max. z 1/3
 • u 17 % mužů předkožka zakrývá žalud z větší části
částečná fimóza penisu
Někteří muži nestáhnou předkožku pod žalud, ani když je jejich penis plně ztopořený 

Problémy s předkožkou

Předkožka nejde přetáhnout přes žalud

Pokud nejde předkožka stáhnout pod žalud, jedná se o tzv. fimózu. Ta může být částečná (předkožka jde alespoň částečně shrnout), nebo úplná (předkožka nejde shrnout vůbec). U dětí je tento stav normální, navštívit urologa byste však měli, pokud:

 • je vám kolem 15+ a pořád se vám nedaří předkožku stáhnout
 • v minulosti jste byli schopni předkožku stahovat, ale v poslední době je to čím dál těžší a předkožka se zdá užší

Fimóza sama o sobě není nebezpečná, ale může komplikovat jak sexuální život, tak osobní hygienu, kvůli čemuž se mohou vyvinout vážnější problémy.

Fimóza –⁠ zúžená předkožka
Fimóza –⁠  stav, kdy je předkožka tak zúžená, že nejde stáhnout pod žalud

Předkožka nejde vrátit zpět

Pokud jste stáhli předkožku pod žalud a nejde vrátit zpět, může užší předkožka odkrvit žalud. Ten pak může po chvíli otéct, což přetažení předkožky zpátky ještě ztíží. 

Lékaři doporučují penis lubrikovat a pokusit se předkožku vrátit na místo. To vám může usnadnit i teplá sprcha. Pokud se nedaří, doporučujeme co nejrychleji kontaktovat vašeho lékaře. Můžete si totiž způsobit parafimózu – stav, kdy předkožka škrtí penis a ten tak není patřičně prokrvován, chybí mu živiny a může i odumřít. Takový stav vyžaduje akutní lékařský zásah!

V každém případě navštivte urologa, který vám může pomoci, aby se podobné případy v budoucnu neopakovaly.

parafimóza
Při parafimóze vám penis začne otékat mnoha různými způsoby. Stav vyžaduje akutní lékařský zásah

Předkožka nedrží stažená

Někteří muži mohou mít opačný problém. Mají příliš mnoho kůže na předkožce, která se vrací zpátky, i když je penis ztopořený, což jim komplikuje obzvláště sexuální život. Takové problémy se řeší individuálně a nejlepší je poradit se s urologem, který bude moci prozkoumat váš problém osobně a doporučí vhodný postup léčby.

Zánět předkožky

Máte zduřelou, zarudlou předkožku, výtok z penisu či bolestivý žalud? Může se jednat o zánět předkožky (čili postitidu), ale i o řadu dalších potíží. Doporučujeme vám co nejrychleji navštívit urologa.

Problémům se záněty se vyhnete, pokud se o svůj penis budete pořádně starat. Jak na to vám poradí série článků Pečujete o svůj penis správně.

 Zarudlá předkožka při postitidě

Zarudlá předkožka při postitidě

Související zdroje


Související hračky


Související témata

Erotogenní zóna

Erotogenní zóna

Pojmem erotogenní zóna se myslí taková část lidského těla, kde zpravidla najdeme větší množství nervových zakončení a při... Pojmem erotogenní zóna se myslí taková část lidského těla, kde zpravidla najdeme větší množství nervových zakončení a při masírování, líbání, či jiném stimulování tohoto místa narůstá v osobě, které stimulaci provádíme, sexuální vzrušení.... ...

Fimóza

Fimóza

Fimóza je fyziologický stav, kdy je předkožka tak úzká, že ji nelze stáhnout přes žalud. Někdy je předkožka natolik stažená, že ani neumožňuje obnažení ústí močové trubice.... ...

Chámovod

Chámovod

Chámovod je trubice, která spojuje nadvarle s močovou trubicí. Při ejakulaci jí procházejí spermie. Protože muži mají obvykle dvě varlata, mají také dva chámovody. Chámovody jsou 35 – 40 cm dlouhé a zhruba 3 – 4 mm široké.... ...

Mužská obřízka

Mužská obřízka

Mužská obřízka (odborně nazývaná cirkumcize) je lékařský zákrok, při kterém je pacientovi chirurgicky odstraněna (amputována) předkožka. Pánská obřízka se provádí především z náboženských důvodů a kvůli společenské tradici. Menší množství mužů je obřezáno ze zdravotních důvodů.... ...

Penis

Penis

Penis je jedním ze zevních pohlavních orgánů muže (společně s šourkem a varlaty). Jeho hlavní funkce jsou močení a rozmnožování. K močení slouží močová trubice, jež prochází penisem a její zakončení je na špičce žaludu.... ...

Smegma

Smegma

Smegma je bělavá hmota vzniklá směsí odumřelých kožních buněk, kožního mazu a vlhkosti. U žen se hromadí kolem klitorisu a v záhybech malých stydkých pysků, u mužů pod předkožkou. Samo o sobě je neškodné, ale pokud zanedbáte hygienu, může vám způsobit problémy.... ...

Uzdička

Uzdička

Uzdička (frenulum) je kožní řasa, která spojuje předkožku s žaludem. Je elastická a pomáhá stahovat předkožku přes žalud. Navíc se jedná o erotogenní zónu s množstvím nervových zakončení.... ...

Žalud

Žalud

Žalud (latinsky glans penis) je vrchní část penisu savců, která svým tvarem může připomínat narůžovělý klobouk houby. Ústí v něm močová trubice, kterou prochází také ejakulát. Jeho zašpičatělý tvar je uzpůsoben k tomu, aby usnadnil penetraci.... ...

Vybíráme z e-shopu